Lotosový kvet - Nelumbo nucifera

Lotosový kvet - Nelumbo nuciferaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Lotosový kvet

Lotosový kvet je vodná rastlina patriaca do rodu nelumbo, ktorá pochádza z Ameriky, Ázie a Austrálie. Kultivácia je rozšírená aj v Severnej Amerike. Lotosový kvet môže dosiahnuť výšku jedného metra a je to veľmi odolná rastlina s veľmi rýchlym rozvojom pôdneho pokryvu alebo plazivého typu, pestuje sa hlavne na záhonoch rybníkov a riek. Listy lotosového kvetu sú veľmi ozdobné, majú zaoblený tvar s miernou strednou priehlbinou a veľmi robustný a vzpriamený malý. Sú potiahnuté materiálom podobným vosku a majú charakteristiku vodoodpudivosti. Kvety môžu mať veľa farieb: ružovú, bielu, žltú, kvitnú od júna do septembra a majú dvadsať okvetných lístkov. Korene sú krehké a musí sa s nimi narábať veľmi jemne. Lotosový kvet vyvíja plody, ktoré hneď ako dospejú, padajú semená do vody.

Pokiaľ ide o nás západných, ružu, lotos pre Orientálov má veľa významov a je to kvet par excellence, ktorý naznačuje čistotu a duchovnosť.

Pre Egypťanov to bol symbol nádeje a spásy a podľa tohto obyvateľstva sa Ra, boh slnka, narodil z lotosového púčika; pre Rimanov bol namiesto toho symbolom únie a generácie.

V budhistickom náboženstve predstavuje každá farba lotosového kvetu duchovný stav Budhu: biela duševná čistota, červený súcit, modrá inteligencia.

Aj keď lotos v Tibete nerastie, je to jeden z ôsmich priaznivých symbolov, ktoré sú súčasťou tibetskej kultúry, ako napríklad: Kolo doktríny, Slnečník, Zlatá ryba, Nádoba na poklad, Lotos, Škrupina, Slávny nekonečný uzol alebo uzol nekonečnej lásky, zástava víťazstva.


Životné prostredie a expozícia

Typickým prostredím lotosového kvetu sú rieky a vodné zrkadlá s hĺbkou od pätnásť do dvadsať centimetrov. Potrebujú veľa hodín slnka a ideálna teplota na pestovanie je dvadsať tridsať päť stupňov, ale má schopnosť odolávať aj nižším teplotám. Počas chladného obdobia by mal byť lotos umiestnený v interiéri, zatiaľ čo v lete sa môže vonku cítiť dobre.

 • Lotos

  Zvláštnosť lotosu spočíva v tom, že táto kvetina už musí žiť vo vodnom prostredí. Preto potrebuje na kultiváciu malú nádrž alebo dokonca jazierko. The P ...

Zem

Lotosový kvet uprednostňuje pomerne ťažkú ​​pôdu zmiešanú s hlinou.


Výsadba

Najlepší čas na výsadbu vodných rastlín vrátane lotosu je jar, pretože teploty sú príjemné.

Lotosový kvet by sa mal umiestniť do nádob vhodných rozmerov, asi štyridsať päťdesiat centimetrov pre malé rastliny a asi osemdesiat centimetrov pre normálne rastliny. Majú veľmi rýchly rast a pri umiestnení do rybníkov alebo veľkých nádob sa rozvinú do veľkých rozmerov a zaberajú veľa miesta. Pre ideálny vývoj by mali byť umiestnené v nádobách s najmenej tridsať centimetrov zeminy a piesku a tridsiatkou vody, nádoba by mala byť najmenej šesťdesiat centimetrov vysoká. Oddenky musia byť zakopané vo vodorovnej polohe päť centimetrov a potom pokryté zemou. Dôležitá vec: po výsadbe musí mať lotos čas na aklimatizáciu, takže nebude potrebné dolievať všetku vodu v jednom okamihu, ale postupne počas najteplejších hodín dňa bude táto operácia trvať asi týždeň. .


Polievanie

Lotosový kvet by sa mal pravidelne polievať, aby pôda zostala vždy vlhká. Keďže je to vodná rastlina, lotosu sa dobre darí aj v stojatej vode.


Hnojenie

Aplikujte počas zimnej sezóny špecifické hnojivo s pomalým uvoľňovaním, ktoré sa má zmiešať s pôdou alebo s kultivačnou vodou.


