Hyacinty: výsadba a starostlivosť vonku, skladovanie po odkvitnutí

Hyacinty: výsadba a starostlivosť vonku, skladovanie po odkvitnutí

Záhradné rastliny

Svetovo preslávené centrum šľachtenia a šľachtenia hyacintov sa nachádza v holandskom Haarleme, odkiaľ každý rok poletujú po svete státisíce cibule jedného z najvoňavejších jarných kvetov.
Ale v samotnom Holandsku, ako hovorí legenda, sa „dažďové kvety“ objavili náhodou - v dôsledku vraku lode. Hyacintové žiarovky, ktoré boli vyhodené na breh vlnou, čoskoro vypučili a zakvitli. Farebné a voňavé pristátie si okamžite získalo srdcia miestnych pestovateľov kvetov, ale tu je smola: kvety sa nechceli množiť!
Prípad opäť pomohol: o žiarovky neznámych rastlín sa začali zaujímať nielen miestni pestovatelia, ale aj myši. Práve ohlodaná cibuľa čoskoro formovala deti. Odvtedy záhradkári po celom svete špeciálne zrezali dno žiaroviek, aby sa rozmnožil ich obľúbený hyacint!
Hovorí sa, že s prihliadnutím na všetky zložitosti technológie a správne skladovanie môže takáto žiarovka vydať až 40 detí!
Skontrolovať to?
O tomto a ďalších tajomstvách rastúcich hyacintov si prečítajte v našom článku.

Výsadba a starostlivosť o hyacinty

 • Pristátie: žiarovky sú zasadené do pôdy v septembri až októbri.
 • Kopanie: každoročne po žltnutí listov - koncom júna - začiatkom júla.
 • Skladovanie: v miestnostiach so strednou vlhkosťou a dobrou cirkuláciou vzduchu v škatuliach zložených do dvoch vrstiev alebo v papierových vreciach: 2 mesiace pri teplote 25 ° C, potom pri 17 ° C.
 • Osvetlenie: jasné slnečné svetlo.
 • Pôda: priepustná, hnojená, s vysokým obsahom humusu, s pH najmenej 6,5.
 • Polievanie: v suchom období musí byť pôda nasiaknutá do hĺbky 15-20 cm.
 • Vrchný obväz: 2-3 krát za sezónu: 1 krát - na začiatku rastu hnojivom dusík-fosfor, 2 krát - počas obdobia pučania a 3 krát - po skončení kvitnutia hnojivom draslík-fosfor.
 • Rozmnožovanie: semená a vegetatívne - deťmi.
 • Škodcovia: kvetinové mušky (vošky), vošky, strapky, roztoče z koreňov cibule, háďatká kmeňové a koreňové, medvede.
 • Choroby: penicilná hniloba, rhizoctoniasis, fusarium, žltá alebo mäkká bakteriálna hniloba, pestré stonky.
 • Vlastnosti: všetky časti hyacintu obsahujú jedovaté alkaloidy.

Prečítajte si viac o pestovaní hyacintov nižšie.

Kvetina hyacint (latinsky Hyacinthus), Je rod cibuľovitých trvaliek z čeľade Asparagus, aj keď bol predtým izolovaný ako samostatná čeľaď hyacintov alebo zahrnutý do čeľade Liliaceae. Zo starogréčtiny sa názov kvetu prekladá ako „dažďový kvet“. Hyacint dostal svoje meno na počesť hrdinu starogréckeho mýtu: v tých vzdialených dobách žil krásny mladý muž Hyacint, syn spartského kráľa, mladý priateľ boha Apolla, ktorý často zostupoval z neba a učil Hyacint hodiť disk. Počas jedného z tréningov hodil Apollo disk a Hyacint sa za ním ponáhľal, aby ho vyzdvihol a priniesol Apollovi, ale boh západného vetra, tajne zamilovaný do princa, v záchvate žiarlivosti otočil lietajúci disk tak, že mladíkovi zlomil hlavu. Hyacint krvácal na smrť v rukách svojho všemohúceho priateľa, ktorý ho nemohol zachrániť ... Smútkom a naplnený nežnosťou Apollo vytvoril z hyacintovej krvi kvet úžasnej krásy a dal mu meno zosnulého mladíka. ...

Botanický opis

Hyacinty sú jedným z prvých jarných kvetov. Vlasťou hyacintov je Blízky východ, severná Afrika a Stredozemné more, ale Holandsko urobilo toľko pre ich popularizáciu, že ju možno právom nazvať svetovým „centrom hyacintov“. Najväčší počet odrôd a odrôd hyacintov bol vytvorený v Holandsku a každý rok sa z holandského mesta Haarlem do sveta pošlú milióny cibuliek hyacintov.

Husté cibule hyacintov pozostávajú zo šťavnatých spodných listov a kvitnúca stonka (30 cm vysoká), ktorá je pokračovaním dna, po odkvitnutí vyschne spolu s úzkymi nahor smerujúcimi listami, ktoré sedia pri stonke úplne dole, ale v rohu horného listu, na stonke vo vnútri žiaroviek, sa vytvorí púčik, ktorý sa postupne zmení na cibuľku, ktorá kvitne budúci rok. V rohoch ostatných listov sa často tvoria slabé cibule, takzvané deti, ktoré sa dajú oddeliť a použiť na vegetatívne rozmnožovanie. Kvety hyacintu sa zhromažďujú v apikálnych karpálnych kvetenstvách vo forme valca alebo kužeľa. Okvetie kvetu je pestrofarebný lievik v tvare zvona s ohnutými lalokmi.

