Rastlina Loganberry Info: Ako pestovať Loganberry v záhrade

Rastlina Loganberry Info: Ako pestovať Loganberry v záhradeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Liz Baessler

Ostružina ostružinová je ostružina-malinová hybridná, ktorá bola objavená akosi náhodou v 19. storočí. Kombinácia chutí a vlastností svojich dvoch rodičov a zároveň prejavenie svojich osobitných vlastností je ostružina oskorušová zaujímavým doplnkom záhrady, ak máte správne pestovateľské prostredie. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o starostlivosti o rastliny ostružiny a o tom, ako si ju doma pestovať.

Informácie o rastline Loganberry

Loganberry (Rubus × loganobaccus) boli prvýkrát vyvinuté v roku 1880, keď sa záhradník James Harvey Logan pokúšal vyšľachtiť novú odrodu ostružiny. Náhodou skončil s produkciou hybridu medzi svojimi malinami z červených antverpských rastlín a svojimi aughinburskými černicami. Výsledkom bol ostružinový orech, ktorý si odvtedy nesie jeho meno.

Loganberry sú pozoruhodné svojimi dlhočiznými palicami, skorým rozloženým dozrievaním a beztŕňovými stonkami (aj keď niektoré odrody majú tŕne). Ovocie Loganberry má tmavočervenú až fialovú farbu ako malina, jadro si zachováva ako ostružina a chutí ako niečo medzi týmito dvoma plodmi. Plody sú chutné a všestranné, často sa používajú na zaváranie a sirupy. Môžu byť použité v akomkoľvek recepte, ktorý vyžaduje maliny alebo černice.

Ako pestovať Loganberry

Loganberry sú najpopulárnejšie v štátoch Washington a Oregon a je to do veľkej miery spôsobené ich rastúcimi požiadavkami. Rastliny sú mimoriadne citlivé na sucho aj chlad, vďaka čomu je pestovanie ostružinového ovocia vo väčšine častí sveta zložité.

Severozápadný Pacifik poskytuje klímu, ktorá je práve správna. Pokiaľ rastúte v správnom podnebí, starostlivosť o rastliny ostružiny mariánskej je pomerne jednoduchá. Palice sú veľmi za sebou, čo znamená, že potrebujú trelovú podporu, aby im nedovolili plaziť sa po zemi.

Preferujú úrodnú, dobre priepustnú, hlinitú pôdu a plné slnko. Plody budú dozrievať postupne a je možné ich zberať počas celého leta.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Loganberry Rubus x loganobaccus

Kríženec medzi malinou a ostružinou

Ovocie zvyčajne produkujú počas celého augusta a septembra

Ľahko sa pestuje a pokračuje v plodení asi 15 rokov

Výška rastliny Výška až 200 cm (78,7 palca)
Roztiahnite až 250 cm (98,4 palca)

Hardy & Longevity Hardy Shrub

Ideálne pre záhradné steny a ploty

Pozícia na plnom slnku


Ako rásť

Ako pestovať rastliny brusnice

  • Počas vegetačného obdobia majte burinu pod kontrolou. Burina súťaží s rastlinami o vodu, priestor a živiny. Ovládajte ich buď častým kultivovaním, alebo pomocou kompostu, aby ste zabránili klíčeniu ich semien.
  • Počas vegetačného obdobia udržujte rastliny dobre napojené, najmä počas suchých kúziel. Rastliny potrebujú počas vegetačného obdobia asi 1 až 2 palce dažďa týždenne. Najlepšie je polievať kvapkovým alebo stokovým systémom, ktorý dodáva vodu pri nízkom tlaku na úrovni pôdy. Ak polievate hornými postrekovačmi, polievajte skoro ráno, aby lístie malo čas na vyschnutie pred večerom, aby sa minimalizovali problémy s chorobami. Pôdu udržiavajte vlhkú, ale nie nasýtenú.
  • Novo vysadené kríky nehnojte. Kyslé organické hnojivo sa môže do pôdy zapracovať skoro na jar.
  • Prvý rok odstráňte kvety, aby ste posilnili rastliny.
  • Prvých päť rokov nestrihajte, okrem odstránenia odumretých konárov
  • Brusnice obyčajné sa nemusia strihať, ale po roku 6 na začiatku jari zrežte všetky okrem najsilnejších palíc okrem 6-8, aby bola rastlina v teple.
  • Po začiatku septembra nepolievajte tak často, pokiaľ nie je pôda veľmi suchá.
  • Mulčujte po zamrznutí pôdy na jeseň, aby ste zabránili striedavému zamrznutiu a rozmrazeniu poškodenia koreňov.
  • Lingonberrries vytvára kvety na jar, s druhým kvitnutím v lete.

