Orezávanie ovocných kríkov na jeseň: ríbezle, maliny, egreše, černice, čučoriedky a zimolez

Orezávanie ovocných kríkov na jeseň: ríbezle, maliny, egreše, černice, čučoriedky a zimolezWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ovocné a bobuľovité rastliny

S príchodom jesene život v záhrade nezamŕza, ale pomaly sa začína vytrácať a kým sneh nespadne, majú záhradkári veľa práce: po zbere je potrebné pripraviť rastliny na zimovanie a začiatkom r. budúce vegetačné obdobie, pretože práve na jeseň sa kladie úspech budúcoročnej úrody. Čím ľahšie záhrada vydrží zimu, tým vďačnejšie bude reagovať na vašu starosť o ňu. O tom, ako pripraviť záhradu na zimu, sme už písali. Tento článok sa zameria na prerezávanie ovocných kríkov na jeseň v predvečer zimy.

Prerezávanie ovocných kríkov

Bobuľovité kríky tvoria základ záhrady a sú zdrojom vitamínov a ďalších užitočných látok pre ľudský organizmus. Pestovanie ovocných kríkov nie je nijako zvlášť náročné, chce to však čas, úsilie a špeciálne znalosti.

Jedným z najdôležitejších bodov starostlivosti je rez ovocných kríkov, ktorý by sa mal vykonávať v čase určenom poľnohospodárskymi technikami, pretože správne rezanie má pozitívny vplyv na zdravie, dĺžku života a úrodu plodiny, zatiaľ čo predčasne alebo nesprávne vykonané rezanie môže spôsobiť vážne av niektorých prípadoch nenapraviteľné škody. Jesenné prerezávanie hlavných ovocných kríkov sa vykonáva takmer každý rok a zvyčajne sa začnú, keď sa kríkom začne obdobie vegetačného pokoja.

Každý druh ovocných kríkov má svoje vlastné pojmy - niektoré vyžadujú strih v septembri, iné vyžadujú strih v októbri alebo novembri a metódy tohto postupu nie sú rovnaké pre všetky ovocné plodiny, existujú však odporúčania, ktoré sú spoločné pre všetky kry:

 • jesenné prerezávanie sa vykonáva v oblastiach, kde nie sú silné a dlhé mrazy, inak môže kôra zamrznúť na mieste rany s príchodom zimy, čo môže viesť k smrti kríka;
 • rastliny by sa nemali rezať pri teplotách nižších ako -10 ° C, pretože pri takej nízkej teplote je drevo príliš krehké, tkanivo rezov sa uvoľňuje a nástroje vážne zrania vetvy;
 • neponáhľajte s rezom kríkov vysadených tento rok: je dosť možné, že ste urobili chybu v mieste výsadby a chcete na jar presunúť krík do inej časti záhrady - na novom mieste začnete formovať koruna Bush;
 • jesenný rez sa používa väčšinou na zrelé kríky a stromy;
 • nezabudnite spracovať úseky hrubých konárov (od priemeru 8 mm a viac) so záhradným ihriskom;
 • Ostré naostrené nástroje sa používajú ako nástroje na orezávanie záhradných kríkov - záhradné píly a záhradnícke nožnice. Niekedy musíte pracovať so sekerou. Môže byť potrebný rebrík.

Ktoré výhonky rezať závisí od toho, koľko rokov konáre toho či onoho druhu prinášajú ovocie. Napríklad vetvy čiernych ríbezlí prinášajú ovocie po dobu 5 rokov, preto musia byť odstránené konáre staršie ako päť rokov, pretože už neprinášajú ovocie, ale iba odoberajú silu a výživu mladším a perspektívnejším výhonkom, čo sa týka plodenia. Existujú dva spôsoby rezu: zriedenie, pri ktorom sa konáre režú na samom základe, a rez, ktorý sa robí iba vrchom výhonku. Najlepší čas prerezávania je obdobie nečinnosti, keď sa prietok miazgy zastavil.

Orezávanie malín

Kedy orezávať

Pravidelné (nemagnetické) maliny sa najlepšie strihajú ihneď po plodení a čas strihania závisí od malinových odrôd, ktoré pestujete vo svojej záhrade - kríčky, ktoré dozrievajú skoro, sa dajú zastrihávať aj v lete, keď už ste ich zozbierali. Na jeseň sa kosia remontantné alebo neskoro zrelé odrody malín.

