Ako rásť a starať sa o Liatris

Ako rásť a starať sa o LiatrisWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

„Floristan Violet“ (Liatris spicata). Foto: Osvedčení víťazi.

Zahrnuté v našom zozname najlepších trvaliek pre záhradu motýľov, planúcu hviezdu (Liatris) je cenený pre svoju schopnosť prilákať všetky druhy opeľujúceho hmyzu, najmä panovníkov, lastovičníkov a iných motýľov. Okrem svojej hodnoty pre ekosystém, táto slnkomilná divoká kvetina prináša do okrasnej záhrady aj nápadný vertikálny tvar, ktorý počas letných psích dní, keď je väčšina trvaliek kvitnúcich na jar už za hranicami svojho života, vysiela vysoké veže žiarivých ružovo-fialových kvetov. vrchol. A ako mnoho pôvodných rastlín, aj horiace hviezdy sú takmer neporaziteľné.

„Teplo, ako keby ste sa dostali do Houstonu, zima, ako keby ste sa dostali do Minnesoty, slabá pôda, ktorá nepodporí úrodu buriny, a sucho, ktoré necháva iné rastliny lapať po vode - tomuto robustnému rodenému Američanov nič neprekáža,“ hovorí Jeff Cox, autor z Vytrvalé All-Stars, sprievodca niektorými z najlepších rastlín pre bezproblémové záhrady.

Na tejto stránke: Základy Výsadba | Starostlivosť | Obrázky | Liatris vo vašej záhrade

 • ZÁKLADY
 • VÝSADBA
 • STAROSTLIVOSŤ
 • OBRÁZKY
 • LIATRIS VO VAŠEJ ZÁHRADE

ZÁKLADY

Botanický názov:

Liatris

Bežné názvy:

Planúca hviezda, gay perie (kvôli pernatým kvetným perám)

Typ rastliny:

Bylinná trvalka

Zóny:

3-9

Výška:

1 až 5 stôp, v závislosti od druhu

Vystavenie:

Rastie najlepšie na plnom slnku, ale znesie aj svetlý tieň.

Doba kvitnutia:

Od polovice do konca leta

Farba a vlastnosti:

Vytvára neostré kvietky jasne fialových alebo bielych kvetov, ktoré kvitnú zhora nadol na nerozkonárených stonkách, čo im dodáva jedinečný efekt kefy na fľaše. Štíhle trávnaté zelené lístie zostáva atraktívne celé leto a na jeseň sa prehlbuje do bronzova.

Odrody:

Existuje asi 40 druhov liatris, najviac pôvodných v prériách a lúkach východnej a strednej Severnej Ameriky. Všetky majú veľmi podobný kultúrny a rastový zvyk, preto si vyberte rastliny, ktoré vyhovujú vašim preferenciám výšky a farby kvetov.

VÝSADBA

Čo zasadiť:

Planúcu hviezdu si môžete vypestovať z kmeňov, semien, rastlín v škôlkach pestovaných v kvetináčoch alebo z rastlín holých koreňov. Semená a hľuzy sú najekonomickejšou voľbou, ale pri sadení semien budete potrebovať trpezlivosť, pretože často trvá rok alebo dva, kým vykvitnú. Pri nákupe hlávok dbajte na veľkosť. Väčšie hľuzy (s priemerom najmenej 3 palce) vyprodukujú najrobustnejšie kvety.

Kedy zasadiť:

Na jar vysaďte hľuzy alebo hľuzovité korene. Kvety sa zvyčajne objavia 70 až 90 dní po výsadbe. Semená vysievajte priamo na jeseň alebo skoro na jar alebo ich začnite v interiéri koncom zimy 6 až 8 týždňov pred posledným dátumom mrazu.

Pôda:

Rovnako ako väčšina prériových rastlín, ani planúca hviezda nie je náročná na pôdne podmienky a môže rásť príliš vysoko a vzlietnuť v príliš úrodnej pôde. Základným je dobrý odtok, najmä v zime. Korene môžu hniť, ak sa nechá sedieť vo vlhkej pôde.