Odtiene hyacintovej farby predstavujú širokú paletu: biela, červená, ružová, fialová, modrá, bledožltá ... Hyacinty sú jednoduché a dvojkveté v podobe kvetov. Plod hyacintu je trojhniezdny, každé hniezdo obsahuje dve semená s jemnou šupkou.

Fotografiu hyacintu s názvami druhov a odrôd nájdete tu

Vlastnosti rastúcich hyacintov

Každý závod má svoje vlastné požiadavky na poľnohospodársku technológiu. Kvet hyacintu je rozmarná rastlina a kvetinárstvo, ktoré sa rozhodne týmito kvetmi vyzdobiť svoju záhradu, by malo vedieť, ako sa o hyacinty správne starať. Pre milovníka hyacintov nasledujúce funkcie, ktoré potrebujete poznať:

 • pôda pre hyacinty by mala byť neutrálna a pozostávať z rovnakých častí pôdy s listami a drnmi s prídavkom prášku do pečiva. Ak je pôda na danom mieste kyslá, potrebuje vápnenie, do ílovitej pôdy bude treba pridať piesok;
 • dobrý odtok je veľmi dôležitý, pretože kvet hyacintu neznáša premokrenie;
 • osvetlenie by malo byť jasné, ale hyacinty netolerujú prebytok priameho slnečného žiarenia;
 • miesto musí byť chránené pred silným vetrom, takže veľa pestovateľov uprednostňuje výsadbu hyacintov v blízkosti kríkov a stromov;
 • nepoužívajte čerstvé organické látky ako hnojivo pre hyacinty.

Výsadba hyacintov na otvorenom teréne

Kedy sadiť

Výsadba hyacintov do zeme sa vykonáva koncom septembra alebo začiatkom októbra. Pri skoršej výsadbe sa hyacinty môžu rýchlo presunúť do rastu a počas zimného chladu odumrieť a pri neskoršej výsadbe nemusí mať hyacinta čas na zakorenenie pred mrazom. Pripravte pôdu na výsadbu hyacintov vopred: Hĺbte pôdu do hĺbky 30 - 40 cm, nanášajte minerálne hnojivá (približne 70 g superfosfátu, 15 g síranu horečnatého, 30 g síranu draselného na 1 m²), troj až štvorročný humus alebo zhnitý kompost v množstve 10 - 15 kg na 1 m².

Ak je to potrebné (v závislosti od zloženia pôdy), pridajte aj piesok alebo rašelinu.

Ak je pôda piesčitá, potom by sa množstvo horčíkových a draselných hnojív malo zvýšiť jeden a pol krát. Je lepšie aplikovať dusíkaté hnojivá na jar a v lete ako vrchný obväz.

Jesenná výsadba

Ako už bolo uvedené, v septembri až októbri je potrebné vysadiť kvety hyacintu na otvorenom teréne. Kvetinárstva odporúčajú zvoliť na výsadbu nie veľmi veľké cibuľoviny, ale stredné, takzvané kvetinové záhony, vďaka ktorým budú stonky kvetov odolnejšie voči nepriaznivému počasiu. Žiarovky sú vytriedené, zlikvidované mäkké, choré a poškodené. Pred vysadením žiaroviek sa uchovávajú pol hodiny v fungicídnom roztoku.

Hĺbka výsadby žiaroviek hyacintu zospodu je 15-18 cm (pre žiarovky s priemerom približne 5 cm), vzdialenosť medzi nimi je 15 cm a medzi radmi - 20 cm. Menšie žiarovky a deti sú vysadené hustejšie a nie tak hlboko. Kvet hyacintu rastie dobre na otvorenom teréne, ak ho vložíte do „pieskovej bundy“: na spodok otvoru alebo brázdy sa naleje vrstva čistého riečneho piesku s hrúbkou 3 - 5 cm, žiarovka sa do nej mierne vtlačí, pokryté pieskom a potom zeminou. Tento spôsob výsadby neumožňuje stagnáciu vody v pôde, preto sa znižuje riziko hniloby žiarovky. Po výsadbe cibuľovín, ak je pôda suchá, plochu zalejte.

Výsadba na jar

Kvet hyacintu nie je zasadený na jar.

Starostlivosť o hyacint vonku

Pravidlá starostlivosti o záhradu

Ako sa teda o hyacint starať? Starostlivosť o hyacinty nie je zložitá, musia sa však striktne dodržiavať požiadavky na poľnohospodársku technológiu. Po prvé, hyacint je čistý, takže ničenie buriny na plochu s hyacintmi - povinné pravidlo. Okrem toho rastlina potrebuje neustále kyprenie pôdy. Ak si chcete uľahčiť prácu a zároveň chrániť pôdu pred vyschnutím a hyacint pred burinou a chorobami, po výsadbe pôdu premulčujte. Znepokojujúce glazúra, potom je to potrebné v suchom období: hlinená hrudka by mala byť nasiaknutá do hĺbky o 15-20 cm.

