Begonia kráľovská

Begonia kráľovskáWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Begonia Rex považovaný za jeden z najobľúbenejších a najkrajších kvetov, ktorý sa tiež nazýva kráľovská begónia... Líši sa tým, že má luxusné listy najrôznejších tvarov a farieb: okrúhle, podlhovasté, oválne, v tvare srdca, hladké, javorové, šupinaté.

Begonia kráľovská viac okrasná rastlina ako kvetina, pretože na nej jednoducho nie sú žiadne. Rozmanitosť tvarov listov, ako aj ich krása viac ako kompenzujú nedostatok kvitnutia.

Medzi pestovateľmi kvetov sa jej teší také veľké uznanie, pretože begónia je nenáročná rastlina s pomerne jednoduchou starostlivosťou.

Domáca starostlivosť o begóniu

Umiestnenie a osvetlenie

Všetky druhy begónií sa vyznačujú prítomnosťou bohatej jasne zelenej farby listov, ktorú zaisťuje dostatočné množstvo osvetlenia. Pri nedostatku svetla listy begónie stratia jasné farby a blednú. V tomto prípade sa pôsobením priameho slnečného žiarenia môžu na listoch begónie objaviť popáleniny, v dôsledku čoho sa listy začnú vlniť. V lete, keď majú slnečné lúče maximálnu aktivitu, je lepšie rastlinu zatieniť, ale v zime je jej miesto pri južnom parapete, kde bude pohodlne. Ideálnym miestom, kde bude trpieť, je polotieň.

Teplotný režim

Je to teplomilná rastlina, pretože pochádza z trópov alebo subtrópov. Za optimálnu teplotu sa považuje teplota od + 16 ° C do + 22 ° C, v lete však absolútne nepotrebuje teplo, podobne ako prievan. Vonku sa skvele cíti, takže ho môžete vziať von a nájsť si vhodné miesto.

V zime by sa malo určovať na vyhrievanom balkóne alebo lodžii s teplotou nie vyššou ako + 16 ° C. Najdôležitejšou vecou v tejto chvíli nie je ublížiť jej polievaním: pretože je to nebezpečné, aj keď preteká a je nedostatočne naplnené. Pri nadbytku vlhkosti môže begónia okamžite zhodiť listy.

Po identifikácii begónie na balkóne je potrebné ju nainštalovať tak, aby nestála blízko studeného okna. Ak koreňový systém nedostane potrebné množstvo tepla, potom prestane kŕmiť begóniu a listy, ktoré budú bližšie k teplej strane, rýchlo vyschnú. Okrasná rastlina sa stane nepríťažlivou a jej správna forma bude trvať dlho.

Polievanie

Zalievanie begónie, najmä v lete, by malo byť hojné, inak nebude schopná prežiť suchú pôdu. Akonáhle začne vonkajšia vrstva pôdy v kvetináči vysychať, musí sa begónia okamžite zaliať.

Begonia nie je proti vlhkému vzduchu, ale nemali by ste ju striekať, pretože sa môžu objaviť hnedé škvrny, ktoré znížia dekoratívny efekt rastliny na nulu. Na zvlhčenie vzduchu v okolí rastliny môžete črepník vložiť do misky s navlhčenou keramzitom alebo vedľa begónie postaviť vedro s vodou, ktoré vzduch zvlhčí.

Odrody begónie s veľkými listami majú tendenciu zhromažďovať veľa prachu. Preto je vhodné raz za 2-3 týždne otrieť listy rastliny vlhkou špongiou alebo handričkou.

Pri vykonávaní všetkých manipulácií s begóniami by sa malo pamätať na to, že rastlina je krehká a pri nepresných pohyboch môže byť begónia ľahko poškodená.

Vrchný obväz

Kráľovská begónia dobre reaguje na pravidelné kŕmenie raz mesačne. K tomu môžete použiť komplexné minerálne hnojivá. V takom prípade by sa malo dodržať určitá technológia, ktorá spočíva v tom, že sa rastlina pred hnojením najskôr zaleje. Neodporúča sa hnojiť suché korene, pretože by to mohlo poškodiť koreňový systém.

