Odrody rastlín sedmokráska - pestovanie rôznych rastlín sedmokrásky v záhrade

Odrody rastlín sedmokráska - pestovanie rôznych rastlín sedmokrásky v záhradeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pre mnohých záhradkárov pojem sedmokráska pripomína detskú hru o vytrhávanie okvetných lístkov sedmokrásky z kvetov a opakovanie: „Miluje ma, miluje ma nie.“ Nie sú to jediné sedmokrásky, ktoré v záhrade existujú.

V súčasnosti je v obchode k dispozícii veľa druhov sedmokrásk. Väčšina patrí do čeľade Asteraceae s 1 500 rodmi a 23 000 druhmi. Zatiaľ čo niektoré z nich vyzerajú ako klasické sedmokrásky detstva, iné prichádzajú v žiarivých farbách a rôznych tvaroch. Prečítajte si informácie o odrodách rastlín sedmokrásky, ako aj tipy na pestovanie rôznych kultivarov sedmokrásky.

Rôzne druhy sedmokrásk

Pojem „sedmokráska“ pochádza z „denného oka“. Rastliny nazývané sedmokrásky sa v noci zatvárajú a otvárajú v rannom svetle. To platí pre všetky rastliny sedmokrásky v záhrade.

Sedmokráska Shasta (Leucanthemum X superbum) poskytuje klasický vzhľad s jasne žltými stredmi a dlhými bielymi okvetnými lístkami, ktoré sa tiahnu od tohto stredu. Kultivár sedmokrásky Shasta „Becky“ ponúka väčšie kvety a kvety neskôr ako tento druh. Kvitne leto cez jeseň.

Ďalšími zaujímavými odrodami rastlín sedmokrásky sú tiež kultivary Shasta. „Christine Hagemann“ ponúka obrovské dvojité kvety, rovnako ako „Crazy Daisy“, aj keď okvetné lístky druhého kultivaru sú veľmi tenké, riasené a skrútené.

Ostatné druhy sedmokrásk sú úplne odlišné od Shasty. Rozdiely medzi sedmokráskami môžu zahŕňať farbu, veľkosť a tvar kvetu.

Napríklad sedmokráska je každoročná s okvetnými lístkami, ktoré sú biele a vonkajšie konce smerom k základni čoraz zlatšie. V žiarivých farbách ju predčí maľovaná sedmokráska alebo trikolóra sedmokráska s okvetnými lístkami v jasných odtieňoch červenej a bielej, oranžovej a žltej alebo žltej a bielej.

Farebné rozdiely a okvetné lístky vytvárajú veľmi odlišné kvety. Nadýchaná ageratum sedmokráska športové jemné elegantné „hroty“ okvetných lístkov v hlbokej levanduli a modrej farbe. Arctotis má dlhé sedmokráskové lístky vo fialovej alebo červenooranžovej farbe s jasnými stredmi. Modré Cupidone (alebo Amorova šípka) „sedmokrásky“ sú jasne modré s tmavo modrými stredmi.

Pestovanie rôznych odrôd sedmokrásky

Keď začnete pestovať rôzne odrody sedmokrásky, musíte si uvedomiť niekoľko základných rozdielov medzi rastlinami. Najprv nezabudnite, že niektoré odrody rastlín sedmokrásky sú jednoročné rastliny, ktoré žijú iba jednu sezónu, zatiaľ čo iné sú trvalky, ktoré žijú viac ako jednu sezónu.

Napríklad sedmokráska sedmokráska (Argyranthemum frutescens) je jednoročná rastlina. Ak sadíte margaréty, budete sa opakovať vlny kvetov v žiarivo žltej, žiarivo ružovej a bielej farbe po celú sezónu, ale iba na jeden rok. Na druhej strane, Osteospermum sú vytrvalé sedmokrásky, zvyčajne levanduľovo modré s tmavšími stredmi.

