Ako som bojoval s krtkami na mojej stránke

Ako som bojoval s krtkami na mojej stránkeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Už som v našom časopise hovoril o tom, ako sa obyvatelia leta zo susednej ulice v našej dedine zbavili krtkov čerpaním vody do svojich podzemných chodieb. Príležitostne som tiež spomenul, že najbližšie molehills (hromady zeme na povrchu) sa nachádzajú sto metrov od môjho miesta. A potom sa stalo ...

Minulý rok v auguste ráno, keď som na lúke otvoril bránu vedúcu k rybníku, tam som našiel tri čerstvé krtince. Odhodil všetko a okamžite začal konať proti votrelcovi. Od studne za domom som viedol hadicu k prvým trom krtkovým dieram. Opatrne vyčistil priechody a začal do nich pumpovať vodu. Prvý a tretí som absolvoval za tri minúty. Ale načerpanie vody do druhého móla trvalo takmer jedenásť minút!

V už spomínanom článku o krtkoch som vyjadril myšlienku, že sa môžete pokúsiť ručne vyplniť krtkové priechody vodou.

Tu bude užitočné spomenúť si na starogréckeho filozofa Thalesa, jedného z legendárnych skupín „Sedem mudrcov“, ktorý zvolal: „Čo je ľahké?“ A sám odpovedal: „Poradte ostatným.“ Toto výrok sa na mňa plne vzťahuje. Keď som teda v praxi čelil tomuto problému, musel som uznať, že sa moja myšlienka ukázala ako nesprávna ... Koniec koncov, ak čerpadlo pumpovalo vodu do otvorov po dobu jedenástich minút, potom koľko času a úsilia by trvalo, keby som niesol to vo vedrách?

Potom každé ráno miesto starostlivo preskúmal. Päť dní sa nové krtince neobjavili. "Aký som skvelý človek, že som tak rýchlo zahnal týchto prekliatých krtkov," pochválil som sa. Neustále som o tom šťastne informoval susedov. Bohužiaľ. Nie nadarmo hovorí známe ukrajinské príslovie: „Nehovor hop, kým nepreskočíš.“ Na šiesty deň sa krtek objavil tri metre od dielne. A znova som predĺžil hadicu zo studne. A za dve minúty naplnil podzemnú chodbu vodou až na vrchol.

Nasledujúce ráno sa krtek objavil priamo pred dverami dielne. Pretože dostupná dĺžka hadice nestačila, bolo treba ju predĺžiť. Tentokrát mi to trvalo necelú minútu. Štyri dni neboli žiadne čerstvé krtiny. Na piaty deň sa za plotom na lúke objavila ďalšia kopa. A potom sa krtek neprejavil celý týždeň. Opäť som sa chystal osláviť víťazstvo nad otravnou šelmou. Ale krtko alebo krtci sa najskôr objavili na opačnej strane (západná strana lokality) - päť krtincov naraz. Potom som si všimol ďalšie tri molehills na východnej strane miesta. A potom ideme ...

Krtkovité diery sa objavovali jeden za druhým na najnečakanejších miestach. A na jeseň bola takmer celá parcela pätnástich akrov pokrytá krtincami. Bola to skutočná invázia krtkov. Ako sa ukázalo, krtky obsadzovali nielen moje, ale aj všetky blízke oblasti.

Je dobre známe, že krtky sú hmyzožravé zvieratá. Živia sa dážďovkami, hmyzom a ich larvami. A Veľká sovietska encyklopédia (3. vydanie) dokonca uvádza: „... Pôdotvorná činnosť všetkých krtkov je užitočná.“ “ Možno je to tak, ale mne je akosi veľmi nepríjemné prechádzať sa oblasťou odhrnutou krtkami, zakaždým riskujem, že spadnem do ich pohybov.

Takmer všetci moji susedia, ako sa hovorí, to vzdali, uvedomujúc si zbytočnosť boja s týmito zvieratami. Ja nie! V nepríjemných chvíľach môjho života si vždy spomeniem na trefné príslovie, hoci si nepamätám z ktorej knihy: „Bojuj a nikdy sa nevzdávaj!“ Preto budem určite pokračovať v boji s krtkami. A nie sú to iba prázdne slová, existuje pod nimi nejaký základ. V novembri 2009 v Puškine vošiel muž stredného veku do vozňa, v ktorom som cestoval. Sadol si oproti mne a začal prezerať noviny „24 hodín“. Zatiaľ čo otváral noviny, prečítal si článok, ktorý ho zaujal, a ja som na tej strane, ktorá smerovala ku mne, upozornil na názov iného článku.

