Výsadba okrasnej záhrady zóny 6, ktorá je jedlá

Výsadba okrasnej záhrady zóny 6, ktorá je jedláWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zatiaľ čo väčšina záhradkárov sa zameriava na jednoročnú zeleninu, ako sú paradajky, uhorky a šalát, existuje veľa viacročných zelenín, ktoré ponúkajú každoročnú úrodu listov, stoniek, ovocia, koreňov, hľúz, púčikov alebo cibúľ. Navyše, väčšina z nich sa ľahko pestuje, je odolná voči škodcom a zlepšuje pôdu. Existuje toľko dôvodov, prečo pridať viacročnú zeleninu do vašej záhrady a krajiny. Čítajte ďalej a objavte pätnásť mojich obľúbených viacročných jedlých rastlín. Ak vás láka myšlienka na nenáročnú úrodu listovej zeleniny a chutných hľúz, vrelo odporúčam ocenenú knihu Erica Toensmeiera Trvalá zelenina.

Obsah:
  • Viac ako 30 viacročných zelenín, ktoré pestujeme na našej permakultúrnej usadlosti
  • 8 najlepších rastlín pre jedlé terénne úpravy
  • Záhradníctvo v zóne 6: Perfektné ovocie a zelenina pre vašu zónu
  • 5 nezvyčajných jedlých trvaliek pre vašu zeleninovú záhradu
  • Jedlé terénne úpravy v zóne 9b
  • 10 jedlých trvaliek pre vertikálne záhradníctvo
  • Najlepšie jedlé pokryvy pre zeleninové záhrady
  • 15 druhov jedlých kvetov, ktoré už možno máte vo svojej záhrade
  • Jedlá krajina
POZRITE SI SÚVISIACE VIDEO: Jedlé okrasné rastliny: Výber rastlín (23. 6. 2012)

Viac ako 30 viacročných zelenín, ktoré pestujeme na našej permakultúrnej usadlosti

Bezpochyby spomínal na roky, keď som zúrivo bojoval, aby som vytrhol húževnatú burinu zo svojich záhradných záhonov.

V týchto dňoch to viem lepšie. Odkazujeme na predajcov, aby sme vám pomohli nájsť relevantné produkty. Ak si kúpite z jedného z našich odkazov, môžeme získať províziu. Portulaku môžete pestovať celoročne ako microgreen a celé leto ako zeleninu. V skutočnosti možno zistíte, že najťažšou časťou pestovania tejto pikantnej zelene je zabrániť jej rastu príliš dobre. Existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste si zabezpečili odmeňujúcu úrodu, vrátane výberu správneho času dňa na trhanie listov, aby ste získali tú najlepšiu chuť.

Portulaka obsahuje veľa antioxidantov, vitamínov a minerálov – má dokonca sedemkrát viac beta karoténu ako mrkva. Do čeľade Portulaceae patrí aj okrasná krídlovka purslane P. Tieto druhy sa často pestujú pre svoje kvety, namiesto toho, aby sa pestovali na jedlo alebo lieky. Trvalý typ krídelníka má zelené, zaoblené listy, červenkasté stonky a žlté kvety, zatiaľ čo ročná machová ruža je púštna rastlina, často s špicatými listami, ktorá môže vytvárať kvety v rôznych farbách.

Portula obyčajná, na druhej strane, vyzerá trochu ako malá jadeitová rastlina a listy, stonky, kvety a semená môžete jesť surové alebo varené. Listy chutia jemne citrusovo a slane, s korenistým nádychom nie nepodobným rukole, no so šťavnatejším chrumkavosťou. Jeho malé žlté kvety majú päť okvetných lístkov a žlté tyčinky. Rastliny kvitnú od leta do začiatku jesene, kedy sa kvety oplodnia a potom vytvoria semená. Môžete si tiež nájsť potravu a jesť divočinu, ktorá má tendenciu byť štipľavejšia a intenzívnejšia.

Myslím, že kultivovaná portulaka má menej horkú, sladšiu chuť. Pestované rastliny, ktoré rastú v zónach odolnosti USDA, majú zvyčajne väčšie listy a rastú vo vzpriamenejšej forme. Portulaka sa zvyčajne množí zo semien, ale môžete ju pestovať aj z odrezkov stoniek, odrezkov alebo priesad. Semená nasypte na vlhkú pôdu a zľahka ich zatlačte. Sadenice po výsadbe vyklíčia sedem až desať dní.