Spolu s minerálmi môžu byť begónie kŕmené organickými hnojivami. K tomu je vhodný fermentovaný konský alebo kravský hnoj zriedený s vodou v pomere 1: 5.

Prenos

Begonia potrebuje každoročnú transplantáciu a omladenie každé 3-4 roky. Inými slovami, každé 3-4 roky sa vysádza nová stonka, ktorá následne nahradí starú begóniu. Pri opätovnej výsadbe rastliny môžete použiť zakúpenú pôdu alebo si ju pripraviť sami, pretože to nie je ťažké. Substrát na výsadbu begónií pozostáva z: 2 častí listnatej pôdy, 1 časti sodnej pôdy a 1 časti rašeliny a hrubozrnného riečneho piesku. V hotovom substráte môžete pridať kôru z ihličnatých stromov, vermikulit, listový alebo sódový humus. To umožní pôde dýchať. Zároveň by sa mala venovať pozornosť prítomnosti účinného odtoku, aby voda v nádrži nestála.

Pri transplantácii by ste si mali zvoliť širokú, ale nie hlbokú nádobu. Je to spôsobené štruktúrou koreňového systému begónie.

Prípadne môžete do jednej vhodnej nádoby vysadiť niekoľko begónií rôznych odrôd. Výsledkom môže byť veľmi originálna dekoratívna kompozícia.

Rozmnožovanie

Begonia je rastlina, ktorú je možné množiť akýmikoľvek dostupnými prostriedkami: delením koreňového systému, odrezkov a semien. Rezané odrezky (dajú sa zobrať zo stoniek aj z listov) zakoreníme vo vode s vlhkou, ale voľnou pôdou, pričom ich môžeme ošetrovať koreňovými stimulantmi. Aby sa zabránilo odparovaniu vlhkosti, odrezky sú pokryté fóliou.

Veľmi zaujímavý spôsob množenia begónií listovými časticami nakrájanými na malé trojuholníky. V takom prípade musíte zabezpečiť, aby na vrchole každého trojuholníka bola žila. Potom sú vyrezané trojuholníky pevne stlačené na zem a pokryté fóliou. Film je potrebné kvôli prevzdušneniu každý deň zdvihnúť a po mesiaci bude možné vidieť, ako sa na orezaných častiach listov objavujú nové výhonky. Potom musíte počkať, kým zosilnejú, a transplantovať ich na ďalší rast.

Aby ste získali mladé rastliny z koreňového systému, mali by ste počas presádzania odstrániť časť koreňov a umiestniť ich na ľahký substrát. Po určitom čase sa na mieste výsadby podzemky objavia mladé výhonky.

Kráľovská begónia je ideálna okrasná listová rastlina do obývacej izby, kde sa zhromažďuje veľa ľudí s rôznymi energiami a rôznymi tajnými myšlienkami. Begonia je schopná vytvoriť dokonalú atmosféru pre socializáciu, vďaka čomu sa hostia cítia v pohode.

Kvetinová astrológia tvrdí, že listy begónie sú ovplyvňované silami Marsu. Osoba, ktorá spadá pod také sily, sa stáva rozhodnejším vo svojich činoch. Táto izbová rastlina prenáša sily Marsu na človeka a on robí dôležité rozhodnutia v čo najkratšom čase. Begonia prenáša nebeskú energiu na človeka a prispieva k rozvoju oratorických vlastností. Táto okrasná rastlina je hrdá na miesto medzi učiteľmi, spisovateľmi, novinármi, politikmi i prednášajúcimi, kde je schopnosť hovoriť hlavným miestom v kariérnom raste.

Je užitočné pestovať begóniu v rodine, kde je silný fajčiar alebo pacient s bronchiálnou astmou. Nelieči iba ľudí s respiračnými chorobami, ale aj zabraňuje ich výskytu.

KRÁĽOVSKÝ BEH. REPRODUKCIA.

