Národný park Circeo

Národný park CirceoWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

NÁRODNÝ PARK CIRCEO

Narodil sa výnosom z 25. 1. 1934 o súčasnom rozšírení asi 8 484 hektárov, z toho 3260 je vo vlastníctve štátu, na ochranu rozsiahleho systému mokradí a nížinných lesov (Pontské močiare), prakticky neobývaných oblastí a útočiska fauny a flóry. flóra veľmi bohatá a obzvlášť vzácna a ohrozená.

V roku 1975 bola rozšírená o brakické pobrežné jazerá Fogliano, Monaci a Caprolace, ktoré boli podľa Ramsarského dohovoru vyhlásené za mokrade s medzinárodnou hodnotou. V roku 1979 bol do parku zahrnutý aj ostrov Zannone.

Les Circeo bol kvôli vysokým hodnotám, ktoré ho charakterizujú, zaradený do biosférických rezervácií M.A.B. (človek a biosféra) UNESCO.

Jeho správou, keďže územie parku je prevažne verejným majetkom, bola poverená bývalá Štátna spoločnosť pre štátne lesy, ktorá zabezpečuje dohľad nad zamestnancami Štátneho lesníckeho zboru.


Od roku 1934 pozdĺž tyrhénskeho pobrežia Región Lazio, žije jeden z najstarších chránených národných parkov v Taliansku: park Circeo. Vznikol na príkaz Benita Mussoliniho na ochranu táto oblasť bohatá na flóru a faunu a pre svoju osobitosť pri rozširovaní rovinatá a morská oblasť: jediný v Taliansku a Európe. Národný park Circeo Je bohatý na rôzne krajiny a pobrežia, päť rôznych scenárov, vďaka ktorým zostanete bez slov pre rôzne druhy rastlín a zvierat, s ktorými sa môžete stretnúť počas prechádzok alebo výletov. Národný park Circeo je tiež známy tým, že jaskyne, mimoriadnej krásy, ktoré sa vďaka kontinuám postupne vyvíjali a menili klimatické zmeny. Skutočné svedectvá, ktoré hovoria o prechode mnohých populácií a konkrétnych atmosférických udalostiach, ktoré majú preklenul storočia.


Najkrajšie veci, ktoré môžete urobiť a vidieť v krajine Maga Circe

SEA Shutterstock

Od čias Ulyssesa tí, ktorí navštívili nádhernú oblasť Národný park Circeo mohol by byť v pokušení zostať tam dlho, aj bez toho, aby ho očarila čarodejnica Circe.

Na úpätí zeleného výbežku, ktorý pripomína siluetu homérskej čarodejnice, sa nachádza a nádherná krajina z bujnej prírody medzi more, hory a dediny schopné obsahovať čaro starodávnych príbehov, mytologických legiend a modernej zábavy.

Nachádza sa na južnom pobreží Lazia na zhruba 8 000 hektároch pôdy. Národný park Circeo je malý, ale bohatý klenot, ktorý treba znovu objaviť, ako napríklad jazero Fogliano a Sabaudia, lagúny Monaci a Caprolace, hora Circeo, Isám od Zannone, les circeo, la Jaskyňa kozy a i historické centrá Sabaudia, San Felice Circeo a Fogliano.

Národný park Circeo

Národný park Circeo, ktorý bol založený v roku 1934, je jedným z najstarších a najzaujímavejších v Taliansku z hľadiska naturizmu vďaka svojej veľkej biodiverzite, ktorá mu priniesla titul biosférickej rezervácie udelenej organizáciou UNESCO. V jeho hraniciach sa nachádza jeden z najväčších a najzachovalejších lesov v Taliansku, štyri pobrežné jazerá, kilometre piesočných dún v blízkosti mora a rozmanitá fauna a flóra divokých a plameniakov so stredomorskými kríkmi, sasankami, prvosienkami a topoľmi.

Prírodný park Circeo sa dobre hodí na rôzne aktivity pre všetky typy záujmu, od trekking v prírode, al pozorovanie vtákov, na návštevu niektorých malebných dedín, na cyklistické chodníky a na návštevu významných archeologických nálezísk ako napr Villa Domitian, v lokalite Palazzo, považovanej za najdôležitejšiu archeologickú oblasť medzi stovkami v parku, vo Fonti di Lucullo: kde vytryskuje prospešná minerálna voda.

Pozrime sa teda spolu na niektoré z povinných zastávok na území prírodného parku Circeo na južnom pobreží Lazia.

Dediny

Medzi prírodou, históriou a tradíciami ponúka táto nádherná prírodná rezervácia množstvo zaujímavých miest, ktoré je potrebné znovu objaviť a oceniť v každom ročnom období, počnúc dedinami plnými sugestívnych výhľadov.

