Vrúbľovaný viacdruhový ovocný strom

Vrúbľovaný viacdruhový ovocný stromWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Stiahnite si zdroj. Štepenie ako spôsob rozmnožovania ovocných stromov sa datuje niekoľko tisícročí alebo viac. Technika vrúbľovania sa používa na spojenie kúska vegetatívneho dreva vrúbľa zo stromu, ktorý chceme rozmnožiť, s podpníkom. Vrúbľovanie je zábavný spôsob, ako získať viac radosti z vášho domáceho sadu. Vrúbľovanie môžete použiť na vytvorenie stromov s niekoľkými odrodami alebo na zavedenie nových odrôd do vášho domáceho sadu. Vrúbľovanie sa môže použiť aj na zmenu odrôd stromov vo vašom existujúcom sade, pozri Štiepenie vrúbľovania nižšie.

Obsah:
  • Väčšina druhov ovocia na jednom strome
  • Jednoduchý sprievodca pestovaním vrúbľovaného viacplodého stromu
  • Tento čarovný strom produkuje 40 rôznych druhov ovocia
  • Je čas štepiť svoje ovocné stromy!
  • 250 odrôd jabĺk na jednom strome... vďaka troške tvrdého štepenia v priebehu rokov
  • Strom 40 ovocia sochára Sama Van Akena
  • Tento strom Frankenstein môže pestovať 40 rôznych druhov ovocia
  • Veda o štepených ovocných stromoch
  • Kúpte si recepty z viacerých vrúbľovaných ovocných stromov
  • Ovocné stromy pre prérie
POZRITE SI SÚVISIACE VIDEO: Viacnásobné štepenie ovocných stromov – ako na to s listnatou broskyňou

Väčšina druhov ovocia na jednom strome

Čo je to štepenie? Vrúbľovanie zahŕňa pripojenie časti vetvy, doplnenej jedným alebo viacerými púčikmi, ku kmeňu, vetve alebo koreňu inej rastliny podpníka. Ak sa štep úspešne ujme, dve časti sa spoja a vytvoria stabilné spojenie prostredníctvom zjazvenia rastlinných tkanív, čím vznikne nová rastlina. Existuje mnoho typov vrúbľov a púčikov, ktoré sú vhodné pre rôzne ovocné stromy a zahŕňajú rôzne úrovne obtiažnosti.

V tomto článku sa zameriame na hlavné štepy používané v záhrade, ako napríklad na štepenie citrónovníkov alebo iných druhov citrusových plodov, ako aj na štepenie rastlín čerešní, fíg a viniča. Po spojení do jednej rastliny sa tieto dve zložky vrúbľov navzájom ovplyvňujú, najmä pokiaľ ide o vitalitu, dlhovekosť, odolnosť voči chorobám a produkciu ovocia. V prvom rade na výrobu štepu potrebujete dobre naostrené, čisté vybavenie a špecifické materiály:. Ručný štepársky nástroj : nástroj pripomínajúci kliešte, ktorý vám pomôže vykonávať najzložitejšie rezy.

Prerezávacia píla na rezanie hrubších konárov a kmeňov, ako sú ručné prerezávacie píly Oleo-Mac s čepeľou z chrómovanej ocele. Záhradnícke nožnice na odrezávanie vrúbľov: Oleo-Mac má na sklade niekoľko typov profesionálnych záhradníckych nožníc, všetky s oceľovou čepeľou. Viazacie pásiky na pevné priviazanie vrúbľa alebo púčika k podpníku: na tento účel sú k dispozícii rôzne materiály, od univerzálnej rafie až po špeciálne navrhnutú vrúbľovaciu pásku, ktorá je elastická a biologicky odbúrateľná.

Masticha na ochranu štepu pred parazitmi, dažďom a vzduchom a na zabránenie rýchlemu vysychaniu rastlinných pletív. Pre štepenie je dôležitá aj manuálna zručnosť – ktorá prichádza s časom a praxou – a bezpečnosť, preto vám odporúčame nosiť pracovné rukavice a ochranné okuliare. Aby spojenie vrúbľov bolo úspešné, je dôležité, aby boli rastliny príbuzné: preto sa štepy zvyčajne vyrábajú na rôznych odrodách toho istého druhu. Okrem toho musia byť vrúbľové prvky vrúbeľ alebo púčik a podpník správne pripravené podľa pokynov uvedených nižšie.

Je tiež nevyhnutné rešpektovať „polaritu“, t.j. Aby sa zabezpečilo úspešné zhojenie zrastu štepu, generatívne tkanivá pod kambiom alebo vnútornou kôrou oboch vrúbľovacích prvkov musia zostať v tesnom kontakte. Napokon musí byť vhodné aj ročné obdobie, teplotné a vlhkostné podmienky. Začnime náš prehľad hlavných typov vrúbľov pre ovocné stromy pomerne jednoduchou, rýchlou a bezpečnou technikou: púčkový štep, nazývaný tiež T-púčik alebo štítový štep.

