Čajovník (melaleuca)

Čajovník (melaleuca)We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čajovník patrí do rodu Melaleuca, ktorý pochádza z čeľade Myrtle. Celkovo sa v botanickej literatúre nachádza asi 200 druhov, ktoré vyzerajú ako nízke vždyzelené kry alebo majú tvar stromov a rastú hlavne v Austrálii, Indonézii a na Novej Guinei.

Listový tvar čajovníka je oválny. Sú umiestnené na vetvách bez odrezkov a striedavo. Husté guľovité kvetenstvo vyzerá ako kefa alebo bujná lata. Hlavnou vegetatívnou vlastnosťou melaleuky je prítomnosť zväzkov tyčiniek v kvetoch, ktoré sa zhromažďujú v samostatných skupinách. Celkovo obsahuje každý zväzok 5 tyčiniek. Na začiatku kvitnutia odumierajú sepaly. Potom sa na ich mieste objavia tvrdé semenné struky, ktoré sú pevne pritlačené na vetvu.

Čajovník zdobia nielen nádherné kvetenstvo, ale aj ľahká šupinatá kôra. Má schopnosť odlupovať sa vo forme tenkých dlhých kúskov, a preto sa melaleuku často hovorí aj papierový strom.

Liečivé vlastnosti čajovníka pred storočím dokonca uznala oficiálna medicína vďaka bohatému obsahu éterických olejov, ktoré v ňom majú antibakteriálne a antivírusové účinky. Na základe jeho vegetatívnych častí sa vyrábajú cenné liečivé suroviny.

Melaleuka starostlivosť doma

Mnoho pestovateľov považuje Melaleuku za vyberavú izbovú rastlinu, avšak aby sa dosiahlo neustále a bohaté kvitnutie, je potrebné dodržiavať určité pravidlá starostlivosti.

Umiestnenie a osvetlenie

Pestovateľská oblasť by mala byť dobre osvetlená, malo by sa však zabrániť vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu. V niektorých prípadoch môžete použiť umelé osvetlenie, ktoré sa poskytuje pomocou fytolampov. Zapnú sa na čas rovný bežným hodinám denného svetla. Niektoré rastliny pestované za týchto podmienok môžu v zime znova kvitnúť. Nedostatočné množstvo svetla negatívne ovplyvňuje rast stromu, listy začínajú opadávať, čo vedie k odumretiu celého kríka.

V zime by mali byť kvetináče uskladnené na chladnom mieste a tiež zabezpečiť ďalšie osvetlenie. V lete sa snažte vyhnúť nárazom agresívnych poludňajších lúčov na listy. Môžu spôsobiť ťažké popáleniny.

Teplota

Melaleuca v lete znáša horúčavy celkom dobre. V zime, pri absencii dodatočného osvetlenia, je pre melaleuke vhodné zabezpečiť teplotu chladného vzduchu asi 10 stupňov.

Polievanie

Plochy divo rastúceho rozšírenia čajovníkového stromu v prírode sú močiare a brehy riek, takže rastlina je hygrofilná a vyžaduje preto pravidelné zavlažovanie. V opačnom prípade pri nedostatočnej vlhkosti listy opadávajú a zemská kóma vysuší, v dôsledku čoho rastlina odumrie. Na zavlažovanie sa používa iba usadená voda izbovej teploty, do ktorej môžete pridať štipku kyseliny citrónovej alebo pár kvapiek octu. V zime sa frekvencia polievania znižuje niekoľkonásobne.

Vlhkosť vzduchu

Melaleuke potrebuje vysokú vlhkosť vzduchu, preto ho treba pravidelne striekať, najmä v horúcom letnom období. Je vhodné vložiť vrstvu keramzitu do panvice hrnca a pridať čerstvú vodu.

Pôda

Ako základ na pestovanie čajovníka sa používa iba neutrálna pôda alebo zemná zmes pozostávajúca z rašeliny, trávnika a piesku, ktorá sa berie v pomere 2: 1: 1. Melaleuca beautiful preferuje médium naplnené pieskom.