Medzery:

Ak chcete umožniť dobrú cirkuláciu vzduchu, umiestnite vesmírne rastliny aspoň na vzdialenosť jednej nohy. Kvôli svojej silnej vertikálnej prítomnosti vyzerá plápolajúca hviezda najlepšie, keď je zasadená do zoskupení po šiestich a viac, ako pri tvorení radov (pokiaľ nie sú súčasťou kosiacej záhrady).

STAROSTLIVOSŤ

Polievanie:

Zalievajte nové výsadby každý týždeň v suchom počasí, kým sa nevytvorí silný koreňový systém. Len čo rastliny dozrejú, budú tolerovať aj suché kúzla, pretože hľuzy prirodzene zadržiavajú vodu. Ak však počas letných horúčav pociťujete dlhodobé sucho, doprajte svojim rastlinám asi centimeter vody týždenne, aby boli hydratované.

Údržba:

Pretože žiariaca hviezda kvitne zhora nadol, môžete strávené kvety zovrieť späť, aby ste predĺžili ich krásu. Po ukončení kvitnutia rastlín môžete stonky kvetov rezať späť na trávnaté bazálne listy alebo môžete stonky a hlávky semien ponechať na mieste až do jari, aby ste počas zimy poskytli vertikálny záujem a zdroj potravy pre miestne a migrujúce vtáky.

Delenie:

Zhluky rozdeľujte každých pár rokov alebo podľa potreby, aby ste zabránili preplneniu. Rastliny na jar vykopajte a hľuzovité korene narežte ostrým nožom na časti. Uistite sa, že každá časť má jedno „oko“ alebo púčik. Rastliny sa tiež ľahko zasejú, ak na jeseň neodrezáte kvetné stonky.

Choroby a škodcovia:

Planúce hviezdy zriedka trápi hmyz alebo choroby, ale lístie môže najmä v horúcom a vlhkom počasí podľahnúť múčnatke. Problém je možné minimalizovať pestovaním rastlín na plnom slnku a poskytnutím dostatočného priestoru medzi nimi na zlepšenie cirkulácie vzduchu.

OBRÁZKY

Prejdením prstom zobrazíte snímky

Foto: Walters Gardens.

„Floristan Violet“
Liatris spicata

Výška: 3 až 4 stopy

Šírenie: 12 až 18 palcov

Doba kvitnutia: Júl až august

So živými purpurovo-fialovými kvetinovými hrotmi dorastajúcimi až do dĺžky jednej stopy je kvetina „Floristan Violet“ základom pri rezaní záhrad a kytíc a je ideálnou voľbou pre záhradné postele, ktoré potrebujú výrazný zvislý prízvuk. Tento kultivar, ktorý je pôvodom z nízkych lúk a močaristých oblastí, je obzvlášť odolný voči vlhkým podmienkam a vlhkým pôdam.

Foto: Walters Gardens.

„Floristan White“
L. spicata

Výška: 3 až 4 stopy

Šírenie: 12 až 18 palcov

Doba kvitnutia: Júl až august

Tento biely náprotivok k floristickej fialke je rovnako efektný a nádherne sa hodí k akejkoľvek farebnej schéme. Ak chcete mať skutočný faktor wow, vysaďte oba typy dohromady. Vyskúšajte tiež L. spicata 'Alba', ďalší kultivar so krémovo bielymi kvetmi, ale trochu menšej postavy (2 až 3 stopy).

Foto: T-I / Shutterstock.

Drsná horiaca hviezda
L. aspera

Výška: 2 až 3 stopy

Šírenie: 12 až 18 palcov

Doba kvitnutia: Augusta až októbra

Tento „vytrvalý“ druh, ktorý sa nazýva aj „gombičková hviezda“, pretože všívané fialové kvety pripomínajú gombík, mu nevadí sucho a darí sa mu takmer v každom pôdnom type, vrátane piesočnatých a skalnatých pôd. Kvitne neskoro v sezóne a celé týždne, pričom prehliadka sa začína od augusta do októbra.

Foto: ALong / Shutterstock.

