Hnojenie rastlín narcisov: Ako a kedy hnojiť narcisy

Hnojenie rastlín narcisov: Ako a kedy hnojiť narcisyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Bonnie L. Grant, certifikovaný mestský poľnohospodár

Všetci na to čakáme - tie prvé brilantne zelené výhonky, ktoré vykúkajú z ešte chladnej, trochu rozmočenej pôdy, aby ohlasovali začiatok jari. V čase, keď sa objavia prvé slnečné zlaté kvety, naše srdcia a mysle zdvihne veľkolepá ukážka rozkvitnutých narcisov. Trvalé žiarovky, ako narcisy, budú naturalizovať a produkovať kvety po mnoho rokov.

Narcisové hnojivo môže vylepšiť dokonalé tvary a farby trúbkovitých tvarov týchto veselých kvetov. Zistite, kedy hnojiť narcisy a čo kŕmiť cibuľkami narcisov rok čo rok povznášajúcej jarnej farby.

Kedy hnojiť narcisy

Načasovanie je všetko a kŕmenie žiaroviek nie je výnimkou. Žiarovky sa väčšinou postarajú o seba tým, že v nich zhromaždia energiu zhromaždenú predchádzajúcu sezónu. Zeleň by mala zostať po odkvitnutí, aby mohla vo fotosyntetickom procese zhromažďovať sacharidy syntetizované zo slnečných lúčov.

Cibuľky v kvetináči a rastliny v oblastiach so silnou konkurenciou výživných látok, ako sú rastliny rastúce pod stromami, budú mať prospech z doplnkového kŕmenia. Hnojenie rastlín narcisov, ktoré sú založené skoro na jar, podnieti nový jarný rast. Novo vysadené žiarovky sa prihnojujú pri výsadbe na jeseň.

Čo kŕmiť žiarovkami narcisov

Kŕmenie žiaroviek pri výsadbe im dáva dobrý štart do jarného debutu. Použite žiarovkovú alebo kostnú múčku a zapracujte ju do pôdy sotva 5 palcov (15 cm) v spodnej časti otvoru, ktorý ste vykopali na inštaláciu. Dobre to premiešajte a potom zasaďte žiarovku.

Zrelé narcisy dobre reagujú na skoré jarné hnojivo. Na hnojenie rastlín narcisov použite jemné tekuté rybie emulzné hnojivo zmiešané vo vode a zalejte ich okolo zóny cibule. Môžete tiež poškriabať malé množstvo granulovaného jedla 5-10-5, ak ju jarné dažde pomôžu umyť do koreňovej oblasti.

Ako hnojiť narcisy

Teraz, keď poznáme „kedy“ a „čo“, môžeme upriamiť pozornosť na „ako“. Ako hnojiť narcisy závisí od toho, či sú črepníkové, novo vysadené alebo v zemi.

Granulované recepty by sa mali používať iba vtedy, ak chcete polievať alebo ak je veľa dažďa. Bez vody ako potrubia nepracujú do pôdy a príliš málo vody môže vylúhovať silnú zmes potravín, ktorá môže žiarovky spáliť.

Z rovnakého dôvodu by sa nemali novo zasadené žiarovky ukladať do záhonu s hnojivom. Zamiešajte ju do pôdy pod cibuľovinou, aby akonáhle korene dorastú, mohli začať potravu zužitkovať. Ak plánujete zobrazenie žiarovky na jar, pripravte si lôžko tak, že budete pracovať s narcisovým hnojivom v množstve 2 libry na 0,9 kg na pôdu.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o narcisoch


Pestovanie narcisov v kvetináčoch

Wayne Steele

Nasledujúca informácia je, ako pestujem narcisy na súťaženie v narcisových šou. Pri každodennom pestovaní môžete pravdepodobne zvýšiť počet žiaroviek umiestnených v kvetináči.

Je lepšie použiť 2 galónové nádoby na narcisy štandardnej veľkosti a 1 galón veľké na miniatúry a malé žiarovky. Použité hrnce sterilizujte pomocou Cloroxu a nechajte ich odtekať.

Pôdna zmes, ktorú som vyvinul, je pomer 1 dielu perlitu k 3 častiam sterilizovanej pôdy. Na dno hrnca, na trochu pôdy, vložte štipku 0-10-10 hnojiva. Zabráňte kontaktu žiarovky s hnojivom. Pokúste sa umiestniť žiarovku asi do 1/3 cesty od hornej časti hrnca. Ak sadíte príliš blízko k povrchu, nové korene vytlačia žiarovky nad zem. Do nádoby s objemom 1 galón vložte iba jednu stredne veľkú žiarovku. Podľa veľkosti žiaroviek vložte 3 až 4 do hrnca s objemom 2 galóny. Ak sú žiarovky na malej strane, môžete nasadiť 5 žiaroviek.