Vrchný obväz a hnojivá

Počas rastu a vývoja rastliny je potrebné Melaleuk kŕmiť dvakrát mesačne roztokom komplexných hnojív, ktoré sa používajú pre väčšinu rastlín v interiéroch.

Prenos

Dospelé vzorky rodu Melaleuca sa každý rok presádzajú do nového črepníka s väčším priemerom, aby ich koreňový systém mohol ďalej úplne rásť a rozvíjať sa. Aby sa táto úloha zjednodušila, niektorí pestovatelia namiesto presádzania jednoducho orežú korene stromu a obnovia ornicu.

Prerezávanie

Melaleuku je potrebné pravidelne strihať, aby sa po celý rok udržal tvar kríkov alebo stromov. Počas prerezávania sa odstraňujú suché semenné struky, aby rastlina mala čistý a atraktívny vzhľad.

Orezávajú sa aj jednoročné výhonky mladých sadeníc vo výške 10 cm, aby sa neskôr začali postupne rozvetvovať v podobe kríkov.

Rozmnožovanie melaleuky

Čajovník sa môže množiť semenami alebo odrezkami. Rozmnožovanie semien sa vykonáva na dôkladne navlhčenom pôdnom substráte. Po výsadbe sa semená na urýchlenie rastu zakryjú pohárom a nádoby na pestovanie sa skladujú pri izbovej teplote. Po týždni možno pozorovať prvé výhonky, ale tento proces sa môže spomaliť, ak sú schránky na osivo ponechané dlhší čas v chladnej miestnosti. Strata mladých sadeníc je takmer nevyhnutná, mnohé z nich hynú hneď na začiatku.

Pri odrezkoch je potrebné odrezať najdlhšie odrezky. Potom sa vysadia do pôdy alebo umiestnia do nádoby naplnenej vodou, aby sa urýchlila tvorba koreňov. Niekedy sa do vody pridávajú aj špeciálne fytohormóny, ktoré ovplyvňujú rast odrezkov.

Počas rozmnožovania semien možno očakávať kvitnutie, až keď rastlina dosiahne šesť rokov.

Choroby a škodcovia

Vnútorná melaleuka môže byť často ovplyvnená roztočmi, červami a inými nebezpečnými škodcami. Ako účinný prostriedok boja proti nim sa používa pravidelné postrekovanie infikovaných rastlín insekticídnymi roztokmi Aktelika, Akarina alebo Fitoverma.

Z chorôb čajovníkového stromu sú to najčastejšie hniloba koreňov, popáleniny alebo opadávanie listov. Vo väčšine prípadov je hlavným dôvodom ich výskytu nesprávna starostlivosť, ktorú majitelia závodu niekedy nedodržiavajú.

Druhy a odrody čajovníka

Dnes sú najbežnejšie tieto druhy čajovníka:

Melaleuca obyčajná listová

Vlasť je severovýchodná časť Austrálie. Tento druh sa nazýva jeden z najbežnejších v rodine. Melaleuku sa často pestuje v miestnosti na parapete. Rastlina vyzerá ako nízky zelený strom, ktorý sa vyznačuje pomalým rastom. Listy tejto odrody sú podobné ihličnatým ihličkám vďaka svojej zelenej farbe a pretiahnutému úzkemu tvaru. Listy sú asi 1-3,5 cm dlhé a široké iba 1 mm. Obdobie kvitnutia spadá na jar a trvá až do začiatku leta. Valcovité kvetenstvo malého priemeru je biele.

Melaleuca diosmolystny

Je považovaný za druhý najbežnejší z čeľade čajovníkových a pestuje sa iba v interiéroch. Krajina rastu melaleuca diosmolystny je západná Austrália. Ker je rastlina s krátkymi zelenými listami, ktoré sú vajcovité a husto rozmiestnené pozdĺž bočných konárov. Kvetenstvo citrónovej alebo svetlozelenej farby dosahuje dĺžku asi 5 cm, na konároch sa začínajú vytvárať neskoro na jar.

