Záhradný zber rastlín zeleru

Záhradný zber rastlín zeleruWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zeler je bežne používaná zelenina. Jeme ju surovú ako súčasť všadeprítomného zeleninového podnosu aj varenú v mnohých polievkach a jedlách. Vedeli ste, že je to jedna z najviac ošetrovaných konvenčne pestovaných zelenín s množstvom rôznych pesticídov, ktoré sa bežne používajú? Často sa však považuje za ťažké pestovať ju vo vašej domácej záhrade. Čeľaď rastlín: Zeler je súčasťou čeľade Umbellifer alebo Apiaceae spolu s mrkvou, feniklom, kôprom, koriandrom, anízom a petržlenom. Na účely striedania plodín zvážte zeler ako súčasť koreňovej rodiny, tj.

Obsah:
  • Zeler, chutná zelenina
  • Sliediaci zeler
  • Pestovanie zeleru
  • Ako rezať zelerové rastliny
  • Ako zbierať a skladovať zeler
  • Crunch Time
  • Kedy zbierať zeler – tipy do záhrady 2021
  • Tie isté zelerové rastliny, rok čo rok
  • Ako a kedy zbierať zeler
POZRITE SI SÚVISIACE VIDEO: Ako zasadiť zeler - SEMIENKO NA ZBER - KOMPLETNÉ INFORMÁCIE

Zeler, chutná zelenina

Zeler má svoje korene ako divo rastúca rastlina, ktorá sa už v staroveku používala ako liečivá bylina. Zeler ponúka záhradkárom trochu výzvy pri pestovaní, ale výsledky stoja za to. Zeler možno začať zo semien, ale väčšina záhradníkov sa rozhodne pre nákup a výsadbu priesad, pretože začatie v interiéri môže trvať mesiace. Hľadajte odrody s najkratšou dobou dozrievania. Ak si však chcete vypestovať svoje vlastné priesady, nechajte si dostatok času: 3 týždne na vyklíčenie semien a ďalších 12 týždňov, kým rastliny dorastú do veľkosti transplantátu.

V závislosti od odrody môže zeler po vysadení v záhrade dozrieť 90 alebo viac dní. Otváracie hodiny predajne: Nedeľa – štvrtok: 9:00 – 17:00. Štedrý večer od 9:00 do 15:00. Zeler Od buhv 28. septembra, Bez komentárov. O pestovaní zeleru Apium graveolens var. Ako pestovať zeler Zeler ponúka záhradkárom trochu výzvy na pestovanie, ale výsledky stoja za to. Zeler je polotuhá plodina v chladnom období, takže plánujte výsadbu, keď teplota pôdy dosiahne asi 60 stupňov, alebo keď sa mladé priesady môžu rýchlo vysiať.

Zeler možno pestovať aj vo veľkých nádobách, ako sú látkové kvetináče, kde môžu mať záhradníci väčšiu kontrolu nad podmienkami pestovania. Keď sú teploty dostatočne vysoké a rastliny sú vysoké asi cm, umiestnite priesady zeleru do riadkov vzdialených od seba niekoľko centimetrov; riadky by mali byť od seba vzdialené 18 až 40 palcov. Nikdy nenechajte korene vyschnúť, pretože to ovplyvní rast a povedie k vláknitým stonkám. Pridajte hrubú vrstvu mulča, ako je slama bez buriny, aby ste zabránili burine a pomohli udržať vlhkosť pôdy.

Zeler musí rásť rýchlo, aby stonky neboli vláknité a tvrdé, preto ho zalievajte a hnojte, aby ste podporili rast. Počas vegetačného obdobia naplánujte hnojenie rastlín hnojivom aspoň dvakrát.

Rozprestrite suché hnojivo asi 6 palcov od rastlín na obe strany radov zeleru, hrabanky a zalejte dovnútra. Pretože rastliny majú plytký koreňový systém, pri udržiavaní rastlín je potrebná zvýšená starostlivosť, takže držte krok so zálievkou, hnojiť a pestovať zľahka. V prípade zeleru svetlejšej farby, asi týždne pred zberom, zakryte stonky krabicami mlieka otvorenými na oboch koncoch, podloženými doskami alebo iným spôsobom.