Rozmnožovanie

K rozmnoženiu lotosového kvetu dochádza osivom alebo delením rizómov. Pri prvom budú semená zvonku mierne vyryté, umiestnené na asi dva dni v teplej vode, potom na jar zasadené do kvetináčov alebo do zeme vo vode; ak sú pokryté tenkou vrstvou zeme a umiestnené pri teplote dvadsaťsedem až dvadsaťosem stupňov, vypučia za kratší čas. Keď sa objavia prvé výhonky, sadenicu treba vložiť do bahnitého alebo štrkovitého substrátu. Oddenky sa musia rozdeliť každé tri roky, po zakopaní kvitnú najmenej po štyroch mesiacoch.


Prerezávanie

Skutočné prerezávanie nie je, ak príliš dorastú, bude vhodné ich orezať.


Kvetiny

Kvety tejto rastliny, ktoré kvitli počas letného obdobia, sú veľké a môžu mať rôzne farby od žltej cez ružovú až po bielu; sú zložené z dvadsiatich okvetných lístkov, u niektorých druhov majú jemnú vôňu. Sú veľmi dekoratívne a objavujú sa na vode.


Choroby a parazity

Nie je zvlášť náchylný na škodcov a choroby, môže sa stať, že ho napadnú vošky a huby, v tomto prípade podávajte špecifické výrobky. Bude tiež možné vykonať preventívne ošetrenie: na konci zimnej sezóny podajte pesticíd.


Zľava

Lotosový kvet je na trhu ľahko dostupný. Pamätajte, že táto rastlina je veľmi rušivá, preto sa neodporúča pestovať ju spolu s inými rastlinami, pokiaľ nemáte priestranné prostredie.


Druhy a odrody

Rod Nelumbo zahŕňa dva druhy: Nelumbo Lutea a Nelumbo Nucifera, z ktorých pochádza mnoho odrôd.

Nelumbo Lutea: tento druh pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, aj keď je hojne kultivovaný aj v Severnej Amerike. Populácie týchto oblastí sa zvykli živiť semenami a koreňmi tejto rastliny.

Nelumbo Nucifera: nazýva sa tiež ázijské lotosové kvety, pretože pochádza z Ázie a Austrálie. Rastie veľmi rýchlo a uprednostňuje rybníky alebo iné vodné plochy so stojatými vodami, ktoré sú hlboké aj viac ako päťdesiat centimetrov. Má listy, ktoré môžu dosiahnuť priemer šesťdesiat centimetrov a vystupujú z kultivačnej vody až do jedného metra; kvety sú veľké a farebné a majú charakteristickú vôňu anízu. Plody tohto druhu sa dajú použiť na dekoratívne účely.

Pre budhistické a hinduistické obyvateľstvo je to posvätný kvet.

Teraz si povieme o niektorých odrodách pochádzajúcich z dvoch hlavných druhov:

Loto Alba Grandiflora: je to odroda s bielymi a voňavými kvetmi, rastie vo veľkých rozmeroch.

Lotosová pivonka: Je to trpasličia odroda s dvojitým kvetom.

Baby Pink Lotus: je to tiež trpasličia odroda s ružovými kvetmi.

Carolina Queen Lotus: Je to rastlina, ktorá dosahuje veľké rozmery a niekoľko rokov produkuje veľa kvetov.

Lotus Charles Thomas: má fialové kvety a je strednej veľkosti.

Lotus Chawan Basu: Produkuje mierne kvety a je to trpasličia odroda.

Lotus Nelumbo Nucifera: pochádza z Egypta, Japonska, Číny, Indie, Filipín, severnej Austrálie. Vyvinie sa do sýto ružových kvetov. Je vhodný na kultiváciu vo vodných zrkadlách akejkoľvek veľkosti.

Sharon Lotus: Produkuje veľa zdvojených kvetov, podobných odrode Momo Botan, ale väčších.

Lotus Momo Botan: je trpasličia rastlina s tmavo ružovými kvetmi, ktoré zostávajú otvorené až do neskorého popoludnia.

Lotus Bing Jiao: je to čínska odroda so krémovo bielymi kvetmi, ktoré majú na vrchnej časti okvetných lístkov zelené škvrny.

Golden Phoenix Lotus: Malé veľkosti a biele kvety s mnohými zahrotenými lístkami.

Loto Green Clouds: má stredne veľkú, dvojitú kvetinu krémovej farby podfarbenú ružovou farbou.

Svätý oheň lotos: Je to veľká rastlina, ktorá sa vyznačuje sýto ružovo-červenými kvetmi s mnohými veľmi tenkými lístkami.

Lotus Jade Cup: je trpasličia rastlina s polodvojitými krémovo bielymi kvetmi.

Kermes Red Lotus: je trpasličia lotosová odroda s veľmi tmavo ružovými kvetmi.