Môžete tiež začať semená vo vnútri najmenej tri týždne pred posledným mrazom. Ak to chcete urobiť, umiestnite ich na chránené miesto, ako je terasa, a postupne ich vystavujte každý deň na týždeň ďalšiu hodinu slnku.

Na rozmnožovanie zo stonkových odrezkov použite ostrý nôž alebo nožnice na odrezanie 6-palcovej stonky z materskej rastliny. Odstráňte listy zo spodnej polovice. Zasaďte stonku do zeminy v kvetináči, pričom polovica stonky je zakopaná pod zemou. Umiestnite do oblasti s jasným, nepriamym svetlom a udržiavajte pôdu vlhkú, ale nie podmáčanú.

Po týždni by ste si mali všimnúť, že odrezok začína rásť a mal by pevne držať v pôde, keď ho jemne potiahnete. Vykopte ho stierkou a uistite sa, že korene a stonky sú pripevnené. Vykopte novú jamu dvakrát väčšiu ako koreňový bal. Umiestnite vykorenenú rastlinu do diery tak, aby nebola hlbšia, ako bola predtým zasadená, a dieru vyplňte späť špinou. Majte na pamäti, že pokiaľ rastlinu úplne nevykopete a nič po sebe nezanecháte, na jej mieste pravdepodobne vyrastie nová.

Portulaka potrebuje plné slnko, aby čo najlepšie rástla. To znamená, že ak chcete podporiť produkciu kvetov, zasadte do oblasti, ktorá je čiastočne zatienená pred horúčavou dňa. Tieto rastliny tiež milujú teplo - čím viac tepla, tým lepšie. Ak máte horúce miesto vedľa tehlového plotu alebo cementového múru, kde iné exempláre zápasia, umiestnite tam svoje rastliny.

Zistil som však, že rastliny pestované v menej kvalitnej pôde majú silnejšiu chuť. Pokiaľ ide o hnojenie, máte povolenie byť lenivý. Táto teplomilná rastlina odumrie, ak dostane príliš veľa vody, ale rovnomerná a rovnomerná vlhkosť vám poskytne listnatejšiu a robustnejšiu úrodu. Ak chcete zistiť, či má vaša rastlina správne množstvo vlhkosti, zapichnite prst do pôdy. Ak chcete zabrániť tomu, aby prevzala vašu záhradu, orežte rastlinu späť na 2 palce nad pôdou alebo ju úplne zozbierajte skôr, ako vykvitne.

Tieto semená chcú len rásť! Portulaka microgreens sú kyslé a šťavnaté. Pestujem si ich celoročne na parapete, a keďže rastú tak rýchlo, mám ich neustále zásobu po ruke. Navlhčenú pôdu posypte semienkami a jemne ich zatlačte. Udržujte pôdu vlhkú, kým nevyklíčia, čo bude trvať asi týždeň. Potom nechajte medzi zalievaním vyschnúť iba povrch pôdy. Akonáhle sa zeleň vynorí z pôdy s prvými listami, tiež známymi ako kotyledóny, môžete sa do nej zahrabať.

To sa zvyčajne deje v dňoch. Ak vaše miestne záhradné centrum alebo škôlka ponúka rastliny pestované ako okrasné rastliny, môžu byť ošetrené pesticídmi alebo inými chemikáliami a neodporúča sa konzumovať listy. Typická záhradná odroda, portulaka obyčajná druh P. Portulaka obyčajná. Semená môžete nájsť na trhu True Leaf Market. Kultivar P.

V dospelosti dorastá do výšky asi 6 palcov. Má hrubé, oválne, zelené listy dlhé asi palec a zrelú veľkosť až 12 palcov.

Portulaka je odolná rastlina. Môžete sa stretnúť s pijavicou purslanovou, Schizocerella pilicornis , ktorej larvy ťažiace listy sa predierajú listami rastlín.

Tie môžu zanechať na listoch čierne alebo škvrnité stopy a silné napadnutie môže zničiť celú úrodu. Bledé, žltkasté larvy sa zavŕtajú pod zem, aby sa zakuklili, a dospelé samice piliarky sa objavia koncom jari, aby vložili vajíčka do okrajov listov rastlín.