Nepamätal som si presný názov, ale bolo tam niečo veľmi podobné ako „Ako fajčiť krtky.“ Po vymyslení som začal čítať ... V článku autor tvrdil, že sa krtkov zbavil pumpovaním pomocou vysávača (zhruba rovnakým spôsobom, ako sa používa na maľovanie vysávačom) do ich podzemných chodieb dym z horiacich gumových galoší. Okrem toho sa podľa neho krtky dostali zo zeme nielen na jeho mieste, ale dokonca aj v kôlni jeho susedov. Chcel som muža požiadať o noviny, aby som sa dozvedel viac o tejto metóde boja proti krtkom. Na moje sklamanie však muž odišiel do Pavlovska.

Ako som pochopil z toho, čo som čítal, šťastný letný obyvateľ musel tvrdo pracovať. Ako píše: treba spáliť galoše v uzavretej nádobe (ľahko si viete predstaviť, aký je to smrad!). Ďalej je potrebné dbať na to, aby sa nespálil cez hadicu vysávača. A ešte niečo. Pokúsim sa nájsť to číslo novín, aby som dôkladne pochopil opísanú metódu boja proti krtkom. Ak dosiahnem pozitívny výsledok, určite sa podelím o svoje skúsenosti s čitateľmi.

Alexander Nosov
Foto autor


Čierne záhradné mravce. Ako sa zbaviť záhradných čiernych mravcov. Mravce a vošky.

Čierne záhradné mravce pozná snáď každý, kto má aspoň kúsok zeme. A nezáleží na tom, v podobe upraveného trávnika neďaleko 3-podlažnej chaty alebo v podobe nezabudnuteľných „6 árov“. A dostávajú všetky rovnaké. A každý sníva o tom, že sa ich zbaví.

Mohlo by sa zdať - mravce, mimoriadne užitočný hmyz. Húsenice - boogery sú rôzne ... Ale nie - každý ich chce zabiť. Prečo? Z čiernych mravcov očividne v kultivovaných oblastiach to isté viac škodí ako pomáha. A škoda je hlavne dvojakého druhu.

Mravce si najskôr budujú mraveniská bez toho, aby sa poradili s nami, vlastníkmi konkrétneho webu. A spravidla na tých najnevhodnejších miestach z nášho pohľadu (a najvhodnejších z hľadiska mravcov). Sú to buď vysoké postele, alebo starostlivo upravený a udržiavaný trávnik, alebo sa začnú zakopávať pod strom. Žiadny poriadok a estetika, žiadna predstava o dizajne krajiny.

Po druhé, čierne záhradné mravce nie sú predátormi, ktorí hubia húsenice a iné škodlivé chrobáky. Sú to zberači a pastieri. Mierumilovní chlapi. Ale dobytok si vybrali pre seba, nuž, úplne nevhodný z pohľadu záhradníkov - vošiek.

Vošky sajú šťavu z rastlín, najmä z mladých a nezrelých. A keď ho pošteklíte, vylučuje kvapku vlastných sekrétov, ktoré majú na mravce narkotický účinok. A mravce sa samozrejme usilujú maximalizovať dojivosť a znásobiť toto stádo, aby ste mohli chytiť hlášky, koľko chcete, a dokonca ich pretiahnuť na mravenisko.

Tu prichádza k úplnému antagonizmu medzi záhradnými mravcami a letným obyvateľom. A neexistuje žiadny záhradník, ktorý by nesníval o odstránení tohto hmyzu-drogového brlohu na svojom webe.

Poviem vám, ako som sa prakticky zbavil čiernych záhradných mravcov v mojom okolí. No, to vôbec nie, ale ich hospodárske zvieratá sa stali sporými a úplne kontrolovateľnými.

Všeobecne nemám nič proti divým čiernym záhradným mravcom žijúcim mimo moje hranice. Ale tie, ktoré zasahujú do sliviek, čerešní, jabloní a snažia sa z nich urobiť hniezdisko pre vošky, musia byť buď vyhnané, alebo zničené.