Vodca lotosu: tento trpasličí lotos má veľmi zvláštne žltooranžovo-ružové kvety, okvetné lístky sú veľmi tenké.

Vodcovský lotos: veľký a má dvojité biele kvety.

Lotus Lips Red: je to veľká rastlina s veľmi krásnymi dvojitými červenými kvetmi a bielymi okvetnými lístkami sfarbenou do červena.

Mai Huang Lotus: Tento lotos je stredne veľký, kvet má biele okvetné lístky s ružovou špičkou.

Chýbajúci lotos: je to malý lotos, u ktorého sa vyvinie veľa bielych kvetov s mnohými okvetnými lístkami.

Red Bowl Lotus: má veľmi pekné kvety výraznej ružovo-červenej farby.

Lotus vážka červená: Toto je trpasličia odroda s dvojitými ružovými tónovanými kvetmi.

Lotosová šarlátová broskyňa: má dvojité kvety, ktoré sú biele s ružovými odtieňmi.

Lotus Shen Cai: vytvára krásny a veľmi zvláštny dvojitý kvet bielej a ružovej tieňovanej farby, táto odroda je veľkej veľkosti.

Lotus Siskin: je malá rastlina s veľmi výrazným ružovým kvetom.

Lotus Spilling Yallow: nemá zvlášť pekné kvety, sú dvojité a ružovo-žlté farby. Rastlina má strednú veľkosť.

Titan Lotus: Tento lotos má jedinečný, krásny, karmínovo červený kvet. Je to veľká rastlina, ktorá produkuje dostatok kvetov.


Lotosový kvet: Zvedavosť

Lotos sa používa ako dekoratívna rastlina pre rybníky, rybníky atď.; sušené ovocie sa používa na ozdobenie kvetinových kompozícií a na ozdobenie bytov a iných miest.

Všetky časti lotosu, kvety, listy, korene, semená, sú jedlé, na ázijskom kontinente sa jedia okvetné lístky a listy sa používajú ako jedlo, zatiaľ čo korene korenia polievky alebo sa vyprážajú. Aj keď je možné ich jesť surové, vyššie spomínané časti budú lepšie uvarené.

Na jeseň Čína oslavuje deň mesiaca konzumáciou koláčov vyrobených z lotosových semien a kačacích vajec.

Z foriem sušených vo Vietname sa vyrába veľmi aromatický čaj. Lotosové semiačka sa dajú pripraviť aj ako popcorn.

Lotos je bohatý na mnoho prvkov, ako sú: vitamín C a B6, vláknina, fosfor, meď, hoci má nízky obsah tuku.

Lotosový kvet sa môže tiež požiť vo forme odvaru z rastliny alebo z koreňov, veľmi užitočný proti hnačkám, horúčke, ako zmäkčovadlo proti kašľu a hlienu. Táto rastlina môže pomôcť v prípade hojnej straty krvi, hypertenzie, nespavosti, žalúdočných vredov, tachykardie.


Nelumbo nucifera 'Shirokunshi'

Popis

Rodina: Nelumbonaceae

Milý: Nelumbo

Druhy: nucifera 'Shirokunshi'

Pôvod: Japonsko

Výška: 60-80 cm

Priemer listov: 25-35 cm

Priemer kvetu: 14-16 cm

Farba kvetu: Biely

Kvitnúce: Jún august

Rustikálne / tropické: Rustikálne

Priemer nádoby / mini jazierka: min. 40/50 cm

Lotosový kvet sa dodáva s holým koreňom. Kontajner a hnojivo nie sú súčasťou balenia.

Nelumbo nucifera 'Shirokunshi', bežne nazývaná lotosový kvet, je rýchlo rastúca vodná rastlina. Na vode plávajú iba prvé listy, ako napríklad lekná, zatiaľ čo všetky ostatné sa vznášajú smerom k oblohe a dosahujú priemernú výšku 70 cm. Ploché alebo mierne lievikovité listy, modrozelenej farby, sú podopreté mierne tŕnitými stopkami a dosahujú priemer 35 cm. Kvety vychádzajú z lístia, aby kvitli na plnom slnku, a farba môže dosiahnuť priemer 16 cm biely. Kvety vydávajú ľahkú vôňu. Plody sú tiež veľmi okrasné, často sa používajú ako kvetinová výzdoba.

Tieto rastliny musia byť pestované alebo v nich vane bez otvorov s minimálnym priemerom 40 cm alebo v sektory vášho rybníka izolované od zvyšku rybníka. V každom prípade, ak nechcete, aby sa z vašej vodnej záhrady stal panenský les, musíte nevyhnutne blokovať postup koreňov. Ideálnym priestorom na ocenenie tejto rastliny by mal byť 1 m2 povrchu s hĺbkou 50 cm, z toho 30 cm vyplneného substrátom a 20 cm vody.


