Ako chytiť šťuku v zime

Ako chytiť šťuku v zimeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rybárska akadémia

O letnom love šťúk som hovoril na stránkach časopisu. O to cennejšia je zubná trofej získaná s takými ťažkosťami, ktorú prajem všetkým rybárom chytiť.

Medzi rybármi panuje presvedčený názor, že šťuka sa v zime najradšej zdržiava na miestach s hlbokou vodou. A ako dôkaz je takmer vždy uvedený rovnaký argument: hovorí sa, že s chladným okamihom väčšina mierumilovných rýb siaha hlboko do zimujúcich jám. A po nich tam chodia aj dravce vrátane štik. Dlhoročné skúsenosti skúsených rybárov však dokazujú, že to nie je tak celkom pravda. Lovček zubov sa často drží v hĺbke jedného metra, najčastejšie v blízkosti húštin vodných rastlín alebo pod pobrežím. Preto sa stáva, že v jamách nie je vôbec sústo, ale v plytkej vode šťuka zaberá. Jedným slovom musíte hľadať šťuku. A čím viac je vyvŕtaných otvorov, tým väčšia je šanca na úspech. Nie nadarmo je medzi fanúšikmi lovu na ľade rozšírené také príslovie: „Dierami rybára sa kŕmia.“

No, ak je rybár oboznámený s rezervoárom, je pre neho oveľa jednoduchšie navigovať, kde má šťuku hľadať. Či už chcete vyvŕtať diery v blízkosti strmého pobrežia, priblížiť sa k tráve, ísť na kotúč alebo do piesku. Neskúsený rybár spravidla vyhľadáva miesta šťúk náhodne: vyberie si sľubné, podľa jeho názoru miesto, vyvrtá niekoľko otvorov a čaká na skusy. Ak sú dlho preč, ide hľadať nové vhodné miesto. To môže pokračovať, pokiaľ má šťastie, ale takémuto rybárovi často nezostane nič. Ale prepracovaný lovec šťúk nebude strácať čas tápaním alebo chytaním cudzích, pravdepodobne šťastných dier. Skúsenému rybárovi pomôže pozorovanie a znalosť spodnej topografie nádrže. Podľa vonkajších znakov je schopný určiť, kde sa v tejto chvíli nachádzajú zubatí lovci. Ak napríklad vidíte kanál kanála alebo dokonca malý potok, potom pre lov šťúk na ľade budú korisťou ich ústa. Pretože malé ryby môžu zostúpiť pozdĺž potoka alebo kanála, ktorý je hlavným jedlom pre šťuku. Takéto miesta by sa nemali zanedbávať, aj keď kanál alebo potok v lete vyschol.

Čo však s rybárom, ak v okolí nie je žiadny kanál, potok alebo iná vhodná pamiatka? V takejto situácii by ste sa mali plaviť pozdĺž pobrežia. Aj keď je sneh. Nikdy nie je úplne plochý. Aj vetvy kríkov trčiace zo snehu pomôžu obnoviť letnú spodnú topografiu: kde je jama, malý výbežok, pieskovisko alebo záliv. Na takýchto miestach môže zostať maličkosť, a teda šťuka. Je dobre známe, že tento predátor sa vyhýba miestam s rýchlym prúdom, a preto pri hľadaní koristi skúma tiché ramená, medzery medzi trávami.

Ale ani dôkladná znalosť spodného reliéfu konkrétnej nádrže nie vždy zaručuje úspešné hľadanie miesta, kde sa šťuka momentálne drží. Faktom je, že spodná topografia sa neustále mení. Prúdy a vetry poháňajúce vodu často vyplavujú plytčiny na jednom mieste, vytvárajú na ich mieste otvory a plytčiny zasa na inom mieste. V závislosti od reliéfu sa menia biotopy malých rýb. A pri hľadaní potenciálnej koristi sa pohybuje aj šťuka. Často je teda márne, že rybár čaká na predátora na miestach, ktoré boli pri minulých rybolovoch úspešné. Bez ohľadu na to, koľko takýchto dier chytíte, nebudete mať šťastie.