Je vhodný na štepenie čerešní, ale aj figovníkov. Buďte veľmi opatrní pri vrúbľovaní púčikov: ľahko sa môžete pomýliť vrúbľovaním púčika obrátene. Ale ako urobíte púčkový štep? Tu sú kroky, ktoré musíte dodržať:. V podpníku urobte rez v tvare obráteného T. Roztiahnite chlopne T-rezu a vložte štít do spodnej časti vytvoreného vrecka. Ďalej vysvetlíme niektoré z rôznych typov vrúbľových vrúbľov: v týchto prípadoch nie je vrúbľovaný púčik, ale vetvička s jedným alebo viacerými púčikmi.

Jedným z druhov vrúbľov je rázštepový štep, ktorý môžete urobiť na podpníkoch podobného alebo väčšieho priemeru ako vrúbeľ. Štiepte štepy sú vhodné na štepenie citrónovníkov a iných citrusových stromov vo všeobecnosti, ako aj čerešní a fíg: v skutočnosti sú vhodné pre väčšinu ovocných stromov, okrem marhule a broskyne.

Reznú plochu podpníka rozrežte vytvorením pozdĺžnej štrbiny pomocou štiepacieho nástroja a potom vložte klin. Naštepte vrúble na podpník vložením jedného na každý koniec rázštepu, aby sa ich kambium spojilo s kambiom podpníka.

Radiálny rozštep štepu je variantom diametrálneho rázštepu, pokiaľ rázštep neprechádza celým priemerom podpníka, ale siaha len do polovice, takže môžete zaštepiť len jeden vrúbeľ. Ďalším typom rázštepového štepu je apikálny klinový štep alebo V-štep. V tomto prípade odrežte koniec podpníka do tvaru V a vrúbeľ na klin, ktorý doň zapadne: namiesto vrúbľovacieho noža môžete použiť vrúbľovací nástroj.

Potom vrúble a podpník spojte tak, aby do seba čo najviac zapadli. Ďalším rázštepovým štepom je zostrihový štep , ktorý môžete urobiť pomocou podpníka a vrúbľa podobného priemeru: je vhodný pre mladé rastliny medzi 0. Je to štep, ktorý bol vytvorený pre vinič, ale je vhodný pre všetky ovocné stromy, pretože má vysokú úspešnosť a minimalizuje rezanie podpníka a vrúbľa.

Ak chcete vytvoriť zostrihnutý štep, vrúbeľ aj podpník šikmo narežte a umiestnite ich pozdĺž rezných plôch tak, aby boli kambia v kontakte. Ďalším druhom štepu je trojuholníkový štep, ktorý je pomerne zložitý, pretože vyžaduje veľkú presnosť na rezanie podpníka a vrúbľa tak, aby sa dokonale spojili.

Trojuholníkové štepenie sa používa na štepenie citrónovníkov, broskýň, marhúľ, sliviek a najmä hrušiek a jabloní. Na okraji podpníka vyrežte trojuholníkovú dutinu so špičkou smerujúcou nadol. Mala by mať dĺžku 4 cm a hladké steny. Urobte dva šikmé rezy na spodnej časti vrúbľa, aby ste vytvorili trojuholník podobného tvaru, ako ste vyrezali do podpníka. Vrúbeľ vložte do podpníka tak, aby do seba zapadali, potom zviažte a natrite štepárskym tmelom.

Náš zoznam vrúbľov ovocných stromov končíme korunkovým vrúbľom , ďalším typom vrúbľov, ktorý sa odporúča okrem iného na štepenie figovníka a citrónovníka. Po príprave podpníka, ako je uvedené vyššie, urobte korunný štep nasledovne:. Pripravte vrúble tak, že na spodku každého z nich urobíte šikmý rez a na opačnej strane rezu oddelíte kôru.

Urobte rovnomerne rozmiestnené vertikálne rezy okolo okraja podpníka, jeden pre každý vrúble, a mierne odlúpnite kôru. Vrúble vložíme do podpníka medzi kôru a podložné pletivo. Nová cepová kosačka WB 50 KH. Čítaj viac. Ako pestovať vždyzelený živý plot. Zastaví sa reťazová píla po naštartovaní?

Druhy vrúbľov ovocných stromov Pre vašu záhradu alebo sad. Odhadovaný čas čítania 6 minút. Prečo je vrúbľovanie užitočné Po spojení do jednej rastliny sa tieto dve zložky vrúbľov navzájom ovplyvňujú, najmä pokiaľ ide o vitalitu, dlhovekosť, odolnosť voči chorobám a produkciu ovocia.

