Snapdragon

SnapdragonWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Snapdragon (Antirrhinum) alebo antirrinum je nenáročná kvitnúca bylina, ktorá si nevyžaduje veľa času a úsilia na starostlivosť a údržbu a vyznačuje sa dlhým obdobím kvitnutia, ktoré trvá od začiatku júna do polovice októbra. Kvetina prináša znateľné oživenie každému záhonu alebo kvetinovej záhrade, je obľúbená medzi amatérskymi kvetinármi a medzi skutočnými profesionálmi v oblasti krajinného dizajnu.

Kultúra je bohatá na rôzne druhy a hybridné odrody, za množstvo ktorých vďačí mnoho starostlivej a dlhoročnej práci chovateľov. Medzi mnohými odrodami hľadáčikov nájdete rôzne odtiene a farby, okrem modrej a svetlo modrej. Ľudia túto rastlinu nazývajú láskavo „psy“, pretože tvar kvetu pripomína otvorené ústa (levy alebo psy - ako to vidí každý).

Metódy chovu Snapdragon

Kvitnúca kultúra sa ľahko rozmnožuje semenami - sadeničným aj nesadenkovým spôsobom. Výsadba semien na otvorenom teréne sa často nevyužíva, pretože klíčivosť semien s nedostatočne zahriatou pôdou na jar je nízka. Pestovanie kvetu týmto spôsobom je dosť nepríjemné, takže najpopulárnejšou metódou je pestovanie plodiny zo sadeníc. Sadenice hľadáčikov sa pestujú v interiéroch, po ktorých sa za priaznivých poveternostných podmienok prenesú na otvorenú pôdu v kvetinovej záhrade alebo záhrade.

Pri nákupe hotových sadeníc musíte venovať pozornosť jeho kvalite, ktorú možno určiť niekoľkými znakmi. Kvalitné sadenice by mali mať zdravú a dobre vyvinutú koreňovú časť, na ktorej sa zachovali častice vlhkej (nie presušenej) pôdy. Stonky by mali byť silné a nie tenké, listy by mali byť dobre tvarované a mali zdravú zelenú farbu. Ostatné (opačné) znaky budú naznačovať nesprávnu starostlivosť a nesprávne podmienky rastu mladých rastlín.

Výsev semien a pestovanie sadeníc

Môžete pestovať vysoko kvalitné sadenice doma, pri dodržaní všetkých pravidiel, termínov a predbežných opatrení. Nenáročné kvety nevyžadujú špeciálny substrát a špeciálne podmienky zadržania. Rastlina je veľmi odolná a nenáročná. Aj keď sú splnené minimálne podmienky a sú zohľadnené individuálne vlastnosti hľadáčika, možno dosiahnuť vynikajúce výsledky.

Na vysievanie semenného materiálu v období od 20. apríla do 20. mája je potrebné zakúpiť kvalitné osivo vybranej odrody, nádoby alebo sadeničky, vhodnú pôdnu zmes, malú lopatu, hrable a sito.

Na všeobecné vysádzanie semien sa dajú použiť jednotlivé nádoby alebo stredne veľké drevené debny. Vybraná nádoba musí byť naplnená na vrch pôdnou zmesou, ktorá bola predtým ošetrená slabým roztokom mangánu, a vyrovnať jej povrch miniatúrnym záhradným náradím alebo rukami.

Pôda by mala byť ľahká, priedušná a voľná. V špecializovaných predajniach pre záhradkárov a kvetinárov si môžete kúpiť pôdnu zmes na pestovanie sadeníc alebo substrát pre kvitnúce vytrvalé záhradné rastliny.

Po chaotickom zasiatí semena na povrch sa odporúča každé semeno mierne vtlačiť do substrátu prstom alebo zadnou stranou bežnej ceruzky alebo pera. Plodiny by mali byť posypané tenkou vrstvou zeminy a postriekané vodou pri izbovej teplote z rozprašovača. Po všetkých týchto postupoch musia byť nádoby pokryté silnou priehľadnou fóliou alebo sklom, aby sa vytvoril mini-skleník, a umiestnené v teplej miestnosti. Zvlhčovanie pôdy by sa malo vykonávať pravidelne a včas.