Jesenný rez

Životnosť malinových konárov je dva roky. Výhonky rastú v prvom roku a v druhom roku prinášajú ovocie. Po vyprodukovaní postupne vysychajú, takže nemá zmysel nechať ich až na jar. Jesenné prerezávanie konárov, ktoré v tomto roku prinášajú ovocie, sa vykonáva pri koreni. Aby ste nezamieňali mladý výhonok so starým, nezabudnite, že kôra konárov druhého ročníka je tmavšia ako kôra mladých výhonkov. Mimochodom, jednoročné výhonky tiež nestojí za to opustiť, pretože čím viac výhonkov na kríkoch, tým skromnejšia bude úroda bobúľ, takže nenechajte viac ako 6-8 silných výhonkov bežného roka, ktoré budú výnos budúci rok a zvyšok rozrežte na zem.

Pokiaľ ide o remontantné odrody, ktoré prinášajú ovocie na výhonkoch prvého roka, preto je jesenné rezanie remontantných malinových kríkov hotové - všetky konáre sú rozrezané na koreň a spálené. Ak vo vašej oblasti nie sú zimy veľmi zasnežené, potom je prerezávanie na jeseň nepraktické a je lepšie ho preniesť na jar a v predvečer zimy jednoducho zviažte kríky špagátom alebo špagátom a ohnite ich na zem - v tejto polohe budú mať k zimnej studni len veľmi malé množstvo snehu.

Orezávanie ríbezlí

Čas prerezávania

Jesenný rez čiernych ríbezlí je možné vykonať priamo počas zberu, je však lepšie vykonať ich, keď ríbezle opadnú listy a vstúpia do pokojného obdobia. Červené a biele ríbezle sa odrežú, až keď kríky už opadali listy.

Prerezávanie na jeseň

Čierne ríbezle rodia na starých aj nových výhonkoch, ale čím sú vetvy staršie, tým menej bobúľ majú na sebe a bobule sa časom zmenšujú. Mladý ker čierneho ríbezle je tvorený zo 7-10 silných konárov, zvyšok je vykrojený. Z mladých výhonkov zostanú 3 - 4 najsilnejších, ktoré z nich odrežú 4 - 5 horných púčikov. Na dospelých kríkoch, ktoré dosiahli vek šesť rokov, sa tretina starých konárov každoročne prerezáva na prvý silný púčik a suché konáre sa režú na základňu. Nenechajte porast rásť v koreňoch - bude vám prekážať pri starostlivosti o krík.

Po zrezaní sú kríky púčikmi, ktoré stimulujú rast nových výhonkov z koreňov, pričom najsilnejšie z nich budúci rok nahradíte zostarnuté konáre. Je ľahké rozlíšiť staré vetvy od mladých - ich kôra je tmavšia.

Červené a biele ríbezle prinášajú ovocie na starých konároch. Za účelom vytvorenia plodného kríka na ňom nechajte ročne 2 - 3 mladé výhonky, bez toho, aby ste ich skrátili, zvyšok odstráňte. Na vrchu starých konárov sa časom prestávajú vytvárať plody, preto by sa mali pred rozkonárením skrátiť. Ak to nepomôže, odstráňte ich rovnako ako suché, choré, krivé alebo rastúce konáre vo vnútri kríka.

Prerezávanie egreše

Kedy egreše orezávať

Egreše majú tendenciu rýchlo rásť tak do výšky, ako aj do šírky, takže vetvy egreše sa každoročne strihajú po páde listov z kríkov.

Orezávanie kríkov

Prerezávanie kríkov egreše zahŕňa predovšetkým odstránenie suchých, krivých, zahusťujúcich a starých konárov pri koreni, ktoré znižujú úrodu kríka. Na mladom kríku vyberte päť najsilnejších konárov a skráťte ich na výšku 20 - 25 cm a odstráňte zvyšok porastu. V starších kríkoch sa okrem sanitárneho prerezávania vykonáva skrátenie zakrivených a smerom nadol výhonkov a mladý výrastok aktuálnej sezóny sa zkráti na druhý alebo tretí silný púčik bez prílišného skrátenia konárov, ktoré sa rozhodnete nechať rodiť. Dbajte na to, aby prerastanie z koreňov nerástlo, včas ho odstráňte.

