Životnosť trpasličích ovocných stromov stark bratia

Životnosť trpasličích ovocných stromov stark bratiaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Životnosť trpasličích ovocných stromov Stark brothers štepených trpasličými ovocnými stromami

Zhrnutie

Dr. Ruijie Wu, Fengzhong Wang, Dian Wang a Zhongchun Deng skúmali podpníky a vrúble dvoch *Prunus × webbii* selekcií s názvom SW3 a GZ1301, ktoré majú zjavnú trpasličiu, vysoko antokyánovú a modrú šupku. Skúmalo sa tretie obdobie kvitnutia. Vrúble zakrpatených ovocných stromov dobre rástli na podpníkoch SW3 a vrúble GZ1301 boli na Sw3.

Doba dozrievania plodov sa oneskorila a počet sliviek sa znížil, ale počet mandlí sa zvýšil po štyroch rokoch od zaštepenia podpníkom Sw3. Výška rastliny sa znížila, ale nezistili sa žiadne rozdiely v priemeroch stopky a stonky. Medzitým došlo k 10-20% zmene veľkosti plodov u sliviek aj mandlí. Produkcia kvetov a skorých plodov nevykazovala žiadny rozdiel po naštepení na podpník SW3 a GZ1301. Koncentrácia fialového pigmentu v plodoch zaštepených podpníkom SW3 sa znížila o 30-40% a na plodoch zaštepených podpníkom GZ1301 sa vyvinula modrá šupka. Okrem toho boli medzi SW3 a GZ1301 veľké rozdiely, pokiaľ ide o opad kvetných pukov a plodov. SW3 vykazovala dobrú farbu a pevnosť plodov, úroda mandlí sa zvýšila o 11 % a tvar plodov sa zmenil na kužeľovitý a zdravý. Tieto výsledky naznačujú, že trpasličie ovocné stromy SW3 a GZ1301 možno použiť ako podpníky a vrúble.

Úvod

Spomedzi trpasličích drevín patrí medzi najskoršie pestované trpasličie ovocné dreviny pestované ovocné dreviny *Prunus xyostemon* alebo slivka. Je to klasický vrúbľovaný ovocný strom a je dôležitým členom okrasného rastlinstva a záhradníctva. Časté používanie podradných klonov na využitie atraktívnej a vysokej kvality plodov sa však v súčasnosti stáva vážnym problémom. Rýchly vývoj nových genetických odrôd navyše spôsobil časté štiepkovanie a predčasný zber. Tieto problémy je potrebné vyriešiť, aby sa rozšíril výber trpasličích plodov. Efektívny zdroj trpasličích ovocných stromov sa stal prekážkou v ovocinárskom a okrasnom priemysle.

Dôležitú úlohu v ovocných stromoch zohrávajú podpníky, ktoré môžu ovplyvniť rast ovocných stromov a regulovať obsah antokyánov v ovocí, reguláciou prísunu cukru a dusíka, zlepšiť kvalitu ovocia a podporiť produkciu ovocia (2). V súčasnom výskume sa obľúbenou oblasťou výskumu stali podpníky drevín, vrátane vrúbľovaných podpníkov hrušiek, mandlí, broskýň, kivi a ovocných stromov, ktoré možno použiť na šľachtenie trpasličích ovocných stromov, hrušiek, broskýň, kivi a jabloní. Čína (4, 5, 6, 7, 8).

V roku 1982 vybral podpník broskyne GZ1301 Chen Zhangli z GZT (Ganzhou Technology Development Co., Ltd.). Po mnohých rokoch vývoja bol široko vysadený v provinciách Shandong a Zhejiang av roku 2011 šieste vydanie katalógu podpníkov ovocných stromov vydalo tento trpasličí podpník ovocných stromov a všetky vrúble hrušiek a jabloní sú naštepené na podpníky GZ1301. Má zakrpatené, nízke požiadavky na chladenie, miernu tvorbu koreňových chĺpkov a štruktúru rozvetvených stromov s nízkou silou, s kompaktným, krátkym, rýchlym rastom a veľkosťou veľkých listov (8). Okrem GZ1301 sa trpasličí *Prunus × webbii*selection GZ3201 široko pestuje v provincii Henan a niektoré ďalšie trpasličie selekcie sa vyvíjajú vo východnej Číne. *Prunus × webbii* bol rozšírený v Japonsku a iných krajinách, ale ide o hexaploidný druh a jeho vysoká úroveň heterozygózy, polyploidie, čo sú charakteristiky polyploidných rastlín a polyploidného genetického pozadia, je nízka. Evolúcia selekcií *Prunus × webbii* je dobrý spôsob, ako vyriešiť problémy stabilných trpasličích vrúbľovaných trpasličích ovocných stromov (9).

Hruška je jedným z najobľúbenejších ovocných stromov v Číne. Ide o komerčné ovocie, ktoré je dôležitou poľnohospodárskou a záhradnou plodinou. Má nízke nároky na chladenie, veľké listy a kvety, krátke plody a silnú odolnosť proti čiernej škvrnitosti, ale odolnosť voči chorobám a iné vlastnosti nie sú ideálne. V poslednom desaťročí sa výskum trpasličích hrušiek stal hlavným zameraním záhradkárskej vedy, čo viedlo k mnohým úspechom a stalo sa sľubným výberom trpaslíkov. V posledných rokoch sa šľachtenie hrušiek trpasličích rýchlo rozvinulo, za pomoci štyroch generácií štepenia. V chove hrušiek je široko používaný trpasličí výber GZ4 (10, 11).

Broskyne a mandle sú najdôležitejšie okrasné trpasličie ovocné dreviny. Predchádzajúce štúdie ukázali, že podpníky môžu tiež ovplyvniť vlastnosti trpasličích rastlín (8, 12). V tejto štúdii sa použili dva trpasličie výbery ovocných stromov, SW3 a GZ1301, na štepenie na vyhodnotenie ich rastových a vývojových charakteristík.

Materiály a metódy

Materiály

Trpasličí ovocné stromy SW3 a GZ1301 boli vybrané z centra genetickej zárodočnej plazmy na poľnohospodárskej univerzite Shandong. SW3 bol vybraný z populácie *Prunus × webbii*, ktorú vybral Shaodong Wu z južnej provincie Shanxi v Číne. GZ1301 bol vybraný z populácie *Prunus × webbii*, ktorú vybral Gao Zhenxin z južnej provincie Zhejiang v Číne.

Experimentálny dizajn

Zmes vrúbľa a podpníka bola vybraná ako experimentálny materiál a vysadená v Pekinskom inštitúte pre výskum ovocia v podmienkach otvoreného opelenia. Miesto opelenia bolo v mestskej oblasti a teplota bola konštantná na 25-35 °C. Okrem toho bola svetelná perióda stanovená na 14 hodín dňa a 10 hodín v noci a bola podobná podnebiu južnej Číny v prvých troch mesiacoch roka. Proces selekcie ovocných stromov bol po štepení a miera zrelosti vrúbľa dosiahla 80 % po 2 rokoch od štepenia. Ovocie bolo


Pozri si video: Využitie lístia z ovocných stromov. Záhrada v novembri. Život v súlade.