Za rok možno vyprodukovať viacero generácií a portulaka je jediným hostiteľom tohto hmyzu. Ak uvidíte larvy alebo dôkaz, že sa živili vašimi rastlinami, odstráňte všetky chrobáky, ktoré môžete, ručne a aplikujte na rastliny kremelinu. Listy poškodené pri ťažbe je možné rozdrviť medzi prstami, aby ste zabili larvy, alebo ich odstrániť a zlikvidovať ako mimoriadne opatrenie. Môžete tiež povzbudiť parazitické osy, aby sa usadili vo vašej záhrade - milujú robiť občerstvenie z týchto škodcov.

Larvy nosatcov Hypurus bertrandi sú drobné húsenice ťažiace listy, ktoré dokážu prehrýzť tunely cez listy vašich rastlín.

Poškodenie môžu spôsobiť aj dospelí jedinci, ktorí sa živia okrajmi a povrchmi listov, ako aj stonkami a vyvíjajúcimi sa strukami semien, čo však spôsobuje len zlomok škôd, ktoré sú schopné vyživujúce sa larvy. Podobne ako piliarku škvrnitú ju často nájdete v ovocných sadoch, na ďalšom mieste, kde P.

Na ich kontrolu môžete použiť cielený insekticíd ako Spinosad. Aplikujte ho v noci, keď sú ploštice najaktívnejšie. Môžete tiež povzbudiť parazitické osy, ako je Diglyphus isaea, aby prišli do oblasti a postarali sa o ne za vás.

Takmer jedinou chorobou, s ktorou táto rastlina zápasí, je čierna hniloba stoniek spôsobená hubou Dichotomophthora portulacae. Táto infekcia sa zvyčajne vyskytuje iba vtedy, ak svoje rastliny nadmerne zalievate alebo žijete vo vlhkom podnebí.

Zistil som, že pravidelná aplikácia neemového oleja sa postará o mierny prípad plesní, ktoré spôsobujú len niekoľko malých škvŕn na stonkách. Čas dňa, kedy rastlinu zbierate, ovplyvní jej chuť. Ráno rastliny obsahujú viac kyseliny jablčnej, vďaka čomu majú listy kyslejšiu chuť. Večer obsahujú tejto kyseliny menej a sú o niečo sladšie.

Experimentujte, aby ste videli, čo preferujete. Ak chcete zberať, odstrihnite časť rastliny ostrými nožnicami a ihneď ju položte na chladné miesto. V dôsledku jeho robustného rastového zvyku môžete očakávať približne tri úrody ročne z každej rastliny, ktorú pestujete.

Ak hľadáte potravu pre portulaku alebo si kúpite okrasné odrody z miestnej škôlky, uvedomte si, že tieto rastliny mohli byť postriekané chemikáliami.

Ak máte pochybnosti, nekonzumujte. Listy a stonky môžete uchovávať zabalené v bavlnenej tkanine alebo v plastovom vrecku v chrumkavej zásuvke chladničky až týždeň. V tejto chvíli ich môžete použiť ako sušenú bylinku pri varení alebo ich rozmixovať na prášok, ktorý môžete pridať do polievok a smoothies.

Mnoho druhov rýb obsahuje vysoké hladiny zdravých omega-3. Ryby však môžu byť drahé a niektoré druhy rybolovu majú negatívny vplyv na životné prostredie. Portulaka na druhej strane obsahuje omega-3 mastné kyseliny alfa-linolénovú kyselinu ALA a gama-linolénovú kyselinu LNA, pričom ich 4 miligramy na gram čerstvých listov. Vypestujte si vlastnú portošku a to môže prispieť k výraznej úspore nákladov pre vašu peňaženku a pre planétu!

Táto zelenina má v čerstvom stave dostatočne jemnú chuť, takže sa dobre kombinuje s rôznymi prísadami, od šalátu, paradajok a uhoriek až po vajcia a ryby. Priveďte do varu octovú soľanku podľa vlastného výberu. Mám rád zmes jablčného octu, vody, cukru a nakladacieho korenia a nalejte ju na listy, aby ste ju zakryli.

Rada pridávam hrste čerstvých alebo dusených listov aj do polievok tesne pred podávaním. V lete môžete tiež vyskúšať napchať pstruha čerstvými listami portulaky pred pečením v rúre s maslom a citrónom. Uprostred zimy, keď sú moje čistučké mikrogreeny asi jediná čerstvá vec, ktorá rastie okolo domu, rada si ich pridávam do obilného šalátu so semiačkami z granátového jablka a vareným jačmeňom. Moja najlepšia rada pri používaní portulaky vo vašej kuchyni je jesť ju surovú alebo úplne uvariť.