Zavesený na páse pevniny v srdci Národného parku, ktorý oddeľuje jazerá od mora, Sabaudia je známa predovšetkým svojou širokou panoramatickou a divokou plážou rozprestierajúcou sa medzi Monte Circeo a Torre di Paola, jednou z najkrajších a najobľúbenejších na pobreží Lazia. Jeho obývané centrum s lineárnymi a otvorenými priestormi predstavuje jeden z najvýraznejších príkladov talianskej racionalistickej architektúry 30. rokov, napríklad vysoká radničná veža, ktorá sa stala symbolom mesta.

San Felice Circeo namiesto toho sa nachádza na konci nádhernej cesty Via del Faro, ktorá stúpa na útes s výhľadom na more a ponúka jedinečný výhľad na zelený krík, ktorý pokrýva horu Circeo. Historické centrum tejto pôvabnej prímorskej dediny stredovekého pôvodu je obklopené starobylými ochrannými múrmi a križujú ho panoramatické uličky a uličky cez záliv Gaeta až po Pontinské ostrovy. Na jeho centrálnom námestí stojí Templárska veža s charakteristickými hodinami a vstupnými dverami barónskeho paláca s výhľadom na starodávne nádvorie rodinného paláca Caetani.

Pozdĺž útesu ostrohu sú štyri pápežské veže postavené na obranu pred pirátmi: Torre, Moresca, Cervia, Fico a Torre Paola jediný, ktorý si stále zachováva pôvodný okrúhly tvar.

Na skalnatom masíve okolo dediny potom môžete navštíviť starý Maják Capo Circeo asi 18 metrov vysoká, starodávna Akropola z tretieho storočia pred n ktorá dominuje mestu a mnohým jaskyniam a jaskyniam z paleolitu, ku ktorým sa dá dostať po mori alebo po úzkej ceste do prírody, ako je ponorený okruh Maga Circe, Grotta delle Capre a Impiso s impozantným stalaktitom. .

Na území provincie Latina, ktoré spadá do hraníc parku, sa nachádza aj jazero Fogliano s jeho sugestívnym vzhľadom. Dedina Fogliano, ktorý má veľký prírodovedný, historický a architektonický význam, pretože sa skladá zo série starobylých budov z 18. storočia, botanickej záhrady plnej mnohých rastlín z rôznych častí sveta a tiež z ornitologického múzea.

Cesty v parku

Národný park Circeo križujú početné a zaujímavé cesty a chodníky v zelenej farbe, ktoré vám umožňujú spoznávať množstvo scénických, faunálnych a historických krás tohto miesta pomalým tempom a z inej perspektívy. Jedná sa o kilometre fascinujúcich chodníkov v parku a na ostrohu, medzi oblasťami s najväčším záujmom a prírodnou hodnotou v tejto oblasti, ako napríklad historické centrum San Felice Circeo, Akropola Circei s kyklopskými hradbami, šestnáste storočie opevnenia Torre Paola a Torre Fico, ako aj miesta so značnou environmentálnou hodnotou medzi dubovými listami a stredomorskými krovinami.

Vďaka svojmu prevažne rovinatému územiu, údržbe miesta a organizovaným recepčným zariadeniam je park prístupný pre všetkých, skúsených chodcov a začiatočníkov, ako aj pre ľudí s problémami s chôdzou.

Cesty, ktoré sa vinú parkom, boli označené zastávkami a vysvetľujúcimi značkami s hlavnými informáciami o faune a flóre lesa. Medzi nimi poukazujeme na:

 • Náučný chodník Návštevníckeho centra Sabaudia
 • Náučný chodník Lestra Cocuzza
 • Prírodná cesta pamäti
 • Cesta štátnych lesov a kúpalisko Verdesca
 • Turistická trasa mys Circeo
 • Vrchol Circe z Torre Paola
 • Cesta Zannone
 • Cesta Peak of Circe
 • Cesta olivovým hájom
 • Cesta kyklopských hradieb
 • Cesta Brecciara
 • Stezka Orlanda Guard Trail
 • Cesta Torre Fico. Batéria

Alebo cesty určené na preskúmanie na bicykli a horských bicykloch, šliapajúce v ekosystéme parku na úzkom páse zlatých piesočných dún, ktoré vedú medzi morom a jazerami.

 • Itinerár jazera Caprolace
 • Itinerár trasy S. Felice Circeo
 • Itinerár cesty Selva di Circe
 • Cestná cesta pobrežnou dunou

Pláže Circeo

Na pobreží Sabaudia a San Felice del Circeo sa nachádzajú kilometre piesočných pláží medzi najkrajšími v Taliansku, vybavené alebo bezplatné, všetky kúpané v zelenom mori ideálne pre regeneráciu letných kúpeľov alebo dlhé mimosezónne prechádzky medzi zlatými piesočnými dunami. a panorámy. divochov.