Ako vyrobiť štep Na výrobu štepov potrebujete v prvom rade dobre nabrúsené, čisté vybavenie a špecifické materiály: Vrúbľovacie nože existujú aj modely pre ľavákov. Typy štepov ovocných stromov: návod Ako na to Začnime náš prehľad hlavných typov štepov pre ovocné stromy pomerne jednoduchou, rýchlou a bezpečnou technikou: štep z pukov, tiež nazývaný T-bud alebo štítový štep.

Tu sú kroky, ktoré musíte dodržať: Vykonajte rez v tvare obráteného T v podpníku. Zakryte štít chlopňami kôry. Štep zviažte nad a pod púčikom, ale nie príliš tesne. Tu je návod, ako urobiť štep s diametrálnym rázštepom: Prerežte vetvu alebo kmeň, ktorý chcete použiť ako podpník. Základ dvoch vrúbľov orežte do klinového tvaru. Opatrne odstráňte klin, zviažte podpník a naneste tmel. Pri výrobe trojuholníkového štepu postupujte nasledovne: Prerežte konár alebo kmeň, ktorý chcete použiť ako podpník.

Po príprave podpníka, ako je uvedené vyššie, urobte korunný vrúbľ nasledovne: Pripravte vrúble tak, že na spodku každého z nich urobíte šikmý rez a na opačnej strane rezu oddelíte kôru. Chráňte vrúbľové zväzky ich viazaním na podpník a nanesením tmelu. Súvisiace správy. Vráť sa. Predchádzajúce novinky. Ďalšie novinky. Sledujte nás na našich sociálnych kanáloch Ak chcete dostávať množstvo ponúk, rád a noviniek o zelenom svete.


Jednoduchý sprievodca pestovaním vrúbľovaného viacplodého stromu

Najprv sa zbavte myšlienky, že ovocné stromy musia byť v oddelenej časti záhrady od okrasných rastlín. Táto viera v „vhodnosť“ výsadby je pomerne nedávna; kedysi dávno v záhradách chatiek jednoducho rástlo všetko, čo bolo užitočné alebo krásne, spolu na jednej ploche. Či už máte malý vnútromestský dvor alebo hoci len balkón, vždy sa nájde miesto aspoň pre jeden ovocný strom. Na uľahčenie výberu som to zúžil na zoznam atraktívnych, odolných, relatívne bez škodcov, lahodných plodov.

Komerčné citrusové stromy patria k niekoľkým druhom rodu Citrus, je to subtropický ovocný druh, ktorý sa zvyčajne rozmnožuje štepením do sadeníc.

Tento čarovný strom produkuje 40 rôznych druhov ovocia

29. apríla -- Pre obyvateľov miest, ktorí si môžu myslieť, že ovocie rastie v supermarkete, záhradníci vyvíjajú stromy, ktoré ponúkajú viac ovocia za váš dolár – a priestor. Takzvaný ovocný šalátový strom klíči až sedem druhov ovocia na jednom strome. Kombinácie nie sú také rozmanité ako bohaté ovocné misy – napríklad jablká a broskyne sa nedajú zmiešať. Ale stromy spájajú niekoľko členov ovocných rodín do jedného. Citrusová verzia pestuje pomaranče, mandarínky, citróny, limetky, tangelo, limonády zaoblené ovocie, ktoré je sladké ako limonáda a grapefruit. Kôstkový ovocný strom dáva broskyne, marhule, slivky, nektárinky, broskyne kríženec broskýň a marhúľ a broskýň. Stromy môžu byť vysadené vonku v malých záhradách v závislosti od ich klimatických požiadaviek alebo môžu byť držané v kvetináči.

Je čas štepiť svoje ovocné stromy!

Náš výber ovocných stromov sa každý rok mení, preto každoročne zverejňujeme zoznamy, ktoré vám pomôžu pri plánovaní. Zoznamy sú založené na objednávkach, ktoré sú potvrdené našimi pestovateľmi, takže odrážajú náš najlepší odhad toho, čo môžeme očakávať. Nie vždy však dostaneme to, čo je potvrdené – často dochádza k zmenám koreňových zásob a môže dôjsť k neúrode. Až po doručení objednávky sme si istí skladom.

WI domorodci.