Pre rýchly vzhľad sadeníc je potrebné udržiavať teplotu v miestnosti od 20 do 23 stupňov Celzia. Je veľmi dôležité udržiavať jemné rozptýlené osvetlenie po dobu 10-12 hodín denne. Prvé výhonky sa začnú objavovať asi za 15 dní, potom sa pridá postup vetrania a vytvrdzovania mladých sadeníc. Každý deň by sa mal čas strávený nepokrytými sadenicami zvýšiť a čoskoro viesť k odstráneniu skla alebo filmu. Kalenie sadeníc podporuje dobré prežitie mladých plodín na čerstvom vzduchu a rýchle prispôsobenie sa podmienkam rôznych denných a nočných teplôt.

Najdôležitejším prvkom starostlivosti je včasné zalievanie a dostatok pôdnej vlhkosti. Objemy zavlažovania sú mierne, bez nadmernej vlhkosti. Asi po 30 - 40 dňoch sa na rastlinách objavia dva plnohodnotné listy - môžete si oberať. Korene „psov“ sú veľmi krehké, preto pri presune rastlín do jednotlivých kvetináčov musíte byť veľmi opatrní. Do jedného kvetináča môžete vysadiť naraz 2 - 3 klíčky.

Aby sa vytvorili svieže kvitnúce rastliny a stimuloval sa rast bočných výhonkov, odporúča sa vykonať zovretie vrcholov sadeníc. Vykonáva sa to, keď hľadík dorastie po značku desať centimetrov.

Výsadba sadeníc na otvorenom teréne

Na otvorené kvetinové záhony je možné preniesť sadenice iba za teplého počasia, bez hrozby návratu nočných mrazov. Najpriaznivejší čas je druhá polovica mája. Do tejto doby by mal hľadík vyzerať ako malý formovaný ker - silný, silný a so šťavnatou zelenou farbou.

Snapdragon je rastlina milujúca svetlo, preto si treba zvoliť dobre osvetlenú plochu v záhrade. Pokiaľ je k dispozícii iba mierne zatienená plocha pozemku alebo polotieň, je možné na ňu zasadiť kvety.

Vzdialenosť medzi výsadbami sadeníc trpaslíkov a nízko rastúcich odrôd je asi 15 cm, pre vysoké - najmenej 40 alebo 45 cm.

Vonkajšia starostlivosť o hľadáčika

Zalievanie kvetov by sa malo robiť striedmo, ale pravidelne, pretože plodiny majú veľmi radi vlahu. Na zavlažovanie môžete použiť usadenú vodu alebo obyčajnú vodu priamo z vodovodu. Mladé kvety je vhodné polievať z rozptýlenej konvy, aby silný prúd vody nepoškodil jemné kríčky.

Organické hnojivá sa odporúčajú používať ako prvé doplnkové krmivo približne 15 - 20 dní po výsadbe sadeníc na otvorenom teréne (napríklad nitrofoska). Následne by sa mal pravidelne nanášať vrchný obväz v intervaloch dvoch týždňov. Môžete použiť komplexné minerálne hnojivá obsahujúce dusík, draslík a fosfor.

Mulčovanie pôdy ochráni pred burinami a udrží vlhkosť v pôde, čo výrazne zníži potrebu polievania. Ako mulčovanie môžete brať piliny, slamu alebo humus.

Uvoľňovanie sa vykonáva pravidelne a povrchne. Poskytuje prístup vzduchu ku koreňom a ničí vznikajúce buriny.

Vysadenie hľadáčika na záhrade, starostlivosť oň a celý proces pestovania nie je zložitý, zvládne ho aj neskúsená kvetinárka. S veľkou láskou k rastlinám, vytrvalosťou a trpezlivosťou sa vám hľadáčik poďakuje za svoju vytrvalosť, vysoký dekoratívny efekt a dlhú dobu kvitnutia. Rôzne odrody kvitnúcich plodín budú perfektne zapadať do rôznych prírodných súborov a kompozícií a budú tiež skvele vyzerať medzi členmi svojej rodiny.

SNAPDRAGON. Kvety v záhrade


Je ťažké si predstaviť ruskú zeleninovú záhradu bez cesnaku. Pikantné a zdravé korenie je tradičné pre každodenné menu a rastlina dobre rastie v domácich klimatických podmienkach. Nie všetci záhradníci vedia, že spolu so zimným cesnakom, ktorý sa vysádza na jeseň, existuje jarná odroda rastliny. Tento cesnak sa vysádza na jar a zbiera sa pred mrazom. Pri výbere vhodného dátumu berte do úvahy rastúci región, vlastnosti odrody, ...