Orezanie ostružiny

Kedy orezávať černice

Keď sa zbierajú černice, je na rade ich orezať. Skoré zrelé odrody je možné prerezávať späť v lete, ihneď po zbere bobúľ; prerezávanie neskoro zrelých odrôd sa vykonáva na jeseň.

Ako orezávať

Pretože ostružina je blízkym príbuzným maliny a prináša ovocie na konároch druhého roku, sú tie vetvy ostružiny, ktoré priniesli ovocie tento rok, po zbere rezané pri koreni. Z výhonkov bežného roka zostáva 6 - 8 najrozvinutejších, zvyšok sa odstráni, ako všetky choré, skrútené výhonky rastúce vo vnútri kríka. Zvyšné výhonky, ak v sezóne narástli o viac ako meter, sa odrežú o 10 - 15 cm, aby sa stimuloval vývoj bočných púčikov a zvýšila sa úroda týchto výhonkov v budúcom roku.

Rez čučoriedok

Načasovanie prerezávania čučoriedok

Plody čučoriedok sa vyskytujú na vlaňajších výhonkoch. Prvých pár rokov sa čučoriedky vôbec nerežú, v treťom roku sa z rastliny odstránia všetky ovocné puky. Všetky postupy prerezávania sa vykonávajú po páde listov.

Jesenné prerezávanie kríkov

Vo štvrtom roku po výsadbe rastliny na otvorenom teréne, to znamená, keď je rastlina stará 5 - 6 rokov, sa z kríka odrežú príliš nízko rastúce konáre a okolo kríka sa odstránia malé výrastky. Tri roky po výsadbe čučoriedkovej sadenice v záhrade vyrežte všetky nízke, každoročne rozložte konáre, ponechajte iba vzpriamené výrastky, zrieďte stred kríka a odstráňte všetky slabé, choré a staré konáre.

Mali by sa tiež odstrániť mladé výhonky, ktoré pred zimou nestihnú dorásť a zosilnieť. V ideálnom prípade by sa na kríku mali ponechať iba kostrové konáre a silné výhonky, nie viac ako päť až šesť jednoročných výhonkov. Správne odrody čučoriedok by sme nemali nechať v strede prerásť a nízko rastúce konáre treba kvôli rozšíreniu odrôd odstrániť.

Prerezávanie zimolezu

Kedy orezávať zimolez

Mnoho odborníkov sa domnieva, že zimolez nepotrebuje rez, kým nebude starý 5 - 7 rokov. Medovka rodí na jednoročných výhonkoch, do plného plodenia však prichádza až v ôsmom roku života. Najlepšie je zimolez podstrihnúť na jeseň, po opadnutí lístia, ale tento postup neodkladajte až do prvého sneženia.

Ako strihať na jeseň

Počnúc ôsmym rokom života sa vykonáva každoročné rednutie a omladenie rezu zimolezu, počas ktorého sa odstráni starnutie a príliš zhrubnuté vrcholy konárov kostry, čím sa postupne zvyšuje úloha náhradných výhonkov rastúcich v strednej časti starého kostry konár ako nové rodiace konáre. Riedenie periférnej zóny sa vykonáva orezávaním. Dbajte na to, aby spodné časti konárov neboli príliš odkryté.

Všeobecne na mladých kríkoch prevláda mierne riedenie so skrátením výhonkov a úplne rodiace kríky sú stredne zriedené, čo tiež mierne skracuje výhonky. Staré kríky podliehajú silnému rednutiu. Jednu tretinu ovocných vetiev nechajte úplne bez prerezávania, pokiaľ to nie je potrebné na sanitárne účely. Postupom času - po dosiahnutí veku 8 - 10 rokov - sa tieto konáre odrežú postupne „na pníku“.

Ostatné záhradné kríky

Aké ďalšie ovocné kríky sa strihajú na jeseň?

Prerezávanie čučoriedok

Orezanie čučoriedok sa vykonáva hlavne na začiatku jari, aj keď orezávanie je možné vykonať na jeseň, keď čučoriedky vyhodia listy. Kroviny, ktoré dosiahli vek 3 - 4 rokov, sa odrežú, odstránia sa suché, poškodené a choré konáre a ako kostra zostane 6 až 8 vyvinutých konárov. Vetvy staršie ako 4 roky sú rezané vo výške 20 cm od zeme a bočné výhonky s púčikmi sú úplne vyrezané. Kríky staršie ako pätnásť rokov, aby sa omladilo a zvýšilo sa jeho úroda, sú úplne vyrezané vo výške 20 cm od povrchu zeme.