Ako však možno stále určiť: vyvŕtal rybár dieru na lovnom mieste alebo naopak na bez ryby? Tu je ťažké poskytnúť komplexné rady. Možno jediné, čo sa dá odporučiť: ak sa na danom mieste nachádza šťuka, potom je veľká pravdepodobnosť, že sa prejaví do pol hodiny. Pokiaľ nie je hryzenie, nedá sa nič robiť, iba skúsiť šťastie v nových jamkách. Nestačí však nájsť šťukovité miesto, musíte tiež predátora zviesť vhodnou návnadou: lyžičkou, voblerom, devonom, balancerom. Tu dokonale zapadá aforizmus známy v každodennom živote: „Koľko ľudí, toľko názorov.“ Niektorí rybári na základe vlastných skúseností dokazujú, že napríklad lyžica by mala presne napodobňovať ryby, a to až po plutvy, žiabrový kryt, oči a dokonca aj váhy. Iní sa domnievajú, že keď šťuka urobí vrh, aby chytila ​​potenciálnu korisť (teda povedzme lyžicu), nemá čas to skutočne vidieť.

Nepredpokladám, že budem hodnotiť, ktorých argumenty sú závažnejšie, pretože nie som odborníkom na rybolov. Pravdepodobne sa dá predpokladať, že do istej miery druh nástrahy a jej farba ovplyvňuje uhryznutie šťuky. Ale myslím si, že pri love šťuky v zime má rozhodujúci význam hra s návnadou. Pretože je známe už dávno: za rovnakých podmienok sa môže chytacia lyžica pre jedného rybára stať pre druhého nešťastnou. Z toho vyplýva záver: pri love šťuky musíte vedieť, ako hrá návnada na danom mieste: v plytkej vode aj v hĺbke. Okrem toho nesmieme zabúdať, že väčšina rýb je v zime menej pohyblivá ako v lete. Ak by sa jeden z rybárov obťažoval čo i len pozrieť do diery, mohol by pozorovať ten najkurióznejší obrázok ... Jeden, dva, tri štiky sa zhromaždia v blízkosti návnady, ale neberte si ju.

Ak chcete vyprovokovať predátorov, skúste rýchlo zdvihnúť náradie a ryba sa okamžite presunie nabok. Pokračujte v pohybe, urobte niekoľko ostrých úderov - a štiky zmiznú. Pravdepodobne je toto správanie zubatých lovcov spôsobené neobvykle rýchlym pohybom návnady. Preto je potrebné hrať sa s návnadou, berúc do úvahy skutočnosť, že v zime šťuka napáda sedavé ryby. U ľahkej návnady, ktorá hrá dobre, by zákruty nemali byť také časté ako u veľkej a ťažkej návnady, pri ktorej sa vibrácie rýchlo znižujú. Na plytkých miestach sa odporúča používať ľahké lyžice, pretože sú odfúknuté do hĺbky, zatiaľ čo je lepšie loviť ťažkými lyžicami v hĺbke. Pri rybolove pomocou lyžice, voblera, balanceru, živej návnady, uhryznutia šťukou sa môžu líšiť. To sú buď údery na návnadu, pocit háčika, alebo ryba robí hody nabok.

Je to celkom úspešný rybolov zimných šťúk so všetkými druhmi nosníkov. Hlavná ťažkosť v tomto prípade: kde získať živú návnadu na návnadu? Nakoniec, v zime nie je také ľahké uloviť žiadnu rybu, nieto ešte vhodnú veľkosť - a o to viac. Môžete si samozrejme vziať so sebou živú návnadu, ale to je opäť ďalší problém. Nie každý rybár si na to trúfa. Ak vám však šťastie dalo široký úsmev - šťuka bola na háku, neponáhľajte sa ju hrať príliš tvrdo pre radosť. Nemôžete ťahať ryby podľa princípu: kto koho potiahne. Pamätajte, že šťuka je vážnym protivníkom a takmer nikdy sa nevzdáva len tak.

Preto sa nevzdávajte flákania, snažte sa udržiavať rybársky vlasec napnutý, pripravte sa na ostré trhnutia, sviečky, rôzne piruety a vlasec včas odfúknite. Ale vo vzrušení z boja nezabudnite neustále ťahať šťuku k diere. Je pohodlnejšie a spoľahlivejšie odstrániť ho z otvoru pomocou háku, ktorý by mal byť vždy po ruke. Je zrejmé, že zimný rybolov šťúk je skutočnou výzvou. Získaná zubná trofej však plne ospravedlňuje chladné aj morálne ťažkosti. Keď však idete loviť šťuky (ale aj akékoľvek iné ryby), nezabudnite vždy na rybársku múdrosť: „Voda dáva svoje dary trpezlivým.“ Veľa šťastia, lapače šťúk!

Alexander Nosov


Ktorá spoločnosť je lepšia pre šťuky?