Botanický opis Antirrinum

Snapdragon je trváca rastlina, ktorú si mnohí záhradkári zvykli pestovať ako jednoročnú. Jeho pagany sú zvyčajne rovné, s mnohými konármi, vysokými 20 - 100 cm, listy, ktoré zakrývajú stonky, majú oválny alebo podlhovastý tvar.

Zhromaždené kvety v dlhých kláskoch

Púčiky sú veľké, príjemnej vône. Sú jednoduché a froté. Kvety sa zbierajú do dlhých kláskov. Farba kvetu je biela, žltá, šarlátová, ružová. Môžu existovať aj dvojfarebné a dokonca trojfarebné odrody. Kvitnutie trvá od júna do prvých silných mrazov. Semená tejto rastliny sú neuveriteľne malé - 7000 semien váži iba 1 g!


Snapdragon na balkóne

Antirrinum (Antirrinum), známejšie ako „Snapdragon“, je vytrvalá rastlina, jeden z predstaviteľov rodiny norichnik. Jeho domovinou sú stredomorské krajiny.

Vzpriamená stonka, oválne alebo kopijovité listy, jednoduché alebo dvojité kvety, zhromaždené v kvetenstvách vo forme mnohostrannej kefy ... Snapdragon dostal svoje meno práve kvôli tvaru kvetu. Ak mierne zatlačíte na jeho základňu, otvorí sa „levia tlama“ a odhalí sa svetlé vnútro koruny.

Kvety antirrina sú veľké, ich farba je veľmi rôznorodá: biela, žltá, oranžová, ružová, všetky druhy červených odtieňov, ktoré sa navzájom menia, niekedy sú kombinované (dvoj alebo trojfarebné).

Ľudia túto rastlinu nazývajú aj „psy“.

O prvom Herkulesovom počine existuje legenda, ktorá vysvetľuje pôvod názvu snapdragon. V nemejskom lese starovekého Grécka žil obrovský krvilačný lev, ktorý napádal a zabíjal ľudí. Žiadny z odvážnych bojovníkov sa nedokázal vyrovnať so zúriacou šelmou. Bohyňa Héra sa zľutovala nad ľuďmi a poslala Herkula zabiť leva. Potom šelmu vo svojej jaskyni uškrtil. Na počesť tohto víťazstva bohyňa Flora vytvorila nový kvet s názvom „snapdragon“ a predstavila ho víťazovi. Od tej doby ľudia začali túto rastlinu dávať odvážnym bojovníkom a hrdinom.

Medzi všetkými druhmi antirrinum existujú kučeravé a kríkové formy. Ale v kvetinárstve sa používa iba veľké antirrinum (A. majus), ktoré sa ako trvalka úspešne pestuje ako jednoročná alebo dvojročná rastlina.

A. majus je veľmi obľúbený v záhradách, dá sa však krásne pestovať na terase alebo balkóne. Existuje viac ako 800 odrôd antirrina, ktoré sú zoskupené podľa výšky a typu rozvetvenia stoniek, tvaru kvetenstva a veľkosti kvetu. Líšia sa aj z hľadiska doby kvitnutia.

Medzi neodškriepiteľné výhody hľadáčika patrí jeho nenáročnosť, neobvyklý bizarný tvar a najrôznejšie farby kvetov a dlhé svetlé kvitnutie.

Svetlomilné antirrinum sa pestuje na južnom, severovýchodnom alebo severozápadnom balkóne v malých kvetinových boxoch a nádobách.

Pre terénne úpravy balkónov sú najvhodnejšie trpasličí odrody, sférického tvaru s krátkymi, ale širokými kvetinovými kefami.

Takéto poddimenzované odrody a hybridy antirrín (výška kvitnúcich rastlín je až 30 cm) sú tiež dobré na pestovanie v kvetináčoch.

Snapdragon sa hodí k letným muchám, ktoré sú vhodné farebne - kozmea, šalvia, morské lobularia. V zásuvkách na balkón si „dobre rozumie“ s rastlinami s veľkými kvetmi, napríklad s georgínami a zinniami.