Po prečítaní mnohých internetových fór diskutujúcich o tomto probléme a vyskúšaní všetkých uvedených metód som bol presvedčený o ich úplnej nejednotnosti. Potom som vyskúšal tie, ktoré som vynašiel, ako napríklad rozpustenie všetkých druhov jedov v cukrovom sirupe a kondenzovanom mlieku. Mravce to zjedli, ale nezomreli, nezľakli sa a neopustili miesto. Polievanie mraveniska všemožnými zapáchajúcimi tekutinami a olejmi tiež nič nedávalo. Zázračné lieky nášho chemicko-kooperatívneho priemyslu tiež nepriniesli žiadne výsledky.

Ani mechanické zničenie týchto homolov nebolo účinné. Prešlo trochu času a oni sa znovu narodili ako fénixovia z popola, ako mestá po vojne. Nižší, horší, ale znovuzrodený. Po 3 rokoch beznádeje som si uvedomil, že robím niečo zle. A začal uvažovať.

Ako funguje mravčia spoločnosť? Na čele celého tohto gangu pastierov je kráľovná (alebo lepšie povedané niekoľko kráľovien). Ich úlohou je znášať čo najviac vajíčok a rozmnožovať potomstvo. Medzi potomkami sú aj kráľovné. Keď dorastú, opustia mravenisko a vytvoria si nové, svoje vlastné. Kolonizácia tak čoraz viac nových území. Ale drvivá väčšina populácie sú iba robotnícke mravce. Tie, ktoré chovajú vošky.

Zničenie mravcov robotníka je sizyfovská práca. Kráľovné rodia ďalšie. Nie nasledujúci deň, samozrejme, ale rodia. A všetko bude po starom. Pre robotnicu mravce nosili jedlo a starali sa o vajíčka a larvy. A zostaňte aspoň 100 pracovných mravcov, budú pravidelne nosiť jedlo a chovať potomkov.

Preto, aby ste zničili mravce, je potrebné zničiť kráľovné v mravenisku. Potom zmysel existencie mraveniska úplne zmizne. Pracovné mravce zomrú samy, pretože ich nie sú potrebné, a reprodukcia sa zastaví.

A ako zničiť kráľovné v mravenisku, ak nejdú von, sadnú si do svojich bunkrov a dostať sa k nim je jednoducho nemožné. Budeme musieť získať plán pre mravenisko ...

Ako funguje mravenisko? Hromada pôdy nad trávnikom. Ha ha ha! Nech je to akokoľvek ... Hromada zeme nad trávnikom je iba strecha mraveniska, jeho podkrovie a jeho klimatizačný systém. Je vyrobený z piesku zlepeného dohromady „slinami“ mravcov. Veľmi pevná strecha. Žiadny lejak alebo búrka to nemôžu len rozmazať. Dokonale prežije roztopenú vodu. V jeho vnútri sa nachádzajú obrovské sály, v ktorých sa nespočetné množstvo mravčích vajíčok a lariev ochladzuje alebo zohrieva na potrebnú teplotu a vlhkosť. Ale pod strechou je samotné mravenisko.

Predstavte si veľký krík. Napríklad orgovány. Teraz si predstavte, že tento krík je vykopaný do zeme hore nohami, a kde sú jeho stonky a vetvičky, sú to priechody a galérie. A kde sú zväzky orgovánov - špajzy so zásobami jedla, haly s kráľovnami, ktoré ako na bežiacom páse rozdávajú horu nových potomkov ... Rovnako ako v thrilleri „Mimozemšťan“. Tu je postup, ako sa za takýchto podmienok dostať do maternice?

Mechanické metódy okamžite zmiznú. Vykopať tohto mravca Tora-Boru - úplne zničiť celú krajinu. Chémia tiež málo pomáha. Skúšal som nafúknuť sírový plyn zo sírnej bomby do mraveniska pomocou vedra so zabudovaným ventilátorom - veľmi to nepomáha. Zomiera, samozrejme, veľa, ale všetci pracovníci. V úzkych pasážach toho nemôžete veľmi nafúknuť, kráľovné zostanú nažive a rýchlo obnovia hospodárske zvieratá. A fúkanie plynu niekoľko týždňov do jedného mraveniska je nereálne.

Rozhodol som sa uchýliť k starej a vyskúšanej metóde, ktorú vyskúšal sám Pán. Tých. urobiť potopu.