Choroby Begonia

Kráľovská begónia napriek svojej zdanlivej nenáročnosti reaguje veľmi bolestivo na zmeny v podmienkach zadržania, ako aj na nekvalitnú starostlivosť. V obdobiach, keď begónia začína slabnúť, ju navštevujú nepozvaní hostia, napríklad roztoče, šupinatý hmyz, strapky, ktoré jej spôsobujú veľa „utrpenia“. Ak nebudete bojovať proti takýmto parazitom, potom rastlina uschne a budete sa s ňou musieť rozlúčiť. Ale krása je čo! Čo by sa malo robiť v takýchto prípadoch? Najjednoduchším spôsobom je manuálne zbaviť begóniu takého vpádu, zatiaľ čo musíte odstrániť blízke kvety, aby nedošlo k infekcii. Potom pripravte vodný mydlový roztok a postriekajte rastlinu listami. Ak je prípad vážne zanedbaný, potom je insekticídne ošetrenie begónie nevyhnutné.

Amatérski pestovatelia kvetov, a dokonca aj jednoduché ženy v domácnosti, zbožňujú túto rastlinu pre jej originálny a jedinečný vzhľad, ktorý je schopný osviežiť každé prostredie a vyzdobiť interiér. Zároveň sa každý druh kráľovskej begónie radikálne líši od „brata“. Kresba kvetov je taká zaujímavá, že môžete dlho stáť a žasnúť, zatiaľ čo študujete každú škvrnu a každú kresbu, ktorá má úplne odlišné odtiene. Zároveň si uvedomujete, že príroda nie je skúpy na begónie ani na chvíľu, ani na farby. Táto kvetina fascinuje na prvý pohľad a v rovnakom okamihu existuje veľká túžba vypestovať ten istý zázrak doma.

Begonia - pestovanie, starostlivosť, napájanie, choroby, spracovanie, rozmnožovanie, odrezky, škodcovia


Poznámky a odporúčania

Bez ohľadu na rozmanitosť rastlín z rodu begónie je kráľovská begónia alebo Rex begonia považovaná za najatraktívnejšiu, neprekonateľne krásnu a najobľúbenejšiu. Je majiteľkou nádherných listov rôznych tvarov a odtieňov: oválne, zaoblené, predĺžené, v tvare srdca, šupinaté, hladké, javorové, sa stali čestným hosťom na našich parapetoch! Ak hovoríme o farebnej palete, pri pohľade na krásu begónií fantázia priťahuje umelca, ktorý zanechal stopu svojho štetca na zelených výtvoroch prírody ... Je milovaná pre dekoratívnosť, a nie pre milosť kvetov. ! Verte mi, že také farebné a rozmanité lístie vykompenzuje nedostatok kvetov.

Kráľovská begónia sa dá bezpečne nazvať nenáročnou rastlinou a starostlivosť o ňu je celkom jednoduchá a ľahká. Posúďte sami ...


Charakteristika rastliny

Begónia hľuznatá (Begonia tuberhybrida) je nenáročná trváca rastlina. Vyzerá všade skvele, je veľmi všestranná a mimoriadne obľúbená. Begónie popísal v histórii prvýkrát v roku 1690 francúzsky botanik Charles Ploumière. Názov pochádza od iného francúzskeho odborníka na rastliny Michela Begona a bol použitý ako pocta. Jemné farebné kvety však boli známe oveľa skôr - podľa historických prameňov sa pestovali v Číne už v 14. storočí.

Vďaka mnohým odrodám je kvet begónie obľúbený a záhradkármi obľúbený. Rastlina je v Európe známa už mnoho rokov. Kvety záhradnej begónie dobre rastú v našich klimatických podmienkach, vzniká veľa odrôd krížením mnohých druhov z Afriky a Ánd.

Begonia je malá rastlina, ktorej výhonky zriedka presahujú 30 cm, kvetina má tendenciu rýchlo sa vetviť, čo ju robí ešte atraktívnejšou. Vyzerá to ako malý kríček zdobený krásnymi kvetmi. Pozoruhodné sú listy - krátke, srdcovitého tvaru, mäsité a lesklé, zasadené na pomerne dlhých stopkách.