250 odrôd jabĺk na jednom strome... vďaka troške tvrdého štepenia v priebehu rokov

Nový výber ovocných stromov je k dispozícii približne od polovice januára do februára každého nového roka a je dostupný do vypredania zásob. Výber sa líši podľa obchodu. Vyberáme len tie najlepšie odrody ovocných stromov bez koreňa zo škôlky Dave Wilson. A aby sme zaistili váš úspech pri sadení, pestovaní a v konečnom dôsledku aj zbere ovocia z vášho barerootového ovocného stromu, najprv sami odrežeme všetky poškodené konáre, zalejem ich, v obchode s použitím tej najlepšej sadbovej zmesi a správneho množstva hnojiva – to všetko vám poskytneme. všetky výhody vášho ovocného stromu predtým, ako ho zasadíte. Črepníky, ktoré používame, sú biologicky rozložiteľné, takže všetko, čo musíte urobiť, je urobiť niekoľko otvorov v kvetináči pri výsadbe a zasadiť ho priamo do zeme.

Strom 40 ovocia sochára Sama Van Akena

Či už hľadáte väčšiu rozmanitosť, rozšírenú úrodu, rozhovor alebo len krásny jarný exemplár vo vašej záhrade, viacštepové ovocné stromy sú skvelou voľbou. Viacvrúbľované jablká, broskyne a slivky majú dve až päť odrôd rovnakého ovocia naštepených na rovnaký podpník alebo kmeň. Odrody sa vyberajú pre kompatibilitu v podmienkach pestovania, požiadavky na chladnú hodinu a dobu kvitnutia. Majitelia domov sa rozhodnú pestovať stromy s viacerými štepmi z jedného z troch hlavných dôvodov priestorových obmedzení, obáv z opeľovania alebo z túžby mať vizuálny vplyv úžasného jarného kvitnutia, po ktorom nasleduje zber ovocia. Záhradkári s obmedzeným priestorom na venovanie sa ovocným stromom vždy čelili dileme. Štandardný ovocný strom môže zaberať osem až dvadsať stôp v priemere nádvoria. Ak odroda vyžaduje opeľovača, je potrebné poskytnúť priestor aspoň pre dva stromy. Pestovanie viacvrúbľového stromu umožňuje majiteľovi domu pestovať rôzne druhy ovocia na ploche jedného stromu.

Strom ovocia 40 je jediný strom, na ktorom rastie štyridsať rôznych druhov kameňa Strom zo 40 ovocia, ktorý vznikol procesom vrúbľovania, kvitne.

Tento strom Frankenstein môže pestovať 40 rôznych druhov ovocia

Ako sa striedajú ročné obdobia, vstupujeme do ročného obdobia štepenia ovocných stromov. Najlepšie obdobie roka pre väčšinu typov štepenia je v období vegetačného pokoja alebo v zime, keď rastlina aktívne nerastie. Vrúbľovanie púčikov, na ktoré sa tento článok zameriava, sa však zvyčajne vykonáva koncom leta.

Veda o štepených ovocných stromoch

SÚVISIACE VIDEO: PRAVDA o štepených ovocných stromoch - nepovedia vám

Jedného dňa pri nakupovaní pár potravín ma zastavil bradatý pán. Samozrejme, že bol čitateľom Backwoods Home! Zdá sa, že Beryl je odborník na ovocné stromy samouk. Pred rokmi sa naučil štepiť stromy a premenil to na úžasné, obrovské hobby. Nielenže štepí desiatky vlastných stromov, ale cestuje k susedom a priateľom a štepí aj ich stromy.

Ovocné stromy trpasličích kmeňov sa jednoducho spravujú, ľahšie sa o ne starajú a ľahšie sa zbierajú ako väčšie stromy. Chris Bowers zostáva vašou trpasličou škôlkou pre najširšiu škálu malých rastúcich ovocných stromov na terasu a malú záhradu.

Kúpte si recepty z viacerých vrúbľovaných ovocných stromov

Strom, ktorý pestuje Sam Van Aken, môže vyzerať ako každý iný – kým nezakvitne. Najprv jeho konáre rozkvitnú v rôznych odtieňoch ružovej, bielej a karmínovej a potom, celkom magicky, strom zobrazuje zmes ovocia. Ročný sochár a profesor umenia na Syracuse University vytvoril svoj prvý viacovocný strom už v roku , naštepením konárov z rôznych stromov. Mal v úmysle vytvoriť kus prírodného umenia, ktorý by sa sám transformoval. Strom považoval za sochu, pretože na základe toho, čo kde naštepil, mohol určiť, ako sa pretvára. Dnes je po celej krajine 18 týchto úžasných stromov, pričom tri ďalšie vysadili na jar v Illinois, Michigan a Kalifornia.

Ovocné stromy pre prérie

Prispieť. Účelom vrúbľovania je spojiť vlastnosti jednej rastliny kvitnutia alebo plodenia s koreňmi inej rastliny, ktorá ponúka silu a odolnosť. Je to náročná úloha a vyžaduje si veľa zručností a praxe. Vo väčšine prípadov sa dajú kúpiť stromy a kríky už navrúbľované na podpník.


Pozri si video: Využitie lístia z ovocných stromov. Záhrada v novembri. Život v súlade.