Slivka na jeseň: ako pripraviť strom na zimu

 Slivka na jeseň: ako pripraviť strom na zimuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Slivka je vo väčšine regiónov tradičným ovocným stromom, nie je to však bezproblémová plodina. Pestovanie zdravého stromu a získanie bohatej úrody z neho je oveľa náročnejšie ako napríklad v prípade jablone. Je to okrem iného spôsobené tým, že nie všetky odrody majú prijateľnú mrazuvzdornosť, a preto musia byť slivky starostlivo pripravené na zimu.

Vlastnosti zimujúcich sliviek

Verí sa, že skutočne vynikajúce slivky sa dajú ľahko zohnať iba v južných oblastiach. To je len čiastočne pravda: veľa odrôd, ktoré sú rozdelené na zóny v strednom pruhu, prinášajú aj plody vynikajúcej kvality, ale je tu oveľa ťažšie sa o ne starať. To platí najmä pre mladé rastliny, ktoré musia byť na zimu často zakryté, dokonca aj na zemepisnej šírke Orel alebo Samara. Dospelé slivky zvyčajne nie je potrebné na zimu zakrývať, ale povrch pôdy v kruhu blízko kmeňa musí byť pokrytý vrstvou mulča, ktorá sa tradične používa ako rašelinová štiepka alebo humus.... Mladé stromčeky (do 3 - 4 rokov) sa ich snažia na zimu chrániť pred mrazom tak, že ich zaviažu smrekovými konármi alebo zabalia do vrecoviny. Okrem tejto ochrany sú na jeseň v slivkovej záhrade potrebné rôzne činnosti, najmä:

 • obrábanie pôdy;
 • prerezávanie;
 • výroba obväzov;
 • zimné polievanie;
 • zničenie pazúrov škodcov;
 • preventívny postrek.

  Správne pripravené vzrastlé stromy zvyčajne zimujú normálne, ak je dostatočná snehová pokrývka.

Optimálne načasovanie prác na príprave sliviek na zimu

Všeobecne možno povedať, že aktivity na prípravu sliviek na zimu sa začínajú ihneď po zbere. Načasovanie konkrétneho postupu preto závisí od odrody slivky (skorej alebo neskorej) a oblasti rastu.

V niektorých oblastiach môžu byť určité stupne vynechané (na juhu nie je potrebné vykonávať otepľovacie procedúry, v daždivých oblastiach nie je vždy potrebné zavlažovanie zavlažovaním atď.).

Priamo predzimné ťažkosti v strednom pruhu, najmä v moskovskom regióne, sa začínajú v druhej polovici októbra, na Urale a Sibíri v polovici a niekedy začiatkom tohto mesiaca v oblasti Volhy, načasovanie veľmi závisí od počasia. Ak je niekedy možné vykopať kmeňový kruh ešte pred intenzívnym opadaním listov, potom sa ihneď po ňom pokúsi vykoreniť postrek z chorôb a izoláciu kmeňov a konárov kostí treba vykonať až tesne pred mrazmi, aby sa stromy omotali táto alebo tá izolácia sa nestlmí.

Starostlivosť o koreňovú zónu

Ak v lete spozorujete na slivke početných škodcov alebo ak bol strom boľavý, je lepšie odložiť kopanie kmeňového kruhu, aby ste mohli ľahko zhrabnúť a spáliť všetky spadnuté listy. Ak je strom úplne zdravý, môžete pod ním vykopať zem oveľa skôr, keď budete mať voľný čas: spadnuté zdravé lístie nebude prekážať, dážďovky ho s radosťou spracujú. Ak v čase kopania stále existujú vegetatívne buriny, je lepšie ich vytiahnuť a trvalé - opatrne ich vykopať spolu s koreňmi.