Použitie nekvalitnej návnady hrozí rybárovi so zlým úlovkom, preto sa odporúča kúpiť zariadenia od dôveryhodných výrobcov. Aby rybolov šťuky lyžičkou priniesol potešenie, odporúča sa zvoliť modely od nasledujúcich spoločností:

 • FinlandiaUistin - fínska spoločnosť vyrába rôzne návnady na zimné a letné lovy veľkých rýb pod značkou Nils Master. Výrobky sú určené pre začiatočníkov a profesionálov. Majitelia každý rok rozširujú sortiment o nové farby a tvary lyžičiek. Výroba kombinuje inovatívne technológie a manuálnu prácu, ktorá zahŕňa až 30 operácií. Súčasťou kontroly kvality sú terénne skúšky.
 • SalmoSkupina - lotyšská spoločnosť vyrába výrobky pre rybolov, rekreáciu a cestovný ruch. Výrobné závody sa nachádzajú vo Fínsku, Číne, Japonsku, Lotyšsku, Kórei. Značka Lucky John predstavuje najinovatívnejšie produkty, ktoré boli vyvinuté v spolupráci s renomovanými rybármi. Oceňujú sa svojou vysokou kvalitou a precíznou technológiou. Spoločnosť funguje pod heslom: „Profesionalita a dostupnosť“. Rada je každý rok doplnená vylepšenými starými a novými modelmi.
 • Peter štebotal - ruský výrobca vyrába lyžice na šťuky z kuproniklu, medi, niklu alebo mosadze. Sú vytvorené na základe starých sovietskych zariadení, ktoré preukázali dobré výsledky v rybolove. Sortiment obsahuje viac ako 80 modelov rôznych farieb, hmotnostných kategórií. Na želanie si môže klient objednať vlastnú verziu.
 • Aqua - spoločnosť vyrába zariadenia na rybolov, ktoré zohľadňujú osobitosti procesu na území Ruska. Táto nuance zvýšila popularitu tovaru medzi domácimi rybármi.
 • Mikádo Je poľský výrobca rybárskych potrieb za nízku cenu. Sortiment predstavujú výrobky akejkoľvek kategórie. Rybári vysoko oceňujú vlastnosti produktu a považujú ho za najlepší vo svojej cenovej kategórii. Potvrdzuje to každoročný rast tržieb, používanie chytľavých nástrah na šťuky na súťažiach.
 • Rybársky svet - ruská spoločnosť, ktorá spolu s nórskou spoločnosťou vyrába tovar pod značkou Norstream. Obľúbenosť výrobkov je spôsobená nízkou cenou, dobrými vlastnosťami a použitím vysokokvalitných materiálov pri výrobe. Majitelia spolupracujú s technologicky vyspelými továrňami.
 • Mepps - francúzsky výrobca, ktorého názov znamená výrobu vysoko presného príslušenstva pre športový rybolov. Vizitkou spoločnosti a zárukou kvality je ručné vytváranie modelov. Na zvýšenie úlovkovosti pri výrobe návnad na šťuky a ostrieže sa používajú kozie chlpy. Mepps je jediná spoločnosť, ktorá spolupracuje s výskumnými centrami pre výskum správania rýb.
 • Moscanella - Ruská spoločnosť vyrába rôzne produkty pre rybolov. Majitelia sa zameriavajú hlavne na nástrahy pre dravé ryby. Modely značiek Pontoon 21 sú navrhnuté v Japonsku. Oceňujú ich ostré háčiky, originálny obrátený tvar, rozmanitosť farieb, nízka cena.
 • Kuusamo - fínska spoločnosť vyrába ozdoby a voblery. Pri výrobe sa používajú tie najlepšie materiály, ktoré sú starostlivo spracované. Geometria modelov sa počíta na počítači; vyfarbenie obsahuje 13 stupňov. Nástrahy rýchlo splácajú náklady vďaka stabilnému rybolovu za akýchkoľvek podmienok.
 • ModráFox Je americká firma na výrobu rybárskeho tovaru. Používateľov láka jedinečnosť výrobkov. Spoločnosť neustále vytvára nové modely. Funguje pod heslom: „Nikdy sa nezastavíme nad dosiahnutým výsledkom, neustále oživíme odvážne nápady.“
 • DaiwaSeikoCorporation - spoločnosť bola založená v Japonsku. V sortimente nájdete rôzne doplnky na rybolov, oblečenie pre šport, turistiku. Jej výrobky sú považované za lídrov v oblasti inovácií. Používatelia berú na vedomie, že produkty spoločnosti vám umožňujú plne si vychutnať rybolov.
 • Zobudiť sa Je fínska spoločnosť, ktorá poskytuje rybárom vysoko kvalitné rybárske potreby. Sortiment predstavujú cievky, rybárske vlasce, lyžice, prúty, rôzne doplnky. Zariadenia značky sa vyznačujú zaujímavým dizajnom, ktorý kombinuje vlastnosti bobberu a mäkkej návnady.