Register

 • 1 Popis
 • 2 Rozšírenie a biotop
 • 3 Taxonómia
  • 3.1 Druhy
  • 3.2 Zastarané synonymá
  • 3.3 Vzťahy
 • 4 Kultivácia
 • 5 použití
 • 6 Liečivé vlastnosti
 • 7 Symbolika
 • 8 Sekcia Biely lotos
 • 9 poznámok
 • 10 Súvisiace položky
 • 11 Ostatné projekty
 • 12 Externé odkazy

Listy dosahujú priemer jedného metra a viac. Sú vysoké 80 cm až viac ako 1 m. Listy lotosový kvet majú osobitnú povrchovú štruktúru, ktorá ich robí mimoriadne hydrofóbnymi a udržuje ich neustále čisté. Táto vlastnosť, ktorú sa nanotechnológia snaží reprodukovať pre iné materiály, ako sú tkaniny a farby, sa nazýva lotosový efekt. Kvetina je zložená z viac ako dvadsiatich okvetných lístkov farieb od tmavo ružovej po bielu, ktorých vôňa je omamná.

Ďalšou zvláštnosťou je životnosť semena. V roku 1951, počas archeologického výskumu v Kemigawe v prefektúre Čiba (Japonsko), boli náhodne objavené tri semená vo vrstve pôdy, ktoré botanik Ichirō Ōga neskôr identifikoval ako tri semená lotosu. Rádiokarbónové analýzy ukázali, že semená boli staré viac ako dvetisíc rokov. Vďaka starostlivosti profesora Ōga sa podarilo jedno z troch semien vyklíčiť a priviesť tak k životu „najstarší kvet na svete“, ktorý dostal na počesť svojho objaviteľa meno Ōga lotus (niekedy sa tiež píše Ohga) [2] [3]. Kvetina sa stala slávnou atrakciou v parku Chiba, kde bola znovuobjavená, a v záhrade Kōraku-en v Okajame [4], rodnom meste profesora Ōgy.

Žáner Nelumbo je rozšírený v dvoch samostatných oblastiach, ktoré zaberajú dva rôzne druhy, ktoré sem patria:

 • Nelumbo lutea pochádza z oblasti strednej a južnej Ameriky, ale v Severnej Amerike ju od nepamäti pestujú aj domorodci na konzumáciu semien a oddenkov.
 • Nelumbo nucifera je rustikálny druh pôvodom z Ázie a Austrálie, bežne známy ako ázijský lotosový kvet. Je to veľmi rýchlo rastúca vodná rastlina, typická pre rybníky a nádrže so stojatými alebo takmer bezprúdovými vodami, hlboká 5 - 50 cm a viac, až 250 - 300 cm.

Upraviť druhy

V rámci žánru Nelumbo v súčasnosti sú zahrnuté tieto dva druhy [1]:

Zastarané synonymá Upraviť

 • Nelumbo caspicumFisch. ex DC., 1821 (= Nelumbo nuciferaGaertn.)
 • Nelumbo komaroviiGrossh., 1940 (= Nelumbo nuciferaGaertn.)
 • Nelumbo nelumbo(L.) H. Karst., 1882 (= Nelumbo nuciferaGaertn.)
 • Nelumbo pentapetala(Walter) Fernald, 1934 (= Nelumbo luteaWilld.)
 • Nelumbo rheediiC. Presl, 1835
 • Nelumbo speciosaWilld., 1799 (= Nelumbo nuciferaGaertn.)
 • Nelumbo speciosumWilld., 1799 (= Nelumbo nuciferaGaertn.)
 • Nelumbo transversaC. Presl, 1835

Termín Nelumbium označiť žáner už väčšina autorov neprijíma, pretože sa považuje za synonymum:

 • Nelumbium luteumWilld., 1799 (= Nelumbo luteaWilld.)
 • Nelumbium nelumbo(L.) Druce, 1913 (= Nelumbo nuciferaGaertn.)
 • Nelumbium nuciferumGaertn. (= Nelumbo nuciferaGaertn.)
 • Nelumbium speciosumWilld., 1799 (= Nelumbo nuciferaGaertn.)

Vzťahy Upraviť

Tradične zaraďované do čeľade Nymphaeaceae, s nedávnymi fylogenetickými klasifikáciami rod Nelumbo bol rozdelený na vlastnú rodinu, Nelumbonaceae. Podľa klasifikácie APG patrí táto rodina do rádu Proteales, zatiaľ čo v dnes už zastaranom Cronquistovom systéme bola namiesto toho umiestnená do rádu Nymphaeales [5].