Ak ju opražíte alebo prevaríte len čiastočne, získa slizkú štruktúru, podobnú okra. Pri pravidelnom jedení ľuďmi s cukrovkou sa v jednej štúdii zaznamenalo zlepšenie hladín inzulínu v sére. Malá klinická štúdia zistila zlepšenie funkcie pľúc, keď sa portulaka používala na liečbu astmy. A štúdia publikovaná v Journal of Ethnopharmacology v decembri K. Chanom a kol. Môže tiež urýchliť hojenie rán, podľa inej štúdie publikovanej v Journal of Ethnopharmacology v októbri A.


8 najlepších rastlín pre jedlé terénne úpravy

Zameriava sa na vlastnosti rastlín vhodných pre potravinové lesy, na to, čím každá môže prispieť k ekosystému potravinových lesov, vrátane sekvestrácie uhlíka a na druhy potravín, ktoré prinášajú. Kniha naznačuje, že komunitné a maloplošné potravinové lesy môžu poskytnúť skutočnú alternatívu k intenzívnemu industrializovanému poľnohospodárstvu a pomôcť v boji proti mnohým vzájomne súvisiacim environmentálnym krízam, ktoré ohrozujú samotnú budúcnosť života na Zemi. Existuje veľké množstvo okrasných kríkov a malých stromov s jedlými plodmi, listami atď., ktoré často môžeme vidieť rásť v okrasných záhradách. Nižšie je uvedený zoznam len niekoľkých návrhov, ktoré môžete zvážiť pri pestovaní. Hlavným problémom pri písaní tohto letáku nebolo ani tak to, aké rastliny zaradiť, ale ktoré rastliny možno vynechať, aby sa zoznam skrátil na primeranú dĺžku.

Naše deti vyrastajú vo svete, ktorý je čoraz viac vzdialený od poľnohospodárstva. ▫ Tak málo amerických detí vie odpovedať, odkiaľ mlieko pochádza, až to vyvolalo.

Záhradníctvo v zóne 6: Perfektné ovocie a zelenina pre vašu zónu

Trvalky pre oblasti tienistých záhrad v zóne 9. Geranium s veľkým koreňom — Jeden z najdlhšie kvitnúcich muškátov v záhrade, vytrvalý muškát nesie malé kvety celé mesiace. Produkuje kvety v tvare šperku, tanierovitého tvaru a kopy pekného, ​​laločnatého lístia. Potrebuje plné slnko, ale inak je to húževnatá a spoľahlivá rastlina, ktorej sa darí v širokom sortimente pôd. Mnohé z najlepších sú hybridy. Trvalé muškáty môžu vytvárať veľké kolónie. Ropucha ľalia — V žiadnej jesennej záhrade by nemali chýbať ropuchy. Tieto ázijské kuriozity kvitnú kvetmi podobnými orchideám, ktoré si vyžadujú pozorný pohľad, keď sa záhrada na jeseň chýli. Najlepšie sa im darí v svetlom tieni v humóznej pôde, ktorá zadržiava vlhkosť, a sú vhodné na okraje alebo menej formálne časti záhrady a medzi kríky, ktoré sa postupne stávajú veľkými trsmi. Nejaké samosemenné, ale nie agresívne.

5 nezvyčajných jedlých trvaliek pre vašu zeleninovú záhradu

Vedieť, čo zasadiť v jesennej zeleninovej záhrade, vám otvorí oči do úplne nového sveta a predĺži vašu záhradkársku sezónu o mnoho týždňov alebo dlhšie. Sadenice chladnej sezóny sú ľahko dostupné vo vašej miestnej škôlke, keď je správny čas na výsadbu vašej jesennej zeleninovej záhrady. Zatiaľ čo leto sa zvyčajne považuje za sezónu pre klasickú zeleninovú záhradu, chladnejšie jesenné teploty nájdu oveľa menej populácií škodcov a chorôb, ktoré sú výzvou pre rastliny a záhradníkov. Navyše, mnohým jedlým odrodám, ktoré by v teplejších časoch nikdy šťastne nerástli, sa darí v chladnejšom a dokonca chladnom počasí jesennej zeleninovej záhrady. Ak teplo, vlhkosť, komáre a chrobáky spolu s neustálym zalievaním a odstraňovaním buriny nie sú práve vašou záležitosťou, potom by jesenné záhradníctvo malo byť čistým potešením pre tých, ktorí nie sú fanúšikmi všadeprítomných podmienok letného záhradkárčenia.