Domáce pasce na vtáky:

 1. Lapač plastových fliaš. Najbežnejší, ale zároveň najjednoduchší spôsob lovu. Všetko závisí od veľkosti potenciálnej obete. Ak má hra malú veľkosť, napríklad sýkorku alebo vrabca, musíte si vziať pollitrovú fľašu a ak máte oči na jarabici, bude sa vám hodiť dvojlitrová nádoba. Význam takejto pasce je v tom, že akonáhle je vták chytený do pasce, nemôže roztiahnuť krídla a vyletieť. Hrdlo nádoby je odrezané a ponorené do zeme. Na dno sa naleje návnada.
 2. Lacný spôsob. Niečo ako chytanie múch. Celý zmysel takéhoto lovu je lepidlo. Najskôr je potrebné nakŕmiť potenciálne obete. Pre pohodlie vtákov a pohodlie je vhodný akýkoľvek konár alebo guľatina, ktoré sa následne potiahnu lepidlom. Len čo sú vtáky zvyknuté lietať na jedno miesto, zo škrobu sa uvarí lepidlo, ktoré sa použije ako pasca. Nič netušiaci vták si sadne na svoje obvyklé kŕmne miesto a drží sa labkami, nedokáže sa vyslobodiť. Potom môže byť vták vzatý. Hlavnou vecou nie je zabudnúť na ochranu rúk.
 3. Zvláštna metóda chytania kačiek. Lov vodných vtákov sa nápadne líši od lovu bežných vtákov. Chytiť divú kačicu nie je ľahké. Samotná osoba bude hrať rolu maskovanej pasce. Odoberá sa množstvo tekvíc, ktoré sa vypúšťajú do nádrže s operenými obyvateľmi. A v najväčšej tekvici je dužina zvnútra odstránená, sú vyrezané otvory pre oči a hlava lovca je do nej vtlačená. Potom, keď človek pomaly vstupuje do vody, vyberie si korisť a opatrne sa k nej priblíži, splynie so všeobecným prostredím. Keďže v okolí pláva niekoľko ďalších podobných tekvíc, kačice po chvíli prestanú dávať pozor. Lovec sa dostane veľmi blízko k vtákovi a chytí ho za labky a stiahne ho pod vodu, odkiaľ by sa v žiadnom prípade nemal uvoľniť.
 4. Ďalším typom pasce na vtáky je západ. Tento prepad sa dá nazvať automatizovaný. Bažant na západe je malá klietka s dverami, ktoré sa pri pristátí vtáka prudko zavreli. Parametre takejto zálohy úplne závisia od toho, ktorý vták bude lovený. Západ určený na lov vtákov čeľade passerines sa nazýva „štrajkujúci“. Dĺžka klietky je 20 cm, výška 13 cm a šírka 10 cm. Medzera medzi vetvičkami takejto klietky by nemala byť väčšia ako 1 cm. Ak je lov zameraný na väčšie vtáky, potom vzdialenosť sa zväčšuje na 2 cm. obe sýkorky, sláviky a malé sovy.
 5. Pasce alebo slučky pre vtáky a zajace. Vtáčie pasce sú považované za lacnejšie ako zbraň, a preto sú veľmi populárne. Tieto pasce pomáhajú chytať malé vtáky a zvieratá, ktoré sa ťažko strieľa. Pasca je zariadenie vyrobené vo forme slučky, ktoré je stlačené v okamihu, keď korisť zasiahne a neumožňuje únikom operenému zajatcovi. Smyčka na chytanie vtákov je umiestnená zvisle na palice, stromy, dosky a potom bude hra v zovretí. Na chodníkoch v blízkosti miest na hniezdenie vtákov sa používa vodorovná slučka pre bažanta.