Bohaté kvitnutie trvá od začiatku leta do neskorej jesene.

Na predĺženie obdobia najvyššej dekoratívnosti (doby kvitnutia) hledíka je potrebné pravidelne odstraňovať vyblednuté kvetenstvo a vznikajúce vaječníky.

Antirrinum sa množí semenami a odrezkami.

Skorý výsev semien pre sadenice sa vykonáva začiatkom marca. Za týmto účelom vezmite misku s výškou najmenej 10 cm, hrubý piesok sa naleje na dno nádoby s drenážnymi otvormi ako drenáž, potom sa naplní vlhkou kompostovou pôdou s prídavkom piesku, zhutní sa a vyrovná sa povrch.

Po zasiatí sa semená posypú tenkou vrstvou substrátu, posypú sa rozprašovačom a zakryjú sa pohárom. Každý deň sa sklo odstráni, utrie, plodiny sa prevzdušnia, ak je to potrebné, pôda sa navlhčí.

Za optimálnych podmienok (teplota asi 23 ° C, mierna vlhkosť substrátu) sa sadenice objavia asi za 10-15 dní. Keď sa objavia prvé výhonky, jedlo musí byť okamžite umiestnené na jasnom, ale nie slnečnom mieste - inak sa sadenice rýchlo roztiahnu. Niekoľko dní po objavení sa hromadných výhonkov sa sklo odstráni.

Sadenice Snapdragon rastú spočiatku pomerne pomaly a sú veľmi citlivé na prebytočnú vlhkosť. Zalievanie by sa malo robiť opatrne a najlepšie ráno.

Sadenice sa potápajú po výskyte 1–2 pravých listov, čím menej často, tým lepšie budú kríky osvetlené. Dobre znášajú úhľadný výber a rýchlo sa zakoreňujú. V tomto období potrebujú sadenice svetlé miesto bez priameho slnka. Sadenice, ktoré začali rásť po ponorení, je možné postupne naučiť priamemu slnečnému žiareniu.

Nízko rastúce odrody a hybridy antirrina kvitnú do 50 - 65 dní po zasiatí a tešia sa z kvitnutia až do neskorých mrazov.

Horná časť vyrastených sadeníc (vysokých 8 - 10 cm) by mala byť zovretá na 4 - 5 listoch, výhonok potom bude kríkom a bohatšie kvitnúť.

Sadenice sa vysádzajú na trvalé miesto v balkónových boxoch koncom mája vo vzdialenosti 20 - 50 cm (v závislosti od odrody).

7-10 dní po výsadbe sadeníc by ste mali začať kŕmiť organickými hnojivami raz za 2 týždne.

Snapdragon je nenáročný na pôdu, ale rastie a lepšie sa rozvíja na úrodnej, mierne zásaditej, dobre hnojenej a odvodnenej hlinitej pôde bez stojatej vody.

Korene Snapdragon vyžadujú dostatočne hlboké nádoby a objem pôdy môže byť malý.

Odolnosť Snapdragonu za studena umožňuje odolávať mrazom až do -3 ... -5 0С.

Vlhkosť milujúce antirrínum vyžaduje pravidelné, ale mierne zavlažovanie. Nedovoľte dlhodobé sušenie pôdy v debničkách alebo kvetináčoch, čo je veľmi možné vďaka rýchlemu vysychaniu, pretože toto môže prestať kvitnúť.

V horúcich dňoch by mali byť snapdragony polievané každý deň. Pri polievaní by voda nemala na rastlinu padať.

Anastasia Rogach
špeciálne pre internetový portál
záhradné centrum "Vaša záhrada"

Ak spozorujete chybu, vyberte požadovaný text a stlačte Ctrl + Enter, aby ste o ňom informovali editorov

Komentáre:

Zatiaľ nie sú žiadne komentáre, môžete pridať svoj komentár.
K tomu je potrebné sa zaregistrovať alebo prihlásiť.