Ľanové semienko melaleuca

Pôvodne sa objavil na juhovýchode Austrálie. Na pobreží nájdete nízke, rýchlo rastúce stromy, ktoré majú šedozelené pretiahnuté listy. V lete sa na nich vytvárajú snehobiele kvety s početnými tyčinkami. Kvitnutie je také prudké, že lístie sa stáva takmer neviditeľným. Vďaka tejto vlastnosti sa takýto čajovník vo väčšine anglicky hovoriacich krajín začal nazývať „Summer Snow“. Na domáce pestovanie kvetinárstva vyšľachtili atraktívnu trpasličiu odrodu Melaleuka a dali jej názov „Snehová búrka“.

Melaleuca je krásna

Tento druh sa tiež nazýva pazúrik medovej myrty, ktorý sa nachádza v západnej Austrálii. Ker má tiež svoje vlastné charakteristické znaky z iných druhov, a to: malé a tmavozelené listy, ružové kvety neobvyklého tvaru. Zhromažďujú sa v podobe víriacich kvetenstiev, ktoré pripomínajú pazúry. Každý z nich zhromaždí päť skupín dlhých tyčiniek spojených dokopy. Z tohto dôvodu sa rastlina často nazýva „Claw Flower“.

Melaleuca nesophila

Jedná sa o veľký ker podobný ľanovému melaleucu, ktorý sa od neho líši iba farbou kvetov. Ružové kvetenstvo je guľovité. Rastú asi 3 cm v priemere Kvitnutie sa začína koncom jari a trvá niekoľko mesiacov.

Okrem vyššie uvedených rastlín si v akomkoľvek špecializovanom obchode, ktorý predáva kvetinové výrobky, môžete kúpiť semená a iné odrody čajovníka na domáce pestovanie.

Dôležité! Skúsení pestovatelia odporúčajú venovať pozornosť skutočnosti, že pri popise melaleuky často dochádza k zámene, pretože má vonkajšie podobnosti s Leptospermum paniculata alebo novozélandským čajovníkom. Aj v botanickej literatúre nájdete fotografie jedného druhu a vlastnosti a popisy pod nimi budú odkazovať na úplne iný názov. Leptospermum paniculata sa však od tradičného čajovníka líši kvetmi a nemá cenné liečivé vlastnosti, preto sa nepoužíva na lekárske a kozmetické účely.


Melaleuca - vždy zelené, krátke stromy a kríky s mäkkou, ľahkou, šupinatou kôrou (na rozdiel od väčšiny eukalyptových druhov, ktoré nemajú kôru alebo majú priľnavú kôru) a pretiahnuté, biele alebo žltkasté nadýchané kvety a suché listy podobné eukalyptu, ktoré nedávajú takmer žiadny tieň ... Listy sú bohaté na silne voňajúce éterické oleje s mierne gáfrovitou vôňou. Z týchto listov sa pripravuje éterický olej zvaný čajovníkový olej.

Bežné názvy mnohých austrálskych rastlín sú nepresné a často zavádzajúce. Takže väčšina druhov Melaleuca známa ako „paperbark“ a menšia časť ako „honey myrtles“ (medové myrty). Niektoré druhy rodu Melaleuca sa používajú na výrobu éterického oleja zvaného čajovníkový olej (čajovníkový olej), čo je tiež zavádzajúce, pretože to nemá nič spoločné s čajom.

Domorodé úpravy

Domorodí Austrálčania používali niekoľko druhov tejto rastliny na výrobu pltí, ako strechu na prístrešie, obväzy a na varenie.

