O špargli, „kaparoch“ nasturtiu a iných neobvyklých prípravkoch

O špargli, „kaparoch“ nasturtiu a iných neobvyklých prípravkochWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

„Detské postele“

Nasturtium

V októbrovom čísle časopisu sa mi minulý rok páčil článok O. Vinokurova „Kapary z kvetinového záhonu“. Je to samozrejme úplne prijateľný spôsob prípravy pikantného korenia. Aj keď tí, ktorí vyskúšali skutočné kapary, pravdepodobne nebudú súhlasiť s tým, že sa dajú porovnávať so semenami zeleného nasturtia.

Pamätám si, že predtým, keď sme bývali na Staro-Nevskom prospekte, sme cez víkendy chodievali večerať do jedálne, ktorá sa nachádzala na rohu tejto ulice a ulice Poltavskaya. A často do svojho jedálnička zaradili mäsový hodgepodge. Práve v ňom bolo 10-15 skutočných kapríkov. Keď im padli na zub z taniera, vytvorili si nezabudnuteľný chuťový zážitok, a je dokonca ťažké ich opísať. Potom kapary z predaja zmizli a teraz sa vraj opäť objavili, v mojom veku však už nie sú pikantné jedlá prijateľné.

Chcem povedať, že pred mnohými desaťročiami sme tiež zhromaždili v našej záhrade a pripravili na budúce použitie najzelenšie mladé semená a listy nasturtia, sušili ich a naliali 9% octu a uložili do nádob na detskú výživu a potom ich použili vo všetkých nálevoch , pri konzervovaní uhoriek, paradajok, cukety a pri príprave lecha. Tieto korenené prísady dodávali polotovarom veľmi príjemnú chuť.

Okrem toho v potravinách používali nielen semená a listy nasturtia. Na jar s prebúdzajúcou sa prírodou sa používal plač, žihľava, skorocely a ďalšie rastliny. Boli použité na prípravu prvého a druhého chodu a šalátov, po dlhej zime posilnili naše telá vitamínmi. Neskôr sa objavili jemné stonky zeleninovej špargle, koreňové výhonky chmeľu a konečné výhonky tekvice, ktoré doplnili ponuku obyvateľov leta. Slúžili ako základ francúzskej kuchyne. Ako viete, Francúzi sú veľkými milovníkmi tejto zeleniny a jedál z nich.

O niečo neskôr, asi koncom mája - začiatkom júna, sme prešli na skoré zemiaky a karfiol skorého obdobia dozrievania, na kaleráb a inú zrejúcu zeleninu z našej záhrady - zdravé, diétne jedlo, posilnenie zdravia.

Na zber a sušenie sme použili okrem vyššie uvedeného nasturtia aj veľa ďalších rastlín. Na varenie sa používali kvety, listy, korene, napríklad zelené a kôprové kvety a ich semená; kvety a listy kučeravej a bežnej petržlenovej vňate, ako aj ich koreň; kvety chrenu a jeho koreň; listy estragónu (estragón); kvety, listy a koreň paštrnáku; listy vlašských orechov; listy čerešne, mäty, citrónového balzamu; listy a šípky (mladé) cesnaku a hlavy cesnaku. Musím povedať, že listy a šípky sa najlepšie berú z jarnej výsadby cesnaku. Pri výsadbe pred zimou bez prístrešku s maštaľným hnojom a v zime so snehom cesnak často zamrzne a zle sa skladuje. Keď je zasadená na jeseň pred zimou, býva často postihnutá chorobou „hrdza“. Riešením je kyselina šťaveľová v roztoku.

Taktiež v našej rodine sa na zimný zber používa zeler, jeho listy a koreň, ktoré kúpime na trhu. Obzvlášť vyzdvihujeme dávno zabudnutú rastlinu korenia - rascu. Pri príprave tomu prikladáme osobitný význam. Táto divoká dvojročná rastlina rastie v celej Európe a vo väčšine Ázie.

Zbierame semená z divo rastúcich rastlín v prírode a vysievame ich do záhrady, aby sme si neskôr mohli zaobstarať vlastné semená. Okrem toho používame čerstvé mladé kmínové listy, stonky ako šalát alebo dochucovadlo do polievok a hlavných jedál, keď varíme mäso, cviklu. A ako je to potrebné v kyslej kapuste, ktorá dodáva jej neobvyklú arómu! Kmín tiež chráni kapustu pred určitými druhmi hnilobných baktérií.

Špargľa

Chcem povedať pár slov o zeleninovej špargli. Táto trváca rastlina z čeľade ľaliovité rastie v južnej Európe a vo voľnej prírode sa vyskytuje v stepiach. Najlepšie odrody špargle sú Arzhantelskaya, Gollandskaya a Snezhnaya head. Chová sa semenami, pestovaním sadeníc. Pri jarnom siatí semien sadenice dorastajú do jesene, v tomto prípade možno úrodu špargle získať až v treťom roku. Aby som získal jedlé výhonky špargle, vysejem semená do skleníka, zalejem semiačka, čo najdlhšie sa o ne postarám v skleníku a potom ich zasadím na trvalé miesto, ošetrené do hĺbky 40 cm - štyri až päť riadky, každý medzi nimi 20 cm a za sebou je vzdialenosť medzi rastlinami 10 - 15 cm.Na jeseň vysadené sadenice zakryjem smrekovými vetvami, suchým lístím.

Rastlinná špargľa sa pestuje pre mladé, šťavnaté odfarbené alebo zelené výhonky, ktoré sú bohaté na bielkoviny, asparagín, saponín a rôzne vitamíny. Špargľa rastie na jednom mieste 15 - 20 rokov, s tým treba rátať aj pri výbere miesta. Na získanie dlhších výhonkov (do 40 cm) používam nasledujúcu metódu. Vezmem plastové fľaše s objemom 1,5 - 2 litre, odrežem im dno a hrdlo alebo dokonca spojím dva valce dokopy a predĺžim ich.

Pripravujem si penové drobky veľkosti malého hrášku. Keďže tu nie je čierna pena, natieram bielou farbou do vodného roztoku sadzí. V okamihu, keď sa špargľa vynorí zo zeme, okamžite na ňu položím túto štruktúru a zakryjem ju čiernymi drobenkami, čím predĺžim odfarbenú časť výhonku. Namiesto penových triesok môžete použiť iné materiály, napríklad piliny zmiešané s rašelinou. Aby som získal výhonky na jedlo, odstránim štruktúru a odrežem ich, idem hlbšie do zeme, bližšie ku koreňom. Po odrezaní potravinových výhonkov zvyšok vyzdobí záhradu krásnou rybou kosťou vysokou až 2,5 m.

A. Malyukov, záhradník