Problémy s škodcami naranjilla: Aké sú bežné škodcovia naranjilla?

Problémy s škodcami naranjilla: Aké sú bežné škodcovia naranjilla?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Teo Spengler

Naranjillaplant (Solanum quitoense) je malý malý ovocný strom a môže byť vynikajúcou voľbou pre záhradný sad. Naranjilla, člen čeľade hluchavkovitých (Solanaceae), je pomenovaná podľa malého ovocia, ktoré má oranžovú farbu. Toto je malý malý strom, ale občas na neho zaútočia škodcovia naranjilly, najmä háďatko koreňové. Informácie o problémoch s naranjillovými škodcami, vrátane chýb, ktoré požierajú naranjillu, čítajte ďalej.

Škodcovia Naranjilla

Rastlina naranjilla je šíriaci sa bylinkový ker, ktorý dorastá do výšky 8 stôp (2,5 m). Pochádza z Južnej Ameriky a pestuje sa v celej Latinskej Amerike pre svoje malé oranžové ovocie s hustým kožovitým plášťom.

Ovocie naranjilla je menšie ako pomaranče, obvykle len 6,55 cm široké, ale je naplnené žltozelenou šťavnatou dužinou. Je lahodné a chutí ako príjemná zmes ananásu a citrusov.

To by mohla byť dobrá voľba ovocného stromu pre záhradný sad alebo aj pre malé farmy. Ale pred výsadbou budete chcieť pochopiť jeho zraniteľnosť škodcami tonaranjilla.

Chyby, ktoré jedia Naranjillu

Rovnako ako takmer každá iná rastlina, aj naranjilla môže byť napadnutá škodcami. Ploštice, ktoré požierajú ovocie a lístie naranjilla, sa dajú zvyčajne ľahko ovládať vo vašom domácom sade. Medzi škodcov druhu Naranjilla patria vošky, molice a roztoče, ale je možné ich ošetriť neemovým olejom alebo inými netoxickými produktmi.

Najproblematickejšími škodcami naranjilly sú tí, ktorí útočia na korene rastliny. Jeho zraniteľnosť voči nematódam s koreňovými uzlami je vážnym problémom a v súčasnosti prebiehajú výskumy s cieľom nájsť účinné riešenia tohto problému.

Boj proti problémom škodcov Naranjilla

Koreňové háďatká (Meloidogynespp.) sú hlavnými nepriateľmi rastliny naranjilla a môžu spôsobiť vážne problémy so škodcami naranjilla. Háďatká sú škodcovia obývajúci pôdu, ktorí útočia na korene rastliny.

Pestovatelia a vedci sa snažia nájsť riešenie tohto problému so škodcami naranjilla. Jedným z riešení je použitienematicidu na pôdu zakaždým, keď sa vyskytnú háďatká, ale toto je lacná alternatíva pre malých poľnohospodárov.

Biológovia sa snažia hybridizovať rastlinu s divými príbuznými odolnými voči háďatkám, aby bojovali proti týmto ničivým škodcom naranjilly. V niektorých oblastiach pestovatelia štepia stromy podpníky odolné voči tonematode. Kultúrne opatrenia na zníženie populácie nematód môžu zahŕňať mulčovanie a častú orbu počas horúcich suchých kúziel, v ktorých sa zvyšuje pôsobenie nematód.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o Naranjillas


Pepper Black Spot - Prečo sú na mojich paprikách čierne škvrny?

Aj keď ste postupovali podľa všetkých pokynov na pestovanie papriky, môžu sa bohužiaľ vyskytnúť choroby a škodcovia. Najbežnejším výskytom u papriky sú čierne škvrny ... tak prečo sú na vašich paprikách čierne škvrny? Príčinou sú zvyčajne faktory prostredia, ale ak je celá paprika pokrytá čiernymi škvrnami, môže mať čiernu škvrnu alebo inú chorobu. Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac o čiernej škvrne papriky, o tom, prečo sa to deje, a ako sa jej zbaviť.


Passion Fruit Maracuja a Leaffooted Bugs Who Love Them

Našou obľúbenou príchuťou jogurtu tu na Kostarike je mučenka alebo maracuja (mare-ah-coo-ya). Povedali nám, že mučenka sa pestovala ľahko. Takže sme ochutnali asi 50 rôznych druhov ovocia (nie náročná práca) a vysušili sme semená jedného z našich obľúbených. Existujú dva rôzne typy, zlatý a fialový. Rozhodli sme sa pestovať Golden. O Passion Fruit sa hovorí, že má vlastnosti, ktoré zmierňujú zápal, pomáhajú pri problémoch s depresiou a znižujú úzkosť. Tak sa najedz.


