Izbové rastliny pre slabo osvetlené miestnosti

Izbové rastliny pre slabo osvetlené miestnostiWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Osvetlenie je nevyhnutné pre priaznivý vývoj a rast izbových rastlín. Pri ich kúpe musíte brať do úvahy možnosti osvetlenia vášho bytu alebo miestnosti, v ktorej bude izbová kvetina pestovaná. Rastliny budú schopné prežiť prebytok svetla, ale jeho nedostatok môže viesť k ich smrti. Našťastie, milovníci kvetov, existujú druhy a odrody izbových rastlín, pre ktoré sú miestnosti s nízkym osvetlením ideálne pre bežný život.

Izby s obmedzeným množstvom svetla alebo umiestnením kvetinovej nádoby ďaleko od okna sú vhodné pre tropické rastliny, ktoré pochádzajú z hustej džungle. Na samom dne takýchto húštín je množstvo svetla obmedzené, veľa rastlín však naďalej žije a na tienistých miestach sa cíti skvele. Práve tieto rastliny môžu doma rásť pri nedostatočnom osvetlení.

Rastliny a kvety do tmavých miestností

Sansevieria

Táto rastlina sa ľudovo nazýva „svokrin jazyk“ pre špicaté a dlhé listy od svetlozelených po tmavozelené odtiene. Pre pestovanie sansevieria sú vhodné akékoľvek podmienky s akoukoľvek úrovňou osvetlenia miestnosti. Kvetináč môže stáť aj na podlahe v miestnosti bez okna. Silný a rýchlo rastúci koreň môže kvetinovú nádobu rozdeliť, ak rastlina nie je včas presadená.

Podrobnosti o sansevierii

Filodendron

Popínavá rastlina, ktorá neznesie priame slnečné svetlo a ľahko sa spáli. Filodendron rastie v miernom svetle. Je možné využiť podporu pre rast smerom nahor.

Podrobnosti o filodendróne

Aspidistra

Okrasnú rastlinu s dlhými tmavozelenými pruhovanými listami môže pestovať aj začínajúca kvetinárka. Aspidistre stačí aj slabé osvetlenie a polievanie môže byť zriedkavé a veľmi mierne. Transplantácia rastlín sa tiež vykonáva zriedka - raz za 5-6 rokov.

Podrobnosti o aspidistre

Zamioculcas

Tropická rastlina s pomalým rastom. Zamioculcas potrebuje mierne osvetlenie a občasné polievanie. Rastlina pokojne znesie mierne presušenie pôdy.

Podrobnosti o zamioculcas

V tmavých miestnostiach a ako doplnkové osvetlenie je možné použiť žiarivky, ktoré majú priaznivý vplyv na vývoj mnohých vnútorných rastlín.


Sansevier je jednou z najväčších vnútorných rastlín, ktorá dobre rastie v tmavých miestnostiach. Na výšku môže dorásť až 1,2 m. Svokrin jazyk je vhodný aj pre začiatočníkov „prírodovedcov“, ktorým stále chýbajú skúsenosti. Jeho silné, ostré listy rastú priamo hore, zaujímavé sú aj ich farby: svokrin jazyk kombinuje tmavozelenú s pruhmi svetlozelenej farby, bežné sú aj pestrejšie druhy s jasne žltými pruhmi.


Súvisiace kategórie

Katalóg hypermarketov OBI obsahuje viac ako 500 druhov exotických a tradičných izbových rastlín. Predávajú sa spolu s nádobou a zeminou za cenu od 69 do 36 990 rubľov za položku.

Tipy na výber

Pri výbere produktov z tejto podkategórie kupujúci zohľadňujú:

 • • Veľkosti dospelého kvetu.
 • • Vlastnosti dennej starostlivosti a transplantácie.
 • • Odolnosť proti zmenám teploty a vlhkosti v miestnosti.
 • • Odolnosť proti škodlivému hmyzu a mikroorganizmom.
 • • Dĺžka obdobia kvitnutia.
 • • Vhodné miesto pre umiestnenie (na parapete, v zadnej časti miestnosti, v závesných kvetináčoch).
 • • Optimálny typ pôdy a režim zavlažovania.

Okrasné plodiny môžu byť jedna, dve alebo viacročné. V predaji sú svetlomilné exempláre určené na pestovanie v tieni. Pre udržateľný rast väčšiny rastlín je potrebné do pôdy pravidelne aplikovať minerálne hnojivá.

Objednajte si tovar v hypermarkete OBI na vybavenie pohodlného domova pomocou mobilnej aplikácie. Pri nákupe okrasných plodín využite služby rýchleho cieleného doručenia.

Spôsoby platby a doručenia

 1. Nakupujte tovar online s doručením
 • • Objednávku môžete zaplatiť v hotovosti alebo bankovým prevodom.
 • • Dátum a čas dodania, s ktorým sa telefonicky dohodnete u operátora pri potvrdzovaní objednávky.
 • • Podmienky bezplatného poskytovania služby závisia od mesta, množstva a hmotnosti produktu.
 • • Vykládka tovaru, zdvíhanie a preprava sú doplnkové služby a môžu byť spoplatnené osobitne, overte si to u operátora obchodu.