Prerezávanie irgi

Irga sa začne odrezávať vo veku troch rokov, z ročného rastu ponechá iba dva alebo tri silné výhonky a zvyšok odstráni. Vo výsledku by na vytvorenom kríku malo byť asi pätnásť konárov rôzneho veku. Vetvy, ktoré dosiahli šesť rokov, musia byť odstránené „na krúžku“ a nechať ich nahradené vyvinutými výhonkami bazálneho rastu.

Prerezávanie šípok

Šípky sa najlepšie strihajú aj na jeseň. V dospelých kríkoch sú všetky vetvy staršie ako päť rokov vyrezané, aj keď môžu prinášať ovocie sedem alebo osem rokov, kvalitatívne a kvantitatívne ukazovatele ich produktivity sú však zreteľne znížené a budú konzumovať jedlo a vodu v rovnakom množstve. . Nahradenie starých rezaných konárov sa tvorí z najsilnejších výhonkov rastu koreňov.

Orezávanie aktinídií

Rastliny na rez, ktoré sú viac viničom ako kríky, sa často robia aj na jeseň. Napríklad Actinidia potrebuje rez v novembri, keď opadne lístie a prejdú prvé silné mrazy. Pri reze odstráňte všetky tenké, slabé, zahusťujúce koruny a zlomené výhonky. Jedna alebo dve liany, ktoré rodia tri roky, sú rezané do silnej mladej liany, ktorá sa nachádza nízko na nej.

O jesennom reze okrasných kríkov si povieme v samostatnej kapitole.

Literatúra

 1. Prečítajte si tému na Wikipédii
 2. Informácie o ovocných plodinách
 3. Informácie o Berry Crops

Sekcie: Ovocné a bobuľové rastliny Bobuľové kríky Záhradníctvo


Úprava záhradného pozemku nie je úplná bez ovocných a bobuľových kríkov a stromov. V záhrade s krásnym dizajnom krajiny by malo byť miesto pre bobuľový ker: maliny, egreše, ríbezle, rakytník, medovka, černice, čučoriedky, irgi. Ponúkame vám prehľad najobľúbenejších kríkov.

Určite ste už počuli o úžasných vlastnostiach malín. Je ťažké si predstaviť, že malinové kríky kedysi rástli výlučne v lesoch. A až o niekoľko storočí neskôr ho začali chovať na záhradných pozemkoch. Maliny majú veľa výhod, v záhrade sú jednoducho nevyhnutné. Kroviny, v závislosti od odrody, majú červené bobule, menej často žlté a fialovočierne.

Odrody malín

 • Tradičné odrody skorého, stredného a neskorého dozrievania. Prispôsobujú sa akýmkoľvek podmienkam. Nevýhodou je nízky výnos.
 • Veľkoplodé sa považujú za vysoko výnosné. Umožňujú pestovať bobule až do hmotnosti 12 gramov.
 • Najobľúbenejšie sú opravené. Začínajú prinášať ovocie už v prvom roku.

Čerstvé šťavnaté maliny

Funkcie starostlivosti

Berry Bush vyžaduje pravidelné zalievanie, uvoľňovanie a hnojenie. Výsadba sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Na zimu je pôda okolo kríka izolovaná. Na jar je potrebné orezať a zaviazať. Všetky vyššie uvedené opatrenia budú zbytočné, ak ker nie je chránený pred chorobami.


Egreš

Angreštu často nazývajú severské hrozno alebo ruské čerešňové slivky. Nenáročná plodina poskytuje dobré výnosy. Kríky sa cítia skvele v osvetlených oblastiach. Boja sa tieňov a podmáčania. Egreše nájdete takmer vo všetkých regiónoch. Kroviny začínajú prinášať ovocie od tretieho roku. Bobule môžu byť zelené, žlté alebo červenohnedé. Existuje najmenej 1 500 odrôd

Odrody egreše

 • Európske odrody sú chválené pre svoju vysokú chuť. Nevýhodou je nestabilita voči chorobám a mrazu.
 • Američan - nebojíte sa sucha, poskytnite dobrú úrodu. Pokiaľ ide o veľkosť, bobule sú nižšie ako európske odrody.
 • Hybrid - kombinuje všetko najlepšie. Na záhradných pozemkoch sa považujú za najbežnejšie.