Na okrajoch obvodu koruny môže byť hĺbka kopania 25–30 cm, bližšie ku kmeňu - nie viac ako 5–8 cm. Je lepšie nevykopávať pôdu okolo mladých stromov (1 - 2 roky po výsadbe) lopatou, stačí ju uvoľniť motykou. Jesenné mulčovanie zohráva hlavne úlohu izolačnej vrstvy, preto je mulč rozptýlený pod slivkami bližšie k nástupu mrazu. Ak potrebujete zavlažovanie pomocou nabíjania vody, je lepšie mulč po vykonaní rozptýliť. Vrstva môže byť od niekoľkých do 20 - 25 cm (v závislosti od regiónu).

Ako sypký materiál je možné použiť veľa sypkých materiálov

Polievanie pravidlá na jeseň

Slivka spotrebuje veľa vody, ale to neznamená, že by sa mala na jeseň hojne polievať. V jesenných mesiacoch musí drevo vyzrieť, takže prebytočná vlhkosť je zbytočná. Ale tesne pred nástupom stabilných mrazov je potrebné zavlažovanie pomocou nabíjania vodou. Neuskutočňuje sa v prípade daždivej jesene: ak často prší, pôda je hlboko mokrá a nemusíte ju opäť zalievať. Je dôležité, aby sa v zime strom ponoril do pôdy, ktorá je mierne vlhká do hĺbky 1,0–1,5 m. V prípade suchej jesene môže dospelý strom na to potrebovať 20–30 litrov vody. Musíme sa ich pokúsiť rovnomerne rozložiť po priemete celej koruny.

Jesenné kŕmenie

Súčasne so zberom zvyškov rastlín a následným výkopom pôdy je vhodné vykonať jesenné kŕmenie. Na jeseň by sa rastlinkám nemali podávať dusíkaté hnojivá na 1 m2 kruh kmeňa by mal byť vyrobený asi 3 lyžice. lyžice superfosfátu a 2 lyžice. lyžice síranu draselného. Pri kopaní sú prípravky rovnomerne rozptýlené do kruhu kmeňa.

Ak z nejakého dôvodu nekopajú, aplikujú sa rovnaké hnojivá v rovnakej dávke vo forme roztoku s použitím dostatočného množstva vody na ich rozpustenie.

Samozrejme, slivky sú pravidelne kŕmené organickými hnojivami, ale na jeseň sa humus alebo kompost môžu aplikovať iba v najaktuálnejších časoch, aby slivky nestihli reagovať na veľké množstvo dusíka, ktoré obsahujú, a začali používajte ich až po prezimovaní. Na konci jesene sa pod dospelý strom vloží 30-50 kg organickej hmoty. Vynikajúcim východiskom je sejba koncom leta pod zelenými hnojivami - vlčí bôb, vika, ovos atď. Pred kvitnutím sú tieto rastliny počas kopania zapustené do pôdy.

Zelený hnoj lieči pôdu a pri kosení je tiež vrchným obväzom

Technológia jesenného rezu

Ľahký rez sliviek na jeseň sa odporúča najneskôr do polovice septembra: hlavný rez kôstkovín sa zvyčajne vykonáva na jar. Vzhľadom na tendenciu sliviek k prúdeniu ďasien počas prerezávania je nutná starostlivosť a dôkladné pokrytie všetkých rezných miest záhradným lakom. Najskôr sa musia odstrániť zlomené a vážne poškodené konáre. Musíme tiež vystrihnúť niektoré mladé výhonky: koniec koncov, veľa odrôd sliviek je náchylných na zahustenie. Je však lepšie odložiť rez mladých výhonkov „na krúžku“ až do jari a na jeseň ich iba skráťte o 2/3, aby s nimi prebytočný sneh neprelomil staršie konáre.

Pretože slivky majú často tvar misy, je vhodné intenzívne rastúci vodič v prvých rokoch jeho existencie postupne skracovať. Strom sa úplne formuje vo veku 4–5 rokov, potom jesenný rez vo všeobecnosti nadobúda sanitárny charakter.