Podrobné informácie o intervaloch a zónach podľa mesta, podmienkach vykládky a zdvíhaní objednávky sú na stránke služieb, kde si môžete vopred nezávisle vypočítať cenu svojej dodávky s uvedením poštovej adresy a parametrov vykládky.

 1. Objednajte sa a vyzdvihnite sa všade, kde vám to vyhovuje
 • • Pri vypĺňaní objednávkového formulára uveďte dátum a čas vhodný pre návštevu hypermarketu.
 • • Nákup môžete zaplatiť v hotovosti alebo bankovým prevodom v pokladniciach obchodu.

Zakúpený tovar si môžete vyzdvihnúť nezávisle v ktoromkoľvek z obchodov OBI v Moskve, Petrohrade, Rjazani, Volgograde, Nižnom Novgorode, Saratove, Kazani, Jekaterinburgu, Omsku, Krasnodare, Surgute, Brjansku, Tule a Volžskom.


ABC šľachtiteľ rastlín: Interiérové ​​rastliny pre tmavé miestnosti

Na začiatok poviem niekoľko slov o tom, čo sa v skutočnosti chápe ako nedostatok svetla a čo sa v dome nazýva miestnosť, ktorá je tmavá pre izbové rastliny. Ak sú okná bytu orientované na sever, potom by mali byť izbové rastliny milujúce tieň umiestnené vo vzdialenosti 1 meter alebo viac od okna. V prípade východných okien dosahuje tento údaj 3 metre a v blízkosti západných okien sa vnútorné kvety pre tmavé miestnosti začínajú umiestňovať vo vzdialenosti 4,5 metra od parapetu.

Pri južných oknách je problém opačný - v takom prípade sa nedostatočné osvetlenie považuje za miesto vzdialené 9 (!) Metrov od okna. Ale ak sa nad tým zamyslíte, je to tiež možné: napríklad ak chcete kvetináč položiť na koniec veľmi dlhej chodby alebo chodby.

Asplenium ( Asplenium nidus )
Druhým menom tejto rastliny je hniezdna kosť. Briti to nazývajú poetickejšie: Bird's Nest Fern, čo znamená „papraď je vtáčie hniezdo“.

Táto pomerne veľká rastlina dosahuje dĺžku 60 cm. Rovnako ako iné tieňomilné nenáročné rastliny sa cíti dobre, keď je chránená pred priamym slnečným žiarením. Môžete ho preto umiestniť do svetlého polotieňa, ale nie na úplne tmavé miesto. Pravidelné postrekovanie je nevyhnutné - suchý teplý vzduch je pre neho ničivý. V prírodných podmienkach (vo východnej Afrike, na Madagaskare, na ostrovoch Malajského súostrovia a na Havaji) zhromažďuje asplenium vlhkosť v otvorenej ružici listov. Doma môžete podobný efekt dosiahnuť aj pri polievaní rastlín.

V takom prípade by ste sa nemali dotýkať mladých listov asplenia - to sa im nepáči.

Aglaonema ( Aglaonema )
Všetka krása aglaonemy je v jej podlhovastých pestrých listoch. V úplnom tieni však môžu žlté alebo bielo-zelené listy stratiť svoj dekoratívny efekt - od pestrých až po obyčajné zelené.

Kvet rastie veľmi pomaly, takže ho môžete presádzať každé tri roky.

Aglaonema miluje kŕmenie, teplý a vlhký vzduch (budete musieť často striekať). Po odkvitnutí sa na rastline objavia nádherné červené bobule.

Rada: Uvedomte si, že ľudia s citlivosťou pokožky môžu mať podráždenie z bobúľ a iných častí aglaonému. Buďte opatrní: ak uvidíte nejaké kvetinové klasy, lepšie ich odstráňte. Kvitnutie tejto rastliny vo vnútorných podmienkach sa však pozoruje zriedka.

Gelksina (Soleirolia, Helxine)
Tieto tiene milujúce izbové rastliny pripomínajú mach s drobnými jemnými listami a vyzerajú nádherne v závesných kvetináčoch, ako aj v kvetináčoch vedľa veľkých, vysokých rastlín. Nestojí za to vysádzať gelksin na nízke a mladé krehké klíčky, pretože ich môže „uškrtiť“.

Saltyroliu (druhé meno pre gelxinu) použite ako podložie a spodnú vrstvu v kvetináčoch s veľkými drevinami - alebo ako ozdobenú samostatnú dekoráciu v ozdobnej nádobe.

Používanie soli alebo gelksinu je populárne v miniatúrnych záhradách a vo všetkých druhoch kvetinových aranžmánov - v akváriách, fľašiach (floráriá, terária). Okrem toho v prírode rastie morská červa v tieni koruny rastlín, a preto je odolná až stredne silná.