Na fotografii: Pestovanie hyacintov na záhone

Hnojivo

Starostlivosť o hyacint zahŕňa povinné kŕmenie. Kŕmenie hyacintov sa vykonáva 2-3 krát počas vegetačného obdobia. Hnojivá sa aplikujú ako v suchej forme, tak aj vo forme roztokov, ale do roztoku sa vloží o niečo menej hnojív ako pri suchom zálievke a pôda sa pred tekutým zálievkou zaleje vodou. Suché hnojivá sú rozptýlené po zemi a potom zapustené do pôdy motykou.

Ako a kedy sadiť tulipány, aj ako byť potom

Prvýkrát sa hnojivá aplikujú na samom začiatku rastu (15 - 20 g superfosfátu a 20 - 25 g dusičnanu na 1 m²), druhýkrát sa kŕmia počas obdobia pučania (15 - 20 g síranu draselného a 30 g - 35 g superfosfátu), tretie kŕmenie sa uskutoční, keď sa dokončí kvitnutie hyacintov (každý 30 - 35 g superfosfátu a síranu draselného).

Prenos

Presádzanie kvetov hyacintu je jednoduché: v lete cibule hyacintu po odkvitnutí vyhrabete, uskladníte do jesene a na jeseň presadíte na iné miesto. Kedy vykopať hyacinty? Dva mesiace po skončení kvitnutia, keď cibuľky po tohtoročnom vegetačnom období znovu nadobudnú silu.

Rozmnožovanie

Hyacinty sa množia prostredníctvom detských žiaroviek a semien. Pre tých, ktorí sa zaoberajú šľachtením rastlín, je metóda osiva vhodnejšia ako iné: na jeseň, na konci septembra, sa semená vysievajú do škatúľ s pôdou, ktorá spočíva v pomere 1: 1: 2 piesku, listovej zem a humus a pestujú sa dva roky v studenom skleníku, ale sadenice takmer nikdy nezopakujú vlastnosti materských rastlín, preto amatérski pestovatelia uprednostňujú vegetatívny spôsob množenia.

Výsadba a starostlivosť o krokusy na záhrade - podrobný návod

Je pravda, že rast detí v cibuľovinách hyacintu je pomalý: každý rok vyrastie 1 až 3 deti. Ak sa dajú ľahko oddeliť od žiarovky matky, vysadia sa a pestujú sa, a ak sa deti neoddelia, potom sa k deťom priloží aj žiarovka matky.

Na fotografii: Kvitnúce hyacinty na otvorenom poli

V priemyselnom kvetinárstve sa používajú umelé spôsoby rozmnožovania, ako napríklad rezanie a vrubovanie dna: na dne sa robia rezy ostrým sterilným nástrojom alebo sa to všeobecne vyrezáva tak, aby sa pri ďalšom skladovaní v zvláštnym spôsobom. Výsledok je niekedy ohromujúci - až štyridsať detí na jednej žiarovke. Ak vás tieto metódy zaujímajú, môžete sa o nich podrobne dozvedieť v knihe „Reprodukcia rastlín“ od F. McMillana Broseho.

Choroby a škodcovia

Kvety hyacintu netrpia nadmernou bolestivosťou, ale ak už nastanú ťažkosti a ochorejú, potom je tu zoznam dôvodov:

 • nákup už infikovaného sadivového materiálu;
 • príliš ťažká kyslá pôda;
 • ako hnojivo ste použili čerstvú organickú hmotu;
 • nepriazniví predchodcovia;
 • počas odmietnutia prehliadol skazenú cibuľu;
 • zanedbaná preventívna dezinfekcia žiaroviek pred výsadbou;
 • hyacinty boli vysadené veľmi husto.

Najčastejšie postihnuté žltými hyacintmi bakteriálna hniloba (bakteriálne ochorenie), ktoré mení žiarovky na páchnuci hlien. Prvými príznakmi sú zakrpatený rast, škvrny a pruhy na stopke a listoch. Ovplyvnené rastliny by mali byť vykopané a spálené a diera by mala byť vyleptaná bielidlom.

Penicillus rot (plesňové ochorenie) je vyjadrené v tom, že všetky nadzemné časti sú pokryté plakom (produkt sporulácie huby) a hnilobou, kvety sú suché. Proti plesni bojujú postrekom prípravkami obsahujúcimi meď.

Na fotografii: Ako hyacinty kvitnú na jar

Škodcovia spôsobujú hyacintom ťažkosti kvetinové mušky, ktorých larvy požierajú spodok žiarovky. Zničte ich liekmi Mukhoed, Aktara, Tabazol.

Medveď, ktorý sa živí podzemnými orgánmi rastlín, ako aj roztočom koreňovej cibule, je tiež škodlivý a najlepším spôsobom boja proti nim je mulčovanie pôdy.

Niekedy sa to stane s hyacintmi: kvetenstvo, ktoré nemá čas sa objaviť zo zásuvky, z nej vypadne. Dôvodom tohto javu nie je choroba, ale nadmerný obsah vlhkosti v pôde, príliš skorá výsadba alebo skladovanie pri príliš nízkej teplote.

