Rozmnožovanie rastlín semenami

Rozmnožovanie rastlín semenamiWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

REPRODUKCIA RASTLÍN PODĽA SEMEN


Reprodukcia rastlín semenami je pohlavné (alebo gamatické) rozmnožovanie, pretože k nej dochádza vďaka spojeniu dvoch buniek, jednej samčej (peľ) a jednej samičej (vajíčko). Táto skutočnosť naznačuje, že nový jedinec, ktorý sa narodí, nebude rovnaký ako materská rastlina, pretože keď prevezme genetická variabilita, gény sa rekombinujú a nová rastlina bude podobná materskej rastline, ale nebude identická.
Pozrime sa, ako to urobiť:

Kedy zasiať
Doba vysievania je typická pre každý druh, preto je vždy vhodné oboznámiť sa s technickým listom jednotlivých rastlín (aj keď sa väčšinou zhoduje so začiatkom jari).

Kam zasiať
Kde zasiať je druhá vec, ktorú treba ustanoviť. Najlepším riešením je určite použiť elektricky vyhrievaný sejací box, ktorý sa dá na trhu nájsť za pomerne nízke ceny.


Ak však nechcete míňať peniaze, je možné prijať rovnako účinné alternatívne riešenia. Môžete napríklad použiť črepník (v prípade niekoľkých semien) alebo plastový podnos alebo bežné plastové poháre, ktoré sú širšie ako hlboké a naplnené pôdou na semená (nájdete ju hotovú v škôlkach) alebo rašelinou a piesok. v rovnakých častiach vyrovnaný rovným kusom dreva, aby sa vylúčili všetky priehlbiny a aby bol povrch dokonale vodorovný.

Ako usadiť semená v pôde
Spôsob umiestnenia semien do zeme je vždy uvedený v balíku so semenami, je však vhodné ich vysádzať do pravidelných radov. Väčšie prerušujú jeden po druhom, v intervaloch asi 1,5 cm medzi riadkami a pozdĺž nich a v premenlivej hĺbke podľa špecifikácií druhov, nikdy však nie príliš hlboko. Rovnomerne je potrebné ich zmiešať s piesok a zakopať ich, prejsť cez plochý kus dreva alebo posypať tenkou vrstvou zeminy na povrch (na tento účel môžete použiť bežné kuchynské sitko), ktorá sa rovná približne ich priemeru.

Po zasiatí
Po zasiatí je nevyhnutné, aby pôda zostala vždy vlhká. Na tento účel sa odporúča použiť rozprašovač alebo nebulizér, ktorý umožňuje rovnomernejšie rozloženie vody bez pohybu po zemi.
Ak bol výsev vykonaný na tácke alebo v kvetináči, musia byť zakryté sklenenou doskou alebo priehľadným plastom, ktorý musí dobre priliehať k bokom nádoby, aby sa zabránilo stratám tepla a vlhkosti.


V tomto okamihu musia byť rôzne nádoby, ktoré obsahujú semená, umiestnené na plochu s priemernou teplotou okolo 18 - 20 ° C (variabilná od druhu k druhu a vždy uvedená v technickom liste každej rastliny).
Sklo alebo plast musíte každý deň odstrániť, aby ste skontrolovali vlhkosť pôdy (a ak je to potrebné, zasiahnite, ak je príliš vysušená) a odstráňte kondenzáciu, ktorá sa mohla na plastu alebo skle vytvoriť (to isté, ak je násobilka.).

Počas tohto obdobia (doba klíčenia sa líši od druhu k druhu) je vhodné, aby semená zostali v tme, čo sa dá ľahko dosiahnuť položením jednoduchého listu novín na plast alebo na sklo.

Po vyklíčení semien
Akonáhle semená začnú klíčiť, plast (alebo sklo) sa natrvalo odstráni a sadenice sa premiestňujú v dobrom svetle (ale nie na priamom slnku). Dbajte na to, aby ste odstránili slabšie vzorky, aby ste vytvorili miesto pre tie silnejšie.

Akonáhle sú mladé sadenice dostatočne veľké, vezmite perunu pomocou vidličky, ktorá vkĺzne pod zemný chlieb, pričom dávajte pozor, aby ste nezlomili korene a nedotýkajte sa sadeníc rukami, aby ste neriskovali ich poškodenie, pretože stále existuje veľa si nechať. Mladé rastliny sa potom usadia v zemi alebo v kvetináči s priemerom najviac 7 - 8 cm s použitím pôdy určenej pre dospelé rastliny a takto sa s nimi zaobchádza.


Video: Biológia 8. ročník Rozmnožovanie rastlín