Ďalšia vec, ktorú musíte mať na pamäti, keď pestujete rôzne druhy sedmokrásky, je podnebie. Trvalé sedmokrásky musia rásť v rámci svojich vlastných zón odolnosti, aby sa im darilo. Napríklad sedmokrásky gerbery rastú iba ako trvalky vo veľmi teplých oblastiach, ako sú zóny odolnosti rastlín USDA 9 až 11. V iných oblastiach ich možno pestovať ako jednoročné rastliny, žijúce a umierajúce v jednom lete.


Nippon Daisy Care

Táto trvalka sa ľahko pestuje na akomkoľvek slnečnom mieste s dobre priepustnou pôdou. Ak chcete zasadiť, vykopajte jamu, ktorá je asi trikrát väčšia ako koreňový bal rastliny. Rastlinu umiestnite do stredu jamky s vrcholom koreňového balu na úroveň pôdy. Potom jamu zasypte zeminou, pôdu ľahko stlačte a miesto výsadby dobre zalejte.

Údržba je pre zrelé rastliny sedmokrásky Nippon minimálna. Počítajte s tým, že na jar urobíte mierne prerezávanie, aby rastlina vyzerala čo najlepšie. A voda iba počas dlhých úsekov bez dažďov.

Svetlo

Táto rastlina rada rastie na plnom slnku. V horúcom podnebí je však vhodný nejaký popoludňajší tieň.

Nipponská sedmokráska rastie dobre v priemere na suchej pôde. Bude tolerovať väčšinu typov pôdy, pokiaľ bude mať dobrý odtok. Premočená pôda môže rastlinu zabiť.

Voda

Pretože táto rastlina uprednostňuje suchú pôdu a je tolerantná k suchu, pravdepodobne nebude potrebovať ďalšie polievanie po dažďoch. Zalievajte, ak je vo vašej oblasti dlhšie obdobie sucha a rastlina začne vädnúť.

Teplota a vlhkosť

Sedmokrásky Nippon uprednostňujú teplé, ale nie príliš horúce podmienky a tolerujú široký rozsah vlhkosti. Akékoľvek abnormálne teplotné extrémy v jej rastových zónach môžu rastlinu poškodiť alebo usmrtiť, aj keď je to zriedkavé. Mráz spôsobí, že rastlina na zimu prirodzene odumrie späť do zeme.

Hnojivo

Hnojivo je pre sedmokrásky Nippon zvyčajne nepotrebné a nadmerné kŕmenie môže spôsobiť žlté alebo disketové stonky. Ak ale máte veľmi chudobnú pôdu, môžete skoro na jar použiť vyvážené hnojivo 10-10-10.


DAISIES

Sedmokrásky patria do čeľade Compositae sedmokrásky, dnes známej ako Asteraceae v kvitnúcich rastlinách. Sedmokrásky pochádzajú zo severnej a strednej Európy.

Pôvod slova Daisy je anglosaský „daes eage“, čo v doslovnom preklade znamená „denné oko“. Volalo sa to preto, lebo sedmokrásky sa otvárajú na úsvite, keď sa deň začína.

Kráľovstvo Plantae Kmeň Anthophyta Trieda Magnoliopsida Rad Asterales Čeleď Asteraceae Rod Bellis

Symbolizuje sedmokráska nevinnosť a čistota. Môže tiež symbolizovať nové začiatky. Kvetinový význam sedmokrásky je „verná láska“A„Nikdy nepoviem”.

Niektoré zaujímavé fakty o sedmokráskach

 • Sedmokráska je trvalka, ktorej vždyzelené listy tvoria bazálny trs alebo ružicu.
 • Rastlina kvetu sedmokrásky má prostaty alebo rastúci zvyk rozširovania.
 • Sedmokrásky sa dajú množiť delením na jar alebo cez sejbu semien na jar alebo neskoro na jeseň.
 • Anglická sedmokráska je vážna burina na severozápade USA.
 • Kvety sedmokrásky sa otvárajú za úsvitu a navštevuje ich veľa malého hmyzu.
 • Sedmokrásky používajú deti na výrobu sedmokráskových reťazí.
 • Listy sedmokrásky sú jedlé a dajú sa použiť do šalátov.

