Ako si naplánovať záhradu, základné pravidlá

Ako si naplánovať záhradu, základné pravidláWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Majiteľ stránky je hlavným tvorcom svojej krásnej záhrady

Veľkí majstri krajinného dizajnu, záhradní architekti, majú dobrý zmysel pre svoj predmet a zámerne prechádzajú od pravidiel k nezrovnalostiam a rozporom, ktoré vedú k intrigám, a pozorovateľ sa to snaží rozlúštiť. To znamená, že keď pán pozná pravidlá, poruší ich a stane sa tak autorom jedinečných diel.

Pri vytváraní záhrad existuje množstvo pravidiel, podľa ktorých môžeme dosiahnuť nebývalú krásu. Záhrada je živý organizmus, všetci jej obyvatelia sú tiež komplexné živé organizmy. Ale je tu záhradník-majiteľ, bude závisieť od jeho schopností, aký bude život v záhrade. Zo záhrady sa dozviete, či jej majiteľ vie myslieť a či sa snaží vyriešiť tajomstvá prírody.


Pozývam každého čitateľa, aby si pozrel svoju záhradu. Prvá a hlavná myšlienka, ktorú vám chcem povedať: ste umelec. Čiary, tvary, svetlo, tiene, farby, nálady podliehajú vám. Viete, pre koho sa obraz vytvára, poznáte charaktery a potreby členov svojej rodiny, navyše dostupné finančné príležitosti pre vás tiež nie sú tajomstvom.

Kde začať? Zo zeme - to je plátno, na ktoré bude váš obraz namaľovaný. Pre to:

- starostlivo študovať fyzikálne a mechanické zloženie pôdy;
- skúste odpovedať na otázku: ako je to s podzemnými vodami;
- vyhodnotiť kvalitu a množstvo dospelých rastlín na danom mieste;
- preštudujte si budovy a určte ich štýl - bude to veľmi „kachle“, z ktorej budete musieť tancovať.
- pozrite sa mimo stránku, čo prekvapenia pre vás susedia pripravili, a neskôr budete musieť premýšľať: bojujte proti tomu alebo si to vezmite do svojho zloženia;
- sezónnosť pobytu na tomto území bude vyžadovať osobitné požiadavky na výber rastlín a bude uvedená na zónovaní lokality;
- záleží aj na životnom štýle majiteľov: niektorí chcú ísť do dôchodku z civilizácie; pre ostatných je pohodlie dôležité v úzkej kombinácii s prírodou; tretí sa zaujíma o rustikálny obraz, diktovaný nostalgiou po školských prázdninách.

Existujú aj takíto majitelia statkov, ktorí si vážia práve príležitosť postaviť rozprávkový palác a zdôrazňujú tak ich dôležitosť. Dnes je výber rastlín taký veľký, že môže byť ťažké s tým prestať.

Zberateľské záhrady sú zoradené v špeciálnej línii, hoci sa dajú tiež podriadiť určitému štýlu. Tu stojí za zmienku, že záhradník sa odsudzuje ku kolosálnej práci. Veľmi vážny okamih pri vytváraní záhrady: výber optimálneho počtu ovocných stromov a kríkov. Primerané minimum z nich vás potom nebude zaťažovať starostlivosťou: čo robiť s prebytočnou úrodou?

Pre obyvateľov severozápadného regiónu existuje ďalší problém: správny výber rastlín. Na základe svojich dlhoročných skúseností zvyčajne navrhujem, aby sa každý z mojich študentov naučil hrať počas kurzov veľmi užitočnú hru: „Som rastlina taká a taká“. Každý by si mal predstaviť seba ako každú vybranú rastlinu, pretože si ľahko môžeme povedať, čo sa nám páči, čo máme radi. V tomto prípade stojí za to trochu pracovať so špeciálnou literatúrou a odpoveď sa objaví sama. Napríklad: Som jabloň. Rád žijem na slnku, nemám rád vysokú spodnú vodu.

Pri príprave na zimovanie mám rád hojné zalievanie, svoje potešenie ľahko prejavím priateľským poklesom lístia. Ak mám správnu formu, môžem prinášať ovocie hojne a každoročne. Páči sa mi, keď je miesto štepu obrátené na juh. Na vaše požiadanie môžem byť vysoký alebo nízky. Ak voľba padla na rastlinu, o ktorej sa zatiaľ vie len málo, musíte sa pripraviť na možnú stratu a nenechať sa rozčúliť.


Iný príklad: Som denivka. Hovoria o mne, že neexistuje jednoduchšia rastlina, áno, je mi nenáročné sa o ňu starať. Nemám rád organické hnojivo - nechce sa mi po ňom kvitnúť.