Kakao

Solanum sessiliflorum Dunal.

 • Popis
 • Pôvod a distribúcia
 • Odrody
 • Podnebie
 • Pôda
 • Opeľovanie
 • Propagácia
 • Kultúra
 • Výťažok
 • Škodcovia a choroby
 • Používa sa na jedlo
 • Toxicita

Úzko spojený s naranjillou a podobne vegetatívne, ale s celkom odlišným ovocím, je kakao mimo svojho prirodzeného výskytu oveľa menej známy. Svojho času bol omylom identifikovaný ako Solanum hyporhodium A. Br. & Bouché. Tento dvojčlen bol vylúčený v prospech S. topiro HBK., Ktorý je teraz nahradený S. sessiliflorum Dunal. Názov amazonského Inda, cubiyú, je termín používaný pre niekoľko druhov Solanum, ale v okolí brazílskeho Manausu sa cubiu týka konkrétne S. sessiliflorum. Indiáni z horného Orinoka to nazývajú tupiro alebo topiro. Niektorí Kolumbijčania ju označujú ako coconilla alebo ako lulo, názov, ktorý sa častejšie nazýva naranjilla. Príležitostne sa mu hovorilo „morčacie bobule“, „broskyňová paradajka“ alebo „jablko Orinoco“.

Doska LXIV: COCONA, Solanum sessiliflorum
Popis

Rastlina kakaa je veľmi rozvetvený, bylinkový ker vysoký 2 1/2 stopy (2 m), s páperistou stonkou, husto bielovlasými vetvičkami a vajcovitými listami, na spodnej strane šikmými, na okrajoch vroubkovanými, na hornom okraji povrch, zreteľne žilnatý pod 18 palcov (45 cm) dlhý a 15 palcov (38 cm) široký. Nové výhonky sú na spodnej strane hrdzavo chlpaté. Divoká odroda georgicum má ostne na stonke, konároch a listoch. Kvety v strapcoch po dvoch alebo viacerých v pazuchách listov sú široké 2,5 palca, majú 5 bledozelenožltých lístkov, 5 žltých tyčiniek a tmavozelený päťcípý kalich. Plody môžu byť samostatné alebo v kompaktných zhlukoch na veľmi krátkych stopkách a zakončené vytrvalým kalichom. Plody môžu byť okrúhle, ploché, podlhovasté alebo kužeľovito oválne, s tupo zaobleným vrcholom dlhým 2,5 cm až 4 cm (10 cm). , a na základni až do šírky 2 1/3 palca (6 cm). Tenká, húževnatá šupka je pokrytá mierne pichľavými broskyňovými chuchvalcami, kým ovocie nie je úplne zrelé, potom je hladké, zlatožlté až oranžovo žlté, spálené oranžovo, červené, červenohnedé alebo sýto fialovočervené. a má horkastú chuť. Vo vnútri je 1/4 až 3/8 palca (6–10 mm) vrstva krémovej farby, pevná dužina obklopujúca žltú strednú kašičku podobnú rôsolu. Vykrojené ovocie má slabú arómu ako paradajka. Dužina má jemnú príchuť slabo pripomínajúcu paradajku, zatiaľ čo dužina má príjemnú vápennú kyselinu. V celej centrálnej dužine sú hojné tenké, ploché, oválne, krémovo sfarbené semená, dlhé 3/32 až 3/16 palca (2-4 mm) a pri jedení nebadateľné.

Bezpáteřový kakao je vo voľnej prírode zjavne neznámy, botanici ho pozorovali iba pri kultivácii od Peru a Kolumbie po Venezuelu a priľahlé oblasti Brazílie. V roku 1760 španielsky geodet Apolinar Diez de la Fuente našiel kakao s kukuricou a fazuľami v indickej záhrade medzi vodopádmi Guaharibos a spojom riek Casiquiare a Orinoco. V roku 1800 Humboldt a Bonpland cestujúc po Orinoku spozorovali, že kakao je jednou z bežných rastlín v regióne medzi riekami Javita a Pimichin, a zozbierali vzorky, na ktorých bol založený prvý technický popis. V polovici 40. rokov sa na experimentálnej stanici v peruánskom Tingo Maria vysadili semená z hornej časti Amazónie a neskôr sa rastlina pestovala na Instituto Interamericano de Agricultura v Turrialbe v Kostarike. Semená zaslané z juhoafrického Natalu boli zasadené do Centra poľnohospodárskeho výskumu a vzdelávania na Floridskej univerzite v Homesteade na Floride v roku 1948. Do roku 1950 všetky výsledné rastliny podľahli poškodeniu hlístmi. Semená zaslané do kolumbijského Medellinu v roku 1948 mohli pochádzať z týchto rastlín. Dr. J.J. Ochse v roku 1953 vypestoval exempláre na pozemku pred vtedajšou budovou botaniky na univerzite v Miami v Coral Gables na Floride.