O rastline a kvete sedmokrásky

Kvet sedmokrásky je zložený z bielych okvetných lístkov a žltého stredu, hoci kvet môže niekedy mať ružovú alebo ružovú farbu.

Sedmokrásky nie sú vyrobené iba z jedného kvetu. Sedmokráska je tvorená dvoma druhmi kvetov - tanierovými kvietkami a kvietkami v tvare bieleho lúča. Diskové kvietky sú v strede a lúčne kvietky sú na okraji, sú však usporiadané tak, aby pôsobili dojmom, že sú jedným kvetom. Toto usporiadanie na sedmokráskach je druh kvetenstva známy ako a kapitula.

Stonky sedmokrásky sú hladké a bezlisté a podopierajú jediný kvet. Rastliny sedmokrásky majú kvetinové stonky veľké 3 až 4 palce. Textúra listu sedmokrásky je rôzna a môže byť hladká alebo chlpatá, na spodnej časti úzka a mierne laločnatá. Stonky kvetov sedmokrásky sú spravidla dlhšie ako listy.

Odrody sedmokrásky

Niektoré z odrôd sedmokrásky sú biele kvety podobné sedmokráske, španielska sedmokráska, modrá sedmokráska, lenivá sedmokráska alebo prérijná sedmokráska, sedmokráska africká, sedmokráska sedmokráska, sedmokráska rieka Swan, sedmokráska tatárska, sedmokráska maľovaná, sedmokráska sedmokráska, sedmokráska sedmokráska, koruna. - Sedmokráska, Sedmokráska, Nippon Oxeye, Sedmokráska, Africká, Kingfisher, Sunshine, Gerbera, Transvaal alebo Barberton, Tahoka, Livingstone, Gloriosa, Dahlberg a Butter.

Rastúce sedmokrásky

Sedmokrásky sa dajú pestovať veľmi ľahko. Sedmokrásky sú tvrdé trvalky.

 • Sedmokrásky sa bežne pestujú zo semien. Sedmokrásky je možné priamo nasadiť na záhon.
 • Rastliny sedmokrásky vysaďte počas plného slnka.
 • Vyberte si slnečné miesto, kde môžu nerušene rásť roky.
 • Pred výsadbou pridajte veľké množstvo hnoja a kompostu, aby bola pôda bohatá a dobre priepustná.
 • Ak sú sedmokrásky vysadené na príliš horúcom mieste, mali by byť pravidelne tienené a polievané.
 • Rastliny umiestnite asi 9 až 12 palcov od seba.
 • Rastliny pravidelne polievajte počas suchých období.
 • Pridajte hnojivo na všeobecné použitie v počiatočnom štádiu rastu a potom raz mesačne.

Starostlivosť o sedmokrásky

 • Spravidla sedmokrásky neobťažujú hmyz a choroby.
 • Ak vás trápi hmyz a choroby, ošetrite Sedmokrásky insekticídnym mydlom alebo fungicídom.
 • Tesne pred kvitnutím použite hnojivo s vysokým obsahom fosforu, ktoré pomáha podporovať veľké, jasné kvety.
 • V oblastiach s chladným počasím poskytnite na zimnú ochranu silnú vrstvu mulča.

Ak sa chcete dozvedieť viac o pestovaní sedmokrásk a iných kvetov, dobrá kniha o záhradníctve by bola dobrá vec, do ktorej investujte. Zobraziť knihy o záhradníctve


Biele sedmokrásky: Sedmokráska vôľa

Zachyťte vzhľad poľného kvetu s energickým rozkvitnutím voly sedmokrásky. Naučte sa, ako si vypestovať tohto staromódneho obľúbenca.

Pôvodné rastliny zjemnia hardscape

Sedmokrásky Ox Eye poskytujú mäkkú textúru a žiarivý biely kvet oproti záhrade so silnými kamennými prvkami. Použitie pôvodných rastlín vo veľkých záhonoch pomáha oddeliť architektonické prvky záhrady.