Ak sa na jar, keď sa práve vydám na cestu k slnku, zostrihám na úroveň terénu - budem veľmi vďačný a poteší vás bohatým kvitnutím. Nechcem vyzerať neupravene, takže milujem každodenné odstraňovanie vyblednutých kvetov - som pekná, to znamená, že moja kvetina poteší oko iba na jeden deň. Pri výbere rastlín sa prechádzajte po okolí a obdivujte divoké formy, pretože pri starostlivej starostlivosti o bežné rastliny môžete získať domáce zvieratá úžasnej krásy.

Na fotografiách priložených k tomuto článku môžete vidieť, ako dobre naše miestne ihličnany vyzerajú a zdobia záhradu aj v zime. Nemali by ste si sťažovať život vytváraním veľmi presýtených kvetinových záhonov. Mixborders sú akrobacie, ktoré si vyžadujú neustálu zvýšenú pozornosť. Neudržiavaná kvetinová záhrada nebude môcť priniesť pozorovateľovi radosť.

Ďalším zaujímavým momentom v živote záhradníka: názor suseda. Ak za vami prišiel sused a povedal, že vaša kvetinová záhrada sa mu zdala neúspešná, neponáhľajte sa ju prerobiť, znovu si to premyslite, poraďte sa s ľuďmi, ktorých názor je pre vás dôležitý.

No, ak sused, naopak, žiada o povolenie „odpísať“ vašu kvetinovú záhradu alebo nápad v krajine, nebojte sa a dovoľte: nech sa odváži. Nikto koniec koncov nebude môcť opakovať všetko jeden na jedného. Dnes už takmer každý záhradník dokáže ľahko odpovedať na otázku: kto je predchodcom záhradníctva. Čína dala svetu záhrady. Hlavnou myšlienkou orientálnej záhrady je napodobňovanie prírody.

Príroda našej krajiny je taká dobrá, že s jej pozorným prístupom k nej môžeme vytvoriť aj nádherné kompozície, ktoré premenia našu záhradu na nebeskú rozkoš. Rád by som čitateľom ponúkol malú cestu za dojmami, ktorá bude užitočná pri ďalšej práci na vašej krajine. Pamätajte, prosím, na svoje pocity z prechádzky v pravidelnom parku Petrodvorets a v krajinných parkoch Pavlovsk a Gatchina. Cítite ten rozdiel?

Tamara Bašanová, Vševoložsk


Štýly dizajnu predmestskej oblasti

 • Japonská záhrada. Umelá nádrž alebo „suchý prúd“, most, altánok, kamene, prísne čiary. Oceňuje sa duchovnosť, vznešené pocity. Vhodné pre európske a kombinované varianty

Pre japonský štýl sú charakteristické rybníky, mosty, altánky a kamenné kombinácie

 • Stredomorský štýl. Terasa na terase, keramické kvetináče, veľa zelene, kvetinové záhony, kvety v jemných odtieňoch, kované železné alebo prútený nábytok. Lucerny, sochy, fontána, altánok, lavičky, hojdacie siete dokonale zapadnú. Vhodné pre európsku verziu

Pre stredomorský štýl je potrebné patio, veľa zelene, kvetinové záhony, kvety v kvetináčoch a ďalšie

 • vidiecky štýl. Prírodná, ale nedotknutá krajina, prútený plot, jednoduchý drevený nábytok, hlinené kvetináče, kvetinové záhony, maurský trávnik (kvitnúca lúka). Zámerne jednoduché, ale vkusné. Vhodný pre tradičnú verziu (plocha slúži na pestovanie plodín).

Rustikálny štýl sa vyznačuje prirodzenosťou a jednoduchosťou s detailmi, ako je prútený plot, keramika a ďalšie.

Venujte pozornosť príkladom zaujímavých usporiadaní stránok. Fotografie vám pomôžu zorientovať sa v desiatkach originálnych možností.

Teraz viete, ako vybaviť predmestskú oblasť s rozlohou 10 akrov. Zamyslite sa nad dizajnom, vyberte si najracionálnejšie usporiadanie, pusťte sa do kreatívneho podnikania a s dušou. Váš web bude určite krásny, originálny a funkčný.


Nadpis „Záhrada a zeleninová záhrada“ stránky „Časopis Country Life Online“

Nadpis „Záhrada a zeleninová záhrada“ stránky “Online život na vidieku»Vytvorené pre záhradníkov a záhradníkov, pre letných obyvateľov - amatérov i profesionálov, kde každý môže nájsť veľa zaujímavých a užitočných vecí pre seba a tiež vám pomôže vypestovať veľkú úrodu na vašom osobnom pozemku.


Ako naplánovať pozemok s rozlohou 10 akrov: diagramy a fotografie

Keď začnete plánovať svoju domácu farmu, zvážte jej geometriu.