Bez ohľadu na to, ako sa strom formuje, koruna by sa nemala zahusťovať

Čistenie sudov a bielenie

Čistenie kmeňa stromu a základov kostrových konárov od odumierajúcej kôry a všetkých druhov porastov je dôležité z hľadiska kontroly škodcov, ktorí sa na zimu skrývajú v akýchkoľvek vytvorených úkrytoch. Preto sa na jeseň takéto miesta dôkladne čistia pomocou tvrdých štetcov alebo škrabiek. Po vyčistení je potrebné rany, ktoré sa objavili, ošetriť 1% roztokom síranu meďnatého a dobre zakryť záhradným lakom. Všetko, čo je odstránené zo stromu, musí byť odstránené a spálené.

Po vyčistení kufra je zabielený (na jeseň, nie na jar!). Bielenie sa vykonáva po páde listov pri nízkej pozitívnej teplote vzduchu, pričom sa bežnou kefou nanesie hrubá vrstva ktorejkoľvek z týchto látok. Väčšina receptov používaných na tento účel obsahuje vápno (asi 2 kg na vedro s vodou), do ktorého sa najčastejšie pridáva červený íl (do 1 kg) a divina (0,5 - 1 kg). Ako profylaktická prísada sa často pridáva 250 g síranu meďnatého. Takéto riešenie má podobnú konzistenciu ako hustá kyslá smotana.

Pri bielení sa snažia zachytiť nielen kmeň, ale aj základy veľkých konárov

Liečba proti chorobám a škodcom

Profylaktickým prostriedkom proti väčšine chorôb je 3% kvapalina Bordeaux, ktorá sa nastrieka na slivky krátko po opadnutí listov. Vynikajúci účinok vykazuje aj 5–7% roztok močoviny, ktorý dobre pôsobí aj proti škodcom. Hlavným škodcom sliviek sú vošky, proti ktorým „sú dobré všetky prostriedky“. Vošky však tiež nemajú radi celkom jednoduché zloženie, napríklad nálev z popola (2 kg na 10 litrov vody) alebo nálev zo šupky akejkoľvek cibule (pol vedra na 10 litrov horúcej vody). Je potrebné trvať na 2 dňoch, po ktorých sú stromy hojne zavlažované týmito ľudovými prostriedkami.

Ochrana mladých sliviek a sadeníc

Mladé stromy sú najviac náchylné na mráz; tiež sa v zime často stávajú korisťou pre hlodavce (myši alebo zajace). Bielenie kmeňa slúži ako dobrá ochrana pred mrazovými prasklinami a marcovými úpalom, ale pred silnými mrazmi sú kmene mladých stromov zabalené a zviazané s konármi ihličnatých smrekov alebo strešnou lepenkou. V druhom prípade je vhodné pridať reflexnú fóliu. V chladných oblastiach sú najmladšie stromy chránené vážnejšie: vybaviť "chata", konštrukcia rámu z dosiek, ktorá je natiahnutá netkaných materiálov.

Pre tie vrtošivé stromy musíte postaviť individuálny „dom“

Ihličnaté smrekové vetvy dokonale chránia kmene pred hlodavcami (nie vždy ich pred nimi zachránia nylonové pančucháče). Malo by sa pamätať na to, že myši sa zvyčajne dostanú pod sneh na stromy (a preto je vhodné vyšliapať sneh v blízkosti kmeňov) a zajace môžu stáť na dvoch nohách (výška prístrešku by preto mala byť asi meter) ).

Video: príprava stromov na zimu

Slivky nie vždy dobre znášajú tuhé zimy. Preto by sa na jeseň malo prijať niekoľko opatrení na zvýšenie jeho mrazuvzdornosti. Nie sú vôbec ťažké, ale musia sa robiť včas a správne.


Jesenné prerezávanie vezikuly je užitočné, ale až potom, čo spadne všetko lístie. Toto je sanitárny a omladzovací postup, ktorý spočíva v skrátení konárov, orezaní starých, chorých, poškodených kmeňov a konárov.