Lepšie je dať zajacovi slučku v zime, keď sa králičie stopy dajú ľahko rozlíšiť na napadnutom snehu. Pánty je možné inštalovať nielen v blízkosti lesov, ale aj zeleninových záhrad, pretože zajac je známy svojou záľubou v pestovaní zeleniny na dedinách. Ak chcete urobiť slučku pre zajaca, je lepšie vziať hustý a pružný drôt, ktorý zviera nemôže zlomiť. Lepšie je zamaskovať osídlo pre zajaca pomocou kríkov alebo stromov, pretože čím je pasca nepostrehnuteľnejšia, tým bude výsledok lovu úspešnejší.


Aký prívlač chytať v zime šťuku

Ak plánujete v zime chytiť šťuku lyžičkou, musíte si preštudovať nielen zvyky rýb, taktiku rybolovu a vlastnosti nádrže, ale aj správne pripraviť náčinie (obrázok 4).

Musíte mať pri sebe:

 1. Prút: na ulovenie tejto dravej ryby je lepšie mať udicu s dĺžkou najmenej 50 cm a je vhodné zvoliť model s rukoväťou z dreva alebo plastu, ktorý v chlade nezamrzne.
 2. Cievka: jeho priemer by mal byť 10 cm a samotný navijak by mal byť vybavený rohatkovou brzdou, ktorá pomôže zastaviť útok dravca.
 3. Riadok: musia byť silné, tuhé a s minimálnym predĺžením. Priemer rybárskeho vlasca sa volí v závislosti od hmotnosti a veľkosti zamýšľanej koristi, ale ako univerzálne náradie je lepšie použiť navijak s rybárskym vlascom s priemerom 0,3 mm a dĺžkou asi 50 metrov. Pri výbere linky nezabudnite tiež vziať do úvahy poveternostné podmienky. Na rozmrazenie je vhodný aj prútený model a na rybolov v mrazivom počasí sa oplatí zobrať iba monofil.
 4. Prikývnutie a vodítko: sa považujú za doplnkové náradie, ale kývnutie sa nenastaví pri love šťuky lyžičkou a skus sa zafixuje jednoduchým pohybom prúta. Pri love šťuky je vodítko nevyhnutnosťou. Faktom je, že počas nástrahy sa návnada pohybuje vo zvislej rovine a ryba zachytáva iba jednu časť vlasca, čo môže viesť k jeho pretrhnutiu alebo poškodeniu. Vodítko len ochráni náradie pred takýmito problémami, aj keď to môže s návnadou mierne zhoršiť hru.
Obrázok 4. Základné vybavenie potrebné na rybolov

Keďže v tomto článku uvažujeme presne o rybolove šťuky pomocou lyžice, podrobnejšie sa budeme venovať výberu tejto návnady.

Ak je nádrž len pokrytá ľadom, je najúčinnejšie použiť ľahké vibrácie. Podobné odstredivky sa vyberajú pri rybolove v plytkej vode. Tieto nástrahy sú navyše skvelé na rybolov v rybníkoch porastených vegetáciou. Počas obdobia suchej zimy by sa mali uprednostňovať ťažké návnady - balančné váhy a chrastítka, hoci je možné použiť aj trojuholníkovú lyžicu. Niektorí rybári odporúčajú používať nástrahy mimo stredu. Pri hraní takáto návnada robí zaujímavé pohyby, ktoré oveľa lepšie priťahujú pozornosť dravých rýb.

Medzi ďalšie tipy na výber lyžice patria:

 1. Zvyčajne sú návnady vyrobené z medi a mosadze, ale je lepšie kúpiť lyžicu z kombinovaného kovu. Vo vode vytvorí vibrácie, ktoré šťuku zaujmú.
 2. Na zväčšenie hmotnosti náradia, napríklad pri rybolove vo veľkých hĺbkach, sú rotačky doplnené olovenými dávkami.
 3. Keď idete loviť šťuky, vyberte si širokú lyžicu. Bude sa dobre kĺzať vo vode a na veľkej ploche upúta pozornosť dravých rýb.

Farba lyžice môže byť veľmi odlišná, je však veľmi žiaduce, aby svojím vzhľadom napodobňovala rybie šupiny. V tomto prípade by mala byť dĺžka lyžice do 15 cm a hmotnosť by mala byť 30 gramov. Je tiež potrebné mať na pamäti, že v procese rybolovu sa môžu preferencie dravca meniť, preto je vhodné mať nástrahy rôznych farieb, tvarov a veľkostí.