Vyžadujú veľa hodín úplného slnečného žiarenia a pôda musí byť veľmi ťažká, zmiešaná s hlinou a bahnom. Potrebujú krytie 15-20 cm vody, aby sa korene udržali na teplej a stálej teplote, sú tu rustikálne odrody, ktoré v zimnom období nie je potrebné chrániť. Dva druhy Nelumbo nucifera a lutea sú rustikálne a dobre odolávajú aj chladu a mrazu. Tieto rastliny vytvárajú plody, ktoré keď dozrejú, padajú semená do vody. Rozmnožujú sa rozdelením podzemkov podzemkov alebo jarnou sejbou, ktorá v optimálnych podmienkach poskytne prvé kvitnutie už po štyroch mesiacoch. Môžu sa pestovať vo veľkom kvetináči s výškou najmenej 40 cm a priemerom 35 cm.

 • Ako okrasná rastlina na ozdobenie rybníkov, nádrží a jazierok, alebo pestovaná v hydroponických nádržiach
 • Konkrétne ovocie, vhodne sušené, sa používa v kvetinových kompozíciách na zdobenie sál a bytov
 • V lotose sú jedlá, kvety, semená, mladé listy a oddenky. V Ázii sa jedia okvetné lístky, zatiaľ čo listy sa zvyčajne používajú ako jedlo. Oddenky (pning v čínštine, ngau v kantončine, dobre v Indii a Pakistane, napr renkon v japončine) sa používajú ako poleva na polievku alebo na vyprážanie. Okvetné lístky, listy a oddenky sa dajú konzumovať aj surové, riziko prenosu parazitov však odporúča konzumovať ich varené.
 • V Číne sa každý rok oslavuje mesiac na jeseň a v deň mesačných koláčov, v ktorých sa tradične jedáva a rozdáva mesačný koláč vyrobený z pasty z lotosových semien a solených kačacích vaječných žĺtkov.
  Čínski ľudia veria, že lotos je veľmi zdravé jedlo, a preto je známy a preslávený už mnoho storočí. Štúdie to potvrdili a preukázali, že je bohatý na vlákninu, vitamín C, draslík, tiamín, riboflavín, vitamín B6, fosfor, meď a mangán a obsahuje málo tuku. [bez zdroja]
 • Semená sa konzumujú spolu s bylinou tzv liánhuā cha alebo najmä vo Vietname sa sušené tyčinky používajú na prípravu voňavého čaju. Semená lotosu pozostávajú z arašidov (tzv liánzĭ, 蓮子 o xian liánzĭ, 鲜 莲子, v čínštine) a sú rovnako všestranné a dajú sa jesť čerstvé, sušené alebo varené ako popcorn, môžete si tiež pripraviť pastu použitú v pečive na prípravu sladkostí alebo varenú a pokrytú cukrom na prípravu a tong sui (sladká polievka).
 • Taliansky luxusný dom Loro Piana zahájil s obyvateľmi Barmského jazera Ille projekt na výrobu krajčírskej textílie vyrobenej zo stoniek lotosového kvetu. Aby sa zabránilo vysušeniu, musí sa zhromaždiť, zrolovať a točiť do 24 hodín špeciálnymi technikami miestneho obyvateľstva, ktoré sa tradujú po celé storočia. Vyrobiť sa dá najviac 50 metrov mesačne a cena pre verejnosť sa pohybuje okolo 2 500 eur za meter.

Vysušenie rastliny, ak sa spaľuje ako kadidlo na špeciálnych brazíroch, môže spôsobiť halucinogénne účinky.

Tam Nelumbo nucifera a Indický lotos, posvätná kvetina pre hinduizmus a budhizmus. Tiež sa hovorí Modrý lotos, Posvätná ľalia alebo Fazuľa indická. Je to národný kvet Indie a Vietnamu. Lotos má celú zložitú a veľmi starodávnu filozofickú a náboženskú symboliku, z ktorých najznámejšia je reprezentácia jemných energetických centier v ľudskom tele, nazývaných čakry. Považuje sa tiež za symbol čistoty a je to pravdepodobne spôsobené takzvaným lotosovým efektom, čo je schopnosť materiálu pozorovaného v lotosových kvetoch, ktorá sa udržuje autonómne v čistote.

V deviatej knihe Odyssey hovoríme o krajine Lotofágov, jedákov lotosu.

V kultúrnej tradícii Srí Lanky, rovnako ako vo väčšine juhovýchodnej Ázie, symbolizuje lotosový kvet čistotu a prosperujúci rozvoj krajiny [6]. Toto znázornenie bolo zobrazené na impozantnej veži Lotus Tower v Kolombe [7]. Dizajn tejto budovy je inšpirovaný lotosovým kvetom [8].