Vyliatie mraveniska z vedra je zbytočné. Mravce sa dobre prispôsobili roztopenej vode. Jednoducho upchajú svoje priechody, voda, ktorá bola nasýtená vodou, jednoducho prestane prechádzať vodou pod túto vrstvu. Preto je potrebné zaručiť prísun vody po celej hrúbke mraveniska, na všetky jeho podlahy, úplne zničiť jeho štruktúru a zmeniť celý jeho objem na akýsi bahenný vak. Aby tu neboli priechody a galérie, nebol prístup vzduchu. A bol tam pevný močiar, ako v močiari.

To je možné vykonať iba pomocou tlakovej vody. Ďalej je potrebné zorganizovať určitý hydrodrill, hydroperforátor, ktorý by ľahko spláchol zem a dodal vodu na akékoľvek miesto v mravenisku.

Je tiež dôležité zvoliť načasovanie útoku. Spôsobiť mravcom maximálnu škodu.

Zariadenie hydraulickej vŕtačky je jednoduché - je to len rúrka s priemerom 15-20 mm, dlhá asi meter. Ideálna je stará duralová lyžiarska palica s odrezanými koncami. Má malé zúženie a keď je voda dodávaná pod tlakom (čerpadlo „Kid“), vstupuje do mraveniska ako olej.

Čas začatia vojny s mravcami je neskorá jeseň. Október - začiatok novembra. Teploty sú nízke, mravce sú už takmer v pozastavenej animácii. Ak zničíte ich mravenisko, nebudú mať čas ani energiu, ani možnosť ich v akomkoľvek rozsahu obnoviť. A nadchádzajúca zima so zamrznutím pôdy a následnou roztopenou vodou ich konečne zavŕši.

Technológia zničenia mraveniska je nasledovná. Hlinená hromada je odrezaná lopatou nad mraveniskom. Je presne vyrezaný a nie roztrhnutý ani vykopaný. Na tejto kope nie je nikto, všetky mravce sú dole, v otvoroch a prístreškoch. Vidíte široké a úzke priechody - galérie vedúce do hlbín mraveniska. Zapnite prívod vody a začnite vrták zakopávať, zatiaľ čo ide do zeme. Spravidla je to 50-100 centimetrov. A rozliať, rozliať, rozliať. V takom prípade je potrebné vykonať rotačné pohyby pomocou vŕtačky, potom ju zdvihnúť a potom opäť spustiť. Vašou úlohou je premeniť všetky vnútornosti mraveniska na kašu.

Mravenisko je veľmi zložitá a objemná štruktúra. Ľahko to „zaberie“ 50, 100 a dokonca 200 litrov. Preto rozlievajte, kým sa na mieste mraveniska nevytvorí kašička. Potom môžete pôdu mierne zhutniť (treba si obuť gumáky). Takže konečne zničíte mravenisko a mravce v ňom vtlačíte do piesočnato-hlinitého roztoku.

Všetko, toto mravenisko je krytie. Môžete prejsť na ďalšiu.

Po vykonaní podobného postupu minulý rok na jeseň som bol prekvapený, aký efektívny bol. Mám veľkú plochu a zničil som viac ako 50 mravenísk. Minulé leto sa neobnovil ani jeden (!) Z nich! Všetci zomreli.

Nie že by som sa mravcov úplne zbavil. Neustále prichádzajú zvonku, aby rozvíjali nové neobsadené krajiny. Ale sú slabé a málo ich je, pretože sú to mladé ženy kráľovnej s malým počtom mravcov. K ich exodu z úľov matky dochádza koncom júla - augusta a nestihnú si pred zimou postaviť žiadne vážne mravenisko. Preto je každé nové mravenisko zničené za pár minút rovnakým spôsobom. A vojna s nimi netrvá dva dni, ale 2 - 3 hodiny ročne. A celú prvú polovicu leta žijem prakticky bez mravcov.

Netreba dodávať, že táto metóda je absolútne ekologická. Voda postupne prechádza do pôdy a budúci rok tu vyrastie tráva. A nenájdete ani stopy po mravenisku.

Teraz je jeseň. A nie je neskoro zasadiť mravcom drvivý úder.