Aby sme vám uľahčili výber, uvádzame zoznam najnáročnejších nástrah na šťuky:

 1. Castmaster: ozdoby neobvyklého tvaru so sploštenými okrajmi, vďaka čomu vyzerá nástraha objemne. Hrou s takouto návnadou môžete naplno reprodukovať pohyby živej ryby vo vode, čo vyprovokuje šťuku k útoku.
 2. Cikáda: navonok je takáto lyžica trochu ako vyvažovačka, ale keď ju ponoríte do vody, môže sa hojdať a napodobňovať pohyby hmyzu, ktorý spadol do vody. Nástraha je pomerne ťažká a rýchlo klesá ku dnu a vďaka svojej zelenej farbe dokonale priťahuje dravé ryby.
 3. Šťuka: Táto nástraha bola špeciálne navrhnutá na zimný lov šťúk, aj keď na nej môžu hrýzť iné ryby. Tvarom pripomína okvetný lístok s mierne zakrivenými okrajmi, čo umožňuje plynulému pohybu návnady vo vodnom stĺpci.
 4. Čln: vábnička so zatiahnutým tvarom, ktorá vyzerá ako loď. Takáto návnada je vybavená iba jedným háčikom a táto nuancia má pozitívne aj negatívne body. Medzi výhodami treba vyzdvihnúť pokles počtu chytov a jednou z nevýhod je nespoľahlivosť podrezania, pretože veľká šťuka môže ľahko vypadnúť z háku.
Obrázok 5. Najlepšie návnady na lov predátora: 1 - castmaster, 2 - cikáda, 3 - šťuka, 4 - čln

Všetky tieto odstredivky je možné kúpiť voľne v ktoromkoľvek rybárskom obchode (obrázok 5), ale mnoho nadšencov zimného rybolovu uprednostňuje výrobu svojich vlastných odstrediviek, ktoré im dodajú jedinečný tvar.


Aký je základný popis zvieraťa

Fretka je nočný predátor. Nebezpečný pre kurčatá a husi. Zástupca nie je schopný uniesť ťažkú ​​korisť, takže napoly zožraté mŕtve telá zostávajú v hydinárni.

Dĺžka tela dosahuje 40 - 45 cm, zviera má agresívny štýl útoku. Zástupca sa prikradne k obeti a zaškrtí ho labkami. Po uškrtení začne jedlo. Ako dezert necháva dravec malé kurčatá. Základom stravy sú kurčatá.

Zviera je chamtivé. Predátor zabije viac vtákov, ako dokáže zjesť. Uhynuté vtáky nie sú vhodné na ďalšie použitie, natož na predaj.


Šťuka v prírodných podmienkach

V Strednej a Severnej Amerike, na Kube, v Karibiku, sa vyskytuje druh pancierovej šťuky. Miluje čerstvú alebo mierne slanú vodu. Niekedy ju možno nájsť na mori. Tento druh bol známy asi pred 200 miliónmi rokov. Môžete vidieť 7 druhov obrnených štikov, sú to predátori. Telo je pokryté hrubými šupinami ako brnenie. Šťuka má predĺžené čeľuste s ostrými zubami. Sfarbenie je škvrnité, vďaka čomu vyzerá ako jednoduchý riečny príbuzný. Šťuka vyzerá ako aligátor.

Pancierová šťuka dorastá do obrovských rozmerov. Hmotnosť môže dosiahnuť 130 kg, dĺžka - 3 metre. Sú agresívne a veľmi nebezpečné. Útoky tohto predátora na človeka sú známe. Jej mäso je jedlé, ale málo sa používa na jedlo, je veľmi zaujímavé pre športových rybárov. Nie každý dokáže chytiť takého obra. Žije už 18 rokov. Jeho farba je od žltej do hnedej. Šťuky majú váhy tvrdé ako kameň. Ďalšie vlastnosti:

 • predĺžené čeľuste
 • ostré zuby
 • pestrá farba
 • veľká váha
 • dlhé telo
 • tvrdé váhy.


Ako chrániť dačo pred zlodejmi: kiksíci, úkryty a strážnik

Zlodejov môže vystrašiť aj vizuálny nepokoj.

Tento príbeh sa odohral v jednom z dačských družstiev regiónu Vitebsk. Svetlana Mikhailovna sa zriedka objavila na jej mieste: bolo dosť ďalších starostí, žena sa starala o svoju starú matku, jej ruky sa na miesto jednoducho nedostali. Na jar som navštívil a na niekoľko mesiacov som na dačo zabudol. A keď sa konečne rozhodla pozrieť sa, čo sa na danom mieste robí, iba hodila rukami: na dome visel zámok niekoho iného, ​​o miesto sa úhľadne staralo, na posteliach energicky rástli cukety . Dokonca sa objavil aj nejaký nový plot okolo záhrady!