Prairie plápolajúca hviezda
L. pycnostachya

Výška: 3 až 5 stôp

Šírenie: 1 až 2 stopy

Doba kvitnutia: Júl až september

Pyknostachya je grécke slovo pre „preplnený“, ktorý výstižne popisuje husto zabalené hroty fialovo-fialových kvetov tejto odrody. Táto tvrdá rastlina, ktorá pochádza z prérie vysokej, dobre rastie v chudobných pôdach vrátane hliny a znesie aj suché podmienky. Je to tiež jeden z najvyšších druhov a možno bude potrebné ho vložiť do záhradného prostredia.

Foto: Walters Gardens.

„Kobold“
L. spicata

Výška: 18 až 24 palcov

Šírenie: 12 až 16 palcov

Doba kvitnutia: Júl až august

Tento plodný kultivar produkuje viac klasov kyprých levanduľovo-ružových kvetinových hláv a je kompaktnejší ako väčšina odrôd, čo z neho robí dobrú voľbu v prednej časti hranice. So silnými, vzpriamenými kvetnými stopkami je to tiež jedna z najlepších odrôd na rezanie alebo pestovanie v nádobách.

Foto: James Mundy, fotografia archy prírody / Alamy Stock Photo.

Horiaca trpasličia hviezda
L. cylindracea

Výška: 12 až 18 palcov

Šírenie: 6 až 12 palcov

Doba kvitnutia: Júl až september

Na stope vysokej je to najkratšia z Liatris druhov. Darí sa mu v zlej skalnatej pôde a suchých podmienkach, čo z neho robí dobrú voľbu pre skalky a vodnú krajinu. Tiež sa nazýva valcová horiaca hviezda.

LIATRIS VO VAŠEJ ZÁHRADE

 • Wildflower alebo lúčne záhrady, motýlie záhrady, vodné krajiny, chatové záhrady a na zadnej strane postelí a okrajov.
 • Používajte menšie, trpasličie odrody v okenných boxoch, pozdĺž hrán a v nádobách.
 • Planúca hviezda vďaka svojej vertikálnej podobe zaberá minimum miesta a je ľahké ju zastrčiť do menších záhrad.
 • Na väčších posteliach zasaďte závej, aby ste dosiahli čo najväčší vizuálny dopad.
 • Nezabudnite na rez vyrezávať ďalšie rastliny, aby ste zaistili vertikálny záujem o čerstvé alebo sušené kvetinové aranžmány.

SÚVISIACE:
21 najjednoduchších kvetov pre začiatočníkov
21 závodov s nízkou údržbou
24 najlepších rastlín na prilákanie kolibríkov


Môže Liatris rásť v kvetináčoch: Dozviete sa viac o kontajnerových rastlinách Liatris

Liatris je rodná trvalka, ktorá sa vyznačuje špičatými jasne fialovými kvetmi štetca na fľaši, ktoré sa nesú na vrchole sviežich trávovitých listov, ktoré kvitnú koncom leta. Liatris, ktorá sa vyskytuje v prériách alebo trávnatých porastoch, je tiež doma na záhrade, ale môže liatris rásť v kvetináčoch? Áno, liatris môže rásť v kvetináčoch a pestovanie rastlín liatris v nádobách predstavuje skutočne zastavujúce tablo. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o liatris pestovaných v nádobách a starostlivosti o liatris v kvetináčoch.


Semená

Na úplnom slnku obráťte dobre priepustný záhon na výsadbu do hĺbky asi 6 centimetrov. Liatris dáva prednosť stálej vlhkosti, ale nie rozmočeným koreňom. Pridajte humus do piesočnatej pôdy obrábaním 1-palcovej vrstvy kompostu. Výsadbový záhon zhrabnite hladko.

Na pripravené lôžko posypte semená Liatris spicata skoro na jar, akonáhle v chladných oblastiach pominie nebezpečenstvo mrazu. Namiesto zakrytia semien ich jemne vtlačte do pôdy.

Zahmlievajte záhon a udržujte ho vlhký, ale nie mokrý, kým semená nevyklíčia. Denné teploty by mali byť 70 stupňov Fahrenheita a nočné teploty asi 60 stupňov, aby sa dosiahlo optimálne klíčenie. Klíčenie môže trvať až tri týždne.