Ak je krík vysadený ako živý plot, je kedykoľvek orezaný, aby dal korunke požadovaný tvar. Orezávanie je potrebné kvôli vytvoreniu určitého vzhľadu, pretože mladé výhonky dorastajú. Je pozoruhodné, že každý môže urobiť korunu. Napriek prevahe obdĺžnikových nízkych živých plotov dosahujú rezaním zaoblené nepravidelné tvary, je prípustné použiť techniky topiary art.

Na jeseň sa vykonáva iba záverečný postup. Výnimkou je potreba transplantácie rastliny.


Hlavné pravidlá sú:

 1. Odstránenie prerastania, majú tendenciu rásť veľmi rýchlo a ak sa s nimi včas nezaobchádza, bude strom vážne poškodený, pretože bude mať nedostatok živín a bude mať horšie ovocie.

Polievanie slivky sa nevyžaduje, spravidla má dostatok vlahy, ktorú prijíma z dažďovej vody. Výnimkou je veľmi suchá a horúca jeseň. V takom prípade by zalievanie nemalo byť výdatné.

Prerezávanie má eliminovať:

 • polámané konáre
 • zbytočné konáre
 • pri skrátení dĺžky (iba pre mladé kríky).

Orezanie sa vykonáva nasledovne:

 1. Iba pre vysadené sadenice:
  • dĺžka hlavného kmeňa je zasunutá, približne rovná 2/3 celkovej výšky
  • výhonky sú mierne zastrihnuté (maximálne 1/3 ich dĺžky).

Prerezávanie je povolené v strednej a južnej časti krajiny, zatiaľ čo v severných oblastiach je lepšie odložiť prerezávanie až na jar.


Hnojenie a starostlivosť o pôdu ako etapa prípravy na zimovanie

Najprv musíte pripraviť a vyčistiť pôdu okolo kríka zo starého mulča a listov, ktoré sú živnou pôdou pre škodcov, plesňové a vírusové choroby.

Listy bude potrebné spáliť alebo umiestniť na hromadu kompostu ďaleko od kríkov bobule.

Na dezinfekciu pôdy môžete použiť roztoky nasledujúcich liekov:

 • síran meďnatý
 • 0,3% roztok oxychloridu medi
 • manganistan draselný
 • 1% Bordeauxovej kvapaliny.

Ak je kríková ríbezľa predtým, ako opadne lístie, hojne postriekaná roztokom močoviny (močovina), môžete sa zbaviť mnohých baktérií a plesní. Na jeho prípravu budete musieť rozpustiť 100 gramov močoviny v 10 litroch vody.

Je potrebné vyčistiť pôdu v blízkosti kríkov od starého mulča a listov, ktoré sú živnou pôdou pre škodcov, plesňové a vírusové choroby

Po vyčistení pôdy od organických zvyškov a jej dezinfekcii môžete pristúpiť k kopaniu... Ak to urobíte pred zmrazením, môžete sa zbaviť mnohých škodcov, ktorí zimujú, v hornej pôdnej vrstve.

Kopanie sa vykonáva záhradným vidlom... Malo by sa to kombinovať so zavedením 10 kg organickej hmoty. Ľahké pôdy je možné „orať“ špeciálnymi rozrývačmi.

Priamo v blízkosti základne kríka je možné vykopať pôdu do hĺbky 5-6 cm, pozdĺž obvodu - až 15 cm Je dôležité nepoškodiť korene.

Ak je pôda hustá, hrudky treba rozdrviť vidlami a zhrabnúť. Ďalej je možné pôdu opäť dezinfikovať postrekom jedným z vyššie opísaných riešení.

Hnojenie minerálnymi hnojivami sa vykonáva pred kopaním, spolu s ním alebo pred zrážaním rozsypte hnojivo okolo kríka a zaveďte ho do zeme rozrývačom alebo hrable. Na jeseň je možné do pôdy pridávať iba fosfor a draslík.