Hyacinty po odkvitnutí

Čo robiť po odkvitnutí

Starostlivosť o hyacinty po odkvitnutí spočíva v tom, že dajú svojim žiarovkám šancu načerpať nové sily. Aby to dosiahli, musia určitý čas zostať v zemi.

Ako sa starať o vädnúce hyacinty? Je len potrebné postupne znižovať zálievku, kým sa úplne nezastaví. Toto obdobie navyše predstavuje tretie hnojenie minerálnymi hnojivami, ktoré žiarovkám dodajú živiny pre kvitnutie v budúcom roku. Keď je po rozkvitnutí čas vykopať hyacinty, vyzvú vás ich zažltnuté listy.

Na fotografii: Rastúce hyacinty

Vykopávanie žiaroviek

Hyacintové žiarovky by mali vykopať ročneinak môže byť kvitnutie v budúcom roku oveľa horšie a zvyšuje sa riziko chorôb žiaroviek. Každoročné kopanie umožňuje tiež sledovať stav žiaroviek a včasné oddelenie detí odchovu.

Nečakajte, kým listy neodumrú a neopadnú, pretože neskôr bude ťažké nájsť žiarovku.

Cibuľoviny vykopajte pomocou lopaty, pretože sedia hlboko v zemi, opláchnite ich tečúcou vodou, nakladajte ich pol hodiny v troj- až štvorpercentnom roztoku Karbofosu alebo ich nechajte 10 minút vo vode zohriatej na 50 ° C. Potom sa vetrajú a sušia na tmavom mieste pri 20 ° C po dobu jedného týždňa.

Výsadba hyacintov na destiláciu - čo a ako

Skladovanie hyacintov

Nastáva najdôležitejšie obdobie, pretože v tomto období sa v cibuľke vytvára kvetenstvo. Sušené žiarovky sa očistia od zvyškov koreňov a šupín, rozdelia sa na parsy a rozložia sa do škatúľ, najlepšie do jednej vrstvy. Je lepšie neoddeľovať malé dieťa. Ak žiaroviek nie je veľa, je možné ich uložiť do papierových vriec s pripevnenými štítkami.

Foto: Klíčenie hyacintov v chladničke

Skladovanie sa uskutočňuje v dvoch fázach: prvé dva mesiace sa žiarovky uchovávajú pri teplote 25 - 26 ° C a tretia pri teplote 17 ° C s nie veľmi nízkou vlhkosťou, aby žiarovky nevyschli. Prvú fázu môžete skrátiť o týždeň vytvorením teploty 30 ° C počas prvých siedmich dní skladovania. Miestnosť musí byť dobre vetraná. A pred jesennou výsadbou by bolo pekné nechať cibule týždeň stáť pri teplote blízkej tej na záhrade. Počas skladovania sa z žiaroviek často vyvíja veľa malých detí, takže pri ich výsadbe na jeseň na zemi buďte veľmi opatrní.

Druhy a odrody hyacintov

Hyacinty sa pestujú doma a na záhrade asi 400 rokov a v poslednej dobe sa verilo, že existuje asi 30 druhov a 500 odrôd hyacintov. Ale po reorganizácii klasifikácií v botanike bola väčšina druhov presunutá do iného rodu. Teraz sú klasifikované iba tri druhy hyacintov: orientálny hyacint (Hyacinthus orientalis), hyacint Litvinov (Hyacinthus litwinowii) a Transkaspánsky hyacint (Hyacinthus transcaspicus) - tieto druhy sú základom pre pestovanie nespočetných odrôd a odrôd rastlín. Odrody hyacintov sa delia podľa tvaru kvetu (jednoduchý a dvojitý), podľa načasovania kvitnutia (skorý, stredný a neskorý) a podľa farby kvetov. Pri klasifikácii podľa farby kvetu sú hyacinty rozdelené do šiestich skupín:

Modré hyacinty

 • Perle brillante - neskorý hyacint bledomodrej farby, výška - 25 cm, kvitne až tri týždne;
 • Marie - skorá odroda tmavo modrej farby s fialovým pozdĺžnym pruhom kvitne po dobu 16-18 dní;
 • Kráľovná blues - stredne kvitnúca odroda svetlo modrej farby so slabou arómou, výška - 30 cm, kvitne až dva týždne;

Na fotografii: hyacint Blue Jacket

Orgovánové hyacinty

 • Modrá mágia - stredne kvitnúca fialovofialová odroda, vysoká 25 cm, kvitne 10-12 dní;
 • Indigový kráľ - neskorá odroda čierno-fialovej farby, lesklé kvety, výška šípu 15-17 cm, kvitne dva týždne;
 • Bismarck - skorá odroda, bledofialové kvety s jasnejším pozdĺžnym pruhom, výška 22-25 cm, kvitne dva týždne;

Na fotografii: hyacint orgovánu Bismarck

Ružové hyacinty

 • Moreno - skorá odroda, ružovo-karmínové kvety s tmavým pruhom, výška stopky - 20 - 23 cm, kvitne 13 - 18 dní;
 • Anna marie - stredne kvitnúci hyacint s výškou šípu 20 - 25 cm, kvitne 15 - 17 dní bledoružovými kvetmi;
 • Gertruda - neskorá odroda, tmavo ružové kvety na stopke, vysoké 23-25 ​​cm, kvitnú 13-15 dní;