Ako sa zbaviť krtkov na webe - popis metód boja, použitie pascí, plašičov, ľudových prostriedkov, fotografie, videá, recenzie

Krtkovia, ktorí neustále vykopávajú jamy vo vašej oblasti, sú škodcami. Ich vzhľadu sa dá zabrániť oplotením pozemku ochrannými sieťami atď., Ak však žijú vo vašej doméne už dlhší čas, je potrebné hlodavce odplašiť alebo zničiť. Zvážte účinné spôsoby vyhostenia zvierat z vášho územia.

Mnoho ľudí žijúcich v dedine a letných obyvateľov sa zaujíma o to, ako sa zbaviť krtkov? Existujú 3 hlavné metódy deratizácie:

 • prevencia
 • odstrašiť
 • zničenie.

Zvážte rôzne možnosti boja proti invázii krtkov.


Efektívne metódy zaobchádzania s krtkami

Ako som už povedal, krtek je užitočné stvorenie. Nie je na ňom veľa škody, ale vyhladzuje májové chrobáky a ich nenásytné larvy, veľa škodcov a kyprí pôdu. Áno, hromady zeme zostávajú na povrchu, rastliny trpia, ak sú ich korene nad priechodmi. Ale to všetko nie je nič v porovnaní s celými kolóniami škodlivého hmyzu, ktoré útočia na vaše stránky, ak z nich zmiznú krtky.

Je skvelé, keď je na webe na jar a v prvých letných mesiacoch krtko. Rastliny sa v tejto dobe vyvíjajú, rastú a krtky intenzívne ničia prebúdzajúce sa larvy. Takže koniec apríla - polovica júna je optimálny čas na to, aby bol krtek na vašom webe šéfom.Je dôvod začať s ním boj, najskôr ho však nechajte urobiť svoju „prácu“.

Krtkovia sú obzvlášť užitoční na jahodových posteliach, o ktoré, ako viete, je ťažké sa starať, a ich uvoľnenie sa zmení na bolestivý proces. Krtkovia sa budú prechádzať záhradou, zničia všetkých škodcov, ktorí radi spia v strapatých jahodových koreňoch, a narýchlo sa stiahnu. ale Jahoda zdravšie a menej práce pre vás.

Najjednoduchší a najefektívnejší spôsob, ktorý umožňuje krtkovi zostať na mieste po dobu, ktorú potrebujete, je zasadiť rastliny so silným zápachom. Presne v polovici alebo koncom mája pripravte sadenice tagetis (nechtíka), bazilika, zeler, kôpor, yzop a ďalšie vysoko aromatické byliny a rastliny a vysaďte ich na malé kôpky po celej oblasti. Za mesiac a pol rastliny dosiahnu požadovanú veľkosť, začnú vydávať charakteristický ostrý korenistý zápach a krtky opustia svoje obydlie samy.

Mimochodom, ak vás krtci zle znášajú, na miestach, kde zvieratá odchádzajú, pochovajte hrsť slaného odpadu zo sleďov. Môžu to byť vnútornosti, hlavy alebo len pokazené solené ryby. Krtkom sa táto vôňa nepáči a rýchlo odchádzajú. Je pravda, že o pár mesiacov, keď sa ryby úplne rozložia, sa opäť vrátia.


Fitoverm: výhody

Tento liek používam už dlho na boj s rôznym hmyzom. A len nedávno som sa ho pokúsil aplikovať proti voškám na ríbezle. Prečo odporúčam Fitoverm všetkým?

 1. Bezpečnosť... Je to úplne prírodný prípravok vyrobený z enzýmov pôdnych húb. Preto môžu postrekovať ovocné stromy a bobuľovité kríky aj 3 dni pred zberom. Neakumuluje sa v rastlinách a plodoch.
 2. Všestrannosť. Môže sa aplikovať na viac ako 30 druhov hmyzu. To znamená, že jeho aplikácia pomôže zbaviť sa všetkých škodcov jedným ťahom.
 3. Účinnosť. Nástroj má 2 typy efektov - kožné a črevné. To znamená, že tí, ktorí drogu dostali, aj tí, ktorí ju nedostali, zomrú, ale „zjedli“ otrávené listy a výhonky.

Ako liek účinkuje? Po 6-10 hodinách (v závislosti od druhu) Fitoverm paralyzuje škodcov. A už vám nemôžu ublížiť. A po 2 - 3 dňoch parazity úplne zomrú od hladu.


Ako pestujem sadenice jahôd zo semena

V tomto článku by som chcel hovoriť o mojej metóde pestovania jahôd zo semien, ktorá bola testovaná a priniesla pozitívny výsledok. Takže ho použite, keď potrebujete získať nové odrody sadeníc jahôd alebo ich obnoviť.