Čo sa naučíte

 • Kultivácia a história
 • Propagácia
 • Najlepšie rastové podmienky
 • Tipy na pestovanie
 • Prerezávanie a údržba
 • Spoľahlivé kultivary, ktoré treba brať do úvahy
 • Správa škodcov a chorôb
 • Najlepšie použitie v záhrade
 • Rastúci graf rýchleho odkazu Liatris

Rozmnožovanie

Liatris môže rásť mnoho rokov na jednom mieste bez toho, aby vyžadoval delenie proti starnutiu. Ak chcete rozdeliť veľký krík alebo rozšíriť obľúbenú odrodu, najlepšie je to urobiť na jar alebo na jeseň. Liatris je vykopaná s kusom zeme. Jeho rizómy sú povrchné, vyzerajú ako hniezda malých hľúz s malými koreňmi. Vykopané rizómy sú starostlivo očistené od zeme a rozdelené.

Konkrétne rastliny sa môžu množiť delením aj výsevom semien. Vysievajú sa na otvorenom teréne na zimu alebo na sadenice začiatkom marca. Semená nie sú posypané, iba vtlačené do zeme. Pri sejbe sadeníc udržujte pôdu neustále vlhkú, ale nie vlhkú, pri teplote asi + 20 ° C. Keď sa sadenice objavia za 3-4 týždne, krabica so sadenicami sa umiestni na chladnejšie a jasnejšie miesto.


Liatris


Tuhé kvety so štetinami na fľaše majú dlhú trvanlivosť a pekné listy. Vďaka svojmu tvaru sú tiež známe ako horiace hviezdy alebo gay perie. Liatris sa používajú ako zdroje potravy pre mnoho motýľov a molí a sú ľahko rastúcou pozvánkou pre panovníkov a podobne!

Liatris

Najobľúbenejšie farby: Fialová, biela.

Doba kvitnutia: Stredné až neskoré leto.

Predvoľby pôdy: Najlepšie je dobre priepustná, stredne úrodná, piesčitá pôda.

Klimatické preferencie:Liatris je mrazuvzdorná a bude sa jej dariť v akomkoľvek miernom podnebí.

Expozícia slnka: Čiastočný tieň na plné slnko.

Tipy na terénne úpravy: Tieto vysoko rastúce kvety môžu pridať textúru a farbu na pozadí každého záhonu. Pretože rastliny liatris majú tendenciu samy sa znovu vysievať, možno ich použiť na postupné vyplňovanie veľkej plochy.

Výsadba: Väčšina rastlín liatris sa predáva ako hľuzy. Vysaďte ich 8 palcov od seba a 2 palce hlboko.

 • Zalievajte pravidelne, ak vaše rastliny dostávajú menej ako jeden palec dažďa týždenne, ale neprepúšťajte ich nadmerne.
 • Liatris dáva prednosť suchšej pôde, preto medzi polievaním nechajte pôdu vyschnúť.
 • Rastliny liathis bodkovaného na podporu druhého kvitnutia. Ak si prajete, aby sa rastliny samy znovu vysievali, po ukončení kvitnutia v roku ich nezaslepujte.
 • Možno budete chcieť rozdeliť svoje liatris každé dva až tri roky.

Nakúpte všetky slnečné rastliny
Späť na stránku Sprievodca výsadbou

Máte ďalšiu otázku? Vráťte sa na stránku Pomocník služieb zákazníkom alebo pošlite e-mail priamo na oddelenie služieb zákazníkom


Najlepšie rastové podmienky

Ako pravý prérijný belle, kultivácia L. spicata je priamy.

Väčšina kultivarov radšej plné slnko, alebo nejaký svetlý tieň, a dobre priepustná pôda chudej až strednej plodnosti. Dobrý odtok je nevyhnutnosťou, pretože rozmočené podmienky môžu spôsobiť hnilobu koreňov.

Vysádzajte do chladného jarného počasia, aby sa mladé rastliny mohli usadiť.