Duny v národnom parku Circeo tvoria polmesiac pozdĺž pobrežia medzi Sabaudiou a Capo Portiere v jedinečnom prostredí chránenom Európskou úniou.

Duny pokrývajú a charakterizujú pobrežie neďaleko Sabaudie, jedného z najvyhľadávanejších prímorských cieľov na juh od Ríma, vďaka veľmi obľúbeným plážam ako Torre Paola alebo divokejším La Bufalara, ktoré sú ťažšie dostupné a tým aj intímnejšie.

Namiesto toho má San Felice Circeo piesočné aj skalnaté pobrežie so zátokami a plážami veľkej krásy, ako napríklad Torre Fico, obklopené smaragdovými vodami napriek blízkosti turistického prístavu, skalnatého z La Rinascente, ktoré je ideálne na opaľovanie na skalách alebo nikdy príliš preplnená, že vychádza pod Grotta delle Capre v sugestívnom morskom prostredí vynikajúcom na potápanie.


Obsah

Park možno rozdeliť na päť hlavných biotopov: les, ostroh, pobrežná duna, vlhká oblasť a ostrov Zannone.

Lesná oblasť Upraviť

Les zahrnutý v parku, ktorý zaberá hrubo štvorcový sektor medzi štátnou cestou SS 148 Pontina a pobrežím San Felice Circeo, je poslednou relikviou takzvanej starodávnej „Selva di Terracina“, ktorá kedysi zaberala väčšinu súčasného stavu centrálna provincia Latina. Teraz zmenšené na plochu c. 3 300 hektárov, je to každopádne najväčší rovinatý les v Taliansku.

Vyznačuje sa zvláštnym bazény ("bazény"), dočasné močaristé oblasti tvoriace sa v jesennej sezóne v dôsledku hromadenia dažďovej vody, a lestre, kde kedysi riedke obyvateľstvo budovalo svoje dediny. Vegetácia zahŕňa kríky maquis, kontinentálne druhy ako turecký dub, fraxinus a obyčajný dub, ako aj typické stredomorské stromy vrátane duba holm, vavrínu bobkového a korkového duba.

Bobuľová vegetácia umožňuje prítomnosť bohatej fauny vrátane kanca, daniela, zajaca, jazveca európskeho, líšky, lasice, hada zeleného, Natrix maura, pristáť a močiare Testudo, Triturus medzi ostatnými aj mlok, ropucha a žaba.

Úprava ostrohu

Výbežok Circeo s maximálnou výškou 541 m je druhohorný vápencovo-dolomitový masív so zvláštnym ostrovným tvarom, ktorý dáva meno celému parku.

Z naturalistického hľadiska ho možno rozdeliť do dvoch rôznych sektorov. Severné svahy výbežku majú vlhkejšie podnebie a sú pokryté hustým kríkom duba cezmínového v hornom sektore, ktorý je v nižších výškach spájaný s mannou horskou, Ostrya carpinifolia, peronosný a taliansky dub. Podkrovie zahŕňa ericu, metlu a jahodový strom, zatiaľ čo hora klesá na rovinu, je z 25 korkového duba. Južné svahy majú miernejšie podnebie a vyznačujú sa stredomorskou skalnou vegetáciou (dub holm, borievka fenická, strom euphorbia, myrtus, Pistacia lentiscus, rozmarín a erica, zatiaľ čo medzi spodnými rastlinami sú skalný samphire, Helichrysum a Centaury.

Divoká zver, okrem európskych jazvecov, diviakov a kôz kučeravých, zahŕňa početné druhy vtákov, ako je sokol sťahovavý a poštolka obyčajná.

Medzi početné pobrežné jaskyne prírodovedného významu patrí Grotta Guattari, kde v roku 1939 lebka Homo neanderthalensis bol nájdený, Jaskyňa kozy ("Kozia jaskyňa"), Jaskyňa Impiso, Jaskyňa Fossellone a Jaskyňa Breuil druhý menovaný tiež obýval neandertálsky človek.

Morské duny Upraviť

V parku sa nachádza pobrežný piesočný pás dlhý 22 km, od vápencových útesov pohoria Circeo, v súlade so strážnou vežou Torre Paola, až po Capo Portiere. Piesok, ktorý sa vyznačuje jemným pieskom, je podložený typickým makistím krovinatým porastom s maximálnou hĺbkou 27 metrov. Úsek bližšie k moru je domovom krátkej vegetácie, kde sa nachádza množstvo malých divých zvierat vrátane jazveca európskeho, líšok, jašteríc a chrobákov.