Na fotografii: Ružový hyacint Anna Marie

Červené hyacinty

 • Hollyhock - neskorá dvojitá odroda červeno-malinovej farby. Výška stopky 20-22 cm, kvitne 15-18 dní;
 • La Victoire - skorá odroda, lesklé červeno-ružové kvety na stonke vysokej 20 - 25 cm, kvitnú 11 - 12 dní;
 • Tubcrgenova šarlátová - stredne kvitnúci hyacint jasne červenej farby, niekedy dvojitý stopka vysoká 20 - 22 cm, kvitne o niečo dlhšie ako dva týždne;

Na snímke: Červený hyacint Hollyhock

Foto: Červený hyacint La Victoire

Biele hyacinty

 • Arentine Arendsen - skorá odroda bielej, niekedy krémovej farby, doba kvitnutia 15-18 dní, výška - 21-22 cm;
 • Snehový krištáľ - neskorý hyacint, biely, dvojité kvety, kvitnú 13-18 dní, výška stonky - 25-28 cm;
 • Madam Sophie - stredne kvitnúca odroda, biela, dvojité kvety, výška stonky 19-23 cm, kvety 13-15 dní;

Foto: Biely snehový kryštál hyacintu

Foto: Biely hyacint Madame Sophie

Hyacinty žltej a oranžovej farby

 • Žlté kladivo - stredne kvitnúca odroda jasne žltej farby, vyblednutá do konca kvitnutia, výška šípu - 23-25 ​​cm, doba kvitnutia 13-15 dní;
 • Mesto haarlem - neskorá odroda, kvety sú svetlo žlté, do konca kvitnutia - svetlo krémová. Stopka - 25-27cm, kvitne 15-17 dní;
 • Oranje boven - stredne kvitnúci hyacint lososovo-marhuľovej farby, po okrajoch tmavo ružový, výška - 22-24cm, kvitne dva týždne.

Na fotografii: Oranžový hyacint Oranje Boven

Na fotografii: Hyacint žltý Mesto Haarlem

Na fotografii: Žlté kladivo žltého hyacintu

Spravidla najskôr kvitnú modré odrody, potom biele, ružové, červené, orgovánové. Žlté a oranžové odrody hyacintov kvitnú neskôr ako iné.

Fotografiu hyacintu s názvami druhov a odrôd nájdete tu

Literatúra

 1. Prečítajte si tému na Wikipédii
 2. Vlastnosti a ďalšie rastliny z rodiny Asparagus
 3. Zoznam všetkých druhov na zozname rastlín
 4. Viac informácií na webe World Flora Online
 5. Informácie o záhradných rastlinách
 6. Informácie o viacročných rastlinách
 7. Informácie o bylinných rastlinách

Sekcie: Záhradné rastliny Trvalky Bylinné Kvitnúce Špargľa Cibuľové kvety Rastliny na G


Pred pestovaním hyacintu v záhrade je dôležité naučiť sa, ako vyberať zdravé a silné hľuzy. Na výsadbu v zemi alebo kvetináči vezmite stredne veľké hyacinty. Musia byť pevné a bez poškodenia.

Váhy na povrchu žiarovky by mali pevne priliehať k sebe, ich farba by mala byť tmavšia ako farba kvetu.

Dôležité! Dôležitým ukazovateľom zdravej žiarovky je pomer zdola k žiarovke. Je to 1 až 1,6.

Ako určiť vek hyacintu podľa veľkosti žiarovky

Veľkosť žiarovkyVek
2-3 cmMladý, práve formovaný z detí
4-5 cmDospelí jedinci, ktorí majú dobré stonky
6-7 cmStaré žiarovky, ktoré je potrebné obnoviť

Pred výsadbou sa sadivový materiál preskúma, odstránia sa vysušené šupiny. Bezprostredne pred výsadbou musia byť hyacinty dezinfikované v slabom roztoku manganistanu draselného alebo zakúpeného fungicídu.


Druhy a odrody hyacintov

Kultivary patria do 3 rôznych druhov cibuľovitých rastlín z rodiny špargle. Distribučná oblasť sa tiahne od Stredného východu po severovýchodný Irán.

 1. Hyacint Litvinov (Hyacinthus litwinowii) sa nachádza v Turkménsku na severe Iránu. Dorastá až do 20-25 cm, listy sú kopijovité, skôr široké. Kvety sú malé, modrej farby. Kvitne v polovici až koncom apríla.
 2. Hyacint, transkaspický trpaslík (Hyacinthus transcaspicus). Rastlina pochádza z hornatej oblasti medzi Turkménskom a západným Iránom. Trvalka dosahuje výšku 15-20 cm, listy sa šíria pozdĺž zeme, sú dosť silné. Kvety sú podlhovasté, bledomodrej farby. V kvetenstve je len málo kvetov - až 10 kusov. Nad zelenými dužinatými listami vyrastajú svetlo modré alebo modré kvety, zhromaždené vo voľnom zväzku (4 - 10 kusov).
 3. Východný hyacint (Hyacinthus orientalis) - iba tento druh dobre rastie v našom stredoeurópskom podnebí. Za miesto pôvodu sa považuje stredomorský región. V súčasnosti sa pestuje v Európe, USA, Rusku a ďalších častiach sveta.