Výsadba a starostlivosť o Snapdragon vonku

Obohatené plodiny sa presádzajú do záhradných podmienok. Tento postup sa vykonáva v máji až júni. Chladné okamihy, ktoré sa môžu vyskytnúť v noci, nie sú pre rastliny hrozné, takže by ste sa nemali báť náhlych mrazov. Ideálna je slnečná oblasť, ale bude stačiť malá zatienená oblasť. Predpokladom je prítomnosť drenáže, ochrana pred silným vetrom. Pôda je vybraná ľahká, výživná. Za ideálne zloženie sa považuje piesok, kompost, rašelina, ktoré sa odoberajú v pomere 1: 1.

Výsadba kvetu sa vykonáva nasledovne:

  • vysoké vzorky sa vysádzajú vo vzdialenosti 0,4-0,5 metra od seba
  • stredná výška - 0,3 metra
  • nízka - 0,2 metra
  • miniatúra - 0,15 metra.

Po zakorenení kultúry zelená hmota rastie pomerne rýchlo. Bush sa stáva celkom bujným.

Kvetina hľadáčika doma nepotrebuje špeciálne podmienky starostlivosti. Je dôležité včas polievať, kypriť pôdu, odstraňovať burinu a pravidelne kŕmiť. Ale pri polievaní by ste mali byť maximálne opatrní, pretože nadmerná vlhkosť tiež nerobí nič dobré, môže vyvolať vznik rôznych chorôb. Po zalievaní (každý druhý deň) budete musieť pôdu dôkladne odburiniť, odstrániť všetky buriny.

Vysoké plodiny sa viažu na podpery. Zvädnuté kvety sú odrezané, aby kultúra nestrácala energiu na ich vývoji.

Po zakorenení kríkov sa oplodnia. Na tento účel sa používa organická hmota alebo nitrofosforečnan. Druhé hnojenie sa vykonáva po vytvorení púčikov. V tomto prípade sa používa močovina, superfosfát, síran draselný. Dávka - 1 polievková lyžica. l. 10 litrov vody.

Takéto kríky budú kvitnúť pred prvým mrazom. Trvalí zástupcovia na konci nepokojov farieb sú odrezaní, na vrchole je položená vrstva pilín alebo rašelinového listu. Letničky sa odstraňujú, aby nedošlo k samovýsevu. Pôda, kde sa plodiny pestovali, je vykopaná a zvyšky plodín sú spálené.

Zbieranie semien antirrinum

Semená sa dajú zberať až po úplnom dozretí. Ale nemôžete čakať na toto obdobie, a potom stačí osivo vysušiť vo vetranej miestnosti.

Na zber semien používajte papierové vrecká (ako na francúzske pečivo). Kvetinová šípka je umiestnená zospodu, papier je previazaný niťou. Vrecúško je obrátené tak, aby semienka boli vnútri. Keď je vo vrecku dostatok semena, semená sa nalejú do malej škatule, ktorá sa až do jari pošle do suchej miestnosti. V tomto prípade by teplota mala byť od + 3 ... 5 ° С. Dbajte na to, aby dovnútra škatule nevnikla žiadna vlhkosť.


Poviem vám o niektorých ďalších obľúbených položkách z mojej materskej školy - o hľadáčikoch). Tieto kvety sa u mňa prvýkrát nezakorenili, sadenice uhynuli v prvom roku. Na siatie som použil zásobnú pôdu a zjavne nebola najlepšej kvality. Sadenicami bolo ľúto slziť: ((((

V nasledujúcom roku som vzal do úvahy všetky chyby a zasial do pôdy zo záhrady. Zasiate v plastových nádobách neposypali semená, pretože sú veľmi malé, nalievané z rozprašovača jemným postrekom. Navrch som to zakryla sklom a odložila do tepla. O týždeň neskôr sa objavili prvé výhonky. V druhej fáze listov som nakŕmil svoje mláďatá. Keď sadenice dorástli, preosiali ich do plastových pohárov. a zovrel vrcholy, aby vytvorili nadýchané kríky. Koncom mája som ju zasadil na kvetinovú záhradu.

Už v júni sa objavili prvé kvety rôznych farieb - biela, citrónovožltá, ohnivo červená, bledoružová, oranžová, boli aj dve a tri farby. A do júla to už bola taká vzbura farieb, že slová sa nedajú opísať, všetci hostia ich obdivovali)). A tento sviatok farieb trval až do novembra, pretože rastlina toleruje mrazy až do -4!