Doktor Niilo Virkki z Cupey v Portoriku kúpil jedno ovocie od pouličného predavača v brazílskom Manause v júni 1964 a po návrate domov zasial semená. Sadenice prudko rástli a plodiť začali v marci 1965. Šľachtitelia rastlín študovali rastlinu a plody s ohľadom na ich možný potenciál hybridizácie s naranjillou. Stanovili počet chromozómov kakaa na 2n = 24.

Ovocie veľmi konzumujú indiáni a bežne sa predáva v produkčných oblastiach Latinskej Ameriky. V Kolumbii a Brazílii je kakao domácim produktom, v Peru je základom priemyselného odvetvia. Gerber's Baby Foods podporuje kultiváciu a poľnohospodári majú zaručenú dobrú cenu. Konzervovaná šťava sa vyváža do Európy.

Divoká odroda, S. topiro var. georgicum Heiser, z nížin východného Ekvádoru a Kolumbie, je menšia rastlina s menšími plodmi a s ostňami na stonke, konároch a listoch. Spontánne hybridizuje s typickým var. topiro a Dr. Charles Heiser z Indiana University ho považujú za predka kultivovaného kakaa.

V Peru sa rozlišujú 4 typy: a) malé, fialovočervené b) stredné, žlté c) okrúhle, pripomínajúce jablko, žlté d) hruškovitého tvaru. Po stredne veľkom kakau je najväčší dopyt v Peru, najmä po džúse.

Divisão de Ciencias Agronomicas z INPA v Amazónii vyrobili zbierku 35 kmeňov kakaa z brazílskeho Belem do Pará a Iquitos v Peru a na vyhodnotenie založili experimentálny blok 149 rastlín v čistom piesku. Rozsah variácií naznačoval, že coconas pre sadenice predstavujú veľkú rezervu znakov, ktoré sa dajú využiť pri zlepšovaní plodiny, na zvýšenie odolnosti proti nematódam, na zníženie počtu semien a na zvýšenie sladkosti.

Na Floride a Trinidade sa kakao pestuje takmer na úrovni mora. V Kolumbii sa pestuje od morskej hladiny do nadmorskej výšky 2 000 stôp (610 m), zatiaľ čo inde v Južnej Amerike sa jej darí v nadmorských výškach do 3 000 alebo 4 000 stôp (910 - 1 200 m). Na rozdiel od naranjilly potrebuje rastlina plné slnko.

Kakao rastie v pôde so strednou úrodnosťou na peruánskych horských svahoch v amazonskej Brazílii, na latisole alebo čistom piesku. V Portoriku si počínal dobre na antuke na juhu Floridy na skarifikovanom vápenci. Kvalitný odtok je nevyhnutný.

Kakao je samo plodné. Včely vždy navštevujú kvety a nesú peľ a bežné sú aj prirodzené kríže. Plody dozrievajú asi 8 týždňov po opelení.

V každom ovocí je od 800 do 2 000 semien. Nové rastliny dobrovoľne vyrastajú zo semien lipnúcich na vyradených kôrach na plnom slnku na narušenej pôde v severnej Južnej Amerike. Na výsadbu sa semená extrahované zo zrelých plodov umiestnia na 2 dni do tieňa, aby trochu zakvasili a rozložili sliz. Potom sa umyjú a krátko vysušia mimo priameho slnka. Nakoniec sa poprášia fungicídom - 2 1/4 g na lb (5 g na kg) semien. Semená sa sadia 3/8 palca (1 cm) hlboko do materských lôžok v radoch 8 palcov (20 cm) od seba alebo do polyetylénových vreciek obsahujúcich zmes pôdy a piesku v pomere 50 - 50. Do každého vrecka alebo do každej jamky dáte 4 až 5 semienok, ktoré očakávajú výskyt 1 alebo 2 pevných sadeníc. Doba klíčenia sa pohybuje od 15 do 40 dní.