Žena sa ponáhľala na políciu. Zrazili hrad niekoho iného, ​​ako sa ukázalo, v dome nič nechýbalo. Naopak, zdalo sa. Pánske vymeniteľné oblečenie, posteľná bielizeň. Je vidieť, že sa niekto usadil v dačo niekoho iného vážne a dlho. Svetlana Michajlovna sa niekoľkokrát pokúsila chytiť nepozvaného hosťa-hostiteľa, ale neuspela. Nakoniec som nechal doma poznámku s mojím telefónnym číslom. Ako, tak a tak, v skutočnosti má dačo skutočných majiteľov. Útočník zakrátko zavolal späť. Predstavil sa ako Vladimír. Ubezpečil ma, že si chce kúpiť túto dačo, páčilo sa mu to, ale nemohol nájsť milenku.

Vladimírova verzia je veľmi podobná pravde: záhradnícke partnerstvo, kde sa tento príbeh odohral, ​​je, ako sa hovorí, v plameňoch - vo väčšine oblastí sa občas objavia majitelia. Muž podľa všetkého skutočne nemohol nájsť nikoho, kto by mu dal súradnice majiteľa pekného vidieckeho domu. Preto bez ďalších okolkov jednoducho vzal dačo a zasadil postele.

"Nemôžem žiť bez pôdy," vysvetlil. - Bolo tam dačo, ale okolnosti boli také, že som musel predať. A bol som tak zvyknutý motať sa v posteli, že som neodolal.

"Bolo odmietnuté začať trestné stíhanie vo veci vstupu do vidieckeho domu," uviedla Victoria Shevernovskaya, pomocná prokurátorka regiónu Vitebsk. - Áno, a hostiteľka netrvala na tom, aby bol muž potrestaný, jednoducho požadovala, aby vzal jeho veci a vypestovanú úrodu a opustil jej miesto.

Všeobecne sa hostiteľka dachy a nepozvaný hosť rozišli takmer priateľsky. Na jednej strane žena mohla povedať aj vďaka Vladimírovi, pretože pracoval na dači, dvoril sa. A za zarastené zanedbané územie je celkom možné dostať pokutu.

Tento prípad je skôr vtipnou výnimkou. Nezvaní hostia na dači sa zriedka správajú tak správne ako Vladimír. Najčastejšie ťahajú všetko, čo im príde pod ruku. Dachy sú v zime obzvlášť bezbranné - sú prázdne, vojdite dnu, vezmite si, čo chcete. Ako môžeme „nafúknuť“ daču na zimu, aby sme sa z nej dostali s minimálnymi škodami? Komsomolskaja pravda zhromaždila najefektívnejšie, najkontroverznejšie a najoriginálnejšie metódy.

Zlodej v nemocnici je pán na lôžku

Orgány činné v trestnom konaní kategoricky neodporúčajú usporiadať pasce pre zlodejov v podobe improvizovaných výbušných balíčkov s „striami“ pri dverách, prechádzajúcich drôtom na plote elektrického prúdu, kuší, pascí, fliaš s otrávenou vodkou, ktoré zostanú vo viditeľnom mieste miesto. Ak sa zlodej zraní alebo zomrie, majiteľ bude zaručene potrestaný.

Je pravda, že jednej dôchodkyni z Naberežného Čelného sa podarilo chytiť zlodeja a dostať sa z trestu. Pred prahom domu vykopal lapačku a zamaskoval ju. Zlodej spadol do pasce, zlomil si nohu. Dôchodcovi sa ale podarilo dokázať, že jamu vykopal vôbec nie s cieľom niekoho chytiť. Takže pre potreby domácnosti ...

Nie je čo kradnúť - nemá zmysel liezť?