V medicíne a kozmetológii Edit

Esenciálne oleje Melaleuca alternifolia používa sa vo farmácii ako antiseptikum, antimykotikum, [3] expektorans a v aromaterapii. Prakticky sa používa aj olej z čajovníkového oleja v produktoch ústnej hygieny.

V záhradníctve Upraviť

Čajovníky sú populárne záhradné rastliny v Austrálii a ďalších tropických oblastiach po celom svete.

Podľa informácií z databázy Zoznam rastlín, rod zahrnuje 265 druhov [4].


Opis zariadenia

Melaleuca patrí do početného rastlinného rodu v rodine Myrtle. Malé kríky alebo vysoké stromy majú príjemnú, koláčovú arómu. Maximálna výška stromov dosahuje 25 m. Oddenok rastliny je rozvetvený. Kmeň a vetvy sú pokryté tenkou svetlohnedou alebo sivou kôrou. Je ľahko poškoditeľný a odlupuje sa a vytvára akýsi papierový obal.

Striedavé listy stopky sú úzke kopijovité a svetlozelenej farby. Dĺžka listu môže dosiahnuť 12 cm a šírka nepresahuje 5 mm. Z diaľky tieto úzke listy s celými hranami pripomínajú ihličie. Pozdĺž okraja listovej dosky sú malé žľazy, ktoré vylučujú éterický olej. Olej Melaleuca má výrazné baktericídne a stimulačné vlastnosti. Je široko používaný v medicíne a kozmeteológii.

Malé kvety sa zhromažďujú vo veľkom guľovitom alebo oválnom kvetenstve. Žlté, krémové alebo ružové púčiky s úzkymi, dlhými okvetnými lístkami pripomínajú štetec alebo štetec z diaľky. Kvetenstvo sa vytvára na mladých výhonkoch a môže sa striedať s lístím. Tam, kde končia kvety, môže vetva stále pokračovať.

Každý púčik pozostáva z piatich sepálov a zväzkov tyčiniek. Sepaly takmer okamžite odpadnú a dlhé tyčinky priťahujú hmyz, malé vtáky a dokonca aj netopiere. Melaleuca je dobrá medonosná rastlina.

Po zvädnutí kvetov zostanú na konároch silné tobolky s mnohými malými semenami. Zostávajú tesne uzavreté a neopadávajú ani po úplnom dozretí. Semená zostávajú životaschopné veľmi dlho, ale často padajú do zeme až po smrti materskej rastliny.


Prospešné vlastnosti:

Jeho hlavnou užitočnou vlastnosťou je pomôcť imunitnému systému v boji proti infekčným chorobám. Olej z čajovníkového oleja aktivuje prácu bielych krviniek, ktoré tvoria ochrannú bariéru proti šíreniu patogénov, prispieva k rýchlej obnove človeka. Okrem toho je to silné antiseptikum, ktoré odstraňuje toxíny z tela spolu s potom.

Používa sa na chrípku, opary, katary, liečbu boľavých žliaz a gynivitídu. Aj keď nejde o liek na AIDS, pomáha zlepšovať stav pacientov posilňovaním imunitného systému. V takýchto prípadoch je vhodné ho použiť po konzultácii s kvalifikovaným lekárom.

Masáž pomocou čajovníkového oleja posilní telo pred operáciou. Jeho použitie je rovnako účinné ako prostriedok na zotavenie z pooperačného šoku. Silný antivírusový a baktericídny účinok pomáha vyrovnať sa s opakovanými infekciami a slabosťou po chorobe, dodáva energiu potrebnú na zotavenie.

Vďaka svojim fungicídnym vlastnostiam lieči vaginálnu kvasinkovú infekciu a všeobecne infekcie pohlavných orgánov. Ako antiseptikum na močové cesty zlepšuje stav pacientov s cystitídou. Znižuje svrbenie v oblasti genitálií a konečníka, ako aj svrbenie inej povahy od ovčích kiahní po bodnutie hmyzom.