Funkcie starostlivosti

Egreš neznáša kyslé pôdy, do výkopu sa odporúča pridať záhradný kompost a vápno. V septembri sú vysadené kríky. Pri jarnej výsadbe môže rastlina uhynúť. Staré a suché vetvy je potrebné zrezať. Keď dozrievajú, zbierajte egreše. Kvôli tŕňom na vetvách je lepšie to robiť rukavicami.

Červený egreš


Spracovanie egreše

Egreše s väčšou pravdepodobnosťou trpia múčnatkou - znížte riziko ochorenia. Pred zlomením púčikov nastriekajte kríky 3% roztokom síranu meďnatého alebo 5% roztokom síranu železnatého. Prípadne riešenie Topaz, Skor alebo Gamair. Procedúru pred kvitnutím opakujte pomocou prípravku Tiovit Jet alebo Alirin-B alebo použite roztok sódy (50 g na 10 l vody).

Ak je egreš vybraný moľom, postupujte rovnako ako pri ríbezliach.Postrek prípravkami Aliot, Kinmiks, Inta-Ts-M alebo Carbocin tiež ochráni „severné hrozno“ pred intrigami piliarok, šupinatého hmyzu a sklenených vitrín.


Zimolez

Jedlé odrody zimolezu sa ľudovo nazývajú „omladzujúce bobule“. Názov sa neobjavil náhodou, pretože bobule obsahujú prvok mladosti - selén. Kroviny krásne kvitnú, preto sa často používajú na dekoratívne účely. Avšak vo väčšej miere sa bobule oceňujú ako užitočná zásobáreň vitamínov.

Odrody zimolezu

 • Dlhosrstý zimolez - stredne veľké kríky sa vyznačujú valcovitým tvarom bobúľ.
 • Hybridné odrody - vyšľachtené chovateľmi krížením odrôd bobúľ.
 • Stredne neskoré odrody - umožňujú vám zbierať zimolez až do neskorej jesene.

Funkcie starostlivosti

Kroviny zle znášajú tieň. Pri výbere miesta na pristátie je lepšie uprednostniť slnečné miesta. Vhodný na výsadbu na jeseň aj na jar. Na jar sa to musí urobiť pred začiatkom vegetačného obdobia. Medovka rastie pomaly, aby sa ker zakorenil a dobre plodil, je kŕmený.

Kríky staré 6 - 8 rokov vyžadujú sanitárny rez. Mŕtve vetvy musia byť odstránené... Mladé výhonky nie je potrebné strihať.

Bobule zimolezu na kríku


Ríbezle

Vytrvalé kríčky ríbezlí sa nachádzajú na záhradných pozemkoch a plantážach. Bobule sú známe svojou chuťou a užitočnými vlastnosťami. Kríky, nenáročné na starostlivosť, vám umožňujú zbierať bohatú úrodu. Vybrať jednu jedinú odrodu pre danú lokalitu je takmer nemožné. Najlepšou možnosťou by bolo pestovať niekoľko druhov naraz. Sadenice primerane prekonávajú drsné prírodné kataklizmy v chladnej zime.

Odrody ríbezlí

 • Čierne ríbezle skorého, stredného a neskorého dozrievania. Veľkoplodé odrody sa považujú za najobľúbenejšie.
 • Červené ríbezle - líšia sa závažnejšími strapcami. Kroviny môžu rásť bez presádzania až 20 rokov.
 • Biele ríbezle - rozmanitosť chutí a výhod nie je nižšia ako červená.
 • Hybridné odrody - vyšľachtené šľachtením odrôd egreše a ríbezle.

Funkcie starostlivosti

Produkuje dobrú úrodu v dobre priepustnej pôde. Nemôže byť vysadený v kyslom prostredí. Počas vegetačného obdobia je potrebné kyprenie pôdy. Nenechajte pôdu vyschnúť, v suchom počasí je potrebné zabezpečiť zálievku.