Superfosfát (50-80 gramov) sa môže použiť ako doplnok fosforu. Zavádza sa tiež síran draselný (20 - 40 gramov).

Popol z dreva obsahuje draslík, fosfor a mnoho ďalších prvkov, takže môže nahradiť minerálne hnojivá alebo ich doplniť. Počas kopania bude potrebné pod krík pridať 100 gramov (250 ml) látky. Môže sa zriediť vo vode a okamžite sa vyleje na pôdu s tekutinou.

Popol musí byť pred vložením do pôdy rozdrvený. Nemôže sa používať spolu s dusíkatými hnojivami: močovina, hnoj, hnoj. Popol je možné skladovať mnoho rokov, ale iba v suchom stave, napríklad v uzavretej nádobe.

Pred hĺbením do pôdy je potrebné pridať drevný popol, ktorý obsahuje fosfor a draslík.

Hnojenú a uvoľnenú pôdu zasypte čerstvým mulčom.: kompost, slnečnicové šupky, zhnité piliny alebo listy neplodných plodín, v ktorých nebudú škodcovia, ktorí by ohrozovali ríbezle. Zachráni krík pred mrazom a zabráni tomu, aby pôda rýchlo strácala vlhkosť.

Keď napadne sneh, je potrebné ho odhodiť na bobuľový krík a okolo neho.a ľahko podbíjať. V neprítomnosti môže byť rastlina posypaná lesným lístím, ihličím alebo pokrytá agrofibrom.


Jesenná starostlivosť o slivky: transplantácia mladého a dospelého stromu na jeseň na nové miesto

Správna jesenná starostlivosť o slivky zahŕňa aj orezávanie stromu. Môže sa uskutočniť až po opadaní listov, zhruba v polovici septembra. Tým sa odstránia zaschnuté konáre a skráti sa stredové jadro, ak počas sezóny príliš narástlo. Je potrebné mať na pamäti, že takýto rez je účinný pre oblasti s miernym podnebím. Ak sa slivka pestuje v oblastiach so studenými zimami, je lepšie odložiť postup prerezávania až na jarné obdobie. Je tiež potrebné pamätať na to, že na jeseň sa do pôdy nemôžu aplikovať dusíkaté hnojivá, ktoré sú pre rastlinu na jar dobré v kombinácii s inými spôsobmi kŕmenia.

Pri neskorom presádzaní sliviek na nové miesto si musíte zvoliť čas, keď už lístie úplne vypadlo. Je lepšie to urobiť 20. októbra, keď je ešte dosť času do prvého mrazu. Transplantácia sa musí uskutočniť vykopaním stromu spolu s hlinenou hrudou, pričom je dôležité, aby netrpeli korene. Mladé stromy do 4 rokov sa najlepšie zakoreňujú na novom mieste, staršie rastliny majú veľmi veľký rozvetvený koreňový systém, a preto sa môžu pri transplantácii poškodiť. Jama by mala byť pripravená 20 dní pred prenesením rastliny do nej. Predtým musí byť dno pokryté kameňmi z expandovanej hliny alebo rozbitými tehlovými trieskami.S pomocou drenáže bude starostlivosť o mladé a dospelé slivky na jeseň ľahšia. Takže môžete chrániť korene pred stagnáciou a rozpadom vody. Zároveň bude možné rastlinu zalievať menej často, pretože potrebná vlhkosť zostane dlhšia.

Na jeseň je dôležité aplikovať koreňový obväz, pretože po období kvitnutia a plodenia sa sila stromu vyčerpá a je potrebné ich doplniť. Je tiež potrebné pripomenúť, že ak je rastlina práve zasadená alebo presadená na nové miesto, nemala by sa kŕmiť 2 roky. Hnojivá, ktoré sa spočiatku ukladajú do jamy, sú schopné na toto obdobie zabezpečiť zdravý rast sadenice a presýtenie môže tiež nepriaznivo ovplyvniť vypúšťanie a nedostatok živín.