Dve nádherné rastliny mäkkého ovocia - Loganberry a

Ak máte priestor a chceli by ste si vypestovať veľkolepú rastlinu, ktorá vás odmení kilogramami šťavnatých, šťavnatých bobúľ - čítajte ďalej. Logan a tayberry sú dlhoročným príkladom hybridných rastlín mäkkého ovocia, ktoré sú vyšľachtené tak, aby získali to najlepšie z dvoch alebo viacerých odrôd existujúcich druhov. Oba vznikli krížením špecifických odrôd ostružiny a maliny, ostružiny ostružinovej pomenovanej po americkom záhradníkovi a právnikovi Jamesovi Harvey Loganovi, zatiaľ čo tayberry pochádza od rieky Tay v Škótsku, krajiny dobre známej pre produkciu vynikajúcich druhov malín. na vynikajúcu pôdu a mierne podnebie.

Na mojom pridelení mi rastú obidva druhy, bobule bez tŕňov dramatických rozmerov, ktoré sa rozprestierajú na kompletnom lôžku, keď je v polovici leta na vrchole slávy, a bobule tayberry, ktoré sú síce menej energické, ale napriek tomu pokryté nespočetnými malými ihličkami. ostré tŕne. Plody oboch rastlín sú vynikajúce, skutočnou letnou pochúťkou, keď sa jedia so smotanou alebo ako súčasť letného pudingu. Robí tiež úžasný, hoci mierne pipovitý džem.

Výsadba, priestor a podpora

Neskorá jeseň a skorá zima sú najlepším obdobím na výsadbu oboch druhov, ale nie vtedy, keď je pôda zamrznutá. Existuje pomerne veľa odrôd každej z nich, takže urobte trochu prieskumu a vyberte tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám, pokiaľ ide o prípadnú výšku a šírenie, ako aj s tŕňmi alebo bez nich. Môžete mať šťastie, že získate ‘logan’ alebo ‘tay‘ zo špičky, ktorá niekoho zakorenila, a tak som získal svoju tayberry. Vyberte si slnečné miesto a rovnako ako u väčšiny rastlín, pred výsadbou obohatte pôdu dobrým kompostom alebo dobre zhnitým hnojom.

Z toho, čo ste si doteraz prečítali, ste pochopili, že oba druhy potrebujú priestor na natiahnutie svojich dlhých výhonkov, preto nechajte rozpätie najmenej 4 metre, buď vysadením do stredu a natrénovaním výhonkov v oboch smeroch. , alebo na konci vysaďte a všetky výhonky zaviažte rovnakým spôsobom, každý rok striedavo pozdĺž podpory striedavo vyššie alebo nižšie. Kvalitný a silný rámec na poskytovanie podpory je nevyhnutný. Moje tayberry sa tiahne pozdĺž drôteného plotu, ale zostrojil som rám pozostávajúci zo štyroch vysokých (1,8 m nad zemou) pevných stĺpikov, ku ktorým som pomocou sťahovacích pások priviazal niekoľko radov dlhých palíc. Pri viazaní nových výhonkov používajte mäkký špagát.

Prerezávanie a výcvik Loganberry a Tayberries

Prerezávanie je priama záležitosť, pokiaľ sa budete riadiť základným princípom vyrezávania stoniek, ktoré v tejto sezóne priniesli ovocie, a potom zaviazaním nových výhonkov, aby ste im v nasledujúcom roku poskytli priestor a podporu pre rozvoj a ovocie. Ak to znie komplikovane, môžem vás ubezpečiť, že to tak nie je: staré stonky a ich listy po odrodení rýchlo začnú sfarbovať, čím sa identifikujú na rezanie. Pri viazaní nových výhonkov buďte kreatívni! Krivky a slučky, ktoré vyzerajú fantasticky, umožňujú tiež filtráciu svetla a vzduchu cez stonky, čo podporuje silný rast a ťažkú ​​úrodu ovocia.

Posledná rada ...

Trvalo až dva roky, kým sa z plodov ostružiny alebo tayberry vyvinul zrelý plodonosný exemplár, takže ak vás láka ich vypestovať, tento rok ich vysaďte a nové výhonky trénujte tak, ako sa budú rozvíjať budúcu jar. Možno sa vám budúce leto odmení skromná úroda, ale odvtedy by ste mali byť zaplavení nádherným ovocím.