Ulica begónia kvitne od júna do prvého mrazu, takže sa stáva najlepšou dekoráciou letných a jesenných záhrad. Známa je aj zimná alebo stále kvitnúca begónia (Begonia x semperflorens-cultorum). Begónia hľuzovitá vďačí za svoj názov skutočnosti, že vytvára podzemné hľuzy, s ktorými sa rozmnožuje. Rastliny vysadené v záhrade vyzerajú veľmi pôsobivo. Tieto kvety sú vhodné aj na pestovanie v kvetináčoch, vonkajších nádobách, balkónoch.


Ako transplantovať kráľovskú begóniu

Begonia je potrebné každý rok presádzať do nového kvetináča s prídavkom čerstvej pôdy. Na transplantáciu pôdy si môžete kúpiť hotovú alebo si ju vyrobiť sami. Hlinená zmes je vyrobená z dvoch častí listnatej pôdy, časti rašeliny, časti trávnika a riečneho piesku. Vermikulit sa pridáva do namiešanej zmesi alebo kôry z modřínu alebo smreka, listov z minulého roka. Hrniec by mal byť široký a nie hlboký. Ak chcete, môžete vysadiť niekoľko odrôd begónie naraz. Na dno hrnca sa položí drenážna vrstva vermikulitu alebo expandovanej hliny.

Rastlina prechádza omladzovacím procesom každé 4 roky. Nový rez je zasadený do kvetináča a následne nahrádza starý kvet. Begonia sa dá pestovať delením koreňa, odrezkov, listov alebo semien. Rezne sa odrežú zo stoniek alebo lístia. Zakorenenie je možné vykonať vo vode so stimulantmi, ako aj v kvetináči s kyprou pôdou. Rezne sú pokryté fóliou, ktorá udržuje vlhkosť vo vnútri hrnca.

Prečítajte si tiež: Ako pestovať Gatsaniu v záhrade

Listy sú nakrájané na malé trojuholníky, zatiaľ čo žila by mala ísť do stredu trojuholníka. Trojuholníky sú stlačené na pôdu a pokryté nádobou alebo filmom. Film sa každý deň odstráni, aby sa vytvorená kondenzácia odstránila. Po mesiaci sa objavia nové výhonky. Potom sa výhonky posilnia a presadia do inej nádoby. Pri presádzaní begónií do nového črepníka sa koreň rozdelí a časť koreňa sa vysadí zvlášť.

S dobrou domácou starostlivosťou vlastnými rukami, kráľovská begónia poteší svojou krásou a odtieňmi farieb lístia. Kvety tejto rastliny nie sú také pôsobivé, ale lístie všetko kompenzuje v plnom rozsahu. Niet divu, že sa begónii hovorí kráľovná izbových kvetov.


Reprodukcia begónie

Chovať begónie nie je také ťažké. Začínajúcim pestovateľom sa odporúča začať pestovať plodinu pomocou vrcholových odrezkov - to je najjednoduchší spôsob.

Semená

Semená begónie sú malé a je s nimi nepohodlné pracovať. Sú zasiate do ľahkého substrátu, trochu posypané zemou, pokryté sklom, udržiavané na teplom mieste. Denne vetrajte a kontrolujte vlhkosť. Ak je to potrebné, voda z fľaše s rozprašovačom pre domácnosť.

Po výskyte výhonkov je prístrešok odstránený, vystavený svetlu. Ponoria sa do jednotlivých nádob malého priemeru vo fáze 2 - 3 pravých listov.

Begonia bude kvitnúť asi 4-5 mesiacov po vyklíčení.

Odrezky

Táto metóda chovu je nielen najjednoduchšia. Umožňuje vám množiť hybridy pri zachovaní vlastností materskej rastliny.

Apikálny

Odrezky sa odoberajú po prerezaní alebo z buniek kráľovnej špeciálne ponechaných na tento účel. Mali by mať aspoň 2 - 3 púčiky, najlepšia dĺžka je 8 - 15 cm. Spodné listy sú odstránené a na vrchu nechávajú 2 - 3. Rez sa suší v tieni, kým nevznikne kalus.