Orientálny hyacint obsahuje viac ako 100 rôznych odrôd. Malé šesť lúčové kvety hyacintu, ktorých je až 40, majú rôzne farby:

 • biely
 • svetlo modrá
 • Svetlo ružová
 • karmínová
 • žltá
 • broskyňa
 • oranžová
 • losos
 • jasne červená
 • Fialová.

Zvyčajne jedna žiarovka vyprodukuje jedno kvetenstvo. Niektoré odrody produkujú viac kvetinových výhonkov. Existujú odrody s jednotlivými kvetmi. Všetky hyacinty majú nádherné kvety a jedinečnú vôňu. Tu sú niektoré zo známych odrôd podľa farieb:

Farba kvetu Odrody
biely Snow Crystal Snow Christal, biela perla, Carnegie Carnegie
Ružová Freestyler, Ružová perla Ružová perla, Anna Maria Anna Marie
svetlo fialová „Anastasia“ Anastasia, „Crystal Palace“, Christal Palace, „Ametyst“ Ametist
červená Holly Hook Holly Hook, Jan Bos
Modrá „Generál Köhler“, generál Köhler, „modrá bunda“, modrá bunda
losos „Prince of Love“ Prince of Love, „Gypsy Queen“ Gipsy Queen
žltá Mesto Haarlem, Žltá kráľovná
Oranžová Cigánska kráľovná


Výsadba hyacintov

Rastlinu je možné vysadiť na otvorenom teréne na jar aj na jeseň - všetko závisí od klimatických podmienok. Jarná výsadba v chladnom podnebí sa vykonáva, keď konečne uplynul čas nočných mrazov. Na jeseň sa hyacinty vysádzajú začiatkom októbra, to by sa nemalo robiť skôr, pretože cibule sa veľmi zakorenia a môžu pučať, preto v zime zamrznú. Neskorá výsadba tiež nie je nutná, cibuľoviny budú trpieť jesennými mrazmi.

Starostlivosť o hyacint zahŕňa ošetrenie samotných žiaroviek. Musia sa uchovávať vo fungicíde, ponorené do roztoku na pol hodiny, potom sa odstrániť a dôkladne vysušiť. Teraz môžete vykopať otvory na výsadbu žiaroviek, ktoré by mali byť trikrát väčšie ako žiarovka (to je asi 15 centimetrov). Ak sú žiarovky veľké, potom je vzdialenosť medzi nimi spravidla asi 20 centimetrov, pre malé exempláre je vzdialenosť polovičná.

Na dno každého otvoru sa nasype piesok vo vrstve troch centimetrov (čistý a hrubý), vznikne tak drenáž. Po stranách každej cibule môžete pridať aj piesok. Samotný sadivový materiál sa opatrne položí na pripravený pieskový vankúš a pokryje vrstvou zeminy, čo ho ochráni pred nadmernou vlhkosťou alebo infekciou.

Hnojivá by sa mali nanášať počas prípravy pôdy alebo sa pridávať priamo do jamiek na výsadbu.

Na konci výsadby by mali byť cibuľky mierne zaliate a mierne zamulčované suchou rašelinou, pilinami alebo popadaným lístím. Cibule tiež na zimu zakryjú pilinami v krajine, keď príde jar, mulč sa odstráni.


Výsadba a starostlivosť o hyacinty vonku

Hyacint je jedným z prvých jarných kvetov v strednom Rusku a ďalej. Väčšina ho pestuje na tomto webe na dekoratívne účely, aby vytvorila originalitu v krajinnom dizajne. Ale na to musíte poznať nielen základné pravidlá pre výsadbu rastliny, ale aj vlastnosti starostlivosti o ňu. V závislosti od schopností a želaní kvetinárov sa vyberá metóda chovu aj podmienky pestovania.

Pri pestovaní hyacintu musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

 1. 1. Pôda pre rastlinu by mala byť vybraná neutrálna, pozostávajúca z rovnakých častí dvoch typov pozemkov: listov a trávnika. Musí sa do nej vložiť špeciálny prášok do pečiva.
 2. 2. Je dôležité poskytnúť kvetináči dobrý odtok, pretože kvetina nie je schopná podmáčania.
 3. 3. Je potrebné dodržiavať veľmi dobré a dostatočne jasné osvetlenie, ale hyacinty netolerujú nadmerné množstvo priameho slnečného žiarenia.
 4. 4. Miesto je potrebné čo najviac chrániť pred vetrom, preto väčšina pestovateľov uprednostňuje výsadbu kvetov obklopených kríkmi alebo stromami.
 5. 5. Nepoužívajte čerstvé organické látky ako hnojivo, pretože to neprinesie úžitok.

Výsadba hyacintov vonku sa vyskytuje na jeseň, koncom septembra alebo začiatkom októbra. Ak je rastlina vysadená o niečo skôr, potom sa môže rýchlo rozrastať a jednoducho nevydrží zimné mrazy. Ak sa výsadba uskutoční neskôr, potom hyacinty jednoducho nebudú mať čas zakoreniť sa pred príchodom mrazu.