 1. Pripravte pôdu kyprením do hĺbky 8 palcov a prácou v 1 až 2-palcovej vrstve organickej hmoty, napríklad zostarnutého kompostu alebo hnoja.
 2. Ak je to potrebné, upravte pôdu pieskom alebo jemným posypom, aby ste zlepšili jej odtok.
 3. Vytvorte výsadbový otvor dvakrát širší a o niečo hlbší ako koreňový bal. Primiešajte trochu kostnej múčky.
 4. Pridajte rastliny, vyplňte jamku a spevnite ich.
 5. Voda na usadenie a voda pravidelne, kým nie je založená.

Tolerancia sucha v jednom z veľmi žiaducich znakov horiacej hviezdy, pretože vodu zadržiavajúce hľuzy a hľuzovité korene ich môžu udržiavať v suchých obdobiach.

A hoci potrebujú dobre priepustnú pôdu, môžu s radosťou tolerovať viac vlhkosti ako mnoho iných trvaliek, vďaka čomu sú vhodné aj do dažďových záhrad.

Rastliny vypestované z hľuzovitých divízií budú kvitnúť v prvom roku rastu, zatiaľ čo tie, ktoré sa začali pestovať na cibuľovinách, môžu trvať dva roky.


Ako rásť a starať sa o Liatris

Trvalka, Liatris Spicata

Kvetina Gayfeather, člen rodiny Aster, je rastlina odolná voči suchu. Ich kvety bohaté na nektár prilákajú na váš dvor motýle. Gayfeathers pochádzajú z východných USA

Rastliny gayfeather dorastajú do výšky iba asi 2 až 3 stopy. Ich kvetinové hroty sa budú týčiť až 6 stôp ..

Na stonke kvitnú kvety, ktoré sa otvárajú zhora nadol. Farby sú ružové alebo biele. V druhom roku kvitnú kvety.

Ak hľadáte záchranu semien, dávajte pozor na vtáky. Budú jesť dozrievajúce semená.

Rastliny gayfeather sa pestujú zo semien. Môžu sa priamo nasadiť do vašej kvetinovej záhrady alebo sa môžu začať doma presádzať neskôr. Semená Gayfeather vysievajte 6 - 8 týždňov pred posledným mrazom vo vašej oblasti. Semená zľahka zakryte 1/8 "až 1/4" jemnej záhradnej alebo východiskovej pôdy.

Ideálne rozostupy rastlín sú 8 "-12". Tenké sadenice alebo prípadne transplantujte, ak je to potrebné, keď dosiahnu hodnotu 2 „-3“.

Rastliny sa môžu množiť aj hľuzovitými koreňmi alebo korunami. Hľuzovité korene vykopajte, rozdeľte a znovu zasadte každých pár rokov, aby ste sa vyhli nadmernému tlačeniu, a maximalizujte rast a kvitnutie rastlín.

Semená pomaly klíčia. Ak sa vysádza vonku, miesto výsadby by malo byť dobre označené.

Dni klíčenia: 20 - 45

Ako pestovať rastliny Gayfeather:

Rastliny gayfeather rastú najlepšie na plnom slnku. Budú tolerovať trochu svetlý odtieň.

Pestujte rastliny v bohatej, dobre priepustnej pôde. Rastliny sú odolné voči suchu. Nerobia im dobre, v zime v zamočených pôdach. Korene hnijú.

Hnojte po dobe kvitnutia hnojivom na všeobecné použitie.

Vodné rastliny, iba ak je dlhšie sucho.

Pre záhradu takmer bez údržby pridajte okolo rastlín mulčovanie.

Po niekoľkých rokoch budú rastliny preplnené. Vykopajte hľuzovité korene, oddeľte ich a znova vysaďte. Ak máte doplnky, darujte ich svojim záhradníckym priateľom!

Problémy s hmyzom sú neobvyklé.

Môžu sa vyskytnúť plesne, najmä v oblastiach so slabým slnečným žiarením alebo slabou cirkuláciou vzduchu.


Pozri si video: Top 3 Ways - How To Germinate Seeds Faster at Home