Ďalej od mora sú väčšie rastliny, ako napríklad opuncie a tmely, až po pravé stromy, ako je morská borovica a dub Holm, alebo blízko jazier (pozri nasledujúcu časť) jelša, Fraxinus, topoľ a vŕba.

Vlhké oblasti Upraviť

Vo vlhkej oblasti parku Circeo sa nachádzajú štyri pobrežné slané jazerá: Paola, Caprolace, Monaci a Fogliano, ktoré sú pozostatkom Pontinských močarísk a v súčasnosti sú domovom obrovskej divočiny vodných vtákov (volavka biela, žeriav, hus, chochlačka severná, strakoš veľký, kolíska obyčajná), ako aj pre vzácne druhy, ako napríklad korytnačka močiarna. S maximálnou hĺbkou dva metre sú spojené s morom sériou kanálov.

Medzi ďalšie druhy prítomné v tejto oblasti patria jazvec, diviak, líška, dikobraz chocholatý, lasica divá a ježko európsky. Vegetáciu tvorí na brehoch jazier salicornia (Arthrocnemum glaucum), inula a tamarisk medzi ostatnými.

Okrem jazier existuje ešte ďalšia menšia močaristá oblasť, v ktorej sa praktizuje pastierstvo domácich vodných byvolov.

Úprava tesáka

Zannone je malý ostrov patriaci k súostroviu Ponziano, ktorý je pripojený k parku v roku 1979. Neobydlený je pokrytý lesmi dubov a dubov Holm a je jediným ostrovom v súostroví, ktorý si zachoval pôvodný vegetačný kryt. Druhá z nich zahŕňa jahodu, mastichu, myrtus, metlu, ericu, euphorbiu, jahodový strom a vavrín bobkový.


CIRCEO PARK: DAINI A INŠTITUCIONÁLNA KRÍZA V CENTRE PARLAMENTNEJ OTÁZKY FORZA ITALIA

Správa parku

Jeleň a národný park Circeo: predložili parlamentnú otázku o inštitucionálnej kríze, ktorú orgán prežíva

"Nie je to tak, že by sme zaspali - píše v príspevku mestský radca v Ponze a novinár Piero Vigorelli - sme vždy ostražití a každý deň monitorujeme, čo park robí." Hovoríme vám, že park po tretíkrát vypísal „verejné oznámenie“ s uvedením troch kandidátov na riaditeľa PNC, ktoré sa má predložiť ministrovi životného prostredia., ktorá zamietla dve predchádzajúce „oznámenia“ pre rôzne a makroskopické nezrovnalosti. Môžeme vám tiež povedať, že ministerstvo dosť štve blázna z parku na rýpadlo-nakladačoch pre riaditeľa, pre vnútorné spory v rade, pre rezignáciu prezidenta, pre spory o zabíjanie jeleňov, ktoré bolo vidno, že veľa združení v oblasti životného prostredia a dobrých životných podmienok zvierat žiada stiahnutie oznámení o adopciách, čo jednoducho nie sú adopcie. Pre park je zlé ovzdušie a ministerstvo nevylučuje možnosť zrušenia všetkého a obnovenia celého prezidenta, predstavenstva a riaditeľa. Ani „politika“ sa nezastavuje a je toho dôkazom otázka pre Senát republiky, ktorú položil Francesco Giro (Forza Italia), človek kultúry, bývalý námestník ministra pre kultúrne dedičstvo. Otázka je veľmi presná. Pamätajte na inštitucionálnu krízu a hlúposti Parku. Označuje oznámenia o adopciách na potravinové a poľovnícke účely, pretože „jednoznačne označujú osud zvierat.

Toto sú požiadavky senátora Francesca Gira adresované ministrovi pre ekologické zmeny (bývalé životné prostredie): „predovšetkým zabrániť tomu, aby neboli opätovne navrhovaní vrcholoví manažéri, ktorí v poslednom desaťročí neposkytli lepší dôkaz“ - jasný odkaz na bývalú Predseda Gaetano Benedetto a „bývalý riaditeľ Paolo Cassola odvolanie na sebaobranu výberových konaní na adopcie na potravinové a poľovnícke účely, ktoré vedú k usmrteniu daniela, úprava oznámenia o školení prevádzkovateľov parkov,“ zrušenie ustanovenia priameho zabitia „jeleňov - úprava ťažkých podmienok, ktoré spôsobujú, že prijatie„ na okrasné účely “je nepraktické.


Video: Circeo National Park #1 - Lo Zio surf video