Príprava miesta a pozemku na výsadbu musí byť vykonaná vopred. Aby ste to dosiahli, musíte vykopať pôdu do hĺbky 30-40 cm, po ktorej sa aplikuje špeciálne hnojivo, a to 70 gramov superfosfátu, 30 gramov síranu draselného a iba 15 gramov síranu horečnatého na 1 štvorcový. m.

Ďalej sa na povrch nanáša 3-4-ročný humus alebo jednoducho zhnitý kompost v pomere 10 - 15 kg na 1 štvorcový. m Ak je to potrebné, treba do pôdy pridať rašelinu alebo piesok, to priamo závisí od zloženia pôdy. Ak je piesková, je potrebné zvýšiť hnojivá horčíka a draslíka 1,5-násobne. Ako vrchný obväz sa dusíkové hnojivá nanášajú na jar a v lete.

Hyacinty by mali byť vysadené v polovici jesene. Tieto kvety sa množia hlavne pomocou žiaroviek. Pred začatím výsadby ich treba starostlivo vytriediť a zlikvidovať, dostatočne mäkkých alebo poškodených. Sadivový materiál musí byť vysoko kvalitný, a preto sa cibule po jeho výbere musia chovať hodinu a pol v špeciálnom fungicídnom roztoku.

Ak je priemer materiálu asi 5 cm, hĺbka jeho výsadby by mala byť od 15 do 18 cm. Medzi riadkami by sa mal udržiavať priestor 20 cm. Ak sú žiarovky o niečo menšie alebo stále dosť mladé, potom by mali byť zasadené trochu hustejšie a nie tak hlboko ... Rastlina dobre rastie na otvorenom poli, ak je zasadená do takzvaného „pieskového plášťa“. Aby ste to dosiahli, musíte na samotné dno jamy položiť malú 3 - 5 cm vrstvu vyčisteného riečneho piesku, potom do nej trochu vtlačiť sadivový materiál, zhora ho opäť naplniť pieskom a potom pôdou . Vďaka tomuto spôsobu výsadby voda v pôde nestagnuje, v dôsledku čoho sa výrazne zníži riziko hniloby žiarovky. Potom, čo je rastlina zasadená a zem zostane suchá, treba túto oblasť trochu zaliať.

Ak sa rozhodnete vysadiť rastlinu na jar, musíte pamätať na to, že hyacinty sa v tomto ročnom období nevysádzajú.

Hyacint je veľmi čistá rastlina, takže je nevyhnutné sa vysporiadať so všetkými druhmi buriny, ktorá rastie na danom mieste. Kvetina tiež potrebuje neustále kyprenie pôdy. Aby sme sa uľahčili sebe a rastline zbaviť sa buriny a rôznych chorôb a pôdy okolo vysychania, mala by sa pôda ihneď po výsadbe zamulčovať. Za suchého počasia by mala byť pôda nasýtená vlhkosťou do hĺbky 15 až 20 cm.

Starostlivosť o hyacint zahŕňa aj kŕmenie, ktoré sa musí vykonávať 2-3 krát počas celého vegetačného obdobia rastliny. Hnojivá sa môžu aplikovať nielen v suchej forme, ale aj ako špeciálne roztoky. Ale množstvo hnojív v roztoku je oveľa menšie ako pri suchom vrchnom obväzu a zem je vopred napojená. Suché hnojivá sú rovnomerne rozptýlené po celej pôde, potom sa pomocou špeciálneho zariadenia prehĺbia do pôdy. Prvýkrát by sa hnojenie malo vykonať na začiatku rastu hyacintov, druhé kŕmenie sa uskutoční počas obdobia pučania a tretie - po odkvitnutí rastliny.

V lete, po odkvitnutí hyacintov, sú všetky cibule vykopané a s príchodom jesene sú presadené na iné miesto. Transplantácia nebude trvať veľa času a úsilia. Po tom, čo kvety prestanú kvitnúť, by žiarovkám malo trvať niekoľko mesiacov, kým po tohtoročnom vegetačnom období znovu naberú silu.

Reprodukcia sa vykonáva pomocou detských žiaroviek a semien. Pre pestovateľov kvetov zaoberajúcich sa šľachtením rastlín je najoptimálnejšia metóda množenia semien: na jeseň sa hotové semená vysievajú do pripravených debničiek so zeminou, ktorú tvorí piesok, listová zemina a humus v pomere 1: 1: 2. Rastliny sa pestujú dva roky v celkom chladných skleníkoch. Pokiaľ ide o vegetatívne rozmnožovanie, je táto metóda populárnejšia. Klíčenie detí na žiarovke je veľmi pomalé, takže sa ročne objaví nie viac ako 1-3. Ak je oddelenie detí od hlavnej žiarovky úspešné, potom sa vysádzajú a pestujú nezávisle, inak je hlavná žiarovka umiestnená s deťmi do pôdy.

Priemyselné kvetinárstvo zvažuje ďalšie dva typy množenia hyacintov, a to: rezaním a vrúbkovaním dna. Vo výnimočných prípadoch sa na jednej žiarovke objaví asi 40 detí.