 • Jahodové semienka (je to tvoja voľba, vzal som Ostrov pokladov, Pokušenie)
 • Nádoba na výsadbu
 • Nastriekajte
 • Rukavice
 • Pôda (vzal som obvyklú, pre sadenice)
 • Film alebo sklo.

Semená je vhodné vysádzať vo februári - marci, aby boli sadenice hotové do mája.

Poďme teda do práce, vezmime si svoju nádobu, nasypte tam zeminu (tak, aby zostalo 5-10 cm po okraj), mierne zatlačte zeminu, akoby sme ju utlačili.

Ďalej vezmite fľašu s rozprašovačom a postriekajte ju vodou po celej ploche pôdy tak, aby bola mokrá (stredne vlhká). Teraz najdôležitejšia vec, vezmeme naše semená, sú veľmi malé a vzal som pinzetu a úhľadne som ich rozložil na povrch zeme, vzdialenosť od seba bola 1,5-2 cm.

Dôležité! NEMUSÍTE NAPLNIŤ PRIMEROM, INAK NEVYSTÚPIA, jahodové semienka klíčia na svetle.

Teraz nádobu zakryjeme sadivovým filmom alebo pohárom a odložíme na teplé, svetlé miesto. Výhonky sa objavujú 6. - 30. deň, buďte preto trpezliví.

Pozor, intervaly medzi výhonkami môžu byť 5 a viac dní.

Takže sa objavili prvé výhonky, dobre, sú veľmi krehké, takže pri polievaní skúste byť veľmi opatrní. Možno poliať rozprašovačom alebo čajovou lyžičkou.

Zalievanie postačuje raz týždenne, pretože klíčky sú pod filmom a zadržiava sa vlhkosť. Kľúčom je teraz trpezlivosť.

Keď sa na rastlinách objavia 2–3 pravé listy, malo by sa vykonať ponor (môžete ich ihneď zasadiť do nádoby, aby ste sa neponorili).

Ponoril som sa do jednorazových pohárov, ako sa potápať sadenice jahôd, teraz vám poviem:

Rúčkou čajovej lyžičky vyberte klíček zo zeme a vyberte ho, najlepšie s kúskom pôdy, opatrne ho vezmite za klíčne listy, ale nemôžete ho vziať za stonku, môže sa ľahko poškodiť a presadiť do nový kontajner. A to robíme s každým klíčkom.

Naše jahodové kríčky opäť zakryjeme alobalom.

Po transplantácii musíte kŕmiť komplexným hnojivom, ja som kŕmil POLIFID LUX. Polievajte vodou každých 10 dní.

Teraz, mesiac pred výsadbou na otvorenom teréne, musíte jahody vytvrdiť.
Za týmto účelom nechajte poháre prvý deň bez filmu alebo skla po dobu 5-6 minút a potom, postupne zvyšujte čas, prineste ich tak, aby pred výsadbou nechajte sadenice celú noc.

Keď sa objaví 5. - 6. pravý list, môžete do zeme zasadiť jahody. Ak sa nestvrdnete, potom sadenice jednoducho zomrú z poklesu teploty. V polovici, koncom mája, môžete sadenice vysadiť do zeme.

Po výsadbe do pôdy je vhodné sadenice jahôd nakŕmiť minerálnymi hnojivami, aby bolo dostatok minerálov, pretože nemusia byť v bežnej pôde.

V prvom roku bude úroda veľmi, veľmi malá alebo vôbec, ale v druhom počkajte na „more“ jahôd.

Dôležité! Ak jahoda odkvitla ešte skôr, ako ste ju vysadili na otvorenom teréne, kvetinu určite odrežte, inak rastlinku scedí.
Pri transplantácii nie je potrebné zakrývať miesto rastu na rastline, inak zomrie. Teplota pre intenzívny rast sadeníc by mala byť najmenej 18-25 stupňov.

Videl som tiež, že jahody treba vrstviť, treba zobrať sneh, dať ho na pôdu a semená na vrch snehu, ale neurobil som to. A výsledkom bolo viac ako 70% klíčenia a u mnohých to bolo počas stratifikácie 50%.

To je všetko milí záhradníci, veľa šťastia a dobrej úrody!


Pozri si video: Použití čeřenu