Záhradníctvo v Bangladéši

Záhradníctvo v Bangladéši

Záhradníctvo v Bangladéši

Záhradníctvo v Bangladéši () je poľnohospodárstvo a pestovanie záhradníckych produktov v Bangladéši.

História

Bangladéšsky sektor záhradníctva má tiež svoj pôvod v koloniálnej ére a v tomto období býval hlavným zdrojom príjmov pre vidieckych obyvateľov krajiny. V decembri 1920 v okrese Dháka vznikol „Pestovanie zeleniny“ (Výbor strážcov). Hlavným cieľom komisie bolo pestovať zeleninu s cieľom dodať na trh čerstvú zeleninu. Odvtedy sa produkcia zeleniny výrazne zvýšila, čo pomohlo generovať väčšie príjmy pre farmárov, a tým sa zvýšila aj úroda poľnohospodárskych produktov.

priemysel

Agrochemikálie

Prvá chemická spoločnosť v Bangladéši, G D Chemicals and Fertilizer Ltd, bola založená 11. apríla 1972 v meste Dháka v Bangladéši.

Ekologické poľnohospodárstvo

Prvú farmu na svete bez chemikálií založil Sohrab Hossain vo februári 1995 v Kumotoli of Savar v Dháke. Odvtedy bolo po celej krajine založených niekoľko ekologických fariem bez chemikálií. V roku 2011 je po celej krajine približne 500 ekologických fariem bez chemikálií, pričom počet bezchemických agrochemikálií (CAF) a semien rastie.

poľnohospodárstvo

Poľnohospodársky sektor v Bangladéši vytvoril pracovné miesta pre takmer polovicu obyvateľstva. Hlavnými odvetviami sú výroba mlieka, zeleniny, rýb a hydiny a pestovanie ovocia.

Zelenina

Zelenina sa v Bangladéši pestuje vo veľkom. V krajine sa nachádza viac ako 1300 malých, stredných a veľkých zeleninárskych fariem. V každej mestskej časti je v priemere najmenej dvadsať veľkých, stredných a malých fariem.

Produkcia zeleniny v Bangladéši je prevažne domáca a nedrevené lesné produkty. Viac ako 60 percent celkovej produkcie zeleniny v krajine ide na export. Vývoz zeleniny vzrástol na 44,3 milióna USD v rokoch 2008–09 z 15,9 milióna USD v rokoch 2000–01. Medzi vyvážané zeleninové produkty patria banány, uhorky, baklažány, sladká paprika a vodný melón.

Ovocie

Banán je najobľúbenejšie ovocie v Bangladéši. Pestuje sa v nížinách okolo pobrežia a vo vyšších nadmorských výškach pohoria Chittagong. Banány vo veľkej miere pestujú farmári sami. Väčšinou sa pestujú pre jedlé ovocie, no používajú sa aj na výrobu jaggery a whisky.

Ovocné stromy pestované v Bangladéši zahŕňajú mandle, kokosové orechy, figy, durian, jackfruit, ananás, mango, moruše, broskyne, slivky a mango. Pestovanie manga patrí medzi najdôležitejšie poľnohospodárske produkty. Každý rok sa vyprodukuje okolo 50 000 ton manga. Každý rok sa vyprodukuje 30 000 ton banánov, ale platí zákaz vývozu, pretože všetky banány sa spotrebujú na domácom trhu.

Hydina

Hydina je dôležitým odvetvím poľnohospodárstva. Na začiatku 20. storočia bolo percento pôdy s produkciou hydiny nízke. Po vojne sa percento produkcie hydiny zvýšilo na 25 percent celkovej poľnohospodárskej pôdy. V rokoch 2008-09 produkcia hydiny presiahla 1 miliardu USD. Domáca produkcia hydiny nie je to isté ako export. Zvyčajne sa skladuje vo voľnom výbehu a predáva sa na trhoch. Najdôležitejšími výrobkami z hydiny sú kuracie, kačacie a morky. V rokoch 2008-09 bolo v Bangladéši nájdených viac ako 5 500 kuracích fariem. V krajine bolo nájdených asi 200 kačacích fariem. Bolo tam 1300 morčacích fariem.

Ryby

V Bangladéši je chov rýb považovaný za jeden z najdôležitejších poľnohospodárskych produktov. Celkové množstvo vyprodukovaných rýb sa pohybuje okolo 2,6 miliardy USD a očakáva sa, že v roku 2020 vzrastie na 3,3 miliardy USD. Približne 40 percent celkovej produkcie rýb v Bangladéši sa vyváža. Vývoz rýb sa v rokoch 2004 – 2005 zvýšil na 425,9 milióna USD. Ryby sa chovajú hlavne na výrobu rybieho tuku, rybieho filé a sumca. V roku 2010 bolo v krajine nájdených 4 500 rybích fariem.

Poľnohospodárske produkty

Banán je najdôležitejším poľnohospodárskym produktom Bangladéša. Vyrába sa hlavne v nížinách pohoria Chittagong Hill. V rokoch 2002 – 2003 bola produkcia banánov 404,7 milióna USD. Väčšina produkcie banánov bola určená na miestnu spotrebu a väčšinou sa dodávala na spotrebiteľské trhy. V rokoch 2003 – 2004 bola produkcia banánov vyššia ako 1 miliarda USD, ale po zákaze vývozu banánov v roku 2006 sa produkcia banánov znížila na 305 miliónov USD. V rokoch 2008-09 produkcia banánov presiahla 1,1 miliardy USD.

Ryža je najdôležitejšou potravinovou plodinou v Bangladéši. Vyrába sa vo veľkom meradle vo všetkých častiach krajiny. Jeho produkcia v rokoch 2003-04 presiahla 14,2 miliardy USD. Viac ako polovica celkovej produkcie bola určená pre miestnu spotrebu. Ryža sa väčšinou dodávala na veľkoobchodné trhy. V rokoch 2003–04 až 2008–09 sa produkcia ryže zvýšila zo 17,6 miliardy USD na 34,4 miliardy USD. Ryža sa zvyčajne dodáva spotrebiteľom na trhy. Od roku 1996 Bangladéš dováža pšenicu zo Spojených štátov amerických.

Zelenina

Zelenina sa v Bangladéši pestuje vo veľkom. V krajine sa nachádza viac ako 2 500 malých zeleninových fariem. Najmenej tucet je vo veľkom meradle. V priemere je v každej mestskej časti asi dvadsať veľkochovov. V krajine sa nachádza aj viac ako tisíc stredne veľkých fariem. Od roku 2000 sa celková produkcia zeleniny zvýšila z 24,6 milióna ton na 75 miliónov ton v rokoch 2008–09. Produkcia zeleniny je určená na miestnu spotrebu a na export do iných krajín. V rokoch 2003 – 2004 bola produkcia zeleniny približne 15 miliónov ton. V rokoch 2008 – 2009 produkcia zeleniny presiahla 75 miliónov ton. Hlavné druhy zeleniny pestované v Bangladéši sú cibuľa, uhorka, karfiol, mrkva, banán, zemiaky, špenát, šalát, červená repa, paradajky a baklažán.


Pozri si video: Влог. Бангладеш. Тропический сад в Бангла Кутир