Sledujte počet dní do zberu, a keď sú stonky dostatočne vysoké na použitie a v tesných, pevných zväzkoch, odrežte ich pri pôde. Rebierka nechajte pripevnené na stopke a uložte v plastovom vrecku do chladničky až na 2 týždne. Dobre umyte, aby ste odstránili všetku záhradnú pôdu a použite čerstvé alebo varené v receptoch. Listy možno použiť aj na ochutenie polievok a šalátov. Materiály pre úspech Pôdny teplomer Vysokokvalitný kompost a hnoj Organický mulč, ako je slama Hnojivo s vysokým obsahom dusíka na kyprenie Hnojivá hadica alebo kvapková závlaha Spôsob prikrývania na pomoc pri blanšírovaní Ostrý nôž na zber.

Čítaj viac. Nasledujúci príspevok Karfiol. Autor buhv. Pred Vianocami je stále čas nakupovať! Už ste si vybrali vianočný stromček? Máme. Zajtra, sobota 11. decembra a nedeľa. Ak ste to minulý mesiac nestihli, nie.


Sliediaci zeler

Pochádza zo Stredomoria a pri varení ho používali Rimania a Gréci, ako aj Číňania v medicíne. Jedna porcia poskytuje 3 sacharidy a 1. Dnes sa zeler pestuje po celom svete pre jeho jedlé stonky, listy a koreň, ktoré sa všetky konzumujú ako zelenina. Jedna dôležitá vec, ktorú si treba o zeleri zapamätať, je, že nejde o plodinu, ktorá bude dobre reagovať pri veľmi nízkych teplotách. To znamená, že v miernom podnebí môže byť zeler prezimovaný vonku, ale vo všeobecnosti je najlepšie premiestniť všetky plodiny, ktoré si chcete ponechať vo vnútri.

Ak pestujete zeler vo svojej záhrade, musíte vedieť, kedy budú semená zeleniny a kedy budú pripravené na zber.

Pestovanie zeleru

Výber dobrovoľnej jednoduchosti. Blog o hľadaní rovnováhy vo svojom živote, spájaní sa s tým, kým ste, a vytváraní životného štýlu, v ktorom sa každé ráno zobúdzate s dychtivým očakávaním dňa, ktorý vás čaká. Možno aj preto je nemožné zohnať v tejto lokalite sadenice zeleru či dokonca semiačka zeleru na niektorom z obvyklých miest, kde sa semená či rastliny predávajú. Asi pred deviatimi rokmi som si teda objednal jeden balík semien zeleru od jednej spoločnosti na výrobu semien a každú jar... desať týždňov pred posledným očakávaným mrazom som zasadil semienka zeleru. Výsledné sadenice by rástli pod svetlami, kým som ich nemohol vysadiť vonku, a zelerové rastliny by počas nášho krátkeho vegetačného obdobia rástli tak dlho, ako by mohli, až kým ich nezreže prvý mráz. Asi pred piatimi rokmi sme upratovali záhradu na jeseň a zdalo sa mi byť hanbou nechať krásne zelerové rastliny zabiť mrazom, keď mali ešte toľko práce s pestovaním. Rozhodol som sa zasadiť sedem najlepších rastlín a zistiť, čo budú robiť v dome. Prvý rok som nemal žiadne očakávania. Rozhodne som si nemyslel, že sa mi do jari podarí v malých kvetináčoch udržať pri živote zrelé zelerové rastliny. Než som dal korene do kvetináčov, orezal som stonky zeleru až na pôdu a na moje prekvapenie zeler nielenže žil, ale aj rástol.

Ako rezať zelerové rastliny

Zeler rastie pomaly v chladnom počasí, pričom zrelosť trvá približne dni. Zvyčajne sa pestuje ako skorá jarná alebo jesenná plodina, s výnimkou mierneho podnebia, kde sa vyskytuje niekoľko mrazov, kde rastie ako zimná plodina. Správne rezanie zeleru na zber pomáha zabezpečiť najlepšiu tvorbu stopky a zlepšuje skladovateľnosť zeleniny. Jesenné a zimné plodiny si vyžadujú rezanie a zber okamžite, ak teploty klesnú pod 50 stupňov Fahrenheita na viac ako 12 hodín, inak rastliny zošúchajú a vysúvajú stonky semien, čo ničí chuť stoniek. Odrežte vonkajšie stonky z rastliny, keď sú dlhé 12 palcov, pomocou ostrého a čistého noža.