Je možné vegetatívne rozmnožovanie, aby sa uchoval konkrétny kultivar. Vzduchové vrstvy a odrezky z vyzretého dreva boli úspešne zakorenené.

Sadenice sa presádzajú na pole vo výške 20 až 30 cm a sú od seba vzdialené 1,5 až 2,5 m, v závislosti od úrodnosti pôdy. Kvitnutie sa začína 2 až 3 mesiace po transplantácii. Rastliny zvyčajne začnú plodiť za 6 až 7 mesiacov od semena a budú pokračovať v plodení niekoľko mesiacov.

V priebehu roka sa šesťkrát aplikuje hnojivo v rozsahu 10 - 8 - 10 NPK v množstve 50 - 70 g na jednu rastlinu. Ak je v pôde málo fosforu, vzorec by mal byť 10-20-10. Produktivita sa výrazne zvýšila v poľných pokusoch v Manause na čistom piesku použitím organického hnojiva - 104 ton na aker (250 ton / ha), s prídavkom vhodného množstva trojitého superfosfátu, močoviny a chlorečnanu draselného.

Priemerný ročný výnos v Kolumbii je 22 až 44 libier (10-20 kg) na rastlinu. Na Kostarike priniesli rastliny kakaa ovocie v množstve 18 až 27 kg (18 až 27 kg). V pokusoch s odrodami v Manause sa produktivita na rastlinu pohybovala od 2,5 do 14 kg (5 1/2 až 30 libier). Neoplodnená plantáž môže poskytovať 20 až 30 plodov na rastlinu - 12 ton na aker (29 ton / ha). Vďaka vysoko výnosnému výberu a dobre hnojenému poľu je možné realizovať až 136 plodov na rastlinu - 61 ton na aker (146 ton / ha). Čerstvé ovocie vydrží dobre 5 až 10 dní pri normálnej teplote.

Štúdie o spracovaní ukázali, že z 10 kg ovocia vyprodukujú asi 6 1/2 pinty (3 litre) konzervovanej dužiny a 3 1/4 libry (1 1/2 litra) želé alebo 2 galóny (7 1 / 2 litre) šťavy. Plantáž poskytujúca 30 ton ovocia na aker (70 ton / ha) vyprodukuje konzervovanú dužinu 5 548 galónov a 2 774 galónov želé alebo 52 000 litrov šťavy.

Kakao je náchylné na napadnutie háďatkom koreňovým (Meloidogyne sp.). V roku 1973 sa po testovacích výsadbách na Universidad Central de Venezuela rozhodlo, že v tejto krajine nie je možné komerčne vypestovať kakao kvôli jeho náchylnosti na nematódy, experimentátori z Manausu sa však domnievajú, že preukázali tento výber nematód -odpor a obohacovanie pôdy môže farmárovi priniesť dobré výnosy.

V Portoriku infikuje nový rast červotoč, Pseudococcus sp., Ale spôsobuje len malú škodu. Psara periosalis je však na jeseň veľmi škodlivá. Cutworms a list-jesť hmyz vyžaduje kontrolu. V Brazílii kolonizujúca chyba čeľade Tingidae kolonizuje spodnú stranu listov, čo spôsobuje ich zafarbenie a spadnutie. S vädnutím bola identifikovaná plesňová choroba (Sclerotium sp.).

Zrelé ovocie je olúpané a zjedené z ruky juhoamerickými indiánmi. Sofistikovanejší ľudia používajú ovocie do šalátov, varia ho k rybám a tiež do mäsových gulášov. Sladený sa používa na výrobu omáčky a koláčovej náplne. Je cenený na výrobu džemu, marmelády, pasty a želé a niekedy je nakladaný alebo kandizovaný. Často sa spracováva ako nektár alebo džús, ktorý je osladený cukrom a je obľúbeným studeným nápojom. Doktor Victor Patiño z kolumbijskej Cali tvrdí, že zmes džúsu 50-50 kakao-naranjilla je lepšia ako samotná naranjilla.

V Brazílii sú listy tiež varené a konzumované.

Potravinová hodnota na 100 g jedlej porcie *
Bielkoviny 0,6 g
Vlákno 0,4 g
Sacharidy 5,7 g
Vápnik 12 mg
Fosfor 14 mg
Žehliť 0,6 mg
Karotén 140 mcg
Tiamín 25 mcg
Riboflavín
Niacín 500 mcg

Ovocie má vysoký obsah kyseliny citrónovej, asi 0,8%. Venezuelské štúdie odhalili 142 mg tanínu.