Súvisiace s:

Vypestujte si pestrofarebnú a bezstarostnú poľnú kvetinu na vlastnom záhrade. Záveje volského oka sú klasickým symbolom naturalizovanej krásy - a obľúbeným kvetom pre deti. Táto pôvabná kvetina má veľa mien, ktoré sa nazývajú oxeye, volské oko a margaréta sedmokráska. Tieto biele sedmokrásky pochádzajú z Európy a ruskej Ázie, kde sa vyskytujú pozdĺž ciest a na poliach. V tomto národe sa sedmokráska očné oko naturalizovala v podobných podmienkach.

Kvet na volskom oku sedmokráska sa môže pochváliť klasickou formou bieleho sedmokrásky: žltým stredom lemovaným bielymi okvetnými lístkami. Kvety sa objavujú od polovice jari do konca júna vo väčšine regiónov, s občasným kvitnutím po zvyšok vegetačného obdobia. Prerezávanie bielych sedmokrásk po ich vyblednutí pomáha povzbudzovať rastliny k ďalšiemu kvitnutiu. Tvrdú slivku použite, ak chcete v sezóne neskôr druhý výrazný prírastok kvetov. Rastliny odrežte späť k zaobleným bazálnym listom.

Doprajte voľnému oku miesto na plnom slnku, aj keď v najteplejších oblastiach majú rastliny úžitok z popoludňajšieho tieňa. Rovnako ako ich potomkovia sedmokrásky Shasta, ani tieto biele sedmokrásky nie sú náročné na pôdu. Dajte im priemernú, suchú až strednú pôdu, ktorá je dobre priepustná. Ox eye daisy toleruje ťažký íl, vlhkú pôdu a piesok. V bohatej a úrodnej pôde alebo tieni môžu rastliny dorásť do takej výšky, že je potrebné ich vsadiť. Na zaistenie celého zhluku drôtených stoniek použite obruče alebo kolíky spojovacieho typu.

Táto sedmokráska je trváca v zónach 3 až 8. Na začiatku jari poškriabte pomaly usadené granulované hnojivo do pôdy okolo usadených zhlukov. Môžete tiež rozložiť 1-palcovú vrstvu kompostu okolo rastlín, aby ste získali výživu. Vhodný čas na to je skoro na jar, rovnako ako výhonky prerážajú pôdu. Po úplnom zahriatí pôdy a pred príchodom letného tepla mulčujte pôdu okolo bielych sedmokrásk s vrstvou organického mulča s hrúbkou 2 palce.

Ox eye daisy typicky dorastá do výšky 12 až 36 palcov a vytvára zhluk široký 12 až 24 palcov. Zhluky majú tendenciu sa časom preplniť, čo znižuje kvetinovú šou. Rastliny rozdeľujte každé dva až tri roky, aby ste zabránili preplneniu.

Biele sedmokrásky sa agresívne šíria v krajine a šíria sa semenami a plazivými koreňmi podzemkov. Aj keď môžete pracovať na tom, aby ste nátierku zadržali vo svojom vlastnom dvore, je možné, že ju nebudete vedieť ovládať, a to do susedných divokých oblastí. V niektorých oblastiach krajiny je sedmokráska obyčajná klasifikovaná ako invázna rastlina. Niekoľko štátov v súčasnosti zakazuje výsadbu volských očných sedmokrásk, napríklad Colorado, Kansas, Montana, Ohio a Západná Virgínia. Ak sa chcete dozvedieť, či je legálne vo vašom regióne pestovať sedmokrásku obyčajnú, obráťte sa na miestnu pobočku alebo navštívte odkazy na jednotlivé štáty na webových stránkach National Arboretum.

Ak chcete vo svojej záhrade biele sedmokrásky, prejdite cez volské oko a zvážte radšej výsadbu sedmokrásky Shasta. Táto rastlina je potomkom vola sedmokrásky obyčajnej, ale chýbajú jej invázne vlastnosti. Shasta sedmokrásky otvárajú ďalšie a väčšie kvety v rôznych formách a farbách.


Pozri si video: MŠ SEDMOKRÁSKA