Ako sadiť maliny

Na pripravenom a oplodnenom mieste na výsadbu v rade nie sú vykopané široké brázdy ani plytké jamy. Pri nesprávnej príprave miesta sú výsadbové jamy vykopané o hĺbke 35-40 cm a priemere 45-55 cm, potom sa na dno jamy položí hnoj a úrodná nekyslá pôda. V prípade zatopenia lokality sa výsadba vykonáva na kopci (záhony alebo valy).

Pri výsadbe sú korene sadenice rozložené na dne jamy a sú okolo nej pokryté zeminou tak, aby sa vegetatívny púčik nachádzal 1,5-3 cm pod úrovňou povrchu jamy. Po výsadbe je potrebné polievať, kypriť pôdu a okolo rastliny mulčovať slamu alebo humus.

Na zvýšenie výnosu v prvých rokoch sa výsadba môže uskutočniť dvoma sadenicami v jednej jamke alebo tromi oddenkami (odrezky).

Kedy zasadiť maliny

Výsadbu sadeníc je možné vykonať na jeseň aj na jar. Pri jarnej výsadbe je potrebné mať na pamäti, že výsadbu je potrebné vykonať pred rozpustením rastových púčikov.

Ako pripraviť pôdu na výsadbu malín

Pred výsadbou je vhodné pripraviť pôdu vopred. Za týmto účelom sa v jesennom období odstráni všetka burina z oblasti určenej na výsadbu, potom sa rozloží hnoj a komplex hnojív, po ktorých nasleduje kopanie do bajonetu lopaty.

Vzdialenosť medzi kríkmi pri výsadbe

Maliny sa vysádzajú s odstupom 35 - 60 cm medzi kríkmi a 180 - 200 cm medzi riadkami. Pri výsadbe černice 80 - 130 130 cm. Pri kultivácii kríkov kultúry je umiestnenie výsadby 1,6 * 1,8 m. U odrôd s nízkym výhonkom vzdelávacích schopností (Kaliningrad, Kenby, Nagrada) sa výsadba vykonáva prísnejšie. Oddenok a odrezky, ak sú zasadené, sú ťažko položené v drážke v reťazci.

Aký počet kríkov je žiaduce mať na mieste

Najskôr to určujú želania záhradníka a prírodné a klimatické faktory. V amatérskych záhradách sa počet malinových kríkov pohybuje od 15 do 45. Pre černice stačí mať 2 - 3 kríky.

Výsadba rôznych odrôd a ich opeľovačov

Samozrejme, pestovanie rôznych odrôd malín v tej istej oblasti má pozitívne vlastnosti. V tomto prípade sú okolo okrajov vysadené kry s skorým obdobím dozrievania. Na opelenie nie sú potrebné maliny a černice, ktoré môžu rásť a prinášať ovocie pri výsadbe jedného odrodového druhu.


Najpredávanejšie z našej chovateľskej stanice

Malina s vynikajúcimi indikátormi chuti a vzhľadu. Kmene tejto odrody sú veľmi silné, prakticky bez tŕňov a dosahujú výšku 2 metre. Bobule udržujú svoj tvar dobre aj pri varení džemu.

V ponuke sú odrody drieň, ktoré sú odolné proti škodcom a klimatickým podmienkam. Prezentované odrody môžu prinášať ovocie už viac ako jednu generáciu a potešiť ich obrovským výnosom. Plody drieň sa používajú ako potravina aj ako liečivo.

Medzi kupujúcimi veľmi obľúbená odroda broskýň, ktorá dozrieva v druhej polovici júla. Ovocie s priemernou hmotnosťou 110 - 130 g., Šťavnaté, sladké, s miernou kyslosťou a mimoriadnou arómou. Odroda je rodivá.

Veľmi častá odroda sladkej čerešne s veľkými plodmi, s hmotnosťou 10 gramov, zreje v prvej polovici júna. Strom rodí veľa ovocia, koruna sa ľahko formuje.

Jedna z najlepších žltých odrôd malín. Veľkoplodá odroda - hmotnosť bobúľ dosahuje od 4 do 8 gramov. Výťažok je asi 3 kg na rastlinu, chuť bobúľ je mierne kyslá.

Čerešňa s veľkými plodmi dosahujúca až 10 gramov. Dátum dozrievania - začiatok júla. Odroda čerešne je čiastočne samorodná so sladkou a šťavnatou chuťou. Strom je stredne veľký, koruna guľovitá.


Pozri si video: Strih egreša a ríbezle jarný