Podľa tradície sekta Biely lotos bola založená v roku 1280 v Číne posledným potomkom dynastie Sung vyhladenej Mongolmi Kublajchána. Mladý princ dúfal, že sa môže stať katalyzátorom pre skupiny inšpirované kresťanmi, ktoré sa postavili proti útočníkom. Členovia zložili prísnu prísahu a zachovávali mlčanlivosť. Pred bitkou si opásali hlavy červeným hodvábnym šálom: volali sa preto i Rebeli Červeného Turbanu. Organizácia, ktorú tvorili mnísi, roľníci, banditi a lupiči, výrazne prispela k vyhnaniu Mongolov a viedla ju Chu Yuan-chang ktorý v roku 1368 prijal meno Hung wu a stal sa prvým cisárom dynastie Ming. Tento výraz pochádza z tajného slova lotosového jazyka a znamená „mier“ a „poriadok“. Po vyhnaní nepriateľov začali niektorí členovia organizácie obsadzovať vysoké mocenské pozície, iní sa zriekli svojej viery. Po viac ako dva a pol storočia už neboli správy o sekte, ktorá sa vzkriesila v polovici 17. storočia, keď boli Ming zo severu zmietaní Manchusmi. V tom čase mnoho politicko-povstaleckých hnutí koordinovalo Voňavá sekcia kadidlaalebo znovuzrodený Biely lotos: Spoločnosť neba a zeme, Spoločnosť ôsmich diagramov, Spoločnosť deviatich kaštieľov. Tieto hnutia uskutočnili niekoľko povstaní proti nepopulárnym útočníkom Manchu, vrátane veľkej revolty z roku 1794 a senzačného útoku na Zakázané mesto Peking v roku 1814. Následne sa tieto tajné organizácie po získaní nezávislosti zmenili na bandy brigád alebo militantné náboženské skupiny pacifisti . Najnovšie skúsenosti z Rebeli Červeného Turbanu by boli identifikovaní niektorými vedcami v rámci činnosti Sekta jednoty, ktoré by v dvadsiatom storočí počas japonskej okupácie, najskôr počas druhej svetovej vojny, zaviedli rovnaké techniky z minulosti, aby uprednostnili únik dôležitých osobností politiky a kultúry z Číny, čím by ich vytrhli z prenasledovania a koncentrácie tábory. [9]


Nelumbo nucifera

Vodná rastlina ázijského pôvodu, ktorá kvitne od júna do augusta. Má jednoduché ružové a biele kvety. Mal by sa pestovať vo vodotesných nádobách, inak by v jazierku pôsobil príliš rušivo. Veľmi rustikálny botanický druh, ktorý odoláva až do - 30 ° C.

The Nelumbo nucifera o lotosový kvet je vodná rastlina ázijského pôvodu, ktorá kvitne od júna do augusta. Má jednoduché ružové a biele kvety. Prvé ráno po otvorení sú ružové, zatiaľ čo na druhý deň sa zosvetlia a majú belavú žilu na spodku okvetných lístkov. Listy sú tmavozelené, vodoodpudivé a majú priemer 60 cm.
Mal by sa pestovať vo vodotesných nádobách, inak by v jazierku pôsobil príliš rušivo. Odporúča sa pre stredné a veľké rybníky.

Veľmi rustikálny botanický druh, ktorý odoláva až do - 30 ° C.

Oddenky sú v predaji Od marca do apríla pre rastliny v kvetináčoch NIE JE žiadna zásielka, je možné ich vrátiť do škôlky alebo na veľtrhy a podujatia, ktorých sa zúčastňujeme, rezerváciou.

Botanický druh, veľmi rustikálny, ktorý odoláva až do - 30 ° C. n

Oddenky sú v predaji Od marca do apríla pre rastliny v kvetináčoch NIE JE žiadna zásielka, je možné ich vrátiť do škôlky alebo na veľtrhy a udalosti, ktorých sa zúčastňujeme po rezervácii. U00a0 "," description_short ":"

Výška: 140 cm Expozícia: Úplné slnko Maximálna hĺbka od povrchu vody: od 10 do 60 cm Pôda: močaristá Veľkosť: Veľká Rusticita: zóna USDA 4B: od -28,9 do - 31,6 ° C Hustota: 1 rastlina na meter štvorcový. Doba kvitnutia: jún - august Farba kvetu: Ružová Farba listu: Zelená Obtiažnosť: Ľahká


Nelumbo nucifera MIX

Lotosový kvet v MIXE, ktorého nepoznáme odrodu a nevieme, aký bude kvet.