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako pestovať potraviny bez záhrady?

Jedlé terénne úpravy v zóne 9b

Skúste vypestovať týchto 38 jedlých kvetov! Nielenže pomôžete poskytnúť nektár priateľským opeľovačom vo vašej záhrade, ale budete mať voňavé a chutné kvety, ktoré si môžete pridať do svojich obľúbených kulinárskych jedál. Vyzerajú skvele, a tiež chutia! Bachelor's Button Teraz je k dispozícii v tejto posypovej zmesi v čiastočnom odtieni alebo v tejto posypovej zmesi pre vlhké oblasti. Včelí balzam alias medovka.

10 jedlých trvaliek pre vertikálne záhradníctvo

Hoci sú krásne, nemôžem si pomôcť, ale myslím, že prichádzajú o skvelú príležitosť pestovať podobne atraktívne kríky, ktoré sú namiesto toho jedlé. Prvou úlohou je rozhodnúť sa, ktoré kríky budú pestovať. Veľa z vášho rozhodnutia bude závisieť od používania a vystavenia lokality. Potrebujete kríky ako základovú výsadbu okolo domu, zástenu na blokovanie úžitkovej skrinky alebo zábranu do susedovho dvora? Je miesto plné slnka, je vystavené studeným zimným vetrom alebo má chudobnú pôdu? Výber správneho kríka na použitie je kľúčový. Niektoré kríky vytvárajú skvelú základovú výsadbu, zatiaľ čo iné sa rozrastú a rozšíria a sú lepšie ako neformálne živé ploty.

Zóny pestovania artičokov siahajú od zón , zatiaľ čo artičoky rastú ako trvalky v Väčšina rastlín je jedlá, ale zvyčajne jedia časť.

Najlepšie jedlé pokryvy pre zeleninové záhrady

Tento meter sa naplní, keď budete do košíka pridávať rastliny. Pridajte aspoň 6 rastlín, aby ste čo najlepšie využili náš minimálny poplatok za dopravu. Napriek tomu to tak nemusí byť.

15 druhov jedlých kvetov, ktoré už možno máte vo svojej záhrade

Prihlásiť sa. Jedlé krajiny spájajú ľudí s ich jedlom tým, že počas ročných období podávajú stromové ovocie, zeleninu, bobule, orechy, bylinky a jedlé kvety. Tieto produktívne záhrady môžu ponúknuť krásu a funkciu v krajine, jedinečné jedlé možnosti na stôl a mnoho ďalších výhod. Začlenenie jedlých do krajiny nie je návrh typu všetko alebo nič. Je možné začať v malom, nahradiť len niekoľko okrasných rastlín jedlými, alebo použiť jedlé rastliny v celej krajine. Jedlé rastliny môžu vykonávať mnoho rovnakých funkcií ako okrasné druhy, ak sú starostlivo vybrané.

Suchá jedlá záhrada má korene v klasických civilizáciách okolo Stredozemného mora. Gréci, Rimania a Kartáginci zdieľali svoje staroveké miestne potravinárske plodiny po celom západnom svete.

Jedlá krajina

Keď väčšina ľudí premýšľa o potravinovej záhrade, myslia na letničky, ako sú paradajky, uhorky a brokolica. Existuje však veľa trvalej zeleniny, ovocia a bylín, ktoré budú rásť vo všetkých záhradníckych oblastiach okrem tých najchladnejších. Každý rok sa snažíme do našej záhrady vysadiť jedlé trvalky. Naučiť sa jesť to, čo máme, je veľkou súčasťou dosiahnutia tohto cieľa. Aj keď by som si rád dal špenát, kedykoľvek sa mi zachce, tu rastie len krátku sezónu. Bude to tak aj u vás.

Väčšina záhradkárov sa riadi rytmom ročných období, na jar vysádza zeleninu, celé leto pletie burinu a na jeseň zbiera úrodu, aby sa cyklus začal znova na budúci rok. Trvalky sú rôzne. Namiesto toho, aby ste ich sadili každý rok čerstvé, predstavujú tieto rastliny dlhodobú investíciu, ktorá sa rok čo rok vypláca.


Pozri si video: Jak na úzké pruhy kolem domu. Zahrada v realizaci 2. díl. Flera TV