Dôležitými podmienkami pre pestovanie a opätovnú výsadbu sliviek je udržiavanie dostatočného množstva vlhkosti v zemskej kóme s koreňmi a výsadba stromu, ktorý nie je v nížinách. Najlepšie je zvoliť pre sadenicu kopcovitý povrch, kde množstvo snehu nemôže prekročiť 50 - 60 cm, čo ochráni rastlinu pred zamrznutím a poškodením koreňového systému počas mrazu. Ďalším tipom na výsadbu sliviek je výber úrodnej pôdy, ktorá sa nikdy predtým nepestovala. Vhodná je aj oblasť, kde sa 2-4 roky pestujú rastliny inej skupiny, napríklad obilniny.

Transplantácia už zrelej slivky sa príliš nelíši od transplantácie mladej rastliny. Hlavný rozdiel a zložitosť spočíva v tom, že dospelý strom má rozvinutejší koreňový systém a nemôže sa poraniť, inak bude úprava slivky trvať dlhšie a ťažšie. Pre úspešnú transplantáciu na nové miesto musíte vykopať čo najväčšiu hlinenú hrudku. Aby ste uľahčili proces asimilácie, môžete použiť roztok stimulantov na tvorbu koreňov. Musíte sa tiež postarať o kladenie mulča okolo stromu a zalievanie, čo by sa malo v sezóne robiť najmenej 5-krát denne.

Transplantácia zrelej slivky na jeseň môže byť pre strom v teplom podnebí prospešná. Ak sa však vo vybranej oblasti vyskytnú prvé mrazy už koncom leta, táto možnosť nebude fungovať, pretože sadenica nebude mať dostatok času na zakorenenie. V takom prípade stojí za to slivku na jar opäť vysadiť. Ak podnebie umožňuje zákrok vykonať na jeseň, ideálny je koniec septembra. Je potrebné mať na pamäti, že jama musí byť pripravená 2 týždne predtým, ako sa do nej prenesie samotný strom.


Príprava na zimu rybníka


Rybník je tiež potrebné pripraviť na zimu.

Ak máte vo svojej záhrade jazierko, musí byť pripravené aj na zimu. Ak budú vo vašej nádrži zimovať ryby a rastliny, budete musieť z ľadu odstrániť sneh a na niektorých miestach vyvŕtať otvory: zabezpečíte tak normálnu úroveň osvetlenia a potrebné prúdenie vzduchu pre jeho obyvateľov.

Oveľa podrobnejšie informácie o komplexe jesenných aktivít nájdete v materiáli Príprava jesennej nádrže na zimu: 5 najdôležitejších úloh.


Ako pripraviť maliny na zimu v moskovskom regióne

Prvýkrát sa maliny režú v júni - júli, keď kríky dosiahnu výšku 80 cm. Druhýkrát sa to robí na jeseň.

Jesenný rez

Na zvýšenie úrody v budúcej sezóne sa vytvárajú bobuľové polia a odstraňujú sa naklíčené výhonky. Posledné menované pokračujú v čerpaní užitočných látok z pôdy, rastú ich korene a zachytávajú nové oblasti pôdy. Ak sa konáre nezberajú bezprostredne po zbere, na jeseň ich zostriháme.

Dôležité! Kry sú tvarované tak, aby všetky vetvy mali prístup k svetlu, a bobule rastú veľké a sladké.

Správna tvorba bobúľ zabraňuje rozvoju chorôb.

Kedy orezávať

Je lepšie odstrániť plodonosné výhonky ihneď po úrode plodiny. Bez nich sa mladé pobočky budú rozvíjať intenzívnejšie. Zvyšok práce sa vykonáva pred nástupom mrazu.

Prerezávanie dvojročných malín sa vykonáva od konca augusta do októbra, remontantne - koncom jesene.