Ak vidíte žiarovku, ktorá zdvíha hlavu zo zeme, vysypte pôdu a opatrne znova vložte žiarovku alebo žiarovky do nižšej úrovne v kvetináči. U výstavných žiaroviek dávam prednosť tomu, aby sa navzájom nedotýkali. Mojím pravidlom je umiestniť ich tak, aby mali aspoň priemer žiaroviek od seba vzdialený rovnako ďaleko od bočnej strany hrnca.

Po 1. novembri kvetináče poriadne zalejte, pretože rašelinisku v super pôde trvá nejaký čas, kým sa úplne nasýti vodou. Polievajte prvý deň každý deň. Ak vidíte, ako hrnce na vrchu vysychajú, dajte im vodu navyše.

Pretože naša voda z vodovodu je zásaditá a narcisy uprednostňujú kyslú pôdu, pridajte asi 1 čajovú lyžičku ironitu (TM) do hrnca s objemom 1 galón a 2 čajové lyžičky do hrnca s objemom 2 galóny. To pomáha udržiavať kyslosť pôdy.

Po odkvitnutí pridajte do črepníka štipku 5-10-10 hnojiva. To dodá rastline trochu pridaného draslíka a pomôže to vytvoriť žiarovku pre budúci rok kvitnutia.

Ak narcis narazí v jednom z kvetináčov, nepoužívam túto pôdu opäť na narcisy, ale na iné rastliny.

Vezmite prosím na vedomie: Wayne bol ocenený pestovateľ, ktorý zasadil všetky svoje narcisy do kvetináčov.

Ďalšie poznámky od Nancy Wilson z Garberville v Kalifornii:

Narcis ocení letné pečenie. Darí sa im v črepníkoch a nádobách dostatočne hlboko, aby mohli nechať korene.

Šesť týždňov po odkvitnutí otočte kvetináč na bok a odstavte ho z cesty. Na jeseň to opäť otočte, aby sa začal ďalší rok kvitnutia. Cibuľoviny môžete uchovávať v hrnci dva alebo tri roky, potom ich osušte, žiarovky očistite a uložte do nylonovej pančuchy alebo papierového vrecka, označte štítkom a až do pádu odložte na suché miesto.

Pre tých z vás, ktorí žijú v oblasti, kde sú silné zimy (teplota klesne pod bod mrazu), budete musieť narcisy v kvetináči uložiť do zeleného domu alebo do garáže. Ak teplota neklesne pod bod mrazu, odstavte hrnce zo skladu, umiestnite ich na miesto, kde budú mať plné slnko a dôkladne ich zalejte.

2021 Virtuálny ADS Národný kongres

Pripojte sa k členom Americkej spoločnosti narcisov ako my "Dosiahnuť ku hviezdam" na Virtuálny národný konvent 2021 od 25. februára do 1. mája!

Americká spoločnosť pre narcisy

Odkazy ADS

Prihláste sa na odber našich Newsletterov a získajte aktuálne informácie o našich programoch a udalostiach!


Jarné kvitnúce žiarovky si vyžadujú starostlivosť

Poskytnutie náležitej starostlivosti tulipánom a iným jarne kvitnúcim cibuľovinám rozšíri vaše potešenie a bude sa vám vracať roky.

Žiarivo žlté narcisy, farebné tulipány a voňavé hyacinty rozjasňujú naše jarné záhrady. Doprajte im starostlivosť, ktorú potrebujú, aby mohli rozšíriť svoje pružinové zobrazenie a vracali sa po celé roky.

Hybridné tulipány a hyacinty sú krátkodobé hviezdy jarnej záhrady. Prvú jar bohato kvitnú, ale počet kvetov každým rokom klesá. Možno s nimi budete chcieť zaobchádzať ako s letničkami a opatrne ich zo záhrady vyberte, aby ste nepoškodili zvyšné rastliny. Hodte ich do hromady kompostu a začnite plánovať ich výmenu. Je to skvelá príležitosť vyskúšať niečo nové a osviežiť vzhľad svojej jarnej záhrady. Ak hľadáte trvalú náhradu, zvážte použitie druhov tulipánov, ktoré sú menej kvitnúce, ale každý rok sa vracajú.

Pridajte životom hybridných tulipánov a narcisov niekoľko rokov a pri správnej starostlivosti vyťažte maximum zo všetkých svojich dlhovekých jarných kvitnúcich cibuľovín. Jarné záhrady zalievajte dôkladne vždy, keď je vrchných pár centimetrov pôdy drobivých a len mierne vlhkých. O túto úlohu sa často starajú jarné dažde, ale keď nie, je ľahké zabudnúť na jarné záhrady s potrebnou vodou. Ak v prípade potreby poskytnete správne množstvo vody, vaše žiarovky budú vyzerať čo najlepšie.

Cibuľoviny často dostávajú dostatok živín v čase výsadby alebo pri oplodnení ostatných rastlín v záhrade. Podľa potreby aplikujte hnojivo na zavedené výsadby cibuľovín, pretože listy začnú vystupovať z pôdy. Používajte hnojivo s nízkym obsahom dusíka a pomalým uvoľňovaním, aby ste podporili pomalý stály rast. Postupujte podľa pokynov na štítku, aby ste aplikovali odporúčané množstvo pre oblasť, ktorú hnojíte.