Klíčené vo vode, zmes rašeliny a piesku, perlit, ľahký substrát. Po objavení koreňov sa presádzajú do ľahkej pôdy, napríklad určenej na sadenice.

Môžete tiež množiť odrezky hľuzovitých begónií odobratých v auguste po odkvitnutí. Vysádzajú sa do jednotlivých kvetináčov do hĺbky 4 cm.

Listové

Na zakorenenie sa používajú zdravé taniere zo strednej vrstvy. Tí starí sú niekedy schopní zakoreniť, ale už je to po všetkom, mladí pravdepodobne jednoducho zhnijú.

Z dobre vyzretých listov, ktoré nestratili rastové hormóny, získa veľa detí naraz:

  1. Dosku je možné zasadiť celú do ľahkej pôdy alebo vopred zakoreniť vo vode.
  2. Z listu sa ostrou čepeľou odstráni stredová žila, polovičky sa vysadia výrezom v ľahkom substráte.
  3. Väčšinu sadivového materiálu je možné získať rozdelením platne na fragmenty, ktoré urobia zárezy medzi veľkými žilami. Alebo urobte veľa zárezov na celom liste.

Kúsky listov sa sušia asi 20 minút a vysadia sa na ľahký substrát. Umiestnené v akváriu pokryté sklenenými nádobami alebo celofánom na vytvorenie skleníkového efektu. Často nastriekané a vetrané, udržiavané v teple (20 - 25 ° C).

Z podrezaných žíl sa po chvíli objavia drobné rastliny. Keď trochu dorastú, opatrne sa oddelia a presadia do nádob malého priemeru.

Hľuzy

Takto sa môžu množiť iba staré veľké hľuzy. Keď po obnovení rastu po pokojovom období nové výhonky dosiahnu 5 - 6 cm, rozrežú sa na kúsky a povrch rany sa posype drveným aktívnym uhlím. Nechajte ľahnúť tak, aby bol rez korkový. Vysádzajú sa do ľahkého substrátu.


Najkrajšie odrody

Na pestovanie doma si môžete zvoliť ľubovoľnú rozmanitosť kráľovských begónií alebo dokonca vziať niekoľko odrôd naraz. So správnou kombináciou vytvoria základ krásnej domácej kvetinovej záhrady. Rex sú úžasné rastliny. Potešia oko listami, nie kvetmi. A toto má svoje čaro - zeleň žije oveľa dlhšie, takže jeho kúzla môžete obdivovať po celý rok.

Tu je niekoľko zaujímavých odrôd, ktoré sa budú perfektne hodiť do dizajnu každého bytu:

  1. VeseléVianoce - kompaktné puzdrá (nie väčšie ako 35 cm). Pestré listy s 5 striedajúcimi sa pruhmi kontrastných ružových, svetlých a tmavozelených, bordových odtieňov. Poteší vás na Vianoce a počas iných sviatkov.
  2. Escargot (Francúzsky „slimák“) - odroda so zaujímavými skrútenými listami, ktoré tvoria špirálu. Máloktorá rastlina sa dá odlíšiť takouto originálnou formou. Na takomto plachte môžete zastaviť pohľad a psychicky odhodiť všetky starosti, oddávať sa príjemným myšlienkam.
  3. DolárDole - a táto odroda kráľovskej begónie bola vytvorená pre milovníkov všetkého svetlého, sviežeho a extravagantného. Takmer každá rastlina je spojená so zeleňou, ale to nie je prípad Dollar Down. Nasýtené červené, vínové listy s príjemným leskom alebo tlmený matný povrch určite vnesú do interiéru bytu svieži nádych.
  4. TmaMambo - krík s tmavozelenými listami a krásnymi žltými žilkami dokonale kontrastuje s pozadím svetlých farieb interiéru.
  5. Griffin sa líši nielen krásou, ale aj nenáročnosťou, vďaka čomu ju môžu pestovať aj začínajúce kvetinárstva. Listy tejto begónie sú tvarované ako palmy a dodávajú interiéru tropický odtieň.


    Pozri si video: Begonia Dragon- Bestseller wśród kwiatów balkonowych i tarasowych.