ČISTO ORIENTAČNÝ OBRAZ

Veľmi rustikálna rastlina, ktorá odoláva až do - 30 ° C.

Oddenky sú v predaji Od marca do apríla pre rastliny v kvetináčoch NIE JE žiadna zásielka, je možné ich vrátiť do škôlky alebo na veľtrhy a podujatia, ktorých sa zúčastňujeme, rezerváciou.

Oddenky sú v predaji Od marca do apríla pre rastliny v kvetináčoch NIE JE žiadna zásielka, je možné ich vrátiť do škôlky alebo na veľtrhy a udalosti, ktorých sa zúčastňujeme po rezervácii. U00a0 "," description_short ":"

Lotosový kvet v MIXE, ktorého nepoznáme odrodu a nevieme, aký bude kvet. U00a0 n

Výška: 140 cm Expozícia: Úplné slnko Maximálna hĺbka od povrchu vody: od 10 do 60 cm Pôda: močaristá Veľkosť: Veľká Rusticita: zóna USDA 4B: od -28,9 do - 31,6 ° C Hustota: 1 rastlina na meter štvorcový. Obdobie kvitnutia: jún - august Farba listu: zelená Obtiažnosť: ľahká


Lotosové kvety a lekná v záhradných jazierkach

The vodné zrkadlá sú to začarované miesta. Svetlo a mágiu týchto prostredí preslávil vášnivý obdivovateľ, Claude Monet, ktoré pestoval a maľoval vo svojej záhrade v Giverny lekná. V malých jazierkach a záhradných fontánach sú tieto rastliny často spojené lotos, v skutočnosti majú obidve vzácne kvety, ktoré im bez akýchkoľvek pochybností dávajú titul kráľa a kráľovnej záhradného jazierka obklopeného veľkým zeleninovým nádvorím zloženým z kosatca, vodných motýľov, orobinec, rush a prasličky.

Lekná, kráľovné rybníka

The rod Nymphaea Zahŕňa asi päťdesiat druhov s kozmopolitným rozšírením, s obľubou pre oblasti s teplým a miernym podnebím. Všetko sú to rastliny vhodné pre vodný a močaristý život, v skutočnosti ich nájdeme v prírode pokojné vody rybníkov alebo vo vodných cestách pretínajúcich slabé toky. The stonka, rizomatózny, jednoduchý alebo rozvetvený, rastie pod vodnou hladinou.

Z toho sa vyvinú dlhé stopky, ku ktorým listy stále zrolované, ktoré sa vyliahnu, až keď sa dostanú na povrch vody a pokryjú veľké plochy. Listy majú okrúhly tvar, intenzívnej zelenej farby, ktorá má v niektorých prípadoch červené pruhy. THE stopky, ktorých dĺžka sa líši podľa hĺbky vody, pretínajú ich dlhé vzduchové kanály, ktoré zabezpečujú plávanie, čím sa listy dostávajú do priameho kontaktu so vzduchom a slnečným žiarením na uskutočnenie fotosyntézy.

THE kvety môžu byť modré, fialové, ružové, žlté alebo biele. Spravidla majú krátky život: otvárajú sa ráno a večer blednú. Tento pominuteľný charakter je však kompenzovaný a obdobie kvitnutia rozsiahlejšia, ktorá trvá od júna do konca septembra.

Lotos, kráľ rybníka

Často lekná sú zamieňané s lotosom táto nejednoznačnosť je pravdepodobne spôsobená nielen veľmi podobným vzhľadom, ale aj pôvodom názvu lekien, ktorý pochádza z arabského výrazu nenùfar, čo znamená „modrý lotos“. Lotos však patrí do rodu úplne iného rodu, ktorý zahŕňa iba dva druhy: Nelumbo nucifera je Nelumbo lutea.

Nádherný lotosový kvet s charakteristickou „soľnou pivnicou“.

Nelumbo nucifera, nazývaný tiež orientálny lotos, pretože pochádza z Ázie a Austrálie, je to posvätná kvetina pre hinduistické a budhistické náboženstvo, z ktorej sa považuje za symbol čistoty pre jej sklon k rastu v bahnitých pôdach pri zachovaní ružovej farby jej kvetov. nepoškvrnený.

Nelumbo lutea, so slonovinovo bielymi kvetmi, pochádza z Južnej Ameriky, kde ju po stáročia pestujú pôvodné obyvateľstvo pre svoje upokojujúce vlastnosti.

Lotos je uznávaný pre svoju charakteristiku "soľnička„, to znamená ovocie v tvare obráteného kužeľa, vybavené otvormi na rozptýlenie semien, umiestnené v strede koruny.