Bežné škodce a problémy

Bakteriálna listová škvrna: Prvými znakmi sú malé priesvitné škvrny so širokým žltkastým okrajom, ktoré sa pomaly zväčšujú a stávajú sa hranatými alebo nepravidelne kruhovými s červenkastým stredom. Darí sa mu v chladnejších teplotách. Toto ochorenie môže tiež postihnúť a znetvoriť hlavy kvetov. Burpee odporúča: Infikované rastliny odstráňte. Vyvarujte sa zalievaniu nad hlavou. Nerobte okolo rastlín mokré rastliny.

Botrytis: Táto huba spôsobuje pleseň sivú na kvetoch, listoch, stonkách a púčikoch. Darí sa mu v chladnom vlhkom počasí. Burpee odporúča: Odstráňte postihnuté časti rastlín, vyhýbajte sa zalievaniu v noci a pri zalievaní nenalievajte vodu do rastliny. Zaistite, aby mali rastliny dobrú cirkuláciu vzduchu. Požiadajte o pomoc s fungicídmi svoju službu Cooperative Extension.

Bežné škodcovské a kultúrne problémy

Vošky: Zelenkavý, červený, čierny alebo broskyňový sajúci hmyz, ktorý sa môže šíriť chorobou, keď sa živí na spodnej strane listov. Na lístí zanechávajú lepkavé zvyšky, ktoré priťahujú mravce. Burpee odporúča: Zaveďte alebo prilákajte do svojej záhrady prirodzených predátorov, ako sú napríklad chrobáky a osy, ktoré sa živia voškami. Môžete ich tiež umyť silným sprejom alebo použiť insekticídne mydlo.

Armyworm: Otvory v listoch môžu byť singulárne alebo zhlukované. Listy sa môžu skeletovať. Zhluky vajec môžu byť zrejmé na listoch bavlneného alebo neostrého vzhľadu. Mladé larvy sú bledozelené a dospelí jedinci tmavší so svetlou líniou po boku a ružovou spodnou stranou. Burpee odporúča: Zaviesť do oblasti prirodzených nepriateľov.

Mealybugs: Mealybugs sú 1/8 až ¼ palca dlhý plochý bezkrídly hmyz, ktorý vylučuje biely prášok, ktorý vytvára voskovitú škrupinu, ktorá ich chráni. Na stonkách, konároch a listoch tvoria bavlnené vyzerajúce hmoty. Sajú šťavy z listov a stoniek a spôsobujú slabý rast. Mravce priťahujú aj medovkou, ktorú vylučujú, a na medovici si tiež môžu vypestovať čiernu plesňovú pleseň. Burpee odporúča: Postihnuté časti rastlín umyte a skúste ich otrieť. Môžu byť tiež kontrolované predátorským hmyzom, ako sú napríklad čipky, lienky a parazitické vosy. Ohľadne odporúčaní týkajúcich sa pesticídov sa obráťte na svoju službu Cooperative Extension Service.

Whitefly: Jedná sa o malý biely lietajúci hmyz, ktorý často vyrastie v oblaku, keď sú rastliny narušené alebo o neho prišúchané. Burpee odporúča: Bez chemikálií sa ťažko ovládajú. Vyskúšajte feferónkový vosk alebo insekticídne mydlo. Ohľadne odporúčaní týkajúcich sa pesticídov sa obráťte na svoju službu Cooperative Extension Service.

Časté otázky týkajúce sa rastlín čučoriedok

Ako dlho vydrží ovocie čučoriedky v chladničke alebo mrazničke? Brusnice môžu vydržať v chladničke 8 až 12 týždňov, v mrazničke aj niekoľko rokov.

Potrebujem dve odrody rastlín, aby mi mohli dorásť plody brusnice? Nie, sú samoopelivé, takže na získanie ovocia potrebujete iba jednu rastlinu.

Musím sa obávať, že nový prírastok čučoriedok je pokrytý jemnými chĺpkami? Nie, je normálne, že nový rast je pokrytý jemnými chĺpkami.

Čo chutí čučoriedka? Brusnice majú koláčovú chuť podobnú brusniciam, ale sú sladšie. Môžu sa používať ako brusnice v džemoch a ako ovocná prísada do mnohých jedál, ako sú jogurty alebo cereálie.

Môžem zasadiť rastliny čučoriedok na rovnakom záhone ako moje čučoriedky? Áno, obaja potrebujú rovnaké podmienky a brusnice čučoriedkové vytvárajú vynikajúci zemný obal.

Vyžiadajte si katalóg

Kúpte si darčekovú kartu

Špeciálne ponuky, zľavy a nové produkty.


Pozri si video: Loganberry