Pomáha pri zápale stredného ucha (zápal stredného ucha), často sprevádzaný bolestivosťou mandlí. Oslabuje zápalový proces v črevách, najmä pri enteritíde, vypudzuje črevné parazity.

Má výrazný čistiaci účinok: vyťahuje hnis z infikovaných rán, abscesov a karbuniek. Čistí pokožku vrátane kiahní a pásových oparov. Používa sa na popáleniny (najmä na popáleniny od slnka), vredy, lišaje, bradavice, dermatomykózu, opary a nohy. Pomáha pri starostlivosti o suchú pokožku hlavy, zmierňuje lupiny.

Kedy môže byť olej z čajovníkového oleja škodlivý? Mimochodom, je ich veľmi málo, sú to:

  • nedodržiavanie lekárskych predpisov
  • nedodržiavanie pokynov na použitie
  • používať na samoliečbu bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom
  • dlhodobé užívanie vo vysokých dávkach
  • v prípade kontaktu s očami.

A tiež, ako už bolo spomenuté, bez súhlasu lekára tento olej nemôžu používať tehotné ženy, ani deti do šiestich rokov.

Ak sa olej nanáša v čistej forme priamo na pokožku, sčervenie a vznikne pocit pálenia, ktorý po pár minútach zmizne.

Ak ste alergický na zložky tohto lieku, nezabudnite sa pred použitím poradiť so svojím lekárom.

Aby ste sa uistili, že nie sú žiadne alergie, ľudia s citlivou pokožkou si pred použitím tohto oleja urobte test na zápästí alebo ohybe lakťa.


Najobľúbenejšie použitie pre éterický olej z čajovníka

V súčasnosti existuje veľa spôsobov použitia éterického oleja z čajovníka. Medzi hlavné patria nasledujúce.

1. Aromaterapia pomocou aromaterapeutického medailónu a aromalampy. Tieto metódy sa používajú na prevenciu akútnych respiračných vírusových infekcií a na jednoduchú dezinfekciu priestorov. Pri použití aromalampy by sa malo na 15 metrov štvorcových miestnosti použiť 5 kvapiek oleja. Miestnosť je fumigovaná po dobu od 15 minút do 2 hodín. Procedúru, ak je to potrebné, je možné vykonať 4 krát denne. Aromaterapeutický medailón s prídavkom 2 kvapiek éterického oleja so sebou nosíte po celý deň.

2. Vdýchnutie (studené a horúce). Inhalácia za studena je možno najjednoduchší spôsob použitia éterického oleja z čajovníka. Potrebné je iba vdychovať arómu éterického oleja po dobu 5 minút. Horúca inhalácia sa používa hlavne na prevenciu akútnych respiračných vírusových infekcií a na liečbu zápalových ochorení dýchacích ciest. Ak chcete vykonať postup, musíte pridať nie viac ako 4 kvapky éterického oleja na pol litra vriacej vody. Pre samotný postup budete potrebovať hlboké jedlá. Hlava je pokrytá uterákom a vodná para nasýtená prchavými molekulami éterického oleja sa inhaluje 10 minút. Pri vykonávaní procedúry je bezpodmienečne potrebné zavrieť oči. Horúce inhalácie sa vykonávajú dvakrát denne.

3. Aby ste sa zbavili bolesti svalov, namáhania svalov, myozitídy a artritídy, masírujte problémové oblasti tela pomocou éterického oleja. Na každých 10 gramov bázy sa pridá 5 až 7 kvapiek éterického oleja z čajovníka.

4. Kúpanie sa. Táto metóda je dobrá na zvýšenie imunity a všeobecne na ochranné vlastnosti tela, elimináciu slabosti a únavy, ako aj na psoriázu, dermatitídu a bolesti svalov. Voda by mala mať teplotu 36-38 stupňov, pridáva sa do nej 5 až 10 kvapiek éterického oleja. Postup sa uskutoční do 15 minút, ale nie menej ako 10 minút.