Odstráňte strávené kvety na tulipánoch a hyacintoch, ktoré si chcete nechať, aby bola energia nasmerovaná späť do žiaroviek namiesto toho, aby ste sadili semená. To isté urobte, ak chcete vylepšiť vzhľad narcisov. Hlavice semena allium nechajte na mieste, aby sa rozšíril ich krásny prínos pre záhradu. Ak chcete obmedziť počet klíčiacich sadeníc v budúcoročnej záhrade, odstráňte ich. To isté platí pre hroznové hyacinty a squilly. Jediným dôvodom na odstránenie ich vyblednutých kvetov je spomalenie šírenia.


Prečo narcisy prestávajú kvitnúť

Existuje niekoľko dôvodov, prečo vaše narcisy prestali kvitnúť alebo nezačali kvitnúť „včas“:

Slepé narcisy

Iba niekoľko rastlín dlhodobo prežije samo. Narcisy, ktoré už nekvitnú, sa nazývajú „slepé“ a vytvárajú veľa listov bez kvetov.

Ak narcisy po odkvitnutí a predtým, ako listy žltnú a odumierajú, príliš suché, môže to v nasledujúcej sezóne narušiť tvorbu kvetných púčikov. Môže to byť tiež kvôli odrezaniu listov po odkvitnutí, ktoré bráni rastlinám vo fotosyntéze, tvorbe nových púčikov alebo žiaroviek. Zauzlenie listov môže tiež spôsobiť, že prestane kvitnúť.

Hĺbka výsadby

Ak sú rastliny vysadené v nesprávnej hĺbke, ovplyvňuje to ich rast a kvitnutie. Keď sú príliš plytké, vyschnú a zomrú. Ak by bolo zasadené príliš hlboko, vzniklo by pomaly a ťažko by ste získavali potrebné živiny.

Netrpezlivosť

Možno ste príliš skoro zrezali jej zeleň a odrezali ste ich skôr, ako samy zhnednú. Keď ich nakrájate príliš skoro, žiarovky nemôžu ukladať dostatok potravy na prežitie počas letnej a zimnej sezóny.

Jedlo

Cibule narcisov si ukladajú svoje jedlo, ale stále potrebujú živiny z pôdy, aby mohla pokračovať v budovaní svojich zásob. Bez nej je menšia pravdepodobnosť prežitia a kvitnutia. Ak máte veľmi chudú pôdu, žiarovky, najmä tie, ktoré sa stále vyvíjajú, si po odkvitnutí budú vyžadovať podporu.

Okrem toho príliš veľa alebo príliš málo požiadaviek narcisov môže skončiť tým, že nekvitnú. Ak narcisy dostávajú príliš veľa dusíka, tieňa alebo veľkého tepla, alebo im chýba vlhkosť, nakoniec počas vegetačného obdobia podľa očakávania nekvitnú.

Narcis letí

Jedná sa o škodcov, ktorí by zožrali kvetné puky, dospelé mušky sa plazili dole do pôdy a znášali vajíčka. Keď sa larvy vyliahnu, živia sa púčikmi a prestanú kvitnúť.

Preplnená

Keď preplníte svoje narcisové rastliny, veľa z nich súťaží o veľmi málo výživných látok, čo vedie k ich zhlukovaniu a následnému naturalizácii v lesoch alebo na trávniku. Môže to dokonca spôsobiť, že narcisy vädnú a zomierajú v dôsledku podvýživy!


Zasadili sme žiarovky Panache je na ceste

Dozvedeli sme sa, kedy treba sadiť cibule narcisov, a zatiaľ čo čakáme, kým naše narcisy oznámia budúcu jar s panache, poďme sa pozrieť na kľúčové body.

Každý dvor v príslušných pestovateľských zónach by mal mať narcisy. Ľahko sa pestujú, vyžadujú len veľmi malú pozornosť a rozjasnia náladu každého, kto ich uvidí.

Dôležité je pamätať na to, kedy treba sadiť cibule narcisov:

  • Vysaďte ich na jeseň
  • V pôde, ktorá má pH 6 až 7
  • Na slnečnom a dobre priepustnom mieste
  • Dostatočne hlboko, takže nad ich špičatým vrcholom sú najmenej dva centimetre pôdy
  • A pomáha hučať „Lara’s Theme“ (od Dr. Zhivago) pri výsadbe žiaroviek narcisov

Podľa Almanach starého farmára, dve zábavné fakty o narcisoch sú: narcisy sú marcovým rodným kvetom a narcis symbolizuje neprekonateľnú lásku.

Teraz, keď viete, kedy máte sadiť cibule narcisov, dajte nám vedieť v komentároch nižšie, koľko a akého druhu ich zasadíte. Dajte nám tiež vedieť, ako dopadli.


Pozri si video: Juwel Akvarium - Jak dosahovat úspěchů s akváriem + tajná zbraň