Máte radi sviežu, chrumkavú chuť zeleru? Myslím, že nič nie je lepšie ako kúsok zeleru obalený v arašidovom masle, domáci syr pimento alebo nejaký lahodný zeleninový dip.

Ako zbierať a skladovať zeler

Zistite, ktorým rastlinám sa darí vo vašej zóne odolnosti s našou novou interaktívnou mapou! Podľa Herbs Hoci zeler začal ako divoká rastlina, stal sa základom mnohých domácich záhrad. Ako korenie sa najčastejšie používajú semená, ktoré sa ľahko zbierajú. Kľúč k získaniu najlepších semien však začína pestovaním zdravých rastlín zeleru. Nezabudnite zlikvidovať hnedé alebo vädnúce rastliny zeleru, aby ste zabránili šíreniu choroby na zvyšok vašej plodiny.

Crunch Time

Zeler je jednou z tých podceňovaných zelenín v záhrade. Väčšina odrôd zeleru je pripravená medzi 85 a dňami po presadení, keď stonky dosiahnu plnú veľkosť a základňa rastliny má priemer približne 2 až 3 palce. Zeler však môžete zberať skôr alebo ak sú stonky menšie. Zber zeleru je jednoduchý: môžete buď odstrániť celú rastlinu pre celý zväzok zeleru, alebo zozbierať vonkajšie stonky a nechať vnútorné stonky naďalej rásť a dozrievať. Či už kupujete zeler ako rastlinu zo škôlky alebo ju začínate zo semena, môžete očakávať, že na zber budete čakať kdekoľvek od 85 do dní, v závislosti od odrody. To znamená, že ak svoje sadenice presadíte začiatkom mája, váš zeler bude zrelý do septembra. Zeler je naozaj pomaly rastúca zelenina.

Zber zeleru je jednoduchý a najlepšie na tom je, že nemusíte zbierať celú rastlinu naraz, ako si ju kúpite v obchode. Odstráňte všetky vonkajšie.

Kedy zbierať zeler – tipy do záhrady 2021

Od škôlky až k Vám domov - najširšia ponuka byliniek, paradajok, chilli, zeleniny, šalátových zväzkov, kvetov a domorodcov. Posielame po celom Novom Zélande. Vianočný plán Všetky internetové objednávky: odoslanie posledný deň 21. decembra '

Tie isté zelerové rastliny, rok čo rok

SÚVISIACE VIDEO: Pestovanie zeleru od sejby po zber

Pestovanie zeleru sa vo všeobecnosti považuje za najväčšiu výzvu zeleninového záhradníctva. Má veľmi dlhé vegetačné obdobie, ale veľmi nízku toleranciu voči teplu a chladu. Medzi odrodou pestovanou doma a odrodou zakúpenou v obchode nie je veľký rozdiel v chuti, takže väčšina záhradníkov pestuje zeler iba pre výzvu, ktorú predstavuje. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o najlepšom spôsobe pestovania zeleru vo vašej záhrade. Pretože rastlina zeleru má takú dlhú dobu zrelosti, ak nežijete na mieste s dlhým vegetačným obdobím, musíte začať so semenami zeleru vo vnútri najmenej 8 – 10 týždňov pred posledným dátumom mrazu vo vašej oblasti.

V chladných jarných a letných oblastiach vysádzajte zeler skoro na jar.

Ako a kedy zbierať zeler

Autor: Redakcia Publications International, Ltd. Jedinečná, silná chuť zeleru je okamžite rozpoznateľná. Táto obľúbená zelenina je skvelým, zdravým občerstvením a je tiež skvelou súčasťou mnohých zeleninových receptov. V tomto článku si povieme niečo o pestovaní zeleru. Zeler je odolná dvojročná rastlina, ktorá sa pestuje ako jednoročná.

Zeler, ktorý pochádza z rovnakej rodiny ako petržlen a mrkva, zaberá na oddelení výživy. Nielenže má dobré množstvo rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, ale má aj celý rad vitamínov a minerálov. Kedy zbierať zeler?


Pozri si video: Veselá a pestrá záhradka NOVÁ ZÁHRADA