5. Kúpele. Kúpele s prídavkom éterického oleja (10 kvapiek) sa používajú na ruky alebo nohy s mykózami, ekzémami, bodnutím hmyzom a popraskanou pokožkou. Postup sa vykonáva od 10 do 15 minút.

6. Pridávanie éterického oleja do kozmetiky. Na odstránenie lupín, akné a boj proti vypadávaniu vlasov stačí pridať do 10 gramov kozmetického krému alebo šampónu nie viac ako 10 kvapiek oleja z čajovníkového oleja. Esenciálny olej z čajovníka sa dá použiť aj ako voda po holení. Za týmto účelom pridajte 3 kvapky oleja na 300 mililitrov vody a po každom holení umyte túto kompozíciu.

7. Komprimuje. Esenciálny olej z čajovníka sa odporúča na bolesti hlavy, pomliaždeniny, podvrtnutie a kŕčové žily na nohách, pridáva sa do studenej vody a vyrába sa studený obklad (4 až 6 kvapiek na 100 mililitrov studenej vody). Pri liečbe herpesu, bradavíc, pásového oparu, papilómov sa na studené obklady používa neriedený éterický olej.

8. Pridaním 10 kvapiek oleja z čajovníkového oleja do 50 ml vody a nanesením kompozície na povrch exponovanej pokožky a vlasov sa ochránite pred roztočmi.


Zo škodcov sa dajú rozlíšiť roztoče a červy. Musíte ich zničiť insekticídmi pomocou prípravku Fitoverm alebo Akarin. A melaleuca je chorá kvôli nesprávnemu prístupu k starostlivosti. Ak ho necháte na otvorenom slnku, spálí listy. Ak nie je správne napojená, korene vyschnú alebo hnijú.

V medicíne sa často používa éterický olej z čajovníka. Používa sa externe. Zbavuje vás akné, plesní, všetkých druhov vírusov. Čajovník na tvár by sa mal používať opatrne, aby sa olej nedostal na sliznicu. A tiež sa vyhnite predávkovaniu, ktoré môže viesť k alergiám a vyrážkam na koži.


Liečivé vlastnosti a rozsah

Ako už bolo spomenuté, hlavnými liečivými vlastnosťami éterického oleja z čajovníkového oleja sú jeho antiseptické, protizápalové a antivírusové účinky na telo. Tieto aspekty sú dobre študované a vedecky podložené. Zistilo sa najmä, že éterický olej zabraňuje množeniu a množeniu mnohých patogénov, ako sú stafylokoky, streptokoky, pneumokoky, gonokoky, plesňové flóry a E. coli.

Esenciálny olej navyše úspešne aktivuje fungovanie imunitného systému, pomáha liečiť prechladnutie, zmierňuje horúčku pri horúčkach, je nevyhnutný pri emocionálnych poruchách, eliminuje únavu a slabosť, zvyšuje pozornosť a výkonnosť. Zlepšuje vnímanie informácií a ich memorovanie, aktivuje duševnú činnosť, zvyšuje rýchlosť reakcií a podporuje racionálne rozhodovanie, a to aj v stresových a šokových podmienkach.

Olej z čajovníkového oleja má silný účinok na hojenie rán, takže ho možno použiť na ošetrenie popálenín, modrín, porezaní a iných poškodení pokožky. Olej neutralizuje jedy, ktoré sa do tela dostávajú v dôsledku bodnutia hmyzom. Môže sa použiť na takmer každú kožnú infekciu, ako sú ekzémy, osýpky, opary, bradavice, lišajníky a kiahne.

V dnešnej dobe je éterický olej z čajovníka široko používaný nielen v medicíne, ale aj v kozmeteológii. Používa sa na trvalú starostlivosť o mastnú a zmiešanú pleť, na svrbenie, akné, vypadávanie vlasov a lupiny.


Pozri si video: . Chcete také pěstovat doma?