Kakao využívajú indiáni z východného Peru na zbavenie vší.


Jesť ovocie

Škrupina Passion Fruit je tvrdá, ale s určitým úsilím ju môžete zahryznúť alebo roztrhnúť rukami, aby ste sa dostali k obaleným semenám vo vnútri. Je na vrchole zrelosti, keď sa zmení na bledožltú farbu. Šťavnaté semiačka sú jedlé a môžete jednoducho všetko rozporcovať, pridať do smoothie alebo uvariť na huspenine. Pri príprave želé semená po uvarení precedíme, aby malo želé jemnú textúru, ale stále vynikajúcu chuť mučenky.

15 komentárov k “Maracuja z marakujy a chyby s lístkami, ktoré ich milujú”

ďakujem za tento príspevok. tu v NJ máme prvý altánok plný zelených plodov mučenky a ako sa zelené plody zväčšujú, všímam si tiež zvláštny hmyz !! Budem sa musieť bližšie pozrieť a zistiť, či sú rovnaké ako vy, ale určite vyzerajú rovnako. Dúfam, že nebudú jesť veľa skôr, ako dozrejú plody! Sme ekologickí záhradníci ... uvedomte si, že tento príspevok bol pred niekoľkými rokmi, ale ak ste stále tam, museli ste postrekovať, aby ste ovládli ploštice?

Jedol som ich ako tínedžer vyrastajúci v Panamskom prieplave a len nedávno som narazil na niektoré v obchode s potravinami tu v štáte Kansas. Moja otázka je, či môžu plody prežiť v zimnom počasí? Vzal som pár semienok z maracujy a umiestnil som ich na mokrý papierový uterák vo vnútri plazmovej misy, aby slúžili aspoň ako typ skleníka, kým nevypučia. Rozmýšľal som, že ich potom zasadím, ale bol som znepokojený, či tu prežijú v našich krutých zimách. Ďakujem pekne!

Ahoj David, mučenky sme videli na Floride, ale nikdy nie na severe ako v Kansase. Čím je chladnejšie podnebie, tým menej ovocia získate. Možno si teda založíte rastlinu do Dňa matiek a do konca sezóny môžete mať kvety, ale pravdepodobne nie zrelé ovocie. Našim plodenie trvalo 9 mesiacov. Dúfam, že to pomôže.

rastliny tu v Arkansase divo rastú. Ako deti ich nazývame májové popy a vždy sme ich na jeseň radi jedli z viniča. Tešia sa informácie a obrázky z Kostariky.

May Pops je veľmi roztomilé meno. Počúvam, že som oficiálne zmenil meno nášho na májový pop. Ďakujem Marilyn!

Letia tie chrobáčiky? Takmer vyzerajú, akoby mali krídla. Vyzerá veľmi dobre.

Lietajú ako prasatá v Cincinnati!

Ďakujeme za zdieľanie mučenky. Mal som to dobre rastúce a plodné, ale naše zmrazenie to tu zabilo v cen fla. Je to také úžasné ovocie.

Máme šťastie, že tu nemusíme znášať mrazy. Niektoré dni si hovoríme, aké by to bolo pekné hrať na snehu!

Aké krásne .. aké úplne úžasné chyby, žijete v raji! Skvelé obrázky chýb .. ohromujúce!

Ďakujem Cindy. Cíti sa ako raj „takmer“ stále. Ďakujeme za komentár a dúfam, že môžete prísť dole a sami sa o nich presvedčiť.

TENTO RÁŠOK NA FLORIDE SME MALI AKO VINO, KAŽDÝ NÁS VYROVNÁVAL A DOBRE NARBILO NA NÁŠ PLOT A Zopár TRELLIS, KTORÉ DÁVAME TAM NA PODPORU. NEMALI SME IDEU, ŽE TO VYROBILO OVOCIE. ZÍSKALI SME JEDEN ZELENÝ BALIČEK A NEMALI SME NÁPAD ČO TO BOLO !! NIEKTO MI DAL, ČO VYZERÁ AKO ČERVENÁ VÁŠENNÁ VÍNA A ZASADLA SOM TO, ALE NEBEZPEČENÉ, AK ROBÍ ROOT alebo NIE. MILUJTE SVOJE OBRÁZKY !!

M & C - určite mu dajte niečo, na čom môžete vyrásť. Na zemi to nerobí dobre. Ukážte mi to, keď vám prinesieme nejaké filmy do domu a sadnete si na pohodlný gauč!


Pozri si video: Cuáles son las beneficios de consumir Naranjilla?