Takáto operácia sa musí vykonať na konci vegetačného pokoja žiaroviek. Aby ste mohli dno dobre a správne rezať bez poškodenia samotného materiálu, musíte zvoliť nástroj. Zvyšok žiarovky zostáva sám a potom sa vykoná dôkladná kontrola, či je základňa odstránená z každého šupinatého listu. To sa dá urobiť nožom, ale takýto nástroj môže ľahko poškodiť stred sadivového materiálu. Musíte byť maximálne opatrní.

Aby sa pravdepodobnosť konkrétnej choroby rastlín znížila na minimum, mali by sa všetky rezané povrchy listov podobných šupinám starostlivo ošetriť fungicídom. Potom by mali byť žiarovky umiestnené v špeciálnej krabici tak, aby bol rez hore. Materiál je možné skladovať na ľubovoľnom drôtenom pletive alebo tácke so suchým pieskom. Cibuľoviny sa musia uchovávať pri teplote nepresahujúcej 21 stupňov. Asi po 2 - 3 mesiacoch sa na všetkých šupinatých rezoch začnú vytvárať úplne nové malé žiarovky.

Materská žiarovka musí byť umiestnená v špeciálnom kvetináči v rovnakej obrátenej polohe, aby boli deti veľmi mierne pokryté substrátom. Rastliny sú zakopané a potom sú na určitý čas držané v špeciálnom, pomerne chladnom skleníku. V jarnom období cibuľky dorastú a začnú sa na nich vytvárať listy, materská sa v tejto chvíli postupne zrúti. Na samom konci vegetačného obdobia bude potrebné mladé cibuľky vykopať a opatrne odpojiť a potom vysadiť do samostatných kvetináčov na pestovanie. Mladé hyacinty začnú kvitnúť po 3 - 4 rokoch.

Hyacinty sa dajú množiť oveľa rýchlejšie. Ak to chcete urobiť, môžete použiť inú metódu, ktorá sa podobá predchádzajúcej. Jediný rozdiel je v tom, že namiesto úplného vyrezania dna žiaroviek musíte urobiť niekoľko malých rezov, ktorých hĺbka nepresahuje 0,6 cm. Na pomerne veľkom sadivovom materiáli sa často robia najmenej 4 rezy vpravo uhly k sebe. Ak je žiarovka malá, potom stačia dva rezy. V takom prípade počet novo vytvorených žiaroviek mierne klesá. Ale oni sami môžu byť oveľa väčšie.

Cibuľoviny je potrebné najskôr spracovať, vydezinfikovať rovnakým spôsobom ako pri rezaní dna. Vyrezané žiarovky by mali byť umiestnené na dostatočne suchom a teplom mieste po dobu jedného dňa. To umožní lepšie otvorenie existujúcich škrtov. Po otvorení sú všetky ošetrené fungicídom. Ďalšie kroky a podmienky skladovania sa nelíšia od predchádzajúcej metódy. Nakoniec sa na žiarovke matky vytvorí 8 až 15 detí.Ich pestovanie bude trvať 2 až 3 roky.

Vynútenie akejkoľvek rastliny je špeciálnou poľnohospodárskou technikou, pri ktorej sa snažia umelou cestou vymaniť kvetinu z pokoja, urýchliť jej rast a prinútiť ju vyhodiť farbu a plody v čase, keď je to pre samotnú kultúru neprirodzené. Ak chcete destilovať žiarovku hyacintu, musíte zvoliť správny materiál a starostlivo sa pripraviť.

Mali by sa vyberať iba veľké, dostatočne pevné a zrelé žiarovky. Rastliny sa pestujú vopred na otvorenom poli. Môžu sa ľahko klíčiť v záhrade alebo v predzáhradke. Nemalo by na nich prevažovať najmenšie poškodenie a samotná žiarovka by mala byť dosť ťažká.

Po výbere materiálu ho musíte zasadiť do kvetináčov, či už na začiatku alebo na konci jesene. Pôda v nich by mala byť voľná a výsadba žiarovky by sa mala uskutočňovať tak, aby pri vkladaní do kvetináča bola jej horná hrana zarovnaná s okrajmi nádoby. Ak sa záhradník rozhodne umiestniť do jedného kvetináča niekoľko žiaroviek naraz, musí medzi nimi dodržiavať určitú vzdialenosť. Je najmenej 2,5 cm. Podklad si môžete bezpečne pripraviť sami, musíte na to zmiešať listovú zeminu, piesok a dobre rozdrvené drevené uhlie. Samotná žiarovka nie je úplne pokrytá zemou. 1/3 materiálu by mala byť na povrchu.

Hrnce s rastlinami sú zhora zakryté prázdnymi kvetináčmi, špeciálnymi papierovými uzávermi alebo skôr tmavým polyetylénom so špeciálnym vetracím otvorom. V niektorých prípadoch sú posypané vrstvou pilín alebo rašelinovej drte. V tomto stave musia byť pripravené rastliny premiestnené na tmavé a mimoriadne chladné miesto, kde zostanú 3 až 4 mesiace. Teplota vzduchu by nemala presiahnuť 5-8 stupňov.


Pozri si video: V Čáslavi kvetou hyacinty, kytičky našich babiček