Ako orezávať

Použite ostrý strihač. Predtým je dezinfikovaný alkoholom, kolínskou vodou, alkoholovými obrúskami, aby nepriniesol spory plesňových chorôb a vírusov na zdravé rastliny.

Na dezinfekciu sa používa aj roztok síranu meďnatého (2 polievkové lyžice na 0,5 l vody), avšak kov sa nesmie dlho dostávať do styku s reaktívnym médiom.

Pokyny a spôsoby orezávania

Prerezávanie bežnej dvojročnej maliny pozostáva z niekoľkých krokov:

 1. Všetky plodonosné výhonky sa odstránia, ak sa tak nestalo ihneď po zbere bobúľ.
 2. Odstraňujú sa aj slabé, malé a zelené nezrelé konáre: je nepravdepodobné, že prežijú zimu, na jar zamrznú a hnijú.
 3. Maliny sú zriedené, medzi kríkmi zostáva 60 cm.
 4. Vetvy vo vnútri kríkov sú odstránené, čo ich zahustí, pričom zostane 5-8 výhonkov.
 5. Pri výsadbe mreží medzi výhonkami nechajte 10 - 15 cm.
 6. Vrcholy najvyšších rastlín sú rezané tak, aby ich dĺžka bola 120 - 150 cm.

Opravené maliny sa strihajú dvoma rôznymi spôsobmi:

 1. Aby sa v budúcom roku získala jedna úroda, všetky výhonky sa neskoro na jeseň odrežú do koreňa.
 2. Na zber dvoch plodín sa odstránia iba konáre, ktoré priniesli ovocie, ako je to pri bežných odrodách.

V malinách sa bobule tvoria tak na výhonkoch minulého roka (v lete), ako aj na nových (na jeseň).


Na jeseň odstráňte z bobuľovitých kríkov nepotrebné výhonky, choré, odumreté a staré konáre.

Rez cez púčik, ktorý smeruje von z kríka.

Navyše v čierna ríbezľa odrežte všetky vetvy staršie ako 5 rokov pri koreni, červené a biele ríbezle rezané konáre staršie ako 8 rokov. To umožní, aby mladé výhonky začali na jar rýchlejšie rásť. Aby kríky lepšie prezimovali, po orezaní ich nakŕmte hnojivom draselno-fosforovým (napríklad pre každú rastlinu použite 1 lyžicu superfosfátu a síranu draselného).

Kríky egreš na jeseň sa oplodní 30-50 g dvojitého superfosfátu (aplikuje sa na zem do hĺbky 7 cm) a 20-25 g síranu draselného pod každým kríkom. Na kopanie môžete urobiť 2-3 lyžice. popol na kríkoch. Kroviny sa strihajú každý rok na jeseň, po dosiahnutí veku 6 rokov. Všetky suché, choré a neproduktívne vetvy sú predmetom odstránenia. Koreňové výhonky sú rezané, keď dorastú.

Na kríkoch letné maliny vystrihnite všetky konáre, ktoré dozreli, ochoreli a zahusťovali krík. Nechajte iba zdravé jednoročné výhonky. Ak je to potrebné, ohnite ich na zem, aby rastliny pomohli prezimovať. Pobočky remontantná malina prerežte tesne pri zemi (môžete to však urobiť aj skoro na jar).

Maliny môžu byť účinne kŕmené zhnitým hnojom (6 kg na 1 m² pôdy), zriedeným kuracím trusom (1:12), ako alternatívu môžete použiť dvojitý superfosfát v množstve 20 g na 1 m radu z malín.

Teraz viete, ako pripraviť svoju záhradu na zimu a správne sa starať o ovocné stromy a bobuľovité kríky. Dúfame, že vaši zelení miláčikovia budú bezpečne zimovať a v budúcej sezóne vám poskytnú dobrú úrodu chutného ovocia.


Pozri si video: Plant graft with mechanical hole