V starostlivosti nie je hľadisko rozmarné - včasné zalievanie, kŕmenie raz mesačne a uvoľnenie pôdy, je tiež potrebné odstrániť vyblednuté kefy. To je všetka starostlivosť)

Zasaďte tieto nádherné kvety a svojimi jasnými kvetmi-psíkmi vás potešia až do samého mrazu)))


Snapdragon - výsadba a starostlivosť

Opis zariadenia

Medzi výhody patrí neobvyklý tvar kvetu, nenáročná starostlivosť, široká škála farieb a farebné, v lete dlhé kvitnutie.

Výška sa pohybuje od 15 do 130 cm. Snapdragon tvorí pyramidálny rozvetvujúci sa ker.

Zelené rozkonárené stonky s listami oválneho tvaru sú svetlozelenej až tmavozelenej farby.

Kvety sú veľké, zhromaždené v kvetenstvách, veľké 2 - 4 cm.

Tvar kvetu je ako dve pery, ak stlačíte spodok kvetu, dostanete niečo ako ústa leva. Odtiaľ pochádza aj názov hľadáčik.

Farba kvetov je rôznorodá: žltá, ružová, bordová, červená, biela s rôznymi odtieňmi týchto farieb.

Existujú odrody, kde sú kombinované dve farby na jednom kvete naraz.

Ovocie je malá kapsula s mnohými malými semenami.

Snapdragon - populárne odrody

V prírode existuje viac ako 45 druhov tejto rastliny a až 1000 odrôd.

V Snapdragons sa odrody rozlišujú v závislosti od výšky rastliny.

  1. Obrovský. Výška rastlín od 90 do 130 cm, Centrálny výhonok týchto rastlín dorastá až do výšky 130 cm a vyznačuje sa absenciou nižších výhonkov. Kvety tejto odrody sú najväčšie.
  2. Vysoký. Výška rastliny od 60 do 90 cm, bočné výhonky sú nižšie ako centrálne. Pestuje sa hlavne na rez. Najvoňavejšie odrody sú žlté, rezané rastliny môžu vydržať dlhšie ako týždeň. Najlepšie rastú na slnečnom mieste.
  3. Stredná veľkosť. Výška od 40 do 60 cm. Do tejto skupiny patria univerzálne druhy pestované na záhonoch a tiež určené na rezanie. V kvetenstve je menej kvetov ako v iných skupinách. Veľkosť kvetu je priemerná. Skupina sa vyznačuje silným rozvetvením výhonkov.
  4. Zakrpatené. Výška je od 25 do 40 cm, hlavný výhonok je nižší ako bočné. Pestujú sa na záhonoch a bordúrach. Majú skoré obdobie kvitnutia, ale nekvitnú tak hojne ako iné skupiny. Táto skupina je najobľúbenejšia medzi nadšencami záhradníctva. Krásne, ozdobné kvety, pestované na kvetinových záhonoch, kvetinových záhonoch, vonkajších kvetináčoch spolu s ďalšími kvetmi, ktoré vytvárajú záhradný dekor.
  5. Trpaslík. Skupina od 15 do 25 cm na výšku Má silné rozvetvenie výhonkov, kvitne hojne celé leto. Pestuje sa hlavne ako letničky pre záhradnú výzdobu a dizajn. V lete to vyzerá ako farebný koberec na zemi. Vhodné na pestovanie v kvetináčoch, aj v interiéroch. Kvety sú veľmi malé, stonky sú krátke.


Všeobecne je to trvalka, ale zimu vydržíme málokedy, preto sa považuje za ročnú. Ale nádherné, viacfarebné pyramídové púčiky stoja za to. A čo je obzvlášť pekné - môžete ju vysadiť hneď po skončení jarného mrazu.

Tím Joinfo.com a novinár Artem Kostin pripomínajú, že aj nenáročné rastliny stále potrebujú starostlivosť. Najmä ak chcete získať niečo skutočne krásne a pôsobivé.

Veríme tiež, že by bolo užitočné, keby ste vedeli, aké práce na záhrade sa dajú robiť v júni, a čo je najdôležitejšie - keď sa to osobitne odporúča robiť. Napriek tomu použitie práve takýchto „kalendárov“ prácu veľmi uľahčuje.


Pozri si video: Я в шоке. Китайский 5G телефон за 100 долларов на Snapdragon 865. Распаковка, тесты и впечатления