Na zimu sa mnohí obyvatelia leta snažia vytiahnuť svoje veci, prinajmenšom tie najcennejšie, alebo ich rozdať na uskladnenie susedom, tým, ktorí neustále žijú v chatkách. Ale nie každý má takúto príležitosť. V takom prípade odborníci radia vybaviť kešku. Môže to byť diera vykopaná na mieste a maskovaná tak, aby si nikto nemyslel, že sa tam niečo skrýva, alebo tajná pivnica. Poklop v takejto pivnici by sa nemal líšiť od bežných podlahových dosiek. V extrémnych prípadoch sa odporúča odložiť veci a riad do škatúľ a tieto škatule odložiť na miesta, kde nebudú viditeľné pre votrelcov hľadiacich do okien domu. V takom prípade musíte nechať otvorené dvere prázdnych skriniek - aby si zlodej pri pohľade z okna myslel, že všetky veci boli odstránené. Niektorí, ktorí nedokážu veci odniesť alebo skryť, sa snažia urobiť ich pre zlodejov nepríťažlivými. Napríklad na jednom z fór dacha sa diskutovalo o takejto možnosti: namaľte dacha chladničku nejakou jasnou farbou a na zimu z nej odstráňte dvere a skryte ich. Je nepravdepodobné, že by niekomu lichotila napríklad jasne zelená chladnička bez dverí.

Namiesto videokamier - plakety a atrapy

Najspoľahlivejším spôsobom zabezpečenia letnej chaty je samozrejme vybavenie kamerovým systémom a uzavretie dohody s bezpečnostnou organizáciou. Nie každý si to môže dovoliť a nie vždy stojí hra za sviečku: pre niektorých je hodnota majetku uloženého v krajine nižšia ako náklady na kamerový systém. Ale ako ukazuje prax, významné percento zlodejov sa vyznačuje dôverčivosťou. Preto stačí len umiestniť niekoľko štítkov s nápisom „Pozor! Prebieha kamerové sledovanie! “, Najlepšie so zodpovedajúcim obrázkom. Štyridsať percent zlodejov sa takýchto znamení zľakne. Pre tých, ktorí sú obzvlášť nedôverčiví, môžete nainštalovať niekoľko figurín videokamier - na také miesta, aby si ich útočník určite všimol, ale mal dojem, že sa „videokamery“ snažili skryť.

Značnú časť zlodejov vystraší aj poplach kvílenia, najmä ak je v noci súčasne so sirénou zapnutá výkonná baterka. Systémy, ktoré vytvárajú efekt prítomnosti majiteľov, fungujú dobre: ​​jednoduchá automatizácia, ktorá z času na čas zapne svetlo a rádio v dome.

Približne rovnaký efekt prítomnosti je však možné dosiahnuť, ak požiadate suseda, ktorý v krajine neustále žije, aby pravidelne na vašom webe prešľapával chodníky v snehu. Je pravda, že to musí byť sused, ktorému úplne dôverujete.

Ukradnú to spolu s plotom?

Ploty, dvere, zámky, okenice, pred opustením areálu na zimu, je samozrejme potrebné skontrolovať a v prípade potreby posilniť. Aj tu je však dôležité nepreháňať to. Existuje kategória votrelcov, pre ktorých je superduperové oplotenie, mreže na oknách a ďalšie nápadné znaky, že majiteľom záleží na bezpečnosti - ako signál, že v dome je čo strážiť. Preto vysoký plot a oceľové dvere môžu namiesto zabezpečenia dacha prilákať iba profesionálnych zlodejov. Mimochodom, najbežnejší plot sa môže stať zlodejom vážnou prekážkou, ak pred plot vysadíte šípkové kríky, černice alebo iné tŕnisté rastliny. Na vrchole takého plotu môžete založiť špirálu z ostnatého drôtu.

Niektorým obyvateľom leta sa podarí zariadiť falošné dvere v dome. Skutočné vchodové dvere sú maskované tak, že takmer úplne vizuálne splývajú so stenou domu a na druhej stene sú falošné dvere, spravidla nápadné, možno až oceľové. Falošné dvere sú pevne pripevnené. Ak sa zlodeji rozhodnú hacknúť, potom zaručene zlyhajú.

Kedysi bola medzi obyvateľmi leta populárna legenda, že ak necháte na stole fľašu alkoholu pre nezvaných hostí, na konzervu pár plechoviek konzervovaného jedla a malú sumu peňazí s poznámkou „Milý hosť, jedz a piť, ale prosím nič nerozbijaj! “ - vďační zlodeji, ktorí prijmú dary, tak urobia.

Prax ukázala, že flirtovanie so zlodejmi nestojí za to: možno ten, kto sa dostane do domu ako prvý a bude spokojný s pochúťkou, ale ďalší, urazený, že už niekto pil vodku, môže dačo podpáliť.

A aké sú spôsoby, ako chrániť svoju daču pred zlodejmi v zime? Poďme diskutovať!


Pozri si video: Jednoduchý fígl: Jak jednoduše přilákat dravce k nástražní rybičce?