Ako hrať rôzne formy prídelov

 • Obdĺžnikové. Na podlhovastom teréne sú objekty zoskupené do samostatných funkčných zón. Napríklad budovy zaberajú severnú časť a zeleninovú záhradu so záhradnými kvetmi - južnú časť. Je lepšie neumiestňovať nič do stredu, aby bol väčší priestor na pohyb. Všetky objekty musia byť posunuté k hraniciam.
 • Trojuholníkové alebo lichobežníkové. Dizajnéri odporúčajú opakovať smer daný prieskumom. Skosené čiary v kombinácii s rovnými čiarami dodávajú krajine dynamiku a šetria miesto. Ak chcete umiestniť vchod do obývacej časti ďalej od brány, zostrojte priečny chodník. Priestor vedľa dverí bude súkromnejší.
 • Námestie. Hlavná budova môže byť umiestnená v strede a po obvode sú nízke vždy zelené alebo ovocné stromy. Je tu priestor aj pre ďalšie predmety.
 • V tvare L. Vyčnievajúcu časť použite ako rekreačnú oblasť. Postavili tam kúpeľný dom a altánok. Budovy sú zvyčajne umiestnené v rohoch.

Dekoratívny plot Park Rhombus

Malé predmestské usadlosti je možné vizuálne zväčšiť umiestnením budov diagonálne. Územie s nepravidelnými obrysmi je vyhladené kvetinovými záhonmi, kvetinovými záhonmi. Okrúhle hranice sa hrajú rovnakými technikami. Tieto odporúčania sú samozrejme všeobecné, aby bolo z čoho vychádzať. V skutočnosti všetko závisí od počiatočných údajov o území: od jeho tienenia, susedov a ďalších prvkov. Možnosti rozloženia pre pozemok s rozlohou 10 akrov v diagramoch.

Pravidlá pre inštaláciu bytového domu

Správne umiestnenie závisí od podmienok v oblasti. Najlepšie je, ak je budova postavená mimo hluku z ciest. Stáva sa, že takáto možnosť neexistuje. V tomto prípade sú pred oknami vysadené nízke stromy. Je potrebné vziať do úvahy tieň, ktorý vrhá budova. Nemalo by to prekážať rastlinám. Ak má letná chata trojuholníkový, lichobežníkový alebo zakrivený tvar a dom je plánovaný ako veľký, vyberte projekt prerušovanými čiarami. Zmestí sa do viacerých miestností, bude vyzerať lepšie.

Kam vybaviť vstupnú zónu

Rozloha 10 akrov naznačuje, že sa do nej zmestí plošina pre auto. Môže to byť garážové miesto alebo len polykarbonátový prístrešok na bráne.

Čo robiť so záhradou a zeleninovou záhradou

Krajinní dizajnéri neodporúčajú vysádzať viac ako 15 sadeníc na 10 akroch. Zvážte perspektívu ich rastu - veľkosť koreňového systému, koruny, výška. Príliš hustá výsadba sa zmení na nepriechodnú džungľu, o ktorú je ťažké sa starať samostatne, a zatieni ďalšie rastliny.

Vytvorte kvetinové záhony na najrovnomernejších a dobre osvetlených miestach - uľahčíte im tak starostlivosť. Voda sa ľahšie vstrebáva do pôdy a vietor z nej nevyfukuje vlhkosť. Dôležitá je blízkosť k polievaniu. Južné steny obytnej budovy sú často pokryté tieniacimi kríkmi a malými stromami. Musí sa použiť akýkoľvek pozemok. Tam, kde nie je slnko, môžete vysadiť papradie, machy, brčáliky, pštrosy, hostitelia.

Keď je pripravený všeobecný plán chaty, začnite podrobne pracovať na terénnych úpravách. Vytvorte zoznam rastlín, ktoré by ste radi videli, zodpovedajúce podmienkam: odtok, spodná voda, slnečné žiarenie, typ pôdy. Každú sadenicu označte na milimetrovom papieri a ak je dostatok miesta, označte ju číslom alebo menom.


Stránky rozdeľujeme na zóny

Odborníci spravidla pri zónovaní lokality rozlišujú 4 hlavné zóny:

 1. Hlavným objektom na mieste je obytná budova, okrem nej môžu byť obytné budovy, garáž, hospodárske budovy, kúpeľný dom atď. Takáto zóna sa zvyčajne nazýva obytná oblasť a zaberá približne 10 - 15%.
 2. Sadová zóna znamená plochu pre postele, ovocné stromy a kríky. Táto oblasť je pridelená 50-65%.
 3. Technické miestnosti, kôlne, miesta (klietky) pre zvieratá a vtáky sa nachádzajú v hospodárskej zóne a zaberajú veľmi malú plochu, asi 10%.
 4. V rekreačnej oblasti sa nachádza detské ihrisko, bazén, detské ihrisko, altánok a ďalšie atribúty na rekreáciu, čo je 20 - 25%.
Schéma územného plánovania pozemku 12 árov

Príklad rozloženia 12 akrov (video)


Pozri si video: Zahrada a skalka na chalupě inspirace