Neanta je krásna (Neanthe bella)
Toto je domáca dlaň - rastlina s štíhlymi kmeňmi, ktorá v kvetináčoch dosahuje výšku až 1,5 metra. Osvetlenie pre Neantu nemá zásadný význam a bude sa cítiť rovnako dobre v tienených aj svetlých miestnostiach. Hlavné je zabezpečiť mu maximálnu možnú vlhkosť vzduchu.

Neanta je obľúbená pre svoju vynikajúcu schopnosť prispôsobiť sa izbovým podmienkam a dať interiéru jedinečný vzhľad.

Kvitnutie nie je spojené s ročnými obdobiami.

Scindapsus ( Scindapsus )
Existuje veľké množstvo druhov viniča alebo brečtanu, ako ich obyvatelia nazývajú: s oválnymi a hviezdicovitými, rovnomernými a vlnitými listami. Veľmi populárna liana, ktorá rýchlo rastie a pokrýva steny zeleným „vodopádom“ (ako na fotografii), sa nazýva scindapsus. Na svetle sa listy stávajú pestrými, v tieni - jednoliate zelené, ale nie menej atraktívne.

Tajomstvá úspechu pestovania ampelových rastlín sú jednoduché: polotieň, povinná podpora, časté postrekovanie (aj v zime!) A presádzanie každé dva roky do väčšieho kvetináča.

Sansevieria ( Sansevieria )
„Svokrin jazyk“, alias „hadia koža“ - jedna z najnáročnejších izbových rastlín. Cíti sa skvelo ako v tieni, tak aj na slnku, toleruje suchý vzduch, prievan a občasné polievanie. Sansevieria nemôže byť transplantovaná roky - a rastlina zostane silná a krásna.

Sansevier je jednou z najväčších vnútorných rastlín, ktorá bude dobre rásť v tmavých miestnostiach a zároveň bude dosahovať výšku až 1,2 m. Silné, ostré listy rastú priamo hore a ich farba kombinuje tmavozelenú s pruhmi svetlozelených farieb.

Na poznámku: Ak existuje kvet, s ktorým sú spojené povery a predsudky, potom je to sansevieria. Predpokladá sa, že mať v domácnosti „jazyk svokry“ je znakom klebiet, hádok, nezhôd ... Vo východnej tradícii je to však naopak: všetky rastliny, ktorých listy sa tiahnu nahor , údajne prispieva k duchovnému a duševnému rozvoju. Sami sa rozhodnite, čomu uveríte!

Spathiphyllum (Spatifillum)
Táto rastlina na fotografii zázračne rastie a vyvíja sa tak v tmavých miestnostiach, ako aj v miestnostiach s jasným svetlom. Má lesklé tmavozelené lístie a ploché kvety podobné plachte.

Ľudia ho nazývajú ženský kvet (predpokladá sa, že pomáha stretnúť sa s vami vybraným, posilniť rodinu a stať sa dokonca šťastnou matkou). Jednou z hlavných podmienok sľubovanej mágie je, že si spathiphyllum nemá kupovať sám, pretože podľa rovnakých presvedčení musí byť niekým darovaný, aby zaistil ženské šťastie.

Ak poskytnete spathiphyllum správnej a včasnej starostlivosti, dostanete zdravú a krásnu rastlinu ako darček. Mier v zime zvýši pravdepodobnosť, že váš maznáčik bude kvitnúť, a tým zvýši jeho magický efekt. Za týmto účelom musí byť hrniec s spathiphyllum umiestnený na svetlom mieste po dobu 2-4 týždňov, musí byť opatrný a má zalievanie a životná teplota 14 ° C, nie však nevyhnutne nižšia ako 10 ° C. Po uplynutí stanoveného času dajte kvetinu na pôvodné miesto. Takýto umelý stres v kombinácii s náležitou starostlivosťou a kŕmením rastliny môže viesť k tomu, že vám spathiphyllum urobí radosť svojim kvitnutím od februára do októbra.


4. Gelksina

Machovitý Gelksin s drobnými jemnými lístkami vyzerá nádherne v závesných kvetináčoch, ako aj v kvetináčoch vedľa veľkých, vysokých rastlín. Gelksina pokrýva pôdu ladným zeleným kobercom. Ale pozor: nenasádzajte ho na nízke rastliny - gelksina ich môže „uškrtiť“. Vyžaduje sa od vás časté polievanie a postrekovanie. Rozmnožovanie gelksiny je veľmi jednoduché: pomocou niekoľkých stoniek odštipnite malú hrudku zeme a vykopajte nový hrniec.


4. OBI vám s tým pomôže!

Nie každý má talent rodeného botanika. Koniec koncov, rôzne druhy rastlín uprednostňujú rôzne umiestnenie a osobitnú starostlivosť. Základné znalosti a rady odborníkov na OBI vám však pomôžu dosiahnuť výsledky. Aby vám vaše rastliny dlho prinášali radosť, pripravili sme užitočné odporúčania pre starostlivosť, ako aj popis obrazu chorôb rastlín a rady, ako s nimi zaobchádzať.


Pozri si video: Dracaena, Dracéna, hnednutie listov, pestovanie, izbová rastlina