Obaja vlastnia a oddenka podlhovastý tvar, ktorý svojím vzhľadom a farbou pripomína banán. The listy, majú zaoblený tvar a sú úplne vodotesné, môžu dosiahnuť priemer päťdesiat centimetrov a sú podopreté stonkami až do výšky jedného metra nad vodnou hladinou.

Niektoré orientálne populácie kultivujú lotos už viac ako 3 000 rokov nielen pre jeho estetickú a kultúrnu hodnotu, ale aj pre poživateľnosť jeho semien a rizómov.
V čínskej, japonskej a indickej kuchyni sa rizómy konzervujú v octe, pražia, kandizujú alebo nakrájajú na tenké plátky a potom sa vyprážajú ako čipsy. V niektorých verziách obľúbeného jedla Maa Ce-tunga, duseného bravčového mäsa, sa karamelizovaná lotosová oddenka javí ako nevyhnutná prísada.

Prečo pestovať lotosy a lekná

Lekno a lotosové rastliny môžu byť pestované v záhrade vo vnútri malých rybníkov a fontán, alebo na terase naplnenie vaničiek vhodnej veľkosti vodou.

Ak sa bojíte vytvorenia malých vodných ekosystémov farmy proti komárom, riešenie spočíva v pridaní malých rýb do vašich tankov tzv gambusie, ľahko dostupné aj v špecializovaných škôlkach, ktoré sa budú živiť komármi a odstránia nepríjemný problém.

Prítomnosť veľkého lekna a listov lotosu vo vodnej ploche bude mať nielen dekoratívnu funkciu, ale bude slúžiť aj ako znížiť tok slnečného žiarenia čo by spôsobilo nadmerné zvýšenie teploty vody, a tým podporilo množenie burinových rias.

Ako vyliečiť lotosy a lekná

V našich zemepisných šírkach lekná a lotosy počas zimnej sezóny úplne zmiznú, aby sa potom vrátil, aby emitoval nové listy, akonáhle teplota vody stúpne.

Sú to stredne robustné rastliny, ktoré tiež dobre znášajú teploty tesne pod nulou, pokiaľ ľad nemá vplyv na oddenku. V tejto súvislosti treba poznamenať, že i lotosové oddenky sú obzvlášť citlivé na mrazy. V chladnejšom podnebí bude preto potrebné, počas zimnej sezóny, vložte hrnce do skleníka alebo na chránenom mieste a pamätajte na to, že ich musíte vždy ponoriť do vody.

THE vázy kultivácie bude naplnená ílovitou zeminou, kam budete ukladať rizómy, pričom dávajte pozor, aby ste ich príliš nezakrývali, tiež je vhodné pridať 2 - 3 centimetre piesku, aby ste zabránili vzrastu pôdy počas fázy ponorenia.
Tam hĺbka do ktorých budú kvetináče umiestnené, sa líši podľa druhu, ktorý ste sa rozhodli pestovať: zvyčajne ide o hĺbku od 15 centimetrov do jeden a pol metra.
Pamätajte si, ako všeobecné pravidlo, že lotosy aj lekná uprednostňujú umiestnenie slnečno.

V niektorých prípadoch bude užitočné zabezpečiť, aby si vegetácia rybníka zachovala usporiadaný a harmonický vzhľad znížiť množstvo listov: táto operácia tiež podporí výdatnejšie kvitnutie.

Ako znásobiť lekná a lotosy

The lekná množia sa pre rozdelenie rizómov každé tri roky, pri manipulácii buďte opatrní, aby ste nepoškodili nové drahokamy. Táto operácia sa uskutoční a koncom februára, skôr ako rastlina začne znova vegetovať.
Pamätajte, že lekná sa dajú bez problémov reprodukovať aj z semienko: bude stačiť vložiť malé semená do nádob, ktoré budú musieť byť umiestnené v hĺbke nepresahujúcej dva centimetre.

Per quanto riguarda i loti, la divisione dei rizomi si effettua più o meno nello stesso modo delle ninfee. Per la riproduzione da seme invece sarà necessaria un’accortezza in più: i semi del loto sono ricoperti da un guscio molto duro che richiede tempi di germinazione molto lunghi.
Per far si che le vostre piante possano germogliare quanto prima, sarà opportuno effettuare un piccolo foro su ogni guscio, che permetterà all’acqua di entrare e di irrorare il seme. Così facendo si potranno vedere le prime foglioline affiorare sulla superficie dell’acqua nel giro di pochi giorni.


Video